Προς το περιεχόμενο

The Evil Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλά για τρολάρισμα έλεγα πριν ότι θέλει υπερ-pc, αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι και ελαφρύ το παιχνίδι, τουλάχιστον όσο θα περίμενε κανείς 

 

μπορεί σε κάποια σημεία να έχει textures Ν64, σε κάποια άλλα όμως έχει ωραία καλλιτεχνική κυρίως λεπτομέρεια και ειδικά σε φωτισμούς και σκιές είναι πολύ ωραίο και ατμοσφαιρικό 

 

εμένα μου κάνει κάτι βουτιές στα 44fps, που εντάξει δε προβληματίζουν ιδιαίτερα, γενικά όμως θα έλεγα ότι στο τεχνικό τομέα το παίχνιδι είναι έκτρωμα και κάκιστο κονσολοπόρτ (ντροπή στη bethesda που έβαλε την υπογραφή της σε τέτοιο παιχνίδι στο pc, όσο καλό και αν είναι σαν παιχνίδι) , μόνο και μόνο που πρέπει να δίνεις εντολές στη κονσόλα και να τρέχεις επιπλέον πρόγραμμα πριν ξεκινήσεις να παίζεις για να το φέρεις στα ίσα του, αρκεί για να ξενερώσεις.

μακάρι αυτά να διορθωθούν σοβαρά με κάποιο patch γιατί εκτίθονται αυτή τη στιγμή.

 

 

στα του gameplay τώρα, το παιχνίδι είναι ιδιαίτερα αγχωτικό θα έλεγα, όχι τόσο τρομακτικό, το ότι θα πεθαίνεις συχνά είναι κάτι που πρέπει να πάρεις απόφαση, καθώς και το ότι οι προμήθειες σου σε πυρομαχικά και λοιπά αναλώσιμα είναι οριακές.

επίσης με τρελαίνει το θέμα με τα ελάχιστα σπίρτα, καθώς και με χαλάει ότι ακόμα και αν κρατάς torch (με τον οποίο σε βλέπουν αμέσως και δεν έχει νόημα το stealth) δεν κερδίζεις τουλάχιστον στο ότι μπορείς να κάψεις τα πτώματα "τσάμπα", όχι πρέπει να χρησιμποιήσεις σπίρτα τα οποία στα δίνει επίσης με το σταγονόμετρο..

τα όπλα μέχρι το σημείο που είμαι τώρα είναι η ύστατη λύση, με 2 ζόμπι που θα σε στριμώξουν μπορεί να χάσεις όλα τα πυρομαχικά που μάζευες επί ώρα και φυσικά το ντου και ξύλο είναι αυτοκτονία.

πολλές φορές απλά τρέχω να κρυφτώ, αλλά εδώ που τα λέμε δε παίζω re6, παίζω survival horror οπότε καλά κάνουν και με φέρνουν σε τόσο δύσκολη θέση.

επίσης τα ζόμπια δεν είναι και τόσο "χαζά" ας πούμε όσο ήταν τα uruk στο shadow of mordor που παίζαμε πρόσφατα, όπου έσκαγες από πίσω τους για stealth kill για πλάκα, εδώ σε παίρνουν χαμπάρι πολύ πιο εύκολα και αν το κάνουν την έκατσες, resistance is futile

 

σαν ατμόσφαιρα πάντως δε με έχει κερδίσει ακόμα (δεν είναι δηλαδή όσο "silent  hill" θα ευχόμουν να είναι, αλλά αυτό είναι και προσωπικό γούστο) , ούτε σαν ιστορία

μόνο η δυσκολία του gameplay βλέπω να με κρατάει.. 

θα δείξει, θα επανέλθω με πιο ολοκληρωμένη άποψη μετά από μερικές ώρες ακόμα gameplay.

 

λογικά θα το τελειώσω, γιατί θα μου δώσει μια αίσθηση ικανοποίησης ο τερματισμός του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 618
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αντιμετωπιζει κανενας αλλος προβλημα με το παιχνιδι? Ενω στο πρωτο μισαωρο επαιζε κανονικα, ξεκινησε τα κολπα του εμφανιζοντας μηνυμα "the evil within has stopped working"....Επισης μου φαινεται οτι σερνεται ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα δεν εχει κανενα προβλημα,

παντως να ρωτησω κατι? ειμαι chapter 6 και δεν εχω καταλαβει τιποτα,το μονο που κανω ειναι να προχωραω να σκοτωνω να βλεπω ψυχεδελικα πραματα και να εχω χεστει επανω μου με τον ηχο και τα αποτομα που εχει,εχει καθολου ιστορια εξηγει ποτε τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπιζει κανενας αλλος προβλημα με το παιχνιδι? Ενω στο πρωτο μισαωρο επαιζε κανονικα, ξεκινησε τα κολπα του εμφανιζοντας μηνυμα "the evil within has stopped working"....Επισης μου φαινεται οτι σερνεται ασχημα.

μου το εχει κανει 5-6 φορες..αλλα οχι κατα την διαρκεια αλλα οταν μπαινω που δειχνει της εταιρειας τα logos..στην αρχη δηλαδη..

