Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, katerina200 είπε

Σκέφτομαι να πάρω μία κονσόλα. Σκέφτηκα το 3DS γιατί μου αρεσουν πολύ τα pokemon, αλλά μου έχουν πει πως δεν αξίζει. Μου έχουν προτείνει το switch, αλλά δεν μου αρέσει το gameplay που έχει το συγκεκριμένο στην τηλεόραση, και θα το είχα μόνο ως handheld..και διάβασα πως η μπαταρία του κρατάει λίγες ώρες. Το playstation 4 μου φαίνεται καλύτερο από τα προηγούμενα. Ποιο προτιμάτε από όσα ανέφερα;
  

Αφου θες Pokemon 3ds χωρις δευτερη σκεψη. Ποιος σου ειπε δεν αξιζει, εχει απιστευτη βιβλιοθηκη και θα εχεις παιχνιδια να ασσχοληθεις για παρα πολυ καιρο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σε ολο το forum. Θα ηθελα την αποψη σας σε ενα προβληματισμο που εχω καθως την αγορα κονσολας θελω να την κανω αμεσα. Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο κονσολες Xbox One S και Ps4 slim. Το ps4 slim το ειχα παλαιοτερα για αρκετο διαστημα ημουν πολυ ευχαριστημενος αλλα τοτε δεν ειχα την αναλογη τηλεοραση και το ειχα πουλησει. Τωρα εχω μια 4κ LG ( https://www.skroutz.gr/s/15944928/LG-55UK6200.html?from=autocomplete&keyphrase=lg+55uk6200 ) και θελω πραγματικα να απολαυσω το παιχνιδι που θα επιλεγω σε οσο το δυνατο καλυτερη ποιοτητα. Γνωριζω οτι το ps4 pro κανει τη διαφορα εφοσον εχω 4κ απλα βγαινει απο τις επιλογες μου λογω budget. Βασικο παιχνιδι χρησης θα ειναι fifa 19, 2k19 αλλα και καποια αλλα. Ποια κονσολα θα μου προτεινατε? Οποιαδηποτε αποψη, συμβουλη θα ειναι πραγματικα πολυ χρησιμη. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, johnkar93 said:

Καλησπερα σε ολο το forum. Θα ηθελα την αποψη σας σε ενα προβληματισμο που εχω καθως την αγορα κονσολας θελω να την κανω αμεσα. Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις δυο κονσολες Xbox One S και Ps4 slim. Το ps4 slim το ειχα παλαιοτερα για αρκετο διαστημα ημουν πολυ ευχαριστημενος αλλα τοτε δεν ειχα την αναλογη τηλεοραση και το ειχα πουλησει. Τωρα εχω μια 4κ LG ( https://www.skroutz.gr/s/15944928/LG-55UK6200.html?from=autocomplete&keyphrase=lg+55uk6200 ) και θελω πραγματικα να απολαυσω το παιχνιδι που θα επιλεγω σε οσο το δυνατο καλυτερη ποιοτητα. Γνωριζω οτι το ps4 pro κανει τη διαφορα εφοσον εχω 4κ απλα βγαινει απο τις επιλογες μου λογω budget. Βασικο παιχνιδι χρησης θα ειναι fifa 19, 2k19 αλλα και καποια αλλα. Ποια κονσολα θα μου προτεινατε? Οποιαδηποτε αποψη, συμβουλη θα ειναι πραγματικα πολυ χρησιμη. Ευχαριστω.

Με βάση τα παιχνίδια που αναφέρεις (φαντάζομαι το "και άλλα" αναφέρεται στο ίδιο στιλ και όχι "story driven" single player παιχνίδια) και το ότι το xbox one s βγάζει 4k (upscale όταν τρέχει τα παιχνίδια), το βρίσκεις αρκετά φθηνά σκέτο ή σε πακέτο με άλλα παιχνίδια, έχει καλή κατασκευή, είναι αθόρυβο, και αν δεν κάνω λάθος σε τέτοια παιχνίδια έχει πάνω κάτω ίδια απόδοση με το ps4, θα σου πρότεινα αυτό. 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gRim είπε

Με βάση τα παιχνίδια που αναφέρεις (φαντάζομαι το και άλλα αναφέρεται στο ίδιο στιλ και όχι "story driven" single player παιχνίδια) και το ότι το xbox one s βγάζει 4k (upscale όταν τρέχει τα παιχνίδια) συν ότι το βρίσκεις αρκετά φθηνά σκέτο ή σε πακέτο με άλλα παιχνίδια, είναι πολύ κατασκευή/αθόρυβο και αν δεν κάνω λάθος σε τέτοια παιχνίδια έχει πάνω κάτω ίδια απόδοση με το ps4 θα σου πρότεινα αυτό. 

