Προς το περιεχόμενο

Ερασιτεχνικα μουσικα video clips - DSLR?


fanara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι αναμεσα στις D5100 και 550D (Nikon, Canon αντιστοιχα). Ποια θεωρειτε καλυτερη για αυτο το σκοπο? Μηπως με τα ιδια λεφτα θα επρεπε να παρω βιντεοκαμερα? Δεν δινουν ομως αυτο το "film effect" και ειναι ο μονος λογος που προτιμω DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για video η 5100 έχει αυτη την οθόνη που πηγαινοέρχεται βολτούλες που, ομολογουμένως, είναι αρκετά χρήσιμη. Όμως, διακινδυνεύοντας να καταντήσω γραφικός, για μία ακόμα φορά θα υποστηρίξω την 550D λόγω Magic Lantern (ρίξε μια αναζήτηση στο google για λεπτομέρειες αλλά πρακτικά, φορτώνει στην 550D σου όλες τις δυνατότητες που θα ήθελες να έχει για να γίνει η επική VDSLR). Έχει και jack για εξωτερική μικροφωνική η 550D, που μπορεί να σε ενδιαφέρει.

 

Σημειωταίον ότι μετά από την αγορά του σώματος, βέβαια, θα θες και τουλάχιστον έναν χρήσιμο (δηλαδή κατά πάσαν πιθανότητα σταθερής εστιακής απόστασης) φακό, στην περίπτωση της DSLR. (Υπ' όψιν, καινούργιος 50mm και για τις δύο εταιρίες παίζει γύρω στο κατοστάρικο. Παίζουν και παλαιοί, με προσαρμογείς από ebay που κάνουν αξιολογότατη δουλειά.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν δινουν ομως αυτο το "film effect" και ειναι ο μονος λογος που προτιμω DSLR.

Το έχεις υπόψιν σου ότι στον Η/Υ από τον οποίο μας γράφεις μπορείς να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο και να βάλεις τα εφέ της αρκούδας έτσι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις υπόψιν σου ότι στον Η/Υ από τον οποίο μας γράφεις μπορείς να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο και να βάλεις τα εφέ της αρκούδας έτσι;;

Οχι, δεν ειναι το ιδιο. Οταν γραφεις με 1080p στα 24fps μιας DSLR, εχει μεγαλη διαφορα με την εικονα που δινει μια βιντεοκαμερα. Δες στο youtube για περισσότερα.

 

Για video η 5100 έχει αυτη την οθόνη που πηγαινοέρχεται βολτούλες που, ομολογουμένως, είναι αρκετά χρήσιμη. Όμως, διακινδυνεύοντας να καταντήσω γραφικός, για μία ακόμα φορά θα υποστηρίξω την 550D λόγω Magic Lantern (ρίξε μια αναζήτηση στο google για λεπτομέρειες αλλά πρακτικά, φορτώνει στην 550D σου όλες τις δυνατότητες που θα ήθελες να έχει για να γίνει η επική VDSLR). Έχει και jack για εξωτερική μικροφωνική η 550D, που μπορεί να σε ενδιαφέρει.

 

Σημειωταίον ότι μετά από την αγορά του σώματος, βέβαια, θα θες και τουλάχιστον έναν χρήσιμο (δηλαδή κατά πάσαν πιθανότητα σταθερής εστιακής απόστασης) φακό, στην περίπτωση της DSLR. (Υπ' όψιν, καινούργιος 50mm και για τις δύο εταιρίες παίζει γύρω στο κατοστάρικο. Παίζουν και παλαιοί, με προσαρμογείς από ebay που κάνουν αξιολογότατη δουλειά.)

 

εχω κανονισει τελικα για την 600D, καλυτερα? το ξερω το magic lantern, αλλα δεν εχω καταλαβει καμια διαφορα, απτα βιντεος εστω που βλεπω στο νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600D μια χαρά. Προσωπικά, εγώ είμαι μια χαρά με την 550D μου, χωρίς την οθόνη που πάει βόλτες. Αν όμως μπορείς να την έχεις και πας για video, τόσο το καλύτερο.

 

Όσον αφορά το τι κάνει, Link.png Site: http://lifehacker.com/5729101/transform-your-dslr-into-a-supercharged-professional-video-camera">να ένα καλό, πλην όμως λίγο παλιό άρθρο αλλά και Link.png Site: http://magiclantern.wikia.com/wiki/New_to_Magic_Lantern%3F_Read_me_first!">η επεξήγηση του τι μπορεί να κάνει για 'σένα από τους κατασκευαστές του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...