Προς το περιεχόμενο

The Evil Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ το είχα πει αλλά ποιος να με ακούσει! Κανονικά ΟΛΟΙ οι developers, πρέπει να ξεκινούν από PC ένα παιχνίδι και μετά αρχίσουν να ρίχνουν και να προσαρμόζουν στην εκάστοτε πλατφόρμα. Ξεκινάς από την κορυφή προς το πάτο. Όλοι πάνε από το πάτο προς τα πάνω. Δείτε το και μόνοι σας αυτό. Είναι άθλιο σκεπτικό αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 618
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε παιδια ομως πραγματικα γιατι βγαινουν κακοπρογραμματισμενα παιχνιδια στο pc;

εξηγηστε μου γιατι δεν το καταλαβαινω...και ενταξει τα παλια παιχνιδια,αλλα αυτα που βγαινουν ακομα και τωρα γιατι;

 

Οταν μια εταιρεια αποφασιζει να κυκλοφορισει καποιο παιχνιδι για pc 

γιατι δεν το προγραμματιζει σωστα ετσι ωστε να ειναι οπως πρεπει να ειναι;

 

Γιατί σήμερα προτεραιότητα στην αγορά έχουν οι κονσόλες για τα μεγάλα στούντιο.

 

Μια εταιρία διαθέτει συγκεκριμένο budget και deadline για να παραδώσει ένα τίτλο. Και αφού ο χρόνος είναι χρήμα και το hardware του PC αλλάζει συνεχώς, όλοι βασίσονται αποκλειστικά και μόνο στο brute force.

Έχεις hardware αρκετά ισχυρό για να τρέξεις unoptimized κώδικα? Καλώς. Δεν έχεις ή δεν έχει βγει ακόμα? Δεν πειράζει, ξαναδοκίμασε σε 2-3 χρόνια, εμείς τα λεφτά τα βγάλαμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταλαβα πως παει η κατασταση απλα οπως εγραψα και στο προηγουμενο ποστ ειναι κριμα να εχεις πληρωσει ενα σκασμο λεφτα για να φτιαξεις ενα μηχανημα high-end και κατι τετοια παιχνιδια οπως το συγκεκριμενο που συζηταμε (evil within) λογο κακου προγραμματισμου να μην στο τρεχει ενταξει που στην ουσια το παιχνιδι αυτο δεν εχει και τιποτα το ιδιαιτερο σε γραφικα κτλπ για να "ζορισει" ενα high-end pc.

Και εκει λεω ελεος..
να βρασω και τα sli μου
και τον i7
και τις 16gb ddr 3 μνημες
κτλπ κτλπ..

υγ:Μου αρεσει που στο πισω μερος της συσκευασιας των παιχνιδιων γραφει minimum και recomended requirements ειτε εισαι στο minimum ειτε πανω και απο το recomended τα ιδια αποτελεσματα θα εχεις...

τεσπα ευχαριστω για τις πληροφοριες παιδια! :)


 

Επεξ/σία από redarmada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι μικρός προφανώς, δεν έχεις προλάβει τις καλές εποχές του PC gaming, τότε που έβγαιναν αριστουργήματα...

...που έβαζες τα CD/DVD στον δίσκο, ξεκινούσε το Install Wizard, έβαζες ένα CD-Key, έφτιαχνες την εγκατάσταση κ έμπαινες έπαιζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παει ενας χρονος που ασχολουμε με gaming στο pc (φρεσκος-φρεσκος) και ειπα να κατσω να φτιαξω ενα καλο μηχανημα για να ευχαριστηθω gaming με 60fps χωρις κολληματα/stuttering με καλητερα γραφικα απο αυτα που βγαζουν οι κονσολες ..
Ομως βλεπω πως αρκετες φορες εκανα λαθος υπαρχουν αρκετα κακοπρογραμματισμενα παιχνιδια που περιμενουμε σχεδον παντα αν θα βγει καποιο update/patch για να διορθωσει "ας πουμε" καποια πραγματα μετα περιμενουμε παλι εαν θα βγουν drivers για τις καρτες γραφικων ετσι ωστε να μας δωσουν ενα μικρο performance μετα σκεφτεσαι και λες (εαν περισσευουν λιγα χρηματα και εισαι καυλ**μενος) δεν κανω και ενα sli να εχω παραπανω performance;αρα και περισσοτερα fps, και τρως την ξενερα: δεν υποστηριζουν ολα τα παιχνιδια sli....αρα ετερον εκατερον
 
