Προς το περιεχόμενο

The Evil Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια πραγματικα οσοι δεν εχετε προβλημα με το παιχνιδι οπως λετε με τι ρυθμισεις παιζετε; ολα στο low; disable ssao και reflections; και με τι αναλυση;

θεμματα stuttering δεν εχω ουτε εγω αλλα τα framedrops κανουν παρτυ.Δηλαδη 60 σταθερα δεν παιζει με τιποτα εχω gtx 770.

Και κατι ακομα φιλε Alex21121988 εφοσον το παιχνιδι τρεχει μεχρι 60fps maximum πως καταφερες και ειδες οτι εχεις μεσω ορο 70-60fps; υπαρχει δυνατοτητα να αφερεσεις το vsync που εχει το παιχνιδι στα 60fps;

 

 

Δεν ξερω αν ειναι αληθεις οι αριθμοι που μου βγαζει το fraps αλλα ναι εχω πολλες φορες πανω απο 60 fps στο game. Δεν εχω πειραξει κανενα .cfg κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 618
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη τωρα το προσεξα εσυ εχεις 970 οποτε ακυρο σαφως και εχεις καλητερα fps απο την 770!
απλα μου κανει εντυπωση πως ενω ειναι κλειδωμενο στα 60fps εσενα το fraps σου δειχνει μεχρι 70 τεσπα!

παντως εγω με ssao και με reflections disable ας πουμε οτι μπορω να παιξω καλα με τιποτα 60 κολλημενα αλλα παιζεις ας πουμε ικανοποιητικα απο 60-45 fps minimum εχω.Αλλα κανουν μπαμ τα framedrops,δηλαδη και 1 frame να πεσει απο 60 59 φαινεται αμεσως.Τωρα ενας αλλος φιλος που λεει πριν λιγα ποστ οτι εχει 770 και παιζει χωρις κολληματα εντυπωση μου κανει.

Μιας και το ανεφερα παραπανω μηπως υπαρχει δυνατοτητα να αφαιρεσεις το vsync του παιχνιδιου;
γιατι με το που επιλεγεις 60fps σου βαζει και vsync μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθε ενας το αντιλαμβανεται αλλιως, για αυτο περι του αν πηγαινει καλα ενα game για τον καθε ενα απο εμας.

 

Και το καθε συστημα ανταποκρινεται λιγο διαφορετικα, μπορει οχι κατα πολυ, αλλα υπαρχουν μικρες λεπτομερειες που κανουν την διαφορα.

 

Εχεις απολυτο δικιο, το ανεφερα και πιο πισω, οτι και ενα frame να πεσει σε μερικα games γινεται αμεσως αντιληπτο απο τον ψειρα gamer. Και αυτο ειναι απο αυτα τα games, δεν σου χαλαει την εμπειρια ομως, αφου δεν ειναι στα 30, ευχαριστω να λεμε με το αθλιο engine που  χρησιμοποιει.

 

Λογικα θα γινεται να αφαιρεσεις το vsync μεσω του .cfg του game, τωρα κατα ποσο αυτο θα κανει unstable, δεν μπορω να το ξερω.Επισης θα εχεις και tearing που το game ευτυχως απο την μαμα του, δεν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει το πρόγραμμα με το τελευταίο update.

 

λολ ελεος και ήμουν στο κεφάλαιο 9, στην έπαυλη

 

θα περιμένω να το ξαναφτιάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθε ενας το αντιλαμβανεται αλλιως, για αυτο περι του αν πηγαινει καλα ενα game για τον καθε ενα απο εμας.

 

Και το καθε συστημα ανταποκρινεται λιγο διαφορετικα, μπορει οχι κατα πολυ, αλλα υπαρχουν μικρες λεπτομερειες που κανουν την διαφορα.

 

Εχεις απολυτο δικιο, το ανεφερα και πιο πισω, οτι και ενα frame να πεσει σε μερικα games γινεται αμεσως αντιληπτο απο τον ψειρα gamer. Και αυτο ειναι απο αυτα τα games, δεν σου χαλαει την εμπειρια ομως, αφου δεν ειναι στα 30, ευχαριστω να λεμε με το αθλιο engine που  χρησιμοποιει.

 

Λογικα θα γινεται να αφαιρεσεις το vsync μεσω του .cfg του game, τωρα κατα ποσο αυτο θα κανει unstable, δεν μπορω να το ξερω.Επισης θα εχεις και tearing που το game ευτυχως απο την μαμα του, δεν εχει.

Συμφωνω alex ο καθενας το αντιλαμβανεται αλλιως.

 

οσο για το vsync θελω να το απενεργοποιησω απο το game για να δω εαν με vsync της καρτας γραφικων "τρεχει" καλητερα.

