Προς το περιεχόμενο

Στις 24 Απριλίου καταφθάνει η AMD Radeon HD 7990


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

(με το να δώσεις 200 ευρω να παρεις το play + 500 -600 για μια 50 αρα τηλεόραση LED κ ενταξει θα χάσεις κ λίγα frame..

θα χάσει και λίγα fps και θα βλέπει κλάσης κατώτερα γραφικά, ειδικά στα multiplatform...

χωρια το θεμα θερμοκρασίας.. που ανεβαζουν οι καρτες..επεξεργαστες...κατανάλωση ενέργειας του υπολογιστή.. που αν ξεκινήσεις απο το τροφοδοτικό...τελικά αξίζουν ολα αυτά η εχεις πέσει θύμα marketing?

γιατί το PS3 δεν ανεβάζει θερμοκρασίας? ειδικά 2 fat που έχω ακούσει, συνέχεια παίζουν με το fan στο full...

 

τι εννοείς "αν ξεκινήσεις από το τροφοδοτικό" ?

 

 

btw καπνίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(επειδη μ αρεσει το θεμα που ανοίγουμε και μιλάω πάντα φιλικά!!) πιστεύεις λοιπόν οτι πετώντας 300-600 ευρω για κάρτα γραφηκών + απο κανα 250 ευρω τουλαχιστον για να παρείς καλά μονιτορ που να σηκώνουν FULL αναλύσεις!! αξίζουν τον κόπο για να παίξεις 1-2 παιχνίδια που ειναι κάπως ποιο απαιτητικά... με το να δώσεις 200 ευρω να παρεις το play + 500 -600 για μια 50 αρα τηλεόραση LED κ ενταξει θα χάσεις κ λίγα frame.. ομως για πες μου ποσες φόρες καποιο παιχνίδι δεν σου κόλησε η σε πέταξε στα win ξαφνικα?? ενω στο play παιζεις ατελειωτες ώρες και πότε δεν μου εχει κολήσει παιχνίδι! χωρια το θεμα θερμοκρασίας.. που ανεβαζουν οι καρτες..επεξεργαστες...κατανάλωση ενέργειας του υπολογιστή.. που αν ξεκινήσεις απο το τροφοδοτικό...τελικά αξίζουν ολα αυτά η εχεις πέσει θύμα marketing?

δε νομιζω να ισχυριστηκε κανεις οτι το pc gaming ειναι το απολυτο value for money , ουτε και ο,τι πιο προσιτο εφοσον εχεις και καποιες απαιτησεις 

 

ομως πραγματικα δεν εχει κανενα νοημα να ανοιξει παλι διαμαχη pc-κονσολες και να αρχιζουμε παλι να ανακυκλωνουμε τα αυτονοητα

 

δε βλεπεις καμια διαφορα στα γραφικα και θεωρεις πεταμα τα λεφτα; πολυ καλα κανεις , ομως οι διαφορες υπαρχουν ειτε θες να το παραδεχτεις ειτε οχι 

 

τα κρασαρισματα κτλ ειναι τελειως περιττα και ακυρα πανω απο ολα , αν σου φαινεται τοσο πολυπλοκη η χρηση ενος pc τοτε καλως προτιμας αποκλειστικα κονσολα , ομως μη προσπαθεις να γεννησεις επιχειρηματα απο το τιποτα για να υποστηριξεις τη προτιμηση σου 

 

θερμοκρασιες ; μιλας σοβαρα; απο πού και ως πού ξεκινας καν να κανεις αυτη συγκριση ;  :shock:  :shock:  :shock:

μεχρι και τα κινητα ζεσταινονται πιο πολυ απο εναν υπολογιστη με σωστη ψυξη

 

τωρα η συγκεκριμενη καρτα του θεματος προφανως και απευθυνεται σε ατομα με χοντρα πορτοφολια και ιδιαιτερα υψηλες απαιτησεις και ακομα και σε πολλους απο μας τα "κοροιδα" που θελουμε μια καλη καρτα το χιλιαρικο που μαλλον θα κανει μας φαινεται υπερβολη, αυτο ομως δεν ακυρωνει οτι μιλαμε για μια καρτα τερας που απλα εξελισσει τη τεχνολογια , ωστε να μπορεις καποια στιγμη να παιζεις και σε καποιο playstation με εξισου φοβερα ή και καλυτερα γραφικα

 

αμα τα μυαλα των ανθρωπων σταματουσαν στο 2006 που βγηκαν οι τωρινες κονσολες ζητω που καηκαμε 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον...εχουμε και λεμε:

-ξεχασες ποσο εκανε το ps3 οταν πρωτοβγηκε ετσι?

