Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Εγώ πήρα one s με 169 ευρώ + το origins. Αχτύπητη τιμή για καινούριο πράμα, δεν σκέφτηκα καν το ps4, που όσο καλύτερο κι αν είναι, τα 150 ευρώ μινιμουμ πάνω δεν τα αξίζει, ειδικά αφού σε 2 χρόνια μαξ θα έχουμε νέες εκδόσεις.

Πάμε προς multiplatform έτσι κι αλλιώς, δείτε τι αποκλειστικάρες είχε το ps2 πχ (εννοείται το είχα) και πόσο έχει μειωθεί πια το χάσμα.

Ειδικά για μένα, που το τελευταίο σύγχρονο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το ac:rogue το 2014 στο 360, με τιμή - τυρόπιτα και αγορές μέσω ίντερνετ, έχω ατέλειωτη βιβλιοθήκη νέων και καλών τίτλων να βουτήξω.

Καλά. Σε τέτοια τιμή, όσο υπέρμαχος κι αν είμαι του PlayStation, δεν υπάρχει αμφιβολία πως έκανες την καλύτερη κίνηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και εχω υποβαλει την ερωτηση σε αλλο topic, το βαζω και εδω.

Μια βοηθεια παιδια γιατι εχω πελαγωσει.Θελω να παρω καινουρια κονσολα και ειμαι αναμεσα σε ps4 pro και xbox one x.Εχω τηλεοραση 65" 4Κ.

Τη μια βαζω στο καλαθι παραγγελιας το playstation και σκεφτομαι αν κανω το σωστο, την αλλη βαζω το xbox αλλα παλι κολλαω.Ξερω οτι εχει καλυτερα γραφικα το xbox, καλυτερο χειριστηριο και η κονσολα ακουγεται πολυ λιγοτερο απο το ps4 pro που σχεδον ολοι λενε οτι κανει σαν jet.

Αυτα που διαβαζω στο να επιλεξεις καποιος αναμεσα σε Sony και Microsoft, εχουν να κανουν κυριως με τις αποκλειστικοτητες και τα παιχνιδια που παιζει ο καθενας.Εγω για παραδειγμα δεν παιζω God of War ουτε με τρελανε το last of us που ειδα σε ενα φιλο.Το uncharted ομως οκ ειναι ωραιο αποσο θυμαμαι παλιοτερα στο ps3.Παιχνιδια που μου αρεσουν, και θελω να παιξω ειναι pro evolution, battlefield, call of duty, hitman, tomd raider, red dead redeption και το forza δειχνει επισης πολυ ωραιο απο βιντεο που εχω παρακολουθησει στο youtube.Με λιγα λογια τα παιχνιδια που μου αρεσουν ειναι και στις δυο κονσολες (εκτος το forza).

Φοβαμαι ομως μην μετανιωσω και στο να δωσω 100 ευρω παραπανω στην αγορα του x και να μην μεινω ευχαριστημενος αν πχ δεν βρισκω κοσμο να παιζω online η ακομα και να βρω μεταχειρισμενους τιτλους παιχνιδιων (μιας και λιγοτεροι χρηστες, σημαινει και λιγοτερα διαθεσιμα μεταχειρισμενα παιχνιδια)  η και και καινουριους, μιας και φαινεται σαν η Microsoft να μην ασχολειται τοσο με τα παιχνιδια και τις αποκλειστικοτητες οσο η Sony.Το μενου του playstation το γνωριζω.Το μενου του xbox οχι μιας και δεν ημουν ποτε κατοχος αυτης της κονσολας.Ακουω για ενοχλητικες διαφημισεις κτλ.

Αν θα μπορουσατε να με διαφωτισετε να κανω μια επιλογη θα χαιρομουν πολυ!

 Καλο απογευμα σε ολους!