 
Οπως ειπα ειμαι νεος στο χωρο του pcgaming δεν εχω παιξει πιο παλια παιχνιδια και δεν γνωριζω εαν πιο παλια οι εταιρειες εδιναν βαση στο pc (σε αντιθεση με τωρα) και δημιουργουσαν τα παιχνιδια αριστουργηματα οπως ειπες.
Απλα οι καιροι αλλαζουν και με βαση την λογικη παντα,πολλα πραγματα βελτιωνονται hardware/software
βγαινουν καινουργιες και βελτιωμενες μηχανες γραφικων στα παιχνιδια και περιμενεις μετα απο αυτο να εχεις μια αψογη εμπειρια gaming στο pc και τωρα πας να παιξεις ολοκαινουργιους τιτλους και ξενερωνεις την ωρα και την στιγμη...γι αυτο λεω και πιο πανω εχει πλακα που αναφερουν recomended requirements...και 4απλο sli titan να εχεις παλι τα ιδια χαλια θα ειναι αυτα τα παιχνιδια.

Τεσπα απλα την γνωμη μου λεω δεν ειμαι κανενας εμπειρος και δεν γνωριζω αρκετα πραγματα απλα βλεπω πως δεν ηταν αυτο που περιμενα το gaming στο pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με το gaming πλέον είναι γενικό, όχι μόνο το PC gaming.

 

Πλέον πολύ σπάνια θα βγει καλός τίτλος, σε όποια πλατφόρμα κι αν βγει.

 

Π.χ. το Tomb Raider ήταν κονσολοπαίχνιδο, αλλά έσπερνε.

 

Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι εδώ και αρκετά χρόνια δε βγαίνουν καλοί τίτλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως θελω να πω δεν κατηγορω το pc gaming αλλα τους τιτλους παιχνιδιων.Το tomb raider που ανεφερες ειναι πολυ καλο παραδειγμα αριστο παιχνιδι και μακαρι να εβγαιναν ολα τα παιχνιδια ετσι.

Και για να τελειωνω επειδη το τραβηξα πολυ το θεμα με τις αραδες μου το γαμωτο ειναι πως καθεσαι αγοραζεις hardware και δημιουργεις ενα πολυ καλο high-end pc και εκει που μπορεις να παιξεις για να μην πω ολα...αλλα το 80-90% των παιχνιδιων πραγματικα χωρις ιχνος προβληματος οι κωλοdevelopers καταστρεφουν ολο το αποτελεσμα..
και βλεπεις τον αλλον με το ps4 η το xbox (που οσο κανει μονο μια καλη καρτα γραφικων στοιχιζει μια κονσολα) να παιζει το ιδιο παιχνιδι χωρις προβληματα ναι μεν στα 30fps αλλα γενικα το παιχνιδι παιζει ικανοποιητικα..και εκει λες ε οχι ρε γαμω... τελος παντων αυτα!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην νομίζεις. Έχει ένα-δύο χρόνια που γίνεται αυτό. Η κατρακύλα ξεκίνησε με το Watch_Dogs κατά τη γνώμη. Ποιο πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα με κανένα τίτλο. Μια χαρά έπαιζαν (μέχρι πέρσι ας πούμε, σχεδόν μάξαρα κάθε παιχνίδι, σχεδόν) με τον Quad Core Q9400 και την HD6870 1GB Asus μου. Από τις αρχές του '13, τα πράγματα έχουν πάρει φθίνουσα πορεία στα pc. Δυσανάλογα πάει η ποιότητα του hardware που βγαίνει, με την ποιότητα των παιχνιδιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως θελω να πω δεν κατηγορω το pc gaming αλλα τους τιτλους παιχνιδιων.Το tomb raider που ανεφερες ειναι πολυ καλο παραδειγμα αριστο παιχνιδι και μακαρι να εβγαιναν ολα τα παιχνιδια ετσι.

 

Και για να τελειωνω επειδη το τραβηξα πολυ το θεμα με τις αραδες μου το γαμωτο ειναι πως καθεσαι αγοραζεις hardware και δημιουργεις ενα πολυ καλο high-end pc και εκει που μπορεις να παιξεις για να μην πω ολα...αλλα το 80-90% των παιχνιδιων πραγματικα χωρις ιχνος προβληματος οι κωλοdevelopers καταστρεφουν ολο το αποτελεσμα..

και βλεπεις τον αλλον με το ps4 η το xbox (που οσο κανει μονο μια καλη καρτα γραφικων στοιχιζει μια κονσολα) να παιζει το ιδιο παιχνιδι χωρις προβληματα ναι μεν στα 30fps αλλα γενικα το παιχνιδι παιζει ικανοποιητικα..και εκει λες ε οχι ρε γαμω... τελος παντων αυτα!