θεωρησα οτι ηταν το pc μου λογω οτι τα βγαζει σπανια..

  

 

   Θα ηθελα και εγω να προτεινεται ποιο ειναι καλυτερο antialasing ,γτ πιστευα πως το τελευταιο που το εχει σαν επιλογη ειναι και το καλυτερο :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα ευχουλη στην αρχη το βγαζει ακριβως τη στιγμη που τελειωνει το πρωτο logo...Εκει παγωνει ενω ο ηχος των υπολοιπων παιζει κανονικα. Αν ομως περιμενω, ξεκολλαει και πεταει στην οθονη με το προειδοποιητικο μηνυμα περι επιληψιας κλπ..:P

 

Με το AA δεν το εχω ψαξει, για fps θα με ενδιεφερε κατι ομως.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρώτη σας αποστολή είναι να διαφύγετε από το εφιαλτικό αυτό μέρος και να αναζητήσετε τους συνεργάτες. Ακόμη κι αν καταφέρετε πάντως να δραπετεύσετε θα διαπιστώσετε ότι ο κόσμος γύρω σας έχει αλλάξει δραστικά, καθώς δεκάδες τέρατα παραμονεύουν σε κάθε γωνιά. Στο σημείο αυτό θα πρέπει να τονίσουμε ότι ο τρόπος με τον οποίο εκτυλίσσεται η ροή του σεναρίου ενδεχομένως να σας μπερδέψει. Θα λέγαμε ότι ο Shinji Mikami καταφέρνει να “παίξει” με το μυαλό σας, αφού πολύ δύσκολα θα καταλάβετε αν αυτά που διαδραματίζονται επί της οθόνης σας συμβαίνουν στον πραγματικό κόσμο, σε μία παράλληλη διάσταση ή στο μυαλό του πρωταγωνιστή. Για να μάθετε λοιπόν τι πραγματικά συμβαίνει στο The Evil Within θα πρέπει να φτάσετε στο τέλος του. Στο σημείο αυτό φυσικά δεν θα επεκταθούμε περισσότερο για να μην σας δώσουμε άθελά μας spoilers.[/size]

 

Παρά τις όποιες ενδιαφέρουσες ιδέες πάντως συναντάμε εδώ, το σενάριο χωλαίνει σημαντικά σε αρκετούς τομείς. Σε πρώτη φάση το βασικότερο πρόβλημα είναι η έλλειψη συνοχής, καθώς ο τρόπος με τον οποίο εξελίσσεται η πλοκή σας αφήνει συνεχώς αναπάντητα ερωτήματα. Εν τω μεταξύ, η ιστορία καταφέρνει αρχικά να κεντρίσει το ενδιαφέρον σας, παρόλα αυτά οι αδιάφορες ερμηνείες και κυρίως ο τρόπος με τον οποίο σκιαγραφείται το προφίλ του Sebastian Castellanos αποτυγχάνουν να σας κρατήσουν σε εγρήγορση μέχρι το τέλος. Εάν μάλιστα συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι οι όποιες ανατροπές είναι προβλεπόμενες είναι φανερό ότι οι όποιες καλές ιδέες μας παρουσιάζει εδώ ο Mikami πέφτουν εν τέλει στο κενό.[/size]

Πηγή: http://www.gameworld.gr/component/content/article/190-games/19954-the-evil-within

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αυτο το παιχνιδι survival horror.Γελαει ο κοσμος.Του εδωσα ακομα μια ευκαιρια [επαιξα αρκετα]αλλα δεν με κρατησε.0 στιγμες τρομου,πολλα  glitches,χαλια καμερα ,βαρετο μετα απο ενα σημειο[0 ιστορια].Το μονο που κραταω ειναι ο ηχος ,γραφικα ,shadows.

Θα ελεγα οτι ηταν σαν το τελευταιο alone in the dark

Πολυ hype για το τιποτα .Το ιδιο και το allien isolation,νανε καλα το mordor που ειναι παιχνιδαρα να μας κρατησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγο το σταμάτησα στο τσαπτερ 6. Ενα κακό ρεμίξ είναι με στοιχεια απο παιχνίδια που ναι μεν έχουν αφήσει εποχή αλλά λάθος συνδεδεμένα μεταξύ τους..προσωπικα το βρήκα αγχωτικο και όχι τρομακτικο και δεν έχω σκοπό πλεον να το τερματισω..τσαμπα η αναμονή και φυσικά τσαμπα τα 27 ευρώ που έδωσα..:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα το την παιχνδαρα mordor που σχεδον 2 εβδομαδες τωρα και ακομα να τερματισω ειναι δυσκολο να ασχοληθω με ενα μετριο παιχνιδι σαν αυτο. Αν και το μεγαλυτερο προβλημα του παιχνιδου για το οποιο το κραζουν ολοι ειναι οι μαυρες μπαρες που εχει σε ολες τις οθονες και τηλεορασεις και οχι τοσο πολυ το gameplay. Το οτι δεν εχει τρομο δεν ειναι κακκο αν η το action κομματι του ηταν καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...