ετσι απλα  να το τεσταρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω alex ο καθενας το αντιλαμβανεται αλλιως.

 

οσο για το vsync θελω να το απενεργοποιησω απο το game για να δω εαν με vsync της καρτας γραφικων "τρεχει" καλητερα.

ετσι απλα να το τεσταρω

Παραθέτω:

To unlock the debug console, right click on The Evil Within in Steam, hit properties, then go to 'set launch options'. Enter +com_allowconsole 1 to activate the console in-game using the Insert key.

 

R_swapinterval <NUMBER>

Sets the FPS lock. Note that the numbers below are negative.

-2: This is the default, set to 30 FPS. This is the officially supported frame rate

-1: This sets the FPS limit to 60. Fully playable, although there may be quirks (we’re going to fix these).

0: This fully unlocks the FPS. We do not recommend playing above 60. We will not fix any issues above 60.

Αν κάτι σε δυσκολέψει ή δεν το έχεις στο Steam και δεν ξέρεις πως να ανοίξεις την κονσόλα, πες να σου πω.

Btw, είμαι σίγουρος ότι με την 770 σου έχεις drops γιατί ακόμα και η 970 μου, κάτι άκυρα από 60 στο 45 το έκανε. Αλλά στο μάτι δεν φάνηκε κάτι. Αν δεν είχα το Fraps για να γράφω βίντεο εκείνη τη στιγμή, μάλλον δεν θα το έπαιρνα χαμπάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ θα το δω αργοτερα και θα σου πω! πριν με τα framedrops το εθεσα λιγο λαθος framedrop απο 60 σε 45  αποτομα δεν παρατηρησα απο οσο θυμαμαι.Απλα απο 60 επεφταν σιγα σιγα μεχρι 45 ειδικα σε σημεια που η εικονα εχει βαθος εκει τα frames πεφτουν..
εαν υποστηριζε το ριμαδοsli τωρα δεν θα το συζητουσα καν αλλα δεν υποστηριζει γαμωτο...
εχουμε μαθει τιποτα αν υπαρχει περιπτωση sli υποστηριξης στο παιχνιδι με τους επομενους drivers;


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ θα το δω αργοτερα και θα σου πω! πριν με τα framedrops το εθεσα λιγο λαθος framedrop απο 60 σε 45  αποτομα δεν παρατηρησα απο οσο θυμαμαι.Απλα απο 60 επεφταν σιγα σιγα μεχρι 45 ειδικα σε σημεια που η εικονα εχει βαθος εκει τα frames πεφτουν..

εαν υποστηριζε το ριμαδοsli τωρα δεν θα το συζητουσα καν αλλα δεν υποστηριζει γαμωτο...

εχουμε μαθει τιποτα αν υπαρχει περιπτωση sli υποστηριξης στο παιχνιδι με τους επομενους drivers;

 

 

 

Παρακαλώ.

Τσέκαρε εδώ:

https://forums.geforce.com/default/topic/780205/sli/sli-profile-for-evil-within/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω:

Αν κάτι σε δυσκολέψει ή δεν το έχεις στο Steam και δεν ξέρεις πως να ανοίξεις την κονσόλα, πες να σου πω.

Btw, είμαι σίγουρος ότι με την 770 σου έχεις drops γιατί ακόμα και η 970 μου, κάτι άκυρα από 60 στο 45 το έκανε. Αλλά στο μάτι δεν φάνηκε κάτι. Αν δεν είχα το Fraps για να γράφω βίντεο εκείνη τη στιγμή, μάλλον δεν θα το έπαιρνα χαμπάρι.

θελω βοηθεια! πηγα στο παιχνιδι μεσω του steam εκανα δεξι κλικ properties μετα set launch options εγραψα +com_allowconsole 1 και μετα;;

οσο για το sli στο geforce forum που ποσταρες να δω ενας τυπος εχει αναρτησει αυτον τον συνδεσμο http://www.geforce.com/games-applications/technology/sli?title=&sort_bef_combine=created+DESC και εαν μπεις δειχνει το evil within και απο κατω γραφει sli...αλλα ποιο sli;; αφου δεν υποστηριζει..θα μας τρελανουν;

παντως σε εμενα το παιχνιδι τρεχει αθλια δεν ξερω εαν φταιει η 770 2gb..λογο των 2gb δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω βοηθεια! πηγα στο παιχνιδι μεσω του steam εκανα δεξι κλικ properties μετα set launch options εγραψα +com_allowconsole 1 και μετα;;

οσο για το sli στο geforce forum που ποσταρες να δω ενας τυπος εχει αναρτησει αυτον τον συνδεσμο http://www.geforce.com/games-applications/technology/sli?title=&sort_bef_combine=created+DESC και εαν μπεις δειχνει το evil within και απο κατω γραφει sli...αλλα ποιο sli;; αφου δεν υποστηριζει..θα μας τρελανουν;

παντως σε εμενα το παιχνιδι τρεχει αθλια δεν ξερω εαν φταιει η 770 2gb..λογο των 2gb δηλαδη.

