Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, ADHD είπε

Κοίταξε η τιμή που ποσταρες είναι καλή και θα δεις eye candy σε 4k αλλά το "σαν κονσόλα γενικότερα" είναι λίγο αόριστο, θα πρέπει να μας πεις λιγο τις προτιμήσεις σου στα vgs καθώς και αν διαθέτεις αξιόλογο pc. Τα περισσότερα παιχνίδια του xbone μπορείς να τα βρεις στο pc φτηνότερα και είναι περισσότερο στην κατηγορία " internet multiplayer" θα έλεγα σε σχέση με ps4 το οποίο έχει κάποια δυνατά first party single player exclusives. Δεν θα απέκλεια καθόλου και την αγορά switch ως καλύτερη επιλογή αν θέλεις να παίζεις couch co-ops/vs με τον σύντροφο σου πχ.

Για περισσότερα θα πρέπει να μας πεις τις προτιμήσεις σου και τι gaming hw διαθέτεις ήδη. 

Δεν εχουμε σκοπο να παιζουμε τα παιχνιδια στους υπολογιστες. Μας νοιαζει κυριως να ειναι native 4k και οχι upscaling (και για παιχνιδια κ για ταινιες). Ο κυριος το θελει κυριως για το fallout 76, αλλα κ να παιζουμε μαζι (εχουμε ηδη δωματιο με τα γραφεια μας). Switch το εχουμε αποκλεισει εδω κ καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Δεν εχουμε σκοπο να παιζουμε τα παιχνιδια στους υπολογιστες. Μας νοιαζει κυριως να ειναι native 4k και οχι upscaling (και για παιχνιδια κ για ταινιες). Ο κυριος το θελει κυριως για το fallout 76, αλλα κ να παιζουμε μαζι (εχουμε ηδη δωματιο με τα γραφεια μας). Switch το εχουμε αποκλεισει εδω κ καιρο.

Ενδιαφέρουσα επιλογή αλλά whatever floats your boat που λένε και εκεί, πολύ καλή αγορά το xbone x τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Iris_89 είπε

Δεν εχουμε σκοπο να παιζουμε τα παιχνιδια στους υπολογιστες. Μας νοιαζει κυριως να ειναι native 4k και οχι upscaling (και για παιχνιδια κ για ταινιες). Ο κυριος το θελει κυριως για το fallout 76, αλλα κ να παιζουμε μαζι (εχουμε ηδη δωματιο με τα γραφεια μας). Switch το εχουμε αποκλεισει εδω κ καιρο.

Το X είναι μονόδρομος σε αυτά που ζητάς!!!  Όχι ότι το Pro είναι κακό δεν τίθεται αμφιβολία και έχει και παιχνιδάρες, ειδικά πχ το VR είναι πολύ καλό και με παρέα αλλά σίγουρα το X είναι αγορά την οποία δεν θα την μετανιώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Iris_89 είπε

Xbox One X

To βρισκω σε προσφορα 390, μαζι με Fallout 76, Tekken 7, Project Cars 2 & 3 Month LIVE Gold membership.

Αξιζει σαν κονσολα γενικοτερα?

Εχω περασει αυτη την γενια απο ps4 σε ps4  pro και μετα σε one x.

Αν δεν σε ενδιαφερουν και δεν κεγεσαι να παιξεις καποια παιχνιδια του ps4 οπως tlou,gow,horizon,uncharted τοτε το one x δεν συγκρινεται με το ps σε specs ,ποιοτητα υπερεσιες.ειδικα με το game pass πρεπει να κλειστεις κανα χρονο μεσα σπιτι  για να παιξεις τα παιχνιδια που δινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εχω περασει αυτη την γενια απο ps4 σε ps4  pro και μετα σε one x.

Αν δεν σε ενδιαφερουν και δεν κεγεσαι να παιξεις καποια παιχνιδια του ps4 οπως tlou,gow,horizon,uncharted τοτε το one x δεν συγκρινεται με το ps σε specs ,ποιοτητα υπερεσιες.ειδικα με το game pass πρεπει να κλειστεις κανα χρονο μεσα σπιτι  για να παιξεις τα παιχνιδια που δινει.

