Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Ανάλογα τι παιχνίδια θέλετε να παίζεται μαζί tekken, far cry, pro, fifa γίνεται να παίζεται διπλό αλλά αυτά υπάρχουν και στις δύο κονσόλες xbox ps4 εννοείται πως υπάρχουν και κάποια άλλα αλλά δεν θυμάμαι τώρα ποια. 

Dvi to hdmi λέγεται ο ανταπτορας αλλά κάποια στιγμή όταν μπορείτε καλό είναι να κοιτάξετε και μια νέα τηλεόραση. 

Για Xbox game pass δεν γνωρίζω σε άλλες χώρες τι γίνεται παρόλο που έχω όλες τις κονσόλες. 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα προτιμήσω πιο "συνεργατικά" παιχνίδια. Ανταγωνιστικά όπως tekken κλπ μπορεί να βλάψουν την σχέση :) . Πιο πολύ σε τίποτα Ηalo (αν έχει coop campaign), overcooked κλπ και ίσως κάτι sonic all star που είναι με carts.

Ευχαριστώ για τον αντάπτορα. Νόμιζα χρειαζόταν το αντίστροφο μιας κ η κονσόλα θα έχει hdmi κ η τηλεόραση έχει dvi. Νέα τηλεόραση είναι στο πρόγραμμα αλλά η τωρινή δεν είναι άσχημη/για πέταμα και δεν μπορώ να δικαιολογήσω να την αλλάξουμε άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, mpompo13 είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα προτιμήσω πιο "συνεργατικά" παιχνίδια. Ανταγωνιστικά όπως tekken κλπ μπορεί να βλάψουν την σχέση :) . Πιο πολύ σε τίποτα Ηalo (αν έχει coop campaign), overcooked κλπ και ίσως κάτι sonic all star που είναι με carts.

Ευχαριστώ για τον αντάπτορα. Νόμιζα χρειαζόταν το αντίστροφο μιας κ η κονσόλα θα έχει hdmi κ η τηλεόραση έχει dvi. Νέα τηλεόραση είναι στο πρόγραμμα αλλά η τωρινή δεν είναι άσχημη/για πέταμα και δεν μπορώ να δικαιολογήσω να την αλλάξουμε άμεσα. 

Ναι έχουν και αυτά που αναφέρεις. Απλά πολλές κοπέλες που ξέρω δεν τα συμπαθούν τόσο τα πολεμικά περισοσρρο τίποτα ράλι και τέτοια. 

Με έναν ανταπτορα dvi to hdmi θα είσαι εντάξει συνδέεις τον ανταπτορα στην τηλεόραση και εχει θύρα να βάλεις το hdmi καλώδιο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Ναι έχουν και αυτά που αναφέρεις. Απλά πολλές κοπέλες που ξέρω δεν τα συμπαθούν τόσο τα πολεμικά περισοσρρο τίποτα ράλι και τέτοια. 

Με έναν ανταπτορα dvi to hdmi θα είσαι εντάξει συνδέεις τον ανταπτορα στην τηλεόραση και εχει θύρα να βάλεις το hdmi καλώδιο. 

Ναι προτιμά λίγο τα πιο χαζά παιχνίδια*. Για το halo δεν ξέρω αν θα την πείσω αλλά το overcooked είναι must. 

* εξού κ αρχικά κοιτούσα για switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mpompo13 είπε

Ναι προτιμά λίγο τα πιο χαζά παιχνίδια*. Για το halo δεν ξέρω αν θα την πείσω αλλά το overcooked είναι must. 

* εξού κ αρχικά κοιτούσα για switch

Τα halo επειδή τα έχω τερματίσει όλα είναι άριστα και από τα καλύτερα παιχνίδια του xbox. 

Ναι δεν έχει τόσο ( βίαια ) ας το πχ το switch περισσότερο Μάριο κανονικό καρτ Splatoon 1&2 switch τέτοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Τα halo επειδή τα έχω τερματίσει όλα είναι άριστα και από τα καλύτερα παιχνίδια του xbox. 

Ναι δεν έχει τόσο ( βίαια ) ας το πχ το switch περισσότερο Μάριο κανονικό καρτ Splatoon 1&2 switch τέτοια. 