Επεξ/σία από James.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, James. είπε

Αυτα που διαβαζω στο να επιλεξεις καποιος αναμεσα σε Sony και Microsoft, εχουν να κανουν κυριως με τις αποκλειστικοτητες και τα παιχνιδια που παιζει ο καθενας.Εγω για παραδειγμα δεν παιζω God of War ουτε με τρελανε το last of us που ειδα σε ενα φιλο.Το uncharted ομως οκ ειναι ωραιο αποσο θυμαμαι παλιοτερα στο ps3.Παιχνιδια που μου αρεσουν, και θελω να παιξω ειναι pro evolution, battlefield, call of duty, hitman, tomd raider, red dead redeption και το forza δειχνει επισης πολυ ωραιο απο βιντεο που εχω παρακολουθησει στο youtube.Με λιγα λογια τα παιχνιδια που μου αρεσουν ειναι και στις δυο κονσολες (εκτος το forza).

 

Απάντησες μόνος στην ερώτησή σου, αφού τα games που σου αρέσουν βρίσκονται στο xbonex και τεχνικά είναι και ανώτερη κονσόλα από το ps4pro δεν υπάρχει δίλημμα. Παρόλα αυτά τα exclusives του ps4 κατά την ταπεινή μου άποψη είναι περισσότερα και καλύπτουν περισσότερα genres από αυτά του xbone τα οποία έτσι και αλλιώς μπορείς να τα παίξεις και σε pc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, James. είπε

Αν και...

Λογικο το διλημμα σου. Σου δινω την προσωπικη μου αποψη και πως κατεληξα σε PS4 Pro (για μια περιοδο ειχα ΚΑΙ το XBOX One X στην κατοχη μου):

1- Ηθελα πολυ να παιξω τις αποκλειστικοτητες του PS (Bloodborne, Uncharted, The Last of Us, Horizon Zero Dawn κλπ).

2- Επειδη περισσοτερα ατομα εχουν PS, θεωρω οτι στα on line παιχνιδια θα εχει περισσοτερο κοσμο, χωρις ομως να εχω δοκιμασει το on line του XBOX.

3- Για τον ιδιο λογο με την περιπτωση 2- τα μεταχειρισμενα παιχνιδια στις αγγελιες ειναι πολυ περισσοτερα στο PS (PS Games 2.059 αγγελιες, XBOX Games 387 αγγελιες).

Αλλα ο βασικοτερος λογος επιλογης για 'μενα ηταν οι αποκλειστικοτητες.

Δοκιμασα και τις 2 κονσολες σε 4Κ τηλεοραση και η ελαφρως καλυτερη ποιοτητα απεικονισης στο XBOX One X και το καλυτερο χειριστηριο δεν ηταν αρκετα για να με κανουν να αφησω στην ακρη τις αποκλειστικοτητες.

Τωρα βεβαια εσενα τα παιχνιδια που σε ενδιαφερουν ειναι multiplatform, οποτε η επιλογη του XBOX One X φανταζει καλη!

Παντως όποιο απο τα 2 και να παρεις, αποκλειεται να μην το ευχαριστηθεις!

 

Επεξ/σία από AnimaTronic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

ποια κονσολα να παρω σε λογικη τιμη

Καλησπερα 

ξεροντας οτι πλεον σαν σουπερ κονσολα ειναι το  xbox one X,   αλλα ασχετα απο αυτο συγκεκριμενα συγκρινω 4 κονσολες μεταξυ αυτη και το  xbox on S  ps4 slim ps4 pro
 απο τα  αλλα 3 που γραψα ποια πιστευετε αρχικα συμφερει βαση μεσο ορο συστηματος το ps4  ειδα οτι εχει πιο γρηγορη μνημη ραμ που ειναι στα 5000mhz gddr5 8gb  ενω το xbox s  ddr3 8 gb, απο γενικη φημη και απο γνωστο χρηστη xbox μου συστηνει το  xbox one S  μιας που το εχω βρει και σε προσοφρα στα 314 ευρω μαζι με το παιχνιδι  tomb raider, σαν τιμη ειναι καλα  ενω θελω να προστεσω και το φιφα 19 μαζι. οσον αφορα τα αλλα 2 επειδη δεν εχω 4κ τηλεοραση αλλα τις κανονικες με 1080 μια 32αρα 22αρα και  που ειναι στα 1080. μπορω να διαθεσω μεχρι στιγμης γυρω στα 400 400 κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρεις ενα ps4 slim 500gb

Στις κονσολες η δυναμη δεν είναι το παν. Γενικά στο ps4 θα παίξεις ολα τα καλα games + μερικα εκπληκτικα θα ελεγα exclusives.