Καταλαβα, τον εχασα τον κυριο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Iris_89 είπε

Καταλαβα, τον εχασα τον κυριο 😂

Οχι απλα εσυ παρε ps4 στο γραφειο σου να παιζεις τα exlusive του, απλα για σπασιμο του κυριου😉

το νιντεντο γιατι το εχεται αποκλεισει; δεν ξερω αν ειστε hardcore gamers αλλα αν πεζεται μαζι ενα νιντεντακι εχει πολυ πλακα για παρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Οχι απλα εσυ παρε ps4 στο γραφειο σου να παιζεις τα exlusive του, απλα για σπασιμο του κυριου😉

το νιντεντο γιατι το εχεται αποκλεισει; δεν ξερω αν ειστε hardcore gamers αλλα αν πεζεται μαζι ενα νιντεντακι εχει πολυ πλακα για παρεα.

Δεν εχω χωρο στο γραφειο για ps4, ουτε καν χρονο εδω που τα λεμε... Το switch απλα δεν μας αρεσει, δεν μας κανει το κλικ για να το παρουμε. Το εχουμε δει απο κοντα κτλ, αλλα δεν. Οταν εχουμε παρεα, εχουμε ολη τη σειρα με cards against the humanity 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που γράφτηκε λάθος παραπάνω και καλό είναι να διευκρινιστεί.

Το PS4 Pro δεν παίζει 4k native παιχνίδια αλλά παίζει τα αρχεία βίντεο 4k κανονικά.

Το μόνο που δεν υποστηρίζει είναι H.265, το οποίο ίσως είναι θέμα για κάποιους με μικρούς σκληρούς δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω και καποια χρονια εχουμε το xbox 360 και κολλημενοι με το fifa μαζι με τα παιδια .

Σκεφτομαι να αγορασω μια καινουρια κονσολα , πιο πολυ  για το φιφα  για να εχει wifi συνδεση , να παιζουν online .

Θελω να ρωτησω ο σκληρος δισκος τι ρολο παιζει , μπορεις να κατεβαζεις παιχνιδια χωρις να αγοραζεις δισκους ?

Wifi να εχει οποσδηποτε γιατι εκει που θα ειναι, ethernet δεν θα εχει .

Νetflix θα μπορω να δω ?

Play station vs xbox one ? Tα xbox one s θα καλυπτει τις αναγκες ?γιατι το βρισκω 245 στο skroutz με 2 χειριστηρια.  Πρακτικα το χ τι παραπανω δινει και εχει μεγαλη διαφορα χρηματων ??

Mε online χρειαζεται συνδρομη ? Μπορω να κατεβασω παιχνιδια απο το store τους ?

Ποια ειναι vfm αυτον τον καιρο ?

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικές γραμμές, τα παιχνίδια που θα αγοράζεις (physical/digital) για να τα παίζεις αποθηκεύονται και γίνονται install στο σκληρό δίσκο της κονσόλας. Αν γεμίσει ο δίσκος δεν θα μπορείς να παίξεις κάποιο νέο παιχνίδι μέχρι να σβήσεις κάποιο παλαιότερο.

Online συνδέονται μέσω wifi όλες μέχρι τώρα, αλλά για να παίζεις καλύτερα online παιχνίδια προτιμότερο είναι η σύνδεση με καλώδιο.

Θα μπορείς να βλέπεις Netflix μέσω της κονσόλας αρκεί να το ενεργοποιήσεις.

Δεν έχει μεγάλη διαφορά αν θα διαλέξεις PS4 ή Xbox, εσύ απλά θέλεις να παίζεις Fifa που υπάρχει παντού. Ναι το S είναι η βελτιωμένη "slim" έκδοση του xbox. To Xbox X είναι πιο ισχυρό, παίζει τα παιχνίδια και τις ταινίες με καλύτερα γραφικά, είναι το αντίστοιχο PS4 Pro του xbox.

Για online απαιτείται συνδρομή psn ή xbox live. Ναι μπορείς να κατεβάσεις παιχνίδια.

