Προς το περιεχόμενο

Πως γίνετε να δημιουργησουμε ftp user με password?


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα με το upgrade δυστηχώς μου σβήστηκαν και οι ρυθμίσεις που είχα κάνει στο ftp server και μου έχει βγει ένα πρόβλημα. 

Στο dekstop στο kubuntu είχα εγκαταστήσει κανονικά το vsftpd και τρέχει κανονικά ο server. Τώρα στο τοπικό δύκτιο έχω έναν nasserver στο οποιό συγχρονίζω τα αρχεία του με το dekstop μέσω ftp.

Για να συνδεθεί ο nas στο ftp του dekstop είχα βάλει κανονικά το όνομα του desktop user καθώς και το ίδιο password.

To θέμα είναι ότι μετά την αναβάθμιση ο nas μου βγάζει μύνημα λάθους ότι το όνομα η το password που δίνω δεν είναι έγκυρα και δεν μπορεί να συνδεθεί.

Να πω την αλήθεια έχω ξεχάσει πως είχα σετάρει τον ftp user στο dekstop και ψάχνω ώρες στο internet για οδηγίες αλλά δεν βρίσκω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδω http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1994470

 

 

στον dedi server που χω σεταρει pure-ftpd , οι χρηστες του δεν εμπλεκονται με τους χρηστες του συστηματος.

 

Δηλαδη εχει δικη του "βαση" και φτιαχνεις χρηστες σε αυτην για να χρησιμοποιουν τον ftp server...

 

Και πιο ασφαλες (δεν βγαινουν παραεξω τα usernames του συστηματος) και πιο τακτοποιημενα...

 

Νομιζω μπορει να σεταρει ΚΑΙ ετσι και το vsftpd χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δημιουργήσω νέο χρήστη το password για αυτόν τον χρήστη που τον δίνω γιατί δεν βλέπω τπτ να λέει στις οδηγίες.

Σε μένα έτσι και αλλιώς δεν είναι σεταρισμένο να βλέπει εξω από το οικιακό δύτκιο. το θέμα είναι γιατί τώρα δεν βλέπει τους χρήστες του συστήματος όπως τους έβλεπε προηγουμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο nas όμως για να συνδεθεί σε έναν ftp server ζητάει εκτός από την ip και το όνομα και το password. Πως αλλιώς θα μπορούσε να συνδεθεί χωρίς password. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...