+μφωνώ ξεκάθαρα ως προς το αθόρυβο κομμάτι, απο κει και πέρα βλέπεις και τι τίτλους θες να παίζεις. Εμένα μου έκανε αντικατάσταση ps4 pro ο κώτσος με καινούργιο Ps4 δυστυχώς ίδιο μοντέλο όχι με 72bxxxx αλλά 71xxxx όμως έχω δει τεράστια διαφορά όσο αναφορά τον θόρυβο. Είχα slim και μόλις πήρα το Pro φάνηκε ξεκάθαρα η διαφορά σε 4K 50'' απο κει και πέρα γούστα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnkar93 είπε

Άρα η πρόταση σας είναι xbox one s αν κατάλαβα ξεκάθαρα σωστά?

Εξαρτάται τι θές να παίζεις για μένα πιο πολύ. Αγγελίες περισσότερα games βλέπω ps4 και σε τιμές χώμα ειδικά εδώ μέσα. Εφόσον είχες ps4 δοκίμασε το xbox αφού βγαίνεις και εκτός budget για το PRO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν έχω ξαναέρθει σε επαφή με xbox one s και δεν ξέρω πως θα είναι η εμπειρία. Όσον αφορά κυρίως τα παιχνίδια που ανέφερα που θα έχω καλύτερη ποιότητα σε γραφικά και σε παιχνιδι στο xbox one s η στο ps4 slim? Αν μπορούσε να μου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει και τα δύο πραγματικά θα βοηθάτε αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, johnkar93 είπε

Απλά δεν έχω ξαναέρθει σε επαφή με xbox one s και δεν ξέρω πως θα είναι η εμπειρία. Όσον αφορά κυρίως τα παιχνίδια που ανέφερα που θα έχω καλύτερη ποιότητα σε γραφικά και σε παιχνιδι στο xbox one s η στο ps4 slim? Αν μπορούσε να μου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει και τα δύο πραγματικά θα βοηθάτε αρκετα

To slim είναι πιο δυνατό σε όλα τα παιχνίδια εκτός από αυτά που αναφέρεις. Όχι τραγικές διαφορές αλλά είναι υπαρκτές. Όπως είναι υπαρκτός και ο upscaler του.

Για μένα δώσε πιο πολύ βάση στο θέμα τιμής (το S είναι φθηνότερο) αλλά κυριότερα σε αυτό:

 

EA ACCESS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, johnkar93 said:

Απλά δεν έχω ξαναέρθει σε επαφή με xbox one s και δεν ξέρω πως θα είναι η εμπειρία. Όσον αφορά κυρίως τα παιχνίδια που ανέφερα που θα έχω καλύτερη ποιότητα σε γραφικά και σε παιχνιδι στο xbox one s η στο ps4 slim? Αν μπορούσε να μου πει κάποιος που έχει δοκιμάσει και τα δύο πραγματικά θα βοηθάτε αρκετα

Στα περισσότερα παιχνίδια το PS4 αποδίδει καλύτερα αλλά στα συγκεκριμένα που ενδιαφέρουν εσένα (αθλητικά κυρίως) δεν έχουν δραματικές διαφορές νομίζω. Ψάξε για vs στο google για τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν να δεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

To slim είναι πιο δυνατό σε όλα τα παιχνίδια εκτός από αυτά που αναφέρεις. Όχι τραγικές διαφορές αλλά είναι υπαρκτές. Όπως είναι υπαρκτός και ο upscaler του.

Για μένα δώσε πιο πολύ βάση στο θέμα τιμής (το S είναι φθηνότερο) αλλά κυριότερα σε αυτό:

EA ACCESS

 

19 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

To slim είναι πιο δυνατό σε όλα τα παιχνίδια εκτός από αυτά που αναφέρεις. Όχι τραγικές διαφορές αλλά είναι υπαρκτές. Όπως είναι υπαρκτός και ο upscaler του.

Για μένα δώσε πιο πολύ βάση στο θέμα τιμής (το S είναι φθηνότερο) αλλά κυριότερα σε αυτό:

EA ACCESS

Τι είναι αυτό το ea access?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, johnkar93 είπε

Τι είναι αυτό το ea access?

μια συνδρομητικη υπηρεσια για το dumpster καταλογο της ΕΑ. 25 ευρω το χρονο και παιζεις εναν καταλογο απο παιχνιδια. Π.χ μόλις κυκλοφορησει το fifa 20, η εα θα βαλει το 19 στο ea access. Αν δε ενδιαφέρει έστω και ενα απο τα παιχνιδια του καταλόγου, σιγουρα ειναι πολυ value επιλογη...

Αν δεν σε ενδιαφερουν καθολου τα exclusives της sony και το θες μονο για φιφα κτλ, καλα εισαι και με το xbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Μετα την φόλα που έφαγα με το ps4 θέλω να αγοράσω μια κονσολα fun to play μόνο , αφου δεν μου περισσεύει αρκετος χρόνος .
Κοιτάω switch ; Περιμένω να ανακοινωθεί η επόμενη γενιά του switch ; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lecter D είπε

Καλησπέρα . Μετα την φόλα που έφαγα με το ps4 θέλω να αγοράσω μια κονσολα fun to play μόνο , αφου δεν μου περισσεύει αρκετος χρόνος .
Κοιτάω switch ; Περιμένω να ανακοινωθεί η επόμενη γενιά του switch ; 
 

Τι φολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...