 

Επεξ/σία από Masamune
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Masamune είπε

Σε γενικές γραμμές, τα παιχνίδια που θα αγοράζεις (physical/digital) για να τα παίζεις αποθηκεύονται και γίνονται install στο σκληρό δίσκο της κονσόλας. Αν γεμίσει ο δίσκος δεν θα μπορείς να παίξεις κάποιο νέο παιχνίδι μέχρι να σβήσεις κάποιο παλαιότερο.

Online συνδέονται μέσω wifi όλες μέχρι τώρα, αλλά για να παίζεις καλύτερα online παιχνίδια προτιμότερο είναι η σύνδεση με καλώδιο.

Θα μπορείς να βλέπεις Netflix μέσω της κονσόλας αρκεί να το ενεργοποιήσεις.

Δεν έχει μεγάλη διαφορά αν θα διαλέξεις PS4 ή Xbox, εσύ απλά θέλεις να παίζεις Fifa που υπάρχει παντού. Ναι το S είναι η βελτιωμένη "slim" έκδοση του xbox. To Xbox X είναι πιο ισχυρό, παίζει τα παιχνίδια και τις ταινίες με καλύτερα γραφικά, είναι το αντίστοιχο PS4 Pro του xbox.

Για online απαιτείται συνδρομή psn ή xbox live. Ναι μπορείς να κατεβάσεις παιχνίδια.

Ευχαριστώ για την απαντηση

Eνα παιχνιδι πόσο χωρο πιανει περιπου στο σκληρο ?

Ωχ εννοεις οτι με wifi θα έχει κολλήματα στο παιχνιδι και σε καμια ταινια απο netflix ?

Nα ρωτησω , αν πάρω το fifa για pc που εχει ethernet , θα μπορει να παιζει online ? να παιζει fifa 19 the journey ,κανονικά οπως θα επαιζε στο xbox ? Eπίσης αν γνωριζετε τι άλλα λεφτα εξτρα χρειαζονται πέρα απο την αγορα του παιχνιδιου για να παιζει online ?

Nα βαζει το τηλεχειριστηριο απο το xbox 360 που εχει τωρα , στον υπολογιστη και να παιζει online sto pc και να γλυτωσω και τα χρηματα της αγορας νεου xbox ??

 

Επεξ/σία από hamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, hamer said:

Ευχαριστώ για την απαντηση

Eνα παιχνιδι πόσο χωρο πιανει περιπου στο σκληρο ?

Ωχ εννοεις οτι με wifi θα έχει κολλήματα στο παιχνιδι και σε καμια ταινια απο netflix ?

Nα ρωτησω , αν πάρω το fifa για pc που εχει ethernet , θα μπορει να παιζει online ? να παιζει fifa 19 the journey ,κανονικά οπως θα επαιζε στο xbox ? Eπίσης αν γνωριζετε τι άλλα λεφτα εξτρα χρειαζονται πέρα απο την αγορα του παιχνιδιου για να παιζει online ?

Nα βαζει το τηλεχειριστηριο απο το xbox 360 που εχει τωρα , στον υπολογιστη και να παιζει online sto pc και να γλυτωσω και τα χρηματα της αγορας νεου xbox ??

 

Ανάλογα το παιχνίδι, τα Fifa συνήθως πιάνουν 40GB με 50GB χώρο.

Και πάλι ανάλογα το παιχνίδι μπορεί να αντιμετωπίζει lag όταν παίζει online με άλλους για παράδειγμα στα fighting games.

Στο PC το online multiplayer είναι δωρεάν χωρίς συνδρομές. Και ναι το χειριστήριο του Xbox 360 μπορεί να συνδεθεί στο PC. Ανάλογα πως θα θέλεις να το συνδέσεις ασύρματα ή ενσύρματα, ίσως να χρειαστεί να αγοράσεις κάποιον αντάπτορα.

