Προς το περιεχόμενο

Χαρτί τουαλέτας... Η αιώνια διαφωνία: Over ή Under


alter_blog

  

169 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Θέση Α ή θέση Β;

    • Θέση Α (Είμαι γενικά καταδικασμένος να αποτύχω στο δύσκολο παιχνίδι της ζωής)
    • Θέση Β (Είμαι δυναμικός χαρακτήρας με υψηλή νοημοσύνη)
    • Στα παπάρια μου, στον κώλο μου θα το βάλω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο οι φλώροι και οι γυναίκες(που ως γνωστόν λατρεύουν την τάξη) το βάζουν στην θέση του.. :-D

ΟΙ Αντρες το έχουν κάπου πεταμένο μέσα στην τουαλέτα(πάνω στο νιπτήρα,καλοριφέρ,καζανάκι κτλ) :-D :-D

 

και οι ακόμη πιο μάγκες έχουν και πολλά ρολλά σε διάφορα σημεία της τουαλέτας για ώρα ανάγκης!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Α (under) είναι πιο πρακτικό, γιατί συνήθως το χαρτί ξετυλίγεται παραπάνω από ότι θέλουμε και με τον Β τρόπο δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναμαζευτεί σωστά. 

 

Με τον Α τρόπο, απλώς το ρολλάρεις και μαζεύεται automagically!

 

Για όποιον αμφιβάλλει, ας δοκιμάσει να μαζέψει χαρτί που ξετυλίχθηκε από ρολό με τον Β (over) τρόπο... πιο εκνευριστικό πράγμα δεν υπάρχει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως με τον Α τρόπο η κίνηση γίνεται στην εξωτερική μεριά του χαρτιού (με μια γρήγορη κίνηση του χεριού προς τα κάτω), ενώ με τον Β τρόπο, πρέπει η ίδια κίνηση να γίνει στο ΠΙΣΩ μέρος του ρολού, κοντά στο σημείο που βρίσκεται συνήθως ο τοίχος ή η βάση του ρολού.

Έτσι, τυχαίνει συχνά το χέρι να βρίσκει στον τοίχο (ή στη βάση) και να χρειάζεται να κάνεις την κίνηση 2-3 φορές ακόμα για να μαζευτεί όλο το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως με τον Α τρόπο η κίνηση γίνεται στην εξωτερική μεριά του χαρτιού (με μια γρήγορη κίνηση του χεριού προς τα κάτω), ενώ με τον Β τρόπο, πρέπει η ίδια κίνηση να γίνει στο ΠΙΣΩ μέρος του ρολού, κοντά στο σημείο που βρίσκεται συνήθως ο τοίχος ή η βάση του ρολού.

Έτσι, τυχαίνει συχνά το χέρι να βρίσκει στον τοίχο (ή στη βάση) και να χρειάζεται να κάνεις την κίνηση 2-3 φορές ακόμα για να μαζευτεί όλο το χαρτί.

 

Αν βρισκει τοιχο στο μαζεμα τοτε στην αλλη περιπτωση το χερι βρισκει στο ξετυλιγμα.Ποιο ειναι πιο σημαντικο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ξετύλιγμα απλά τραβάς το χαρτί από την άκρη, το απομακρύνεις από τον τοίχο και τραβάς όσο χρειάζεσαι (χωρίς μάλιστα να φοβάσαι ότι θα σου ξεφύγει και θα ξετυλιχθεί παραπάνω). Προσωπικά το χέρι μου δεν έχει βρει ποτέ στον τοίχο, αν και καταλαβαίνω την λογική σου. Είναι θέμα συνήθειας πιστεύω.

 

Θεωρώ ότι τελικά μάλλλον δεν είναι θέμα σωστού ή λάθος τρόπου, απλά έχει να κάνει με το πως επεξεργάζεται κανείς το περιβάλλον γύρω του. Π.χ. οι αριστερόχειρες πρέπει να χειρίζονται τα πράγματα διαφορετικά, οι Εγγλέζοι και οι Αυστραλοί οδηγούν από τα δεξιά κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως με τον Α τρόπο η κίνηση γίνεται στην εξωτερική μεριά του χαρτιού (με μια γρήγορη κίνηση του χεριού προς τα κάτω), ενώ με τον Β τρόπο, πρέπει η ίδια κίνηση να γίνει στο ΠΙΣΩ μέρος του ρολού, κοντά στο σημείο που βρίσκεται συνήθως ο τοίχος ή η βάση του ρολού.

Έτσι, τυχαίνει συχνά το χέρι να βρίσκει στον τοίχο (ή στη βάση) και να χρειάζεται να κάνεις την κίνηση 2-3 φορές ακόμα για να μαζευτεί όλο το χαρτί.

 

Γιατί στη μέσα μεριά ρε αδερφέ, από την απ' έξω μεριά ρολλάρεις το χαρτί προς τα πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lucifer, αδυνατώ να καταλάβω την κίνηση που περιγράφεις, πραγματικά. Μπορείς να την κάνεις με 1 κίνηση του ενός χεριού ; Θα μαζευτεί ΟΛΟ το χαρτί που έπεσε με την ΠΡΩΤΗ προσπάθεια ; Γιατί εγώ γι'αυτο μιλάω όταν λέω για πρακτικότητα.

 

 

Ειναι και θεμα κατασκευης.Αν ειναι χωνευτη η βαση στον τοιχο η εξωτερικη  :-D

 

Στην χωνευτή βάση εννοείται ότι ότι ΔΕΝ μαζεύεται πεσμένο χαρτί με τον Β τρόπο, είναι αδύνατο. Στην εξωτερική, ισχύουν τα παραπάνω.

 

Ξαναλέω, η επιχειρηματολογία έχει να κάνει περισσότερο για να καταλάβουμε τα πλεονεκτήματα του κάθε τρόπου, γιατί εν τέλει ο καθένας θα χρησιμοποιεί από συνήθεια αυτόν που τον βολεύει αυθόρμητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρχίσει και μου θυμίζει εκείνο το θρεντ με το χτύπημα των δαχτύλων.

 

Το θεμα ειναι δυσκολο.Αριστεροχειρες, δεξιοχειρες, μακρια χερια , κοντα, ντελικατα  , ακαρπα. :-D

 

Επειδη ειναι και τεχνολογικο φορουμ βεβαια 

 

iCarta_Klopapier-Halter_und_iPod-Dock_in

 

Kαι νομιζω οτι καπου εδω  τερματιζει το θεμα.Και οικολογικο

 

242276_f496.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...