-μην συγκρινεις θερμοκρασιες....αν θες να πεις οτι το ps3 λειτουργει και σαν ψησταρια οκ(πρωτομαγια ερχετε θα χρειαστει)...το δικο μου pc προσωπικα με oc(CPU) στα 4.2ghz ειναι σταθερα στους 35-45 βαθμους και GPU στους 50-65(μετα απο πολυωρο gaming)...

-για πες μου οταν θα βγει το  ps4 ποσοι θα παν να το αγορασουν για να ανβαθμισουν την ειδη υπαρχουσα κονσολα τους?...εγω με αυτο το συστημα που εχω προβλεπω αναβαθμηση μετα απο πολλα χρονια...

-για τα crashαρισματα στα παιχνιδια δεν ξερω τι εννοεις..αντε μια στο τοσο να μου τυχει...

-παιχνιδια για να παιξεις στο pc-->ιντερνετ(εξοικονομηση)

-παιχνιδια για να παιξεις στο ps3-->μαγαζι+λεφτα ή μιλοντας για πιο εμπειρους και απο ιντερνετ..

-οι περισσοτεροι(κατα την γνωμη μου)παιζουν με το ps3 γιατι εχει ποδοσφαιρακι..(μιλαω για την πολυψηφια)..ποδοσφαιρακι εχει και το pc...4 χειρηστηρια περνει το ps3? 4+ pairnei kai to pc....δεν μιλαω για τον αποθηκευτικο χωρο...δεν αξιζει...αν νομιζεις πως ενα pc ειναι ακριβοτερο απο οτι το ps3 think again...αν ψαχτεις λιγο θα δεις τι υπαρχει...δεν αναφερομαι στα κορυφαια εξαρτηματα που δεν ειναι για τον καθενα...νταξει εξυπηρετουν και την ελληνικη ποζερια αλλα για να λεμε την αληθεια δεν προοριζονται για ενα far cry 3 πχ(ασχετα αν λενε διαφορα η δυο εταιριες για να πουλησουν)..

-ενα pc δεν χρειαζετε 50αρα οθονη...μεχρι 32 πιστευω ειναι κοπμλε...

-οπως ειπε ενας φιλος τα 720p τι να τα κανεις σε 50αρα οθονη?για ταινιες ειναι κομπλε επειδη εχει το bluray...

κλεινοντας θελω να σου πω το εξης...προτημω να "πεταξω"(οπως λες) 200 ευρω(οχι και 300+++)για μια καρτα γραφιων που θα κρατησει για οσο το κρινω εγω απαραιτητο(μπορει 2 μπορει και 6 χρονια) απο το να δωσω 300+ ευρω για κατι που δεν μου γεμιζει το ματι και θα θελει αλλαγη στην επομενη 3ετια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να την κάνεις την 7990 στο linux ?

 

Δεν θέλω την 7990 στο Linux. Drivers για όλες τις ΑΤΙ θέλω στο Linux.

Η 7990 έτσι και αλλιώς έρχεται ενάντια στην τσέπη μου. Την 6770 όμως την έχω, την πλήρωσα, και δεν παίζει σωστά.

 

Αντί λοιπόν να πλασάρουν συνέχεια κάτι καινούριο, το οποίο είναι αμφίβολο αν "μας χρειάζεται", καλό θα ήταν να κάτσουν να φτιάξουν και κανέναν driver. Θα τους πάρει λιγότερη ώρα από όσο τους πήρε να σκεφτούν πως θα δροσίζουν την 7990.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χειρότερη κατανάλωση από τη σειρά 6000? πού το είδες αυτό;

Κοίτα το Load Power Consumption  γιατι σε idle δεν υπάρχει ουσιαστικά διαφορά.

