Προς το περιεχόμενο

NVDIA Optimus Linux Driver...


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο ένα χρόνο απο το θεαματικό f@ck  you του Trovalds, επιτέλους έχουμε τον πρώτο driver απ'ότι βλέπω:

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTM0NzE

https://devtalk.nvidia.com/default/topic/539249/unix-graphics-announcements-and-news/-linux-solaris-and-freebsd-driver-319-12-beta-/

 

Αν το έχει δοκιμάσει κάποιος με ενδιαφέρει να ακούσω εντυπώσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι μπορείς να τους βάλεις χωρίς να έχεις πρόβλημα. Απλά να προτιμήσεις να τους περάσει η διανομή σου στον package manager της και μην τους βάλεις manual γιατί θα πρέπει να τους ξαναπερνάς manual.

Στo ubuntu δεν τους έχουν περάσει σε αυτή την έκδοση και είναι διαθέσιμοι για την νέα έκδοση που βγαίνει σε λίγες μέρες. Θα σου πω εντυπώσεις τότε ιδίως συμπεριφορά με τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι μπορείς να τους βάλεις χωρίς να έχεις πρόβλημα. Απλά να προτιμήσεις να τους περάσει η διανομή σου στον package manager της και μην τους βάλεις manual γιατί θα πρέπει να τους ξαναπερνάς manual.

Στo ubuntu δεν τους έχουν περάσει σε αυτή την έκδοση και είναι διαθέσιμοι για την νέα έκδοση που βγαίνει σε λίγες μέρες. Θα σου πω εντυπώσεις τότε ιδίως συμπεριφορά με τα games.

 

Ωραίος! Αναμένω με αγωνία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικά αυτός ο driver δεν είναι παρά ενά βήμα ως το προς να δούμε το optimus σε λινουξ...απ ότι κατάλαβα η δυνατότητα που σου δείνει είναι απλα να τρέχεις όλες τις εφαρμογές στην nvidia κάρτα...οπότε προς το παρώς καλύτερα να μείνουμε με nvidia+primusrun...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τελικά αυτός ο driver δεν είναι παρά ενά βήμα ως το προς να δούμε το optimus σε λινουξ...απ ότι κατάλαβα η δυνατότητα που σου δείνει είναι απλα να τρέχεις όλες τις εφαρμογές στην nvidia κάρτα...οπότε προς το παρώς καλύτερα να μείνουμε με nvidia+primusrun...

 

Με bumblebee που είμαι αυτό κάνω τώρα (optirun program). Το θέμα είναι να γυρνάει αυτόματα σε nvidia όταν χρειάζεται και αν δεν κανω λάθος ο driver προ τα εκεί στοχεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αναβάθμισα σε kubuntu 13.04 και έβαλα και τους τελευταίους driver που έχει διανομή αλλά είναι οι 313.30 περασμένοι σαν τελευταίοι και όχι οι 319, 

Σίγουρα θα τους ανεβάσουν αργότερα καθώς πλέον ανεβάζουν συνέχεια κάθε νέα έκδοση των driver αλλά και αυτοί εδώ που έχω τώρα είναι παρα πολύ καλοί. Μου έφυγαν και κάποια lag που είχα στο dektop με ενεργοποιημένα τα εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις αναβάθμισα σε kubuntu 13.04 και έβαλα και τους τελευταίους driver που έχει διανομή αλλά είναι οι 313.30 περασμένοι σαν τελευταίοι και όχι οι 319, 

Σίγουρα θα τους ανεβάσουν αργότερα καθώς πλέον ανεβάζουν συνέχεια κάθε νέα έκδοση των driver αλλά και αυτοί εδώ που έχω τώρα είναι παρα πολύ καλοί. Μου έφυγαν και κάποια lag που είχα στο dektop με ενεργοποιημένα τα εφέ.

οπότε μέχρι να έρθει ο 319 optimus γιοκ, αν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...