Από περιέργεια έχει coop mode στα halo; Η κοπέλα μου είναι γενικά των 1rst/3rd person shooters κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mpompo13 είπε

Ενδιαφέρομαι για κονσόλα για να παίζω με κοπέλα μου. Είδα αρχικά για switch αλλά λόγω κόστους (παιχνιδιών κλπ) είπα να πάω σε xbox one s/ps4 slim. Ειδικά το xbox με το game pass δείχνει καλό. Έχει κάποιος εμπειρία για coop με κοπέλα;

Εξτρα ερωτήσεις:

- Η τηλεόραση που υπάρχει τα έχει τα χρόνια της και δεν έχει hdmi αλλά dvi port. Ξέρετε αν μπορεί να συνδεθούν οι κονσόλες με κάποιον αντάπτορα ή πρέπει να πάμε για αλλαγή τηλεόρασης πρώτα;

- Για το xbox: μιας κ η χώρα που θα είμαστε δεν υποστήριζεται επίσημα από την microsoft για game pass/live gold, ξέρετε αν μπορώ να το προσπεράσω με vpn.

Ευχαριστώ :)

Call of Duty must!!!!  Μετα το η γνωση ειναι δυναμη.. Diablo 3..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mpompo13 είπε

Από περιέργεια έχει coop mode στα halo; Η κοπέλα μου είναι γενικά των 1rst/3rd person shooters κλπ.

Έχει co op split screen νομίζω λέγεται αλλά δεν ξέρω το τελευταίο που είχε βγει αν έχει νομίζω πρέπει να έχουν και κάποια αν όχι gear's of war. 

 

Μετά από sony ναι η γνώση είναι δύναμη Hidden agenda έχουν να παίζεις διπλό και με περισσότερα άτομα. 

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nightwalker1990 είπε

Call of Duty must!!!!  Μετα το η γνωση ειναι δυναμη.. Diablo 3..

Φοβερά παιχνίδια. Ειδικά το diablo 3 θέλω πολύ να το παίξω αλλά μάλλον θα είναι single μιας η κοπέλα δεν είναι τόσο φαν. Την χαλάει νομίζω το κονσεπτ όχι το gameplay (καθώς της άρεσε πολύ πχ το Titan Quest)

4 ώρες πριν, dinos234 είπε

Έχει co op split screen νομίζω λέγεται αλλά δεν ξέρω το τελευταίο που είχε βγει αν έχει νομίζω πρέπει να έχουν και κάποια αν όχι gear's of war

Μετά από sony ναι η γνώση είναι δύναμη Hidden agenda έχουν να παίζεις διπλό και με περισσότερα άτομα. 

 

3 ώρες πριν, fytotech είπε

Τα δύο καλύτερα της PlayLink δεν είναι τα Η Γνώση είναι Δύναμη και το Hidden Agenda.

Έχουν φοβερή πλάκα τα Frantics και Chimparty! Ίσως τα καλύτερα party games.

 

Δεν ήξερα το gears of war. Μπήκε στην wishlist. Τα παιχνίδια της Gamelink μου κίνησαν πολύ το ενδιαφέρον προς το PS4 😕 πάνω που κοιτούσα για xbox one s. Δύσκολη απόφαση. Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpompo13 είπε

Φοβερά παιχνίδια. Ειδικά το diablo 3 θέλω πολύ να το παίξω αλλά μάλλον θα είναι single μιας η κοπέλα δεν είναι τόσο φαν. Την χαλάει νομίζω το κονσεπτ όχι το gameplay (καθώς της άρεσε πολύ πχ το Titan Quest)

Δεν ήξερα το gears of war. Μπήκε στην wishlist. Τα παιχνίδια της Gamelink μου κίνησαν πολύ το ενδιαφέρον προς το PS4 😕 πάνω που κοιτούσα για xbox one s. Δύσκολη απόφαση. Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.

Τώρα θα σε τρελάνω εντελώς. Παρόλο που είμαι fan του PlayStation, αν το κριτήριο που έχεις είναι η κοπέλα σου, τότε πάρε XBox.

Ένα μεγάλο μέρος της ομάδας που έχει κάνει το Titans Quest, έχει βγάλει μια υπερπαιχνιδάρα. Το Grimm Dawn. Είχαν πει πως θα το έβγαζαν και σε PS4 (καθώς έχει ξεκινήσει μόνο από PC) αλλά τελικά το έβγαλαν μόνο για XBox. Είναι φαντάσου η εξέλιξη του Titans Quest.