Επιπλέον λογο των πολλων κατόχων ps4 θα βρεις πιο εύκολα μεταχειρισμένο game

Εχω ps4 xbox one switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ps4 slim (για να μην χαλάσεις πολλά λεφτά) λέω και εγω + ότι έχει παιχνιδαρες και φθηνά μεταχειρισμένα

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα και τι τηλεοραση εχεις.αν δεν εχεις καλη τηλεοραση μην το πολυζηλευεις το x. Αν εχεις βεβαια καλη tv και συνδεσεις το x μετα δεν γυρνας πισω με τιποτα.βγαζει απιστευτη εικονα και αναλυση αν συνοδευεται με καλη τβ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 απλα σαν τιμη το σκεφτομουν  στα 380 παιρνω και το φιφα 19 με το  xbox  one s  μαζι με τομπ ραιντερ που το δινει μαζι με κονσολα βγαινει στα 380 κατι, θα το κοιταξω, αν και με παιχνιδια δεν εχω θεμα οτι μαρεσει τα εχει το  xbox μικρες ελειψεις εχουν πχ  nba 2k19 fifa 19 tekken 7  και διαφορα  action  rpg  ταχει και το  xbox

Επεξ/σία από 23Optimus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Τι tv εχεις;

 αρχικα εχω 3 μια 55αρα sony που ναι 1080 οι αλλες 2 ειναι η μια του υπολογιστη 22αρα   samsung  και επισης μια αλλη 32αρα toshiba ολες παιρνουν  hdmi,  τωρα ψαχνω  μαμουνια στα αχιρα με λιγα λογια γιατι οι λεπτομεριες με το σλιμ ps4 ειναι αστειες αν και το  xbox s  νομιζω εχει καλυτερη καρτα γραφικων και επεξεργαστη λιγο απτο τη ραμ χανει επειδη ειναι ddr3  και το αλλο  gddr5  αρχικα οσον θεμα διακοσμησης εγω σκεφτομουν αρχικα να το χρησμοποιησω στην 32αρα και την 22αρα του  pc  θα χανει  πολυ ?

Επεξ/σία από 23Optimus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το ps4 εχει ανωτερα γραφικα σε μερικα παιχνιδια απο το απλο xbox.το αλλο θεμα ειναι οτι αν παρεις xbox με το game pass δεν θα αγορασεις ποτε σου παιχνιδι.μονο την αγορα κονσολας και game pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Κοιτα το ps4 εχει ανωτερα γραφικα σε μερικα παιχνιδια απο το απλο xbox.το αλλο θεμα ειναι οτι αν παρεις xbox με το game pass δεν θα αγορασεις ποτε σου παιχνιδι.μονο την αγορα κονσολας και game pass.

 τι εννοεις δε καταλαβα τι εννοεις με το  game pass  σε υποχρεωνει σε οριο να παιρνεις παιχνιδια?  
https://www.kotsovolos.gr/site/gaming-gadgets/xbox-one/konsola-xbox-one/189688-microsoft-κονσόλα-xbox-one-s-1tb-%26-shadow-of-the-tomb-raider
  αρχικα σκοπο εχω γιαυτο και να επαιρνα μαζι και το φιφα 19  και βλεπουμε αλλα ειδα οτι στο σλιμ δινει προσφορα το φιφα19 μαζι με κονσολα σστα 359

Επεξ/σία από 23Optimus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...