Προς το περιεχόμενο

Τι χρειαζεται να εχει μια βιντεοκαμερα (χαρακτηριστικά)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω να αγοράσω μια βιντεοκάμερα δώρο για τον νονό του παιδιού μου. πιστευω 300€ καλα ειναι..

Το θεμα ειναι οτι εχω διαβασει τοσα πολα 3 μερες τωρα, που κοντευει να καει ο εγκεφαλος, αλλα το κυριοτερο ειναι οτι καπου εχω χαθεί. π.χ. οι βιντεοκαμερες εχουν megapixels οπως οι φωτογραφικες?? ή οταν αναφερονται σε mp ειναι για τις φωτογραφιες που μπορει να τραβηξει η βιντεοκαμερα??

Τελος παντων θα ηθελα να μου πειτε τι να προσεξω (οπτικο ζουμ ,megapixels, ccd, γραφω οτι θυμαμαι).

Δεν καιγομαι να ψαξετε για μενα, απλα τι πρεπει να κοιταξω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως πολύ καλά είπες και ο ίδιος τα Mpixel αυτά που λένε έξω είναι για την φωτογραφία που τραβάνε γενικά η χρήση τους δεν είναι αυτή όμως οπότε να μην ασχοληθείς καθόλου αυτό, τα χαρακτηριστικά που παίζουν ρόλο είναι το οπτικό ζοομ να είναι σε λογικά πλαίσια πχ. από 25x και πάνω ,η ποιότητα που τραβάει , ο σταθεροποιητής που έχει ( πολύ σημαντικός) καλύτερα να είναι οπτικός και αυτός . Να προσέξεις να είναι Σχετικά καινούργιο μοντέλο γιατί αυτήν την στιγμή παίζουν και μοντέλα 2011 με ανεβασμένη τιμή χωρίς λόγο.

 

Γενικά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις video youtube και να κρίνεις και μόνο σου συνδυάστηκα από τα χαρακτηριστικά ποια θες σε αυτά τα λεφτά.  καλές προτάσεις έχει η panasonic, sony, canon ,....μετά οι υπόλοιπες.

 

Τέλος τσέκαρε και τι μπαταρία έχει γιατί πολλές έχουν αρχικά μικρή ( δηλαδή τραβάνε ζόρικα 50 λεπτά ) οπότε αν έχει κάποια αξιόλογη  είναι θετικό και αυτό. 

 

edit

Nα γράφει σε μνήμη sd μην κάνεις κανένα λάθος και πάρεις καμία παλιότερη τεχνολογία.

Επεξ/σία από max_iths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχω καταλήξει μεταξύ 3.

αυτες τις 2 panasonic

Link.png Site: http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografia-video/camcorders/panasonic-hc-v500eg-asimi/prod2810033pp/">panasonic-hc-v500eg

Link.png Site: http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografia-video/camcorders/panasonic-hc-v100-eg-hd-mayro/prod2810031pp/">panasonic-hc-v100-eg

δε βλέπω καμία τρελή διαφορά, αν βλέπετε εσείς πείτε μου.

και μια sony

Link.png Site: http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografia-video/camcorders/sony-hdr-pj200eb-mayro/prod2240647pp/">sony-hdr-pj200eb

στο οπτικό ζουμ διαφερουν, εσωτερική μνημη δεν εχει καμία... δε βλέπω κάτι άλλο, περα από τη διαφορά στη τιμή.

Και μιά τελευταία ερώτηση, εχω μπερδευτεί λίγο με το format εγγραφής. Σε τι format γράφουν, mpeg-4, avi???? θα μπορεί να δει τα video στην τηλεοραση του?? και να τα γραψει σε ενα δισκάκι να τα αποθηκεύει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...