 

6970 vs 7970 http://www.anandtech.com/bench/Product/509?vs=508

6950 vs 7950 http://www.anandtech.com/bench/Product/510?vs=550

 

6870 vs 7870 http://www.anandtech.com/bench/Product/540?vs=548

 

Ενας λόγος που δεν πήγα σε 79xx και έμεινα με την 6970 ηταν και αυτος, ασε που στα παιχνίδια που παίζω δεν άξιζε η μετάβαση μου σε αυτη την σειρά, η διαφορά των frames ηταν αστεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(επειδη μ αρεσει το θεμα που ανοίγουμε και μιλάω πάντα φιλικά!!) πιστεύεις λοιπόν οτι πετώντας 300-600 ευρω για κάρτα γραφηκών + απο κανα 250 ευρω τουλαχιστον για να παρείς καλά μονιτορ που να σηκώνουν FULL αναλύσεις!! αξίζουν τον κόπο για να παίξεις 1-2 παιχνίδια που ειναι κάπως ποιο απαιτητικά... με το να δώσεις 200 ευρω να παρεις το play + 500 -600 για μια 50 αρα τηλεόραση LED κ ενταξει θα χάσεις κ λίγα frame.. ομως για πες μου ποσες φόρες καποιο παιχνίδι δεν σου κόλησε η σε πέταξε στα win ξαφνικα?? ενω στο play παιζεις ατελειωτες ώρες και πότε δεν μου εχει κολήσει παιχνίδι! χωρια το θεμα θερμοκρασίας.. που ανεβαζουν οι καρτες..επεξεργαστες...κατανάλωση ενέργειας του υπολογιστή.. που αν ξεκινήσεις απο το τροφοδοτικό...τελικά αξίζουν ολα αυτά η εχεις πέσει θύμα marketing?

 

Τελικά για να καταλάβω. Έχεις παίξει κάποιο παιχνίδι ανώτερο του angry birds σε pc?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω την 7990 στο Linux. Drivers για όλες τις ΑΤΙ θέλω στο Linux.

Η 7990 έτσι και αλλιώς έρχεται ενάντια στην τσέπη μου. Την 6770 όμως την έχω, την πλήρωσα, και δεν παίζει σωστά.

 

Αντί λοιπόν να πλασάρουν συνέχεια κάτι καινούριο, το οποίο είναι αμφίβολο αν "μας χρειάζεται", καλό θα ήταν να κάτσουν να φτιάξουν και κανέναν driver. Θα τους πάρει λιγότερη ώρα από όσο τους πήρε να σκεφτούν πως θα δροσίζουν την 7990.

Παλιότερα η αλήθεια είχες θέμα με κάποιες Ατι στο Linux αλλά μετέπειτα με τους ανοιχτούς μια χαρά δουλεύουν, οπως πολύ σωστά το γράφει και ο millenium 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντί λοιπόν να πλασάρουν συνέχεια κάτι καινούριο, το οποίο είναι αμφίβολο αν "μας χρειάζεται", καλό θα ήταν να κάτσουν να φτιάξουν και κανέναν driver. Θα τους πάρει λιγότερη ώρα από όσο τους πήρε να σκεφτούν πως θα δροσίζουν την 7990.

Δεν την πλασαρουν για σενα με το λινουξ αλλα για τους υπολοιπους που εχουν win και αξιζει να παρεις τετοια καρτα βεβαια η amd εχει ενα κακο ιστορικο με τους drivers γενικα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι κάρτες γραφηκών με μεγάλες δυνατότητες είναι κατα τη γνώμη μου τελείως πεταμένα λεφτα για κάποιον που της θέλει μονο για παιχνίδια..διότι 300-600 ευρω κάρτα ..για τα παιχνιδια του pc..ελεος..παρε ενα playstation 3  βαλε το blueray k παιξε.. ουτε εγκαταστασεις ουτε κολληματα..ουτε μαιμουδιές..τελος! κ μη μου πείτε για τα γραφηκά κ βλακείες γιατι οποιος υποστηριξει οτι βλεπει τραγικές διαφορές(στις αναλύσεις ...κτλπ) θα ειναι μεγάλος ψευτης...

