Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Το game pass αξίζει αρκετά που και που πέφτει και η τιμή του για ενα μήνα στα 1€ εχει πολλά παιχνίδια. Απο οτι ειδα το titan quest υπάρχει παντού pc ,PS4, xbox one ,iOS ,android, switch. 

Το nvidia shield ήθελα μα το πάρω αλλα την μεγαλη έκδοση με τα πολλά γίγα σεν θυμάμαι ποσο τωρα νομιζω εχει με τα 16 γίγα 220-230€ καπου εκει αλλα δεν θα μπορώ να την εκμεταλλευτώ πιάνω Μαξ 12 Mbps. 

Unravel 

a way out πολυ ωραίο θελει να το πάρω κάποια στιγμή 

Cuphead ωραίο αλλα δύσκολο 

ειναι ωραία παιχνίδια αυτά.

Επίσης νομιζω διπλό γίνεται και κάποια resident evil.

Η μεγάλη έκδοση δεν έχει νόημα. Πάρε τη μικρή και πάρε έναν εξωτερικό σκληρό. Δεν έχει νόημα να δώσεις τόσα λεφτά για 400GB παραπάνω. Στα υπόλοιπα είναι ακριβώς ίδια.

Αλλά με τέτοια σύνδεση, εννοείται δεν το σκέφτεσαι για GeForce Now.

Αν έχεις καλό PC, μπορείς να κάνεις streaming από εκεί, στο σαλόνι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, fytotech είπε

Η μεγάλη έκδοση δεν έχει νόημα. Πάρε τη μικρή και πάρε έναν εξωτερικό σκληρό. Δεν έχει νόημα να δώσεις τόσα λεφτά για 400GB παραπάνω. Στα υπόλοιπα είναι ακριβώς ίδια.

Αλλά με τέτοια σύνδεση, εννοείται δεν το σκέφτεσαι για GeForce Now.

Αν έχεις καλό PC, μπορείς να κάνεις streaming από εκεί, στο σαλόνι. 

Όχι λάπτοπ έχω αλλά δεν είναι πολύ καλό  το έχω λίγα χρόνια με την πρώτη ευκαιρία θέλω να πάρω ένα gaming η να κάνω εγώ έναν σταθερό θα δείξει όσο να είναι ξεφεύγει στην τιμή. 

Τώρα για τηλεόραση θέλω 4κ hdr. 

 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γράψτε άκυρο για το Titan Quest. Λάθος μου που νόμιζα είναι μόνο για πισί.

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Επίσης μπορείς να δεις τα:

Unravel 1 & 2

A way out 

Divinity Original Sin 1 & 2

Borderlands 

Cuphead 

Μάλλον όλα τα Lego games για κάτι ανάλαφρο 

Rayman Legends 

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

https://twinfinite.net/gallery/top-best-couch-co-op-games-on-xbox-one/1/

 

44 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Unravel 

a way out πολυ ωραίο θελει να το πάρω κάποια στιγμή 

Cuphead ωραίο αλλα δύσκολο 

ειναι ωραία παιχνίδια αυτά.

Επίσης νομιζω διπλό γίνεται και κάποια resident evil.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και για το λινκ. Έχει πολύ πράγμα σε σημείο που δεν βλέπω να έχουμε χρόνο για όλα αυτά :P .

34 λεπτά πριν, fytotech είπε

Αν έχεις καλό PC, μπορείς να κάνεις streaming από εκεί, στο σαλόνι. 

 

21 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Όχι λάπτοπ έχω αλλά δεν είναι πολύ καλό  το έχω λίγα χρόνια με την πρώτη ευκαιρία θέλω να πάρω ένα gaming η να κάνω εγώ έναν σταθερό θα δείξει όσο να είναι ξεφεύγει στην τιμή. 

Η αλήθεια ένα δυνατό desktop κοστίζει αρκετά.

Επεξ/σία από mpompo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mpompo13 είπε

Γράψτε άκυρο για το Titan Quest. Λάθος μου που νόμιζα είναι μόνο για πισί.

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και για το λινκ. Έχει πολύ πράγμα σε σημείο που δεν βλέπω να έχουμε χρόνο για όλα αυτά :P .

Γενικά έχει αρκετά που μπορείς να παίξεις διπλό και στις δύο κονσόλες xbox one, ps4. 

Μπήκα είδα από το switch το Titan quest αλλά με βγάζει 35€ αρκετά ενώ στο steam νομίζω κάνα 20€ έχει. 

Αρκετά χρήματα δυστυχώς ένα λάπτοπ που μου άρεσε νομίζω κάνει 2200€ κάπου εκεί δεν τα λες και λίγα και κάνα σταθερό να πω να κάνω αν πω ότι θα βάλω αρκετά πάνω το 2000 είναι σίγουρο. 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Γενικά έχει αρκετά που μπορείς να παίξεις διπλό και στις δύο κονσόλες xbox one, ps4. 

Μπήκα είδα από το switch το Titan quest αλλά με βγάζει 35€ αρκετά ενώ στο steam νομίζω κάνα 20€ έχει. 

Αρκετά χρήματα δυστυχώς ένα λάπτοπ που μου άρεσε νομίζω κάνει 2200€ κάπου εκεί δεν τα λες και λίγα και κάνα σταθερό να πω να κάνω αν πω ότι θα βάλω αρκετά πάνω το 2000 είναι σίγουρο. 