Άλλη μια λύση (εφόσον έχεις 50άρα VDSL και πάνω), να πάρεις το NVIDIA Shield και να παίζεις με το GeForce Now, όλα τα παιχνίδια του Steam που υποστηρίζει (υποστηρίζει και το Grimm Dawn).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία είναι και τα παιχνίδια play link ps4 με ελληνικά αλλά θεωρώ κάποια δεν είναι για πολύ περνάς ωραία και ευχάριστα την ώρα αλλά για εμένα δεν είναι για καε μέρα πχ. Titan's guest προσωπικά δεν έχω παίξει ούτε Grimm dawn αυτό πρώτη φορά το ακούω δεν ξέρω καν τι είναι. 

Ωραίο και το Nvidia shield και αυτό είναι λιγάκι τσιμπημενο είναι με το μόνο που δεν έχω ασχοληθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fytotech είπε

Τώρα θα σε τρελάνω εντελώς. Παρόλο που είμαι fan του PlayStation, αν το κριτήριο που έχεις είναι η κοπέλα σου, τότε πάρε XBox.

Ένα μεγάλο μέρος της ομάδας που έχει κάνει το Titans Quest, έχει βγάλει μια υπερπαιχνιδάρα. Το Grimm Dawn. Είχαν πει πως θα το έβγαζαν και σε PS4 (καθώς έχει ξεκινήσει μόνο από PC) αλλά τελικά το έβγαλαν μόνο για XBox. Είναι φαντάσου η εξέλιξη του Titans Quest. 

Άλλη μια λύση (εφόσον έχεις 50άρα VDSL και πάνω), να πάρεις το NVIDIA Shield και να παίζεις με το GeForce Now, όλα τα παιχνίδια του Steam που υποστηρίζει (υποστηρίζει και το Grimm Dawn). 

Βασικά λόγω του game pass έχει το xbox προβάδισμα. Δεν ήξερα το Grimm Dawn και από όσο είδα σίγουρα θα το ευχαριστηθούμε :) , ευχαριστώ! Επίσης θυμήθηκα που είχε ξετρελαθεί με το Fable (το πρώτο σε πισί) οπότε ευκαιρία να παίξουμε κ τα επόμενα δύο. Είμαι η αλήθεια god of war fanboy (κ ένας λόγος να πάρω PS4 :P ) αλλά νομίζω ότι το xbox θα το χαρεί πιο πολύ (ομοίως κ εγώ).

Αν θυμάμαι καλά το geforce now είναι beta; Γενικά δεν θα ήθελα να μπλέξω με streaming κλπ καθώς η ιδέα είναι να ξεκινάει η κονσόλα κ να παίζουμε μάζι χωρίς tinkering. Εξού κ κοιτάω για κονσόλα κ όχι πισί, παρόλο που έχω ένα καλό steam library.

1 ώρα πριν, dinos234 είπε

Ωραία είναι και τα παιχνίδια play link ps4 με ελληνικά αλλά θεωρώ κάποια δεν είναι για πολύ περνάς ωραία και ευχάριστα την ώρα αλλά για εμένα δεν είναι για καε μέρα πχ. Titan's guest προσωπικά δεν έχω παίξει ούτε Grimm dawn αυτό πρώτη φορά το ακούω δεν ξέρω καν τι είναι. 

Ωραίο και το Nvidia shield και αυτό είναι λιγάκι τσιμπημενο είναι με το μόνο που δεν έχω ασχοληθεί. 

Ευχαριστώ για την άποψη σου σχετικά με τα playlink games. Από ότι καταλαβα είναι για πλάκα με παρέα ένα απογευματάκι; Το Titan Quest είναι σε στυλ diablo 2/3 και διαδραματίζεται στην αρχαία Ελλάδα. Γενικά ωραίο κ καλό παιχνιδάκι αλλά νομίζω είναι μόνο για πισί. Στο steam θα το βρεις συχνά σε προσφορά αν σου αρέσουν τέτοιου είδους παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mpompo13 είπε

Βασικά λόγω του game pass έχει το xbox προβάδισμα. Δεν ήξερα το Grimm Dawn και από όσο είδα σίγουρα θα το ευχαριστηθούμε :) , ευχαριστώ! Επίσης θυμήθηκα που είχε ξετρελαθεί με το Fable (το πρώτο σε πισί) οπότε ευκαιρία να παίξουμε κ τα επόμενα δύο. Είμαι η αλήθεια god of war fanboy (κ ένας λόγος να πάρω PS4 :P ) αλλά νομίζω ότι το xbox θα το χαρεί πιο πολύ (ομοίως κ εγώ).