Στα τετοια μας οι κονσολες το pc οσα λεφτα και να κανει αποτελει την απολυτη κ#%** απο το να το φτιαξεις και να το φτασεις στα απολυτα ακρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(επειδη μ αρεσει το θεμα που ανοίγουμε και μιλάω πάντα φιλικά!!) πιστεύεις λοιπόν οτι πετώντας 300-600 ευρω για κάρτα γραφηκών + απο κανα 250 ευρω τουλαχιστον για να παρείς καλά μονιτορ που να σηκώνουν FULL αναλύσεις!! αξίζουν τον κόπο για να παίξεις 1-2 παιχνίδια που ειναι κάπως ποιο απαιτητικά... με το να δώσεις 200 ευρω να παρεις το play + 500 -600 για μια 50 αρα τηλεόραση LED κ ενταξει θα χάσεις κ λίγα frame.. ομως για πες μου ποσες φόρες καποιο παιχνίδι δεν σου κόλησε η σε πέταξε στα win ξαφνικα?? ενω στο play παιζεις ατελειωτες ώρες και πότε δεν μου εχει κολήσει παιχνίδι! χωρια το θεμα θερμοκρασίας.. που ανεβαζουν οι καρτες..επεξεργαστες...κατανάλωση ενέργειας του υπολογιστή.. που αν ξεκινήσεις απο το τροφοδοτικό...τελικά αξίζουν ολα αυτά η εχεις πέσει θύμα marketing?

1ον Ακόμα και κάρτα των 100 ευρώ να πάρεις απολαμβάνεις καλύτερα γραφικά από τις κονσόλες.

2ον Τα παιχνίδια στο pc είναι φθηνότερα

3ον Αν ξέρεις από υπολογιστές δεν χρειάζεται να δίνεις συνέχεια λεφτά για αναβαθμίσεις. Μία στο τόσο αλλάζεις  κάρτα γραφικών και σπανιότερα cpu, μητρική και ραμ. Ούτε χρειάζεται να παίρνεις τα ακριβότερα εξαρτήματα τα οποία δεν προσφέρουν καλό vfm και απευθύνονται σε λίγους χρήστες με συγκεκριμένες απαιτήσεις.

4ον Το ps κάνει 200 ευρώ επειδή είναι στο τέλος της ζωής του και είναι θέμα χρόνου να σταματήσουν να βγαίνουν παιχνίδια. Το καινούριο θα κάνει καμιά 500ρια ευρώ σίγουρα.

5ον Και το pc αν θες το χρησιμοποιείς με την 50ρα led.

Και έπιασα μόνο το οικονομικό κομμάτι. Βάλε τα γραφικά βάλε και τα mods, την ποικιλία τίτλων, τους εξομοιωτές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να παίζεις πχ στο pc μόνο με ένα wii remote full hd παιχνίδια wii, την γενική χρησιμότητα του υπολογιστή και πες μου ποιο είναι πιο συμφέρον. Τα άλλα που λες για κολλήματα και θερμοκρασίες κτλ απλά δεν ισχύουν.

Το μόνο επιχείρημα υπερ τον κονσολών είναι η ευκολία χρήσης για κάποιον που δεν έχει όρεξη να μάθει να χειρίζεται ένα pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το Load Power Consumption γιατι σε idle δεν υπάρχει ουσιαστικά διαφορά.

 

6970 vs 7970 http://www.anandtech.com/bench/Product/509?vs=508

6950 vs 7950 http://www.anandtech.com/bench/Product/510?vs=550

 

6870 vs 7870 http://www.anandtech.com/bench/Product/540?vs=548

 

Ενας λόγος που δεν πήγα σε 79xx και έμεινα με την 6970 ηταν και αυτος, ασε που στα παιχνίδια που παίζω δεν άξιζε η μετάβαση μου σε αυτη την σειρά, η διαφορά των frames ηταν αστεία.

Εγώ είχα στο νου μου αυτό

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/amd_radeon_hd_7970_review,8.html

 

Και επειδή είναι 28nm θεώρησα ότι το φυσιολογικό είναι να καίει λιγότερο..

 

Βέβαια δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η κατανάλωση στο desktop μου, αν θέλω να κάνω οικονομία έχω και λάπτοπ

 

Επειδή πάντως κι εγώ από 6950 προέρχομαι , είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τις επιδόσεις της 7950

Είναι τελικά τερατακι σε σχέση με την 6αρα και αφού δε μας έκαναν τη χάρη να βγάλουν φέτος τις 8αρες δε περίμενα άλλο ( άλλωστε ακόμα και τώρα η 6950 σου δίνει πίσω ένα αρκετά καλό ποσό που όσο περνάει ο καιρός πέφτει , οπότε ψιλοαξιζει η αναβάθμιση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συγκρίνονται οι 7800 με 6800,ούτε σε επιδόσεις σε παιχνίδια,ούτε σε compute.Μια χαρά είναι σε load η κατανάλωση των 7 σε σύγκριση με nv.Μέχρι ένα σημείο αρκετά μοντέλα υπερισχύουν κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...