 

Ναι αλλα αυτος που παιρνει την κονσολα που λες και θα παιξει το Evil Within εκει,εκτως της κατωτερης ποιοτητας σε σχεση με το Pc θα το πληρωσει και πιο ακριβα το παιχνιδι,και οχι 3-4 ευρω αλλα 20ευρω παραπανω βλεπε 

http://www.skroutz.gr/s/4711729/The-Evil-Within-PS4.html

http://www.skroutz.gr/s/4712417/The-Evil-Within-PC.html(και σε digital παιζει και φθηνοτερα )

Και επειδη τα ιδια ακουγα και για το Shadow Of Mordor για τα 6gb vram,το εβαλα και το παιζω με την 770 2gb μου και το παιχνιδι παιζει μια χαρα.Ενταξυ θα χαμηλωσεις μια επιλογη απο Ultra σε Medium και τι εγινε.Μια χαρα θα τρεχει το παιχνιδι σε High settings σε γενικες γραμμες και για τα υπολοιπα ασε τους Mods να κανουν την δουλεια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα αυτος που παιρνει την κονσολα που λες και θα παιξει το Evil Within εκει,εκτως της κατωτερης ποιοτητας σε σχεση με το Pc θα το πληρωσει και πιο ακριβα το παιχνιδι,και οχι 3-4 ευρω αλλα 20ευρω παραπανω βλεπε

http://www.skroutz.gr/s/4711729/The-Evil-Within-PS4.html

http://www.skroutz.gr/s/4712417/The-Evil-Within-PC.html(και σε digital παιζει και φθηνοτερα )

Και επειδη τα ιδια ακουγα και για το Shadow Of Mordor για τα 6gb vram,το εβαλα και το παιζω με την 770 2gb μου και το παιχνιδι παιζει μια χαρα.Ενταξυ θα χαμηλωσεις μια επιλογη απο Ultra σε Medium και τι εγινε.Μια χαρα θα τρεχει το παιχνιδι σε High settings σε γενικες γραμμες και για τα υπολοιπα ασε τους Mods να κανουν την δουλεια τους.

Χάνεις το point του παιδιού. Αυτό που θέλει να πει και τον ενοχλεί, όπως και εμένα, είναι ότι αγοράζεις hardware για να σε βγάλει για ultra τουλάχιστον όσο διαρκεί η εγγύηση του (βλ. 970, 980 -> 3 χρόνια) και σε λίγους μήνες ή μέσα σε έναν χρόνο, αυτά που έχεις πάρει είναι οριακά για ultra και αναρωτιέσαι "WTF!??".

Δεν μιλάμε εδώ απλά να τα παίζεις. Γιατί έτσι, ένα mid-end pc (400-450€) μια χαρά παίζει όλα τα παιχνίδια σε 30/40+ fps με low/medium γραφικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην νομίζεις. Έχει ένα-δύο χρόνια που γίνεται αυτό. Η κατρακύλα ξεκίνησε με το Watch_Dogs κατά τη γνώμη. Ποιο πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα με κανένα τίτλο. Μια χαρά έπαιζαν (μέχρι πέρσι ας πούμε, σχεδόν μάξαρα κάθε παιχνίδι, σχεδόν) με τον Quad Core Q9400 και την HD6870 1GB Asus μου. Από τις αρχές του '13, τα πράγματα έχουν πάρει φθίνουσα πορεία στα pc. Δυσανάλογα πάει η ποιότητα του hardware που βγαίνει, με την ποιότητα των παιχνιδιών.

 

Βασικά κάπου το έχω ξαναπεί αλλά η Ubi εμένα μου φένεται λες και προσπαθεί σκοπίμως να μποικοτάρει την αγορά των PC και να προωθήσει τις κονσόλες. Είναι μεγάλο στούντιο και σίγουρα μπορεί να αποτελέσει και επιρροή για άλλα μικρότερα.

 

Προφανώς υπάρχει κάποιο κέρδος γι αυτούς από πίσω...

 

Δεν εξηγείται το γεγονός ότι πχ φέτος βγαίνει μια ολοκαίνουργια high-end gpu όπως η 980 και ξαφνικά οι απαιτήσεις στη Vram την κάνουν να φένεται ήδη ξεπερασμένη. Δεν θυμάμαι να έχει ξανασυμβεί αυτό.

Για να μη παρεξηγηθώ, οι απαιτήσεις στη Vram εννοείται ότι είναι εντελώς αδικαιολόγητες σε σχέση με το οπτικό αποτέλεσμα... 