Ναι ένα καλό πισί desktop/laptop θα κοστίσει αρκετά. Πρέπει να προσέχεις κ συμβατότητες κ ενδεχωμένως να χρειαστείς αναβάθμιση στο μέλλον, πιθανά προβλήματα που δεν έχεις με μία κονσόλα. Πάντως για λάπτοπ να προσέξεις. Ακόμη και gaming laptop να είναι μπορεί να καεί. Το μόνο πραγματικά ανθεκτικό που έχω δει είναι ενός συμφοιτητή που το ήθελε να τρέχει/εκπαιδεύει νευρωνικά δίκτυα και ήταν πρακτικά ένας φορητός σταθερός (5 κιλά νομίζω + καμία 7 ανεμιστήρες που κάνανε πολύ φασαρία). Και η τιμή ήταν εκεί στα 2200 αλλά με γεναία εταιρική έκπτωση που είχε ο πατέρας του.

Όσο για το titan quest νομίζω μπορείς να το βρεις στο άμαζον την gold έκδοση (είναι η παλιαότερη πριν το remaster στα γραφικά νομίζω;) γύρω στα 10 εύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ξέρω θα δείξει όταν έρθει ο καιρός το μόνο που ξέρω είναι ότι θα κοστίσει διότι το λιγότερο 1070 32 ραμ ssd ι7 η ryzen 7 κτλ ξεφεύγει η τιμή αλλά οκ και να πω να κάνω ξέρω. Αλλά βάλε και οθόνη καμία καλή ξεφεύγει ακόμη περισσότερο. 

Πρέπει να υπάρχει και σε κανένα κλειδαδικο ποιο φθηνά θα κοιτάξω να δω. 

Έχει την gold το kinguin κοντά στα 10€.

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή δύναμη. Ένα καλό pc κοστίζει αλλά η οθόνη νομίζω θεωρείται είναι επένδυση. Δεν χρειάζεται να την αναβαθμίζεις τόσο συχνά.

Λίγο οφφτόπικ αλλά από την λίστα των παιχνιδιών που κοίταξα έφαγα απίστευτο σκάλωμα με το "just dance"! Κρίμα που σταμάτησε η παραγωγή του kinect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, mpompo13 είπε

Καλή δύναμη. Ένα καλό pc κοστίζει αλλά η οθόνη νομίζω θεωρείται είναι επένδυση. Δεν χρειάζεται να την αναβαθμίζεις τόσο συχνά.

Λίγο οφφτόπικ αλλά από την λίστα των παιχνιδιών που κοίταξα έφαγα απίστευτο σκάλωμα με το "just dance"! Κρίμα που σταμάτησε η παραγωγή του kinect.

Ευχαριστώ το καλο είναι ότι δεν βιάζομαι σιγά σιγά ούτε δεν είναι καιροί να δώσεις με άνεση ένα τέτοιο ποσό.

Ναι μια καλή οθόνη είναι καλή επένδυση αλλά ειδικά για gaming monitor είναι ακριβές θέλει το λιγότερο 350€ μην πω πάνω από 500€ και ένα καλό πληκτρολόγιο και ποντίκι + αλλά πόσα χρήματα. 

Το just dance φαίνεται ωραίο για kinect μόνο κάνα μεταχειρισμένο. 

Αλλά μια κάρτα γραφικών ακριβή μπορεί να βγάλει 5 χρόνια όπως η 1080 ti.

Επεξ/σία από dinos234
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια κονσολα μεταχειρισμενη;

ψαχνω κονσολα μεταχειρισμενη για να αρχισει να παιζει παιχνιδια ο γιος μου 7 ετων. τι μου προτινετε να παρω. μαρκα τσιπαρισμενη η οχι, οποιαδηποτε βοηθεια πολυτιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ps3 ή xbox 360 και να μην ειναι τσιπαρισμενα εχουν πολυ φθηνα παιχνιδια, και στο ps4 και xbox one εχουν φθηνα παιχνιδια πλεον αλλα κοστιζει περιπου διπλασια τιμη η κονσολα

Επεξ/σία από george1522
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nim0 είπε

ψαχνω κονσολα μεταχειρισμενη για να αρχισει να παιζει παιχνιδια ο γιος μου 7 ετων. τι μου προτινετε να παρω. μαρκα τσιπαρισμενη η οχι, οποιαδηποτε βοηθεια πολυτιμη.

Μια πιο γενική λύση είναι να πάρεις ένα NVIDIA Shield και να περάσεις τα δωρεάν Android παιχνιδάκια. Έχει και το GeForce Now, για πιο νέα παιχνίδια (αν έχεις VDSL 50 και πάνω μόνο γιατί γίνονται streaming).

Επίσης, υπάρχουν και πολλοί emulators που παίζουν πιο παλιά παιχνίδια. Κατάλληλα για έναν 7χρονο.

Κι εννοείται πως είναι ένα media player για όλους.

Όλα τα παραπάνω τα κάνεις και με ένα πολύ πιο φτηνό Android TV Box, όπως το Mi Box S. Σε πήγα στην ακριβότερη αλλά και καλύτερη λύση γιατί έχεις θεωρητικά υψηλό budget. Αλλά και τα πιο φτηνά TV Boxes, είναι αρκετά τίμια γι'αυτό που θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ 2DS,3DS για φορητή -  WiiU για home console. Αν είναι να αρχίσει τα cod και fortnite από τώρα ή ακόμα χειρότερα τα β&αίματα από τόσο μικρός... Θα σου πρότεινα και nes/snes classic mini αλλά επειδή είναι δύσκολα τα παιχνίδια ίσως το βαρεθεί γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θα σου προτεινα να παρει ενα one x ο μικρος για να μπει απευθειας στα βαρια εργαλεια.

Πλακα κανω.αναλογα πως τον βλεπεις.υπαρχουν πιτσιρικια που δεν εντυπωσιαζονται ευκολα.οπως ο γιος μου.αλλα μικρα οτι και να τους δωσεις θα το παιξουν.θες για την τηλεοραση η στο χερι;

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...