Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή root password σε mint 14


panosno1com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα, δεν θυμάμαι τον κωδικό μου και έτσι δε μπορώ να μπώ στο package manager (αρχάριος απο linux εντελως). Εψαξα λιγο βρηκα το : http://osadvices.com/how-to-reset-user-account-password-on-ubuntu-or-linux-mint/ αλλα οπως ανοιγει το netbook, παταω την επιλογη με τo recovery mode , και εκει στη ναρχη που λεει ο οδηγος:

Enable the CLI mode by selecting the line with “root Drop to root shell prompt” then press Enter: ε παταω αλλα δε μ αφηνει να συνεχισω μετα το εντερ, [που λεει run this command κλπ) . Τι να κανω ? Δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου αλλα οσο να ναι οταν θα θελω να κανω αναβαθμιση σε καποιο προγραμμα δε θα μπορω :P θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, εχει ενεργο το mint τον root? Αφου τo ubuntu δεν τον εχει, δεν θα επρεπε να τον εχει και το ubuntu σαν παραγωγο του και οτι δουλεια θες να κανεις να την κανεις μεσω του sudo.Anyway...

 

Οταν σε βγαλει στο prompt για να γραψεις, δωσε

sudo passwd jim
και μετα τον νεο κωδικο που θες (οπου jim το ονομα του δικου σου χρηστη).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ ποιο prompt για να γραψω; :/ Ανοιγει το νετμπουκ, και εχει εκει επιλογες linux mint 14 , linux mint recovery mode , memory test και windows 7 .. :/  Παταω το recovery  , και μετα απο λιγα δευτερολεπτα με βγαζει σε μια οθονη [την κανω copy απο ενα βιντεακι στο youtube για να μη τη βγαζω μονος μου)

92a5e8317b104062bc9758b.png

στη τελευταια επιλογη παταω enter και μου λεει να βαλω user password ή να πατησω ctrl + D . :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κανονικο recovery mode, χωρις προσθετα, ειναι αυτο που σου λεει οταν πατας την επιλογη root. Οτι αλλο βλεπεις πανω απο αυτο ειναι προσθετο του ubuntu ή του mint και εγω τα βλεπω πρωτη φορα :\

 

Αν αφου πατησες enter σε βγαζει στο prompt που λεει απο κατω, το

root@kaddy-desktop:~#
τοτε εκει πατας
passwd jim
(με το σωστο ονομα χρηστη) και δινεις τον νεο κωδικο. Sudo δεν χρειαζεται. Οταν τον αλλαξεις δινεις "reboot" και επανεκκινει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...