 

Παλιότερα στο PC ήταν απλά τα πράγματα. Η top gpu της αγοράς έτρεχε ό,τι κυκλοφορούσε με ultra settings και 60fps. Το πολύ κάνα δυο τίτλοι να ζόριζαν λίγο παραπάνω όπως πχ όταν βγήκε το Doom 3 και αργότερα το Crysis. Παρ'όλα αυτά εκεί είχαμε κυρίως framedrops λόγω γραφικών που ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους.

 

Τα τελευταία 1-2 χρόνια έχουμε ένα καινούργιο φαινόμενο (stuttering) που κάνει την εμφάνισή του στο 80% των... multiplatform παιχνιδιών! Παιχνίδια που δεν θα έπρεπε να πουσάρουν τόσο πολύ το hardware σε σχέση με αυτά που δείχνουν.

Και για μένα είναι game breaker. Μπορώ να τα βγάλω πέρα με το κυμαινόμενο framerate (που προσωπικά για τα λεφτά που έχω δώσει ούτε αυτό δικαιολογείται) αλλά με αυτές τις μικρο-παύσεις, δεν την παλεύω καθόλου. 

 

 

Τέλος, είναι σαν να λένε στους power users δώστε 300 παραπάνω και πάρτε την 980 για να δείτε λίγο καλύτερες σκιές, λίγο καλύτερα textures, λίγο περισσότερα πολύγωνα και μη το παραχέζετε στο ΑΑ γιατί θα σας κρεμάσει. Βάλτε κάνα FXAA καλύτερα για να τα θολώσετε λίγο ...  Α και που' στε του χρόνου αρχίστε να ρίχνετε settings γιατί στο επόμενο μας παιχνίδι είναι πλέον recommended τα 6Gb Vram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κάπου το έχω ξαναπεί αλλά η Ubi εμένα μου φένεται λες και προσπαθεί σκοπίμως να μποικοτάρει την αγορά των PC και να προωθήσει τις κονσόλες. Είναι μεγάλο στούντιο και σίγουρα μπορεί να αποτελέσει και επιρροή για άλλα μικρότερα.

 

Προφανώς υπάρχει κάποιο κέρδος γι αυτούς από πίσω...

 

Δεν εξηγείται το γεγονός ότι πχ φέτος βγαίνει μια ολοκαίνουργια high-end gpu όπως η 980 και ξαφνικά οι απαιτήσεις στη Vram την κάνουν να φένεται ήδη ξεπερασμένη. Δεν θυμάμαι να έχει ξανασυμβεί αυτό.

Για να μη παρεξηγηθώ, οι απαιτήσεις στη Vram εννοείται ότι είναι εντελώς αδικαιολόγητες σε σχέση με το οπτικό αποτέλεσμα... 

 

Παλιότερα στο PC ήταν απλά τα πράγματα. Η top gpu της αγοράς έτρεχε ό,τι κυκλοφορούσε με ultra settings και 60fps. Το πολύ κάνα δυο τίτλοι να ζόριζαν λίγο παραπάνω όπως πχ όταν βγήκε το Doom 3 και αργότερα το Crysis. Παρ'όλα αυτά εκεί είχαμε κυρίως framedrops λόγω γραφικών που ήταν πολύ μπροστά από την εποχή τους.

 

Τα τελευταία 1-2 χρόνια έχουμε ένα καινούργιο φαινόμενο (stuttering) που κάνει την εμφάνισή του στο 80% των... multiplatform παιχνιδιών! Παιχνίδια που δεν θα έπρεπε να πουσάρουν τόσο πολύ το hardware σε σχέση με αυτά που δείχνουν.

Και για μένα είναι game breaker. Μπορώ να τα βγάλω πέρα με το κυμαινόμενο framerate (που προσωπικά για τα λεφτά που έχω δώσει ούτε αυτό δικαιολογείται) αλλά με αυτές τις μικρο-παύσεις, δεν την παλεύω καθόλου. 

 

 

Τέλος, είναι σαν να λένε στους power users δώστε 300 παραπάνω και πάρτε την 980 για να δείτε λίγο καλύτερες σκιές, λίγο καλύτερα textures, λίγο περισσότερα πολύγωνα και μη το παραχέζετε στο ΑΑ γιατί θα σας κρεμάσει. Βάλτε κάνα FXAA καλύτερα για να τα θολώσετε λίγο ...  Α και που' στε του χρόνου αρχίστε να ρίχνετε settings γιατί στο επόμενο μας παιχνίδι είναι πλέον recommended τα 6Gb Vram.

 

Συμφωνω απολυτα σε οσα ειπες φιλε μου! Βασικα ολα ειναι θεμα μαρκετινκ αυτο που θελουν αυτοι προωθουν και στηριζουν  γενικα σε οτιδηποτε και στην προκειμενη περιπτωση προωθουν τις κονσολες και το pc ερχεται δευτερο..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...