Προς το περιεχόμενο

Canon eos 600d, 650d, 60d


Rush13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ανάμεσα σε αυτές τις τρείς μηχανές

 

Η χρήση που την θέλω ειναι για επαγγελματικό σκοπό αλλα εγώ δεν ειμαι ακόμα σε επίπεδο επαγγελματία.

Δηλαδή θα πηγαίνω ως 2ος,3ος φωτογράφος σε γάμους,βαφτίσια κτλπ

Στο στουντιο που δουλευω εχω παιξει μονο με 5d,7d,60d 

 

Θέλω η μηχανή να μπορεί να ανταποκριθεί σε φωτογράφηση τέτοιων εκδηλώσεων

Στην δουλειά μου είπαν ολοι την 60d αλλα αμα δεν υπάρχει τοσο μεγάλη διαφορά θα προτιμούσα να γλιτώσω τα χρήματα και να μην ξεφύγω απο το 600άρι

 

Φακους θα μου δώσει το αφεντικό οποτε χρειάζομαι μόνο το σώμα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H 650 νομιζω μπορείς να την χρησιμοποιήσεις και με την ροδέλα δίπλα εκτός απο touch.

 

Πιο πολύ κοιτάω σε θέμα ποιότητας φωτογραφίας και αν αξίζουν τα +200 που κάνει η 60d για αυτο τον σκοπό.

Αν δεν κάνω λαθος η 60d η μεγάλη της διαφορά με την 650 ειναι το Focus sensor

 

Για μεταχειρισμένη δεν κοιτάω ακόμη, θα προτιμούσα καινούργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και η αντοχή σε αντίξοες καιρικές συνθήκες, που δεν φέρουν οι εισαγωγικού επιπέδου xxxD. Είναι και λίγο πιο γερό το σκαρί, γενικά. Πιο βαρύ και με μια κάποια μεγαλύτερη αίσθηση στιβαρότητας στο χέρι. Από άποψη ποιότητας εικόνας καθαρά και λαμβανοντας υπ' όψιν το γεγονός ότι οι γάμοι, εν γένει, δεν γίνονται καταμεσής ενός τυφώνα, η 650D είναι μια χαρά. Προσωπικά, πιστεύω ότι, για γάμους, και από την 550D που είπε ο makis855 παραπάνω, δεν θα δεις μεγάλη διαφορά.

 

Πρακτικά, με την 650D κερδίζεις άλλο ενάμιση καρέ το δευτερόλεπτο στις συνεχόμενες λήψεις και άλλα 8 εστιακά σημεία τύπου σταυρού. Τα 5 vs 3.7 καρέ το δεύτερο δεν μπορώ να φανταστώ που μπορεί να σου χρησήμευαν σε γάμους, πρακτικά. Τα 9 vs 1 cross type AF σημεία πάλι, γενικά, θα τα έβλεπε κανείς να λάμπουν σε πραγματα με σπασμοδικές/γρήγωρες/συνεχόμενες κινήσεις. Πάλι δεν είναι κάτι που συμβαίνει πολύ τακτικά σε γάμους. Εκτός αν παντρεύονται δύο ανήσυχες γάτες. Τότε πάω πάσο.

 

Κερδίζεις και την οθόνη που γυρίζει βόλτες. Τραβόντας video παραδέχομαι την χρηστικότητα της. Κατά τ'άλλα, μία η άλλη, μη σου πω ότι είναι κι άλλος ένας μεντεσές που μπορεί να χαλάσει.

 

Από εκεί και πέρα, είναι πάρα πολύ σημαντικό να πιάσεις τις μικρές 550/600/650 στα χέρια σου. Μετά από τις 5D, 7D και 60D μπορεί να σου φανούν πολύ ελαφρυές ή μικρές. Μπορεί να σου κάθονται και καλύτερα. Αλλά αν δεν πιάσεις μία, δεν θα ξέρεις ποτέ με σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Viper δυστηχως λογω φακων κοιτάω μονο προς Canon.

 

Mijka ευχαριστώ για την απάντηση σου, Και εγώ ως πιο καλή λύση βλέπω την 650d ,ουσιαστικά οπως κατάλαβα για την δουλειά που το θέλω η 60d δεν δικαιολογεί τα 200 ευρώ παραπάνω

 

Ίσως όταν την κάνω απόσβεση και γίνω καλύτερος να πάω σε κάτι Top Level όπως η 5d.

Μένει ουσιαστικά μόνο να την πιάσω στα χέρια μου να δω αν με βολευει

 

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι η γύρω μου λένε οτι αμα συγκρίνεις την 60d με την 650 κ 600 ειναι σαν να συγκρίνεις ferrari με honda....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Viper δυστηχως λογω φακων κοιτάω μονο προς Canon.