Δοκιμασε να κανεις disable το sli απο το control panel της nvidia. Μετα ανοιξε το game και θα εχει φτιαξει. Αλλιως εχεις αλλο θεμα.
 

Οχι, η 770 ειναι υπεραρκετη για το συγκεκριμενο game το οποιο ξοδευει μολις το 1.6Gb της vram σε 1080p. 

 

SLI δεν συνηθιζει να το υπολογιζει και πολυ η bethesda ή τελικα μας βγαζει την πιστη να το βγαλει πολυ πιο μετα, αν κρινουμε απο τους τελευταιους τιτλους της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω βοηθεια! πηγα στο παιχνιδι μεσω του steam εκανα δεξι κλικ properties μετα set launch options εγραψα +com_allowconsole 1 και μετα;;

 

οσο για το sli στο geforce forum που ποσταρες να δω ενας τυπος εχει αναρτησει αυτον τον συνδεσμο http://www.geforce.com/games-applications/technology/sli?title=&sort_bef_combine=created+DESC και εαν μπεις δειχνει το evil within και απο κατω γραφει sli...αλλα ποιο sli;; αφου δεν υποστηριζει..θα μας τρελανουν;

 

παντως σε εμενα το παιχνιδι τρεχει αθλια δεν ξερω εαν φταιει η 770 2gb..λογο των 2gb δηλαδη.

Μετά όταν είσαι μέσα στο παιχνίδι, πατάς το κουμπάκι 'Insert' από το πληκτρολόγιο σου και σου βγάζει πάνω-πάνω τη κονσόλα. Εκεί γράφεις την εντολή για να κάνεις απενεργοποιηση τον περιορισμό του ρυθμού ανανέωσης (r_swapinterval 0 και μετά Enter).
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Δοκιμασε να κανεις disable το sli απο το control panel της nvidia. Μετα ανοιξε το game και θα εχει φτιαξει. Αλλιως εχεις αλλο θεμα.

 

Καλημερα θα το δω αργοτερα αυτο που μου λες!παιζει ομως οντως ρολο εαν το sli ειναι ενεργοποιημενο να μην τρεχει τοσο καλα το παιχνιδι;

 

αλλα γιατι δεν υποστηριζουν ολα τα παιχνιδια sli; 

αφου υπαρχει σαν λειτουργια απο την nvidia θα επρεπε "κανονικα" οτι παιχνιδι κυκλοφορει να υποστηριζει.

 

MSSB Σε ευχαριστω και παλι θα το τεσταρω αδερφε!

 

edit : οπως βλεπετε με το που ξεκιναει το παιχνιδι ειμαι στα 44-45 frames οσο πηγαινω ομως πιο κοντα στην πορτα αυξανοντε.Το ιδιο παλι και στην δευτερη εικονα με το που μπαινω μεσα στην αρχη εχω 50 και οσο πηγαινω πιο μεσα παλι ανεβαινουν απλα οταν γυρναω δεξια αριστερα την καμερα λογο των μη σταθερων frames η εικονα/κινηση δεν ειναι ομαλη οπως και οταν προχωραω..επισης οι ρυθμισεις ειναι high και ολα enable.απλα εχω βαλει fxaa μονο.και με πιο χαμηλες ρυθμισεις εχω τα ιδια αλλα σε λιγο μικροτερο βαθμο.

 

@MSSB το τεσταρα με unlock τα fps μεγαλη διαφορα δεν ειδα να σου πω την αληθεια οπως και να εχει ομως ευχαριστω για την βοηθεια!τα screenshot ειναι με unlock τα fps.

 

@alex απενεργοποιησα το sli αλλα δεν ειδα βελτιωση.

 

σε εσας παιζει ομαλα τελειως το παιχνιδι δεν εχετε ιχνος stuttering η μειωμενα frames; τρεχει τελειως smooth;

post-221900-0-52926000-1415449122_thumb.jpg

post-221900-0-28004600-1415449146_thumb.jpg

Επεξ/σία από redarmada
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το update patch παει καλα. Το sli πολλες φορες σε παιχνιδια που εχουν θεματα ή δεν το υποστηριζουν, συνηθως βοηθαει να το απενεργοποιεις. Το game δεν ειναι και οτι καλυτερο απο θεμα optimization. Αν δεν εχεις βαλει το update patch βαλ΄το, εγω πηρα 10 frames απο αυτο. Δεν ξερω αν ωφεληθηκα λογω της 970 βεβαια σε συνδυασμο με τους καινουριους drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...