Αν θυμάμαι καλά το geforce now είναι beta; Γενικά δεν θα ήθελα να μπλέξω με streaming κλπ καθώς η ιδέα είναι να ξεκινάει η κονσόλα κ να παίζουμε μάζι χωρίς tinkering. Εξού κ κοιτάω για κονσόλα κ όχι πισί, παρόλο που έχω ένα καλό steam library.

Ευχαριστώ για την άποψη σου σχετικά με τα playlink games. Από ότι καταλαβα είναι για πλάκα με παρέα ένα απογευματάκι; Το Titan Quest είναι σε στυλ diablo 2/3 και διαδραματίζεται στην αρχαία Ελλάδα. Γενικά ωραίο κ καλό παιχνιδάκι αλλά νομίζω είναι μόνο για πισί. Στο steam θα το βρεις συχνά σε προσφορά αν σου αρέσουν τέτοιου είδους παιχνίδια.

Titans Quest υπάρχει και (μέτριο) port σε όλα. Εννοείται το έχω παντού!

Το Nvidia Shield το έχω και προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα στο streaming. (50άρα VDSL).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να δεις τα:

Unravel 1 & 2

A way out 

Divinity Original Sin 1 & 2

Borderlands 

Cuphead 

Μάλλον όλα τα Lego games για κάτι ανάλαφρο 

Rayman Legends 

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

 

https://twinfinite.net/gallery/top-best-couch-co-op-games-on-xbox-one/1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, mpompo13 είπε

Βασικά λόγω του game pass έχει το xbox προβάδισμα. Δεν ήξερα το Grimm Dawn και από όσο είδα σίγουρα θα το ευχαριστηθούμε :) , ευχαριστώ! Επίσης θυμήθηκα που είχε ξετρελαθεί με το Fable (το πρώτο σε πισί) οπότε ευκαιρία να παίξουμε κ τα επόμενα δύο. Είμαι η αλήθεια god of war fanboy (κ ένας λόγος να πάρω PS4 :P ) αλλά νομίζω ότι το xbox θα το χαρεί πιο πολύ (ομοίως κ εγώ).

Αν θυμάμαι καλά το geforce now είναι beta; Γενικά δεν θα ήθελα να μπλέξω με streaming κλπ καθώς η ιδέα είναι να ξεκινάει η κονσόλα κ να παίζουμε μάζι χωρίς tinkering. Εξού κ κοιτάω για κονσόλα κ όχι πισί, παρόλο που έχω ένα καλό steam library.

Ευχαριστώ για την άποψη σου σχετικά με τα playlink games. Από ότι καταλαβα είναι για πλάκα με παρέα ένα απογευματάκι; Το Titan Quest είναι σε στυλ diablo 2/3 και διαδραματίζεται στην αρχαία Ελλάδα. Γενικά ωραίο κ καλό παιχνιδάκι αλλά νομίζω είναι μόνο για πισί. Στο steam θα το βρεις συχνά σε προσφορά αν σου αρέσουν τέτοιου είδους παιχνίδια.

Το game pass αξίζει αρκετά που και που πέφτει και η τιμή του για ενα μήνα στα 1€ εχει πολλά παιχνίδια. Απο οτι ειδα το titan quest υπάρχει παντού pc ,PS4, xbox one ,iOS ,android, switch. 

31 λεπτά πριν, fytotech είπε

Titans Quest υπάρχει και (μέτριο) port σε όλα. Εννοείται το έχω παντού!

Το Nvidia Shield το έχω και προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα στο streaming. (50άρα VDSL).

Το nvidia shield ήθελα μα το πάρω αλλα την μεγαλη έκδοση με τα πολλά γίγα σεν θυμάμαι ποσο τωρα νομιζω εχει με τα 16 γίγα 220-230€ καπου εκει αλλα δεν θα μπορώ να την εκμεταλλευτώ πιάνω Μαξ 12 Mbps. 

24 λεπτά πριν, NickTG είπε

Επίσης μπορείς να δεις τα:

Unravel 1 & 2

A way out 

Divinity Original Sin 1 & 2

Borderlands 

Cuphead 

Μάλλον όλα τα Lego games για κάτι ανάλαφρο 

Rayman Legends 

Ρίξε μια ματιά και εδώ:

https://twinfinite.net/gallery/top-best-couch-co-op-games-on-xbox-one/1/

Unravel 

a way out πολυ ωραίο θελει να το πάρω κάποια στιγμή 

Cuphead ωραίο αλλα δύσκολο 

ειναι ωραία παιχνίδια αυτά.

 

Επίσης νομιζω διπλό γίνεται και κάποια resident evil.

Επεξ/σία από dinos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...