 

Mijka ευχαριστώ για την απάντηση σου, Και εγώ ως πιο καλή λύση βλέπω την 650d ,ουσιαστικά οπως κατάλαβα για την δουλειά που το θέλω η 60d δεν δικαιολογεί τα 200 ευρώ παραπάνω

 

Ίσως όταν την κάνω απόσβεση και γίνω καλύτερος να πάω σε κάτι Top Level όπως η 5d.

Μένει ουσιαστικά μόνο να την πιάσω στα χέρια μου να δω αν με βολευει

 

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατι η γύρω μου λένε οτι αμα συγκρίνεις την 60d με την 650 κ 600 ειναι σαν να συγκρίνεις ferrari με honda....

 

οι γυρω σου δεν ξερουν και πολλα.

 

Τουτεστιν: τι θα λεγανε ετσι και συγκρινανε την 1DC με την 60D...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος s2000 και δεν θα το άλλαζα για καμία Ferrari. Ίσως για μια Testarossa spider να το σκεφτόμουν... :P

 

On topic: Την 600d την ξεχνάς ως ακατάλληλη. Στη θέση σου θα ξεχνούσα και την 650d γιατί θα μου την έδινε η μειωμένη αυτονομία και το μικροσκοπικό viewfinder της. Επίσης να ξέρεις ότι οι xxxd έχουν πιο αργό και πιο αναξιόπιστο autofocus από τις μεγαλύτερες σειρές ασχέτως του τι λένε τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Αυτό σε επαγγελματική χρήση μπορεί να αποβεί μοιραίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι επαγγελματίας; Έχεις βάλει πάνω στη μηχανή σου L USM φακούς; Έχεις δει πώς εστιάζει η 50d σε σχέση με την δικιά σου με έναν φακό όπως τον 70-200 2.8 IS II ή τον 24-70; Θα σου πω εγώ που το έχω κάνει. Είναι πιο αργή και πιο αναξιόπιστη. Εκεί που θα έχεις 8 στις 10 in-focus με την 50d, με την 600d θα είσαι στις 4 στις 10. Μιλάω για ανοιχτά διαφράγματα με γρήγορους φακούς. Εκεί φαίνεται η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα στο Αμαζον προσφορά την 60d στις 609 λίρες και με 65 λίρες cashback απο την Canon, συνολικά βγαινει δηλαδή στα 630 ευρώ

 

Οπότε πάω για 60d. Απλα δεν είδα κάτι για το πόσο ειναι τα μεταφορικά , νομίζω ειναι free λόγω Dispatched from and sold by Amazon.co.uk

 

Jsiskos , δεν έχω αγγίξει xxxd ,,και γ'αυτο με προβλημάτιζε γιατι σύμφωνα με reviews έλεγαν οτι η μόνη μεγάλη διαφορά της 650 με την 60 ειναι το AF , αλλα δεν διευκρίνιζαν ποσο μεγάλη ειναι η διαφορά του AF της 650 με την 60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα 'ναι τύπου mail in rebate, λογικά, οπότε μπορεί να είναι και αδιάφορο χώρας.

 

Προσωπικά, χωρίς να αλλάζει το γεγονός ότι, αν μπορείς να τις πάρις στα ίδια λεφτά η 60D είναι καλύτερη μηχανή, εγώ έχω μουμπώσει στην 550D μου τους ίδιους prime L φακούς που φορούσα σε 5DMKII δίπλα. Αντικειμενικά διαφορές υπήρχαν, αλλά ποτέ δεν είχα αντίστοιχα ποσοστά ανεπιτυχούς εστίασης που αναφέρει ο jsiskos παραπάνω. Μπορεί να ήμουνα και τυχερός εκείνες τις μέρες. Ποιος ξέρει.

 

Με 'γειά, όπως και να ΄χει και καλοδούλεφτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Purchase a qualifying Canon from the list below from Amazon.co.uk between 00:00, March 7, 2013 and 23:59, May 31, 2013. Please click on the blue tabbed headers to see which products qualify for which cashback amounts

2. Once you have received your Canon product you will need to complete the registration form (PDF) and print it out. Once this is done please place in an envelope along with a printout of your Amazon purchase receipt. Please ensure your receipt shows the date of purchase. Please wait at least 10 days after purchase before claiming and send to the address below by no later than July 1, 2013:

 

Aυτό γράφει , δεν νομίζω να ισχυει κατι διαφορετικό για Ελλάδα και δεν βλέπω τον λόγο. 

 

Η Παραγγελία θα γίνει απο Δευτέρα , θα ενημερώσω για την εξέλιξη μήπως ενδιαφέρεται κ κάποιος άλλος

 

Επειδη δν εχω ξαναπαραγγείλει απο Αμαζον , δέχεται και prepaid σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...