Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρωτο πραγμα που θα κοιταξεις ειναι ποιας πλατφορμας τα αποκλειστικα σε ενδιαφερουν περισσοτερο. Τεχνολογικα εχει ενα ισχνο προβαδισμα το πσ4, σε οτι αφορα στην native αναλυση στην οποια τρεχουν τα παιχνδια. Το ΧΒΟΧ ειναι πιο καλοφτιαγμενο, ενω για πολλους (και για μενα), εχει καλυτερο χειριστηριο τοσο σε αισθηση οσο και στο μεγεθος.

Επεξ/σία από kostiger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάρε PS4. Κι εγώ ήμουν ανάμεσα σε XBOX One X και PS4 Pro. Τεχνολογικά, το XBOX One X είναι ανώτερο. Αλλά δεν έχει ούτε κατά διάνοια την ποικιλία των exclusive του PlayStation. Και δεν είναι μόνο αυτό. Μπορείς να βρεις άνετα μεταχειρισμένα παιχνίδια, γιατί είναι πολλαπλάσιοι οι κάτοχοι του. Δε βρίσκω κάποιο λόγο που το XBOX One X είναι καλύτερη επιλογή. Ίσως το πραγματικό 4k; Έχοντας 4k τηλεόραση 65 ιντσών, τα παιχνίδια του PlayStation που είναι 4k, είναι για χάζεμα. Ίσως το 4k στο XBOX One X να είναι ανώτερο. Ή ίσως κάποιο exclusive που θες να παίξεις οπωσδήποτε. Αλλιώς δεν το συζητάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα η ταπεινη μου γνωμη ειναι αν καποιος ενδιαφέρεται για κονσολα αυτή την εποχη να προτιμησει τις απλες εκδοσεις ps4 η xbox...και καινούργιες και μτχ ειναι σε πολυ καλη τιμη θεωρω τζαμπα λεφτα να δωσει καποιος 400 και 450 για κονσολες που σε 1.5 χρονο θα ειναι 'παλιες' συν οτι προσωποκη μου γνωμη η τιμες τους μολις βγουν οι επισημες ανακοινωσεις για ps5 και xbox next θα πεσουν αρκετα...

Μεταξυ ps4 και xbox ειναι θεμα υποκειμενικο και γουστου...αν εχεις καλο pc πας για ps4 και ετσι τα εχεις ολα αφου στον υπολογιστη μπορεις να παιξεις τα exclusive της ms επισης αν σου αρέσουν τα single πας επισης προς sony που εχει παιχνιδαρες αν θες halo gears forza πας xbox 

Εγω προσωπικα μετα απο 2 μηνες με xbox one s με 4κ τηλεοραση ειμαι υπερβολικα ευχαριστημένος και με εχει βολεψει υπερβολικά το game pass που με 6 ευρο τον μηνα εχεις τεραστια Λίστα παιχνιδιων(μερικα ΑΑΑ) ,το μονο παραπονο περα απο τα exclusive ειναι να χε παραπανω παρειστικα και παρτυ παιχνιδακια για χαβαλε με παρεα κλπ

Επεξ/σία από babis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babis13 είπε

Εμενα η ταπεινη μου γνωμη ειναι αν καποιος ενδιαφέρεται για κονσολα αυτή την εποχη να προτιμησει τις απλες εκδοσεις ps4 η xbox...και καινούργιες και μτχ ειναι σε πολυ καλη τιμη θεωρω τζαμπα λεφτα να δωσει καποιος 400 και 450 για κονσολες που σε 1.5 χρονο θα ειναι 'παλιες' συν οτι προσωποκη μου γνωμη η τιμες τους μολις βγουν οι επισημες ανακοινωσεις για ps5 και xbox next θα πεσουν αρκετα...

Μεταξυ ps4 και xbox ειναι θεμα υποκειμενικο και γουστου...αν εχεις καλο pc πας για ps4 και ετσι τα εχεις ολα αφου στον υπολογιστη μπορεις να παιξεις τα exclusive της ms επισης αν σου αρέσουν τα single πας επισης προς sony που εχει παιχνιδαρες αν θες halo gears forza πας xbox 

Εγω προσωπικα μετα απο 2 μηνες με xbox one s με 4κ τηλεοραση ειμαι υπερβολικα ευχαριστημένος και με εχει βολεψει υπερβολικά το game pass που με 6 ευρο τον μηνα εχεις τεραστια Λίστα παιχνιδιων(μερικα ΑΑΑ) ,το μονο παραπονο περα απο τα exclusive ειναι να χε παραπανω παρειστικα και παρτυ παιχνιδακια για χαβαλε με παρεα κλπ

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αιωνες στην μερια της sony απο εποχες psx, και αγορα ολων των playstation απο τον νοεμβριο ειμαι στο στρατοπαιδο της microsoft με ενα xbox one s.

Η γκαμα παιχνιδιων που παιζω ειναι racing, ποδοσφαιρακια, μπασκετακι  κ κανενα adventure/platform  που και που.