Επεξ/σία από Masamune
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή κονσόλας

Σκέφτομαι να πάρω μία κονσόλα. Σκέφτηκα το 3DS γιατί μου αρεσουν πολύ τα pokemon, αλλά μου έχουν πει πως δεν αξίζει. Μου έχουν προτείνει το switch, αλλά δεν μου αρέσει το gameplay που έχει το συγκεκριμένο στην τηλεόραση, και θα το είχα μόνο ως handheld..και διάβασα πως η μπαταρία του κρατάει λίγες ώρες. Το playstation 4 μου φαίνεται καλύτερο από τα προηγούμενα. Ποιο προτιμάτε από όσα ανέφερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, katerina200 είπε

Σκέφτομαι να πάρω μία κονσόλα. Σκέφτηκα το 3DS γιατί μου αρεσουν πολύ τα pokemon, αλλά μου έχουν πει πως δεν αξίζει. Μου έχουν προτείνει το switch, αλλά δεν μου αρέσει το gameplay που έχει το συγκεκριμένο στην τηλεόραση, και θα το είχα μόνο ως handheld..και διάβασα πως η μπαταρία του κρατάει λίγες ώρες. Το playstation 4 μου φαίνεται καλύτερο από τα προηγούμενα. Ποιο προτιμάτε από όσα ανέφερα;
 

playstation 4 απο αποψη γκαμας παιχνιδιων και φυσικα της ποιοτητας τους.Μετα θα επερνα ενα switch και το 3ds θα το ειχα γραμμενο.Προσωπικα εχω ενα ps4 αλλα εαν ειχα λεφτα θα αγοραζα και ενα switch σιγουρα ειδικα για το zelda και το pikachu.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το 3ds αν και έχει τα χρονάκια του και βεβαίως υστερεί κατά πολύ σε επιδόσεις και προδιαγραφές, έχει άπειρα παιχνίδια και πάρα πολλά exclusives.

Σαν κάτοχος switch και ps4 (και πρώην new 3ds xl), έχω να πω ότι το Switch το έχω ευχαριστηθεί στον έναν χρόνο που το έχω πάρα πολύ, ενώ το PS4 όχι και τόσο, κι ας το έχω πλέον 3 χρόνια.

Η φορητότητα του switch είναι πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, γιατί μπορείς να παίζεις στο μπαλκόνι, στο κρεβάτι, σε ταξίδια, στο αεροπλάνο, στην παραλία, παντού. Ενώ το docking του δουλεύει εξαιρετικά καλά. Τα παιχνίδια είναι σαφώς λιγότερα από τη γκάμα του PS4 (λογικό, βγήκαν με 3 χρόνια διαφορά!) και οι προδιαγραφές του σαφώς υποδεέστερες (γιατί είναι μια φορητή κονσόλα). Παρολ' αυτά το έχω ευχαριστηθεί περισσότερο. Αν ήμουν λάτρης των first person shooters πιθανόν να ήταν διαφορετικά τα πράγματα βέβαια. Τα παιχνίδια του switch είναι πιο ακριβά, αλλά κρατάνε τιμή για περισσότερο καιρό, άρα μπορείς να τα παίζεις και να τα πουλάς. Ενώ του PS4 χάνουν αξία γρηγορότερα, αν κάποιο παιχνίδι σου "μείνει" πάνω από 6-10 μήνες ενώ το έχεις αγοράσει 50-60-70€ δεν αξίζει να το δώσεις τότε για πενταροδεκάρες.

Αν ήμουν εσύ, προσωπικά θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο 3ds με ~100€, θα έπαιζα όλα τα Pokemon, μαζί θα ανακάλυπτα και πάρα πολλά αξιόλογα παιχνίδια ακόμη που έχει, που δίνουν έμφαση στο να περάσεις καλά κι ευχάριστα την ώρα σου και όχι στα γραφικά, μετά από 6 μήνες θα το πουλούσα (χάνοντας ελάχιστα χρήματα) και θα έπαιρνα switch, μιας και πριν το τέλος του έτους περιμένουμε αυτό.

Ναι το PS4 έχει άπειρους και πάμφθηνους πλέον τίτλους και το δίνουν πλέον μαζί με τα γαριδάκια, αλλά η δική μου προσωπική εμπειρία είναι διαφορετική. :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...