Προς το περιεχόμενο

προβλημα αποθηκευσης μεταφορας αρχειων κάμερας


kisto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Καλημέρα! αγορασα πρόσφατα μια κάμερα (Panasonic sd800) είναι High definition και γράφει σε κάρτες μνημης, κατα την αγορά πήρα μια καρτα μνημης της τάξεως τον 32GB.

          Ωστόσο επειδή θελω να πάω ταξίδι και θέλω να τραβήξω αρκετά βίντεο πιστεύω πως δεν μου επαρκούν τα 32 και σκέφτομαι να πάρω κ μια 64gb κάρτα. Σκέφτομαι όμως το ενδεχόμενο πάλι να μην μου αρκεί.. κ δεν είναι λύση όμως να αγοράσω 500 κάρτες..Θα ηθελα να μου πρότεινεται τρόπους μεταφοράς των αρχείων μου απο την κάμερα (mini usb) στο σκληρο δίσκο. (δεν θέλω να μεταφέρω μαζί μου λάπτοπ κτλπ)

           Τι κανετε για την μεταφορά των αρχείων?  κουβαλατε  το λαπτοπ κ τα περνάτε? υπάρχει καποια συσκευή που θα μπορει να παντρέψει αυτά τα δύο?

 

ΥΓ.κατι που σκέφτηκα ειναι να παρω μαζι μου κ το tv live hub (1τερα σκληρο) και καθε μέρα παραμέρα να αδειαζω της μνήμες εκεί..αλλα απαιτείται τηλεόραση κ δεν ξέρω αν το ξενοδοχείο θα εχει τετοιες παροχές.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο να μην υπάρχει Η/Υ στο ξενοδοχείο,για χρήση από τους πελάτες,αλλά και κάποιο net cafe θα υπάρχει οπότε απλά θα μεταφέρεις τα βίντεο σε κάποιο email σου ή κάποια υπηρεσία cloud storage(dropbox skydrive κτλ).

(Καλού κακού αγόρασε ένα card reader για να μην ψάχνεις εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταξιδι θα ειναι με γκρουπ στο εξωτερικο.. κ το email δεν νομιζω να μπορει να δεχτει 30-60 γιγα βιντεο!

κ ουτε εγω θα εχω την υπομονη να περιμενω να ανεβουν .. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αν πάρεις ένα 2,5" σκληρό δίσκο και ένα card reader, για παράδειγμα, μαζί σου, τότε στο netcafe ή στους υπολογιστές του ξενοδοχείου που θα μένετε, θα μπορείς να συνδέεις τα δύο και απλά να μεταφέρεςι τα αρχεία από την/τις κάρτες σου, στον δίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

@kisto

Είναι προτιμότερο να επενδύσεις σε δύο 32gb ή ακόμα και τέσσερις 16gb. Σκέψου μόνο τι θα γίνει αν αυτή η ΜΙΑ κάρτα 64gb που χρησιμοποιήσεις χαθεί/χαλάσει/σπάσει/κλπ   τα χάνεις όλα!  
Απ'την άλλη, με πολλές κάρτες, πρέπει να είσαι σχολαστικός για να μη τις χάσεις. (doh :confused: )
your call
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...