Τοσα χρονια βολευομουν με το gran turismo και το pro evolution soccer και σταδιακα κανενα uncharted κτλ

Με το που βγηκε το gtsport ξενερωσα απιστευτα και πηρε το ματι μου το forza που ειναι μονο για xbox /pc

Tελος παντων πουλαω το ps4 και παιρνω το xbox μαζι με το forza horizon 3

*** πραγματικα, απιστευτο παιχνιδι και η κονσολα premium με ανωτερο χειρηστηριο απο του ps4

Πριν καποιος προβει σε αγορα κονσολας πρεπει ομως να δει τι εχουν οι φιλοι του γιατι εμενα πχ ολη η παρεα εχει ps οποτε παιζω forza με αγνωστους.

Επισης μεταχειρισμενα παιχνιδια ποιο δυσκολο να βρες, ομως με το xbox live και το game pass εισαι αρχηγος με πολυ λιγα χρηματα..

Τωρα που θα βγει crash bandicoot και spyro the dragon στο xbox ειναι κορυφη !

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακα τα ψεματα σε 2 χρονια θα εμφανιστουν οι νεες κονσολες.Προβλεπω μεσα στο 2019 ps4/xboxone να ριχνουν τιμες.

Δειτε και την λυση μιας μεταχειρισμενης κονσολας με καλη προικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια....

ασχετος με κονσολες μιας και δεν ειχα ποτε (δεν μετραει ενα PS1 που ειχα φοιτητης και αναθεμα αν το αγγιξα)

τα εφερε η ζωη στα 40 μου να θελω να παιξω κανα παιχνιδακι και ψαχνομαι τι να αγορασω....

η προυποθεση ειναι να μπορω να παιξω online με αλλους κανενα μπασκετακι και καμμια μπαλιτσα

μαρεσουν πολυ πλατφορμ και καρτουνιαρικα παιχνιδια και μαλλον ειναι μανουλα το switch αλλα πολλα λεφτα ρε παιδι μου για μια κονσολα με περιορισμενα games

κοιταω προς ps4 και η ερωτηση μου ειναι.... θελει συνδρομη για online? εσεις τι αλλο λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, InsertCoinToJoi είπε

Καλησπέρα παιδια....

ασχετος με κονσολες μιας και δεν ειχα ποτε (δεν μετραει ενα PS1 που ειχα φοιτητης και αναθεμα αν το αγγιξα)

τα εφερε η ζωη στα 40 μου να θελω να παιξω κανα παιχνιδακι και ψαχνομαι τι να αγορασω....

η προυποθεση ειναι να μπορω να παιξω online με αλλους κανενα μπασκετακι και καμμια μπαλιτσα

μαρεσουν πολυ πλατφορμ και καρτουνιαρικα παιχνιδια και μαλλον ειναι μανουλα το switch αλλα πολλα λεφτα ρε παιδι μου για μια κονσολα με περιορισμενα games

κοιταω προς ps4 και η ερωτηση μου ειναι.... θελει συνδρομη για online? εσεις τι αλλο λετε?

Ναι, τοσο στο ps οσο και στο χβοχ χρειαζεται συνδρομη. Προσωπικα θα πηγαινα για το play αλλα και τα δυο για τη δουλεια που θες το ιδιο πραγμα ειναι. Τσεκαρε τα παιχνιδια που εχει η καθε κονσολα (μπες στο σκρουτζ πχ και δες τα πρωτα σε δημοτικοτητα). Αν δε σε συγκινει καποιο παιχνιδι, παρε οποια κονσολα βρεις σε καλυτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2018 στις 9:13 ΠΜ, malias4 είπε

Μετα απο αιωνες στην μερια της sony απο εποχες psx, και αγορα ολων των playstation απο τον νοεμβριο ειμαι στο στρατοπαιδο της microsoft με ενα xbox one s.

Η γκαμα παιχνιδιων που παιζω ειναι racing, ποδοσφαιρακια, μπασκετακι  κ κανενα adventure/platform  που και που.

Τοσα χρονια βολευομουν με το gran turismo και το pro evolution soccer και σταδιακα κανενα uncharted κτλ

Με το που βγηκε το gtsport ξενερωσα απιστευτα και πηρε το ματι μου το forza που ειναι μονο για xbox /pc

Tελος παντων πουλαω το ps4 και παιρνω το xbox μαζι με το forza horizon 3

*** πραγματικα, απιστευτο παιχνιδι και η κονσολα premium με ανωτερο χειρηστηριο απο του ps4

Πριν καποιος προβει σε αγορα κονσολας πρεπει ομως να δει τι εχουν οι φιλοι του γιατι εμενα πχ ολη η παρεα εχει ps οποτε παιζω forza με αγνωστους.

Επισης μεταχειρισμενα παιχνιδια ποιο δυσκολο να βρες, ομως με το xbox live και το game pass εισαι αρχηγος με πολυ λιγα χρηματα..

Τωρα που θα βγει crash bandicoot και spyro the dragon στο xbox ειναι κορυφη !

Απορω πως δεν ειχες παρει xbox πιο πριν,ουσιαστικα αυτα που περιεγραψες ειναι στα μονα που το xbox ειναι οντως καλυτερο απο ps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Απορω πως δεν ειχες παρει xbox πιο πριν,ουσιαστικα αυτα που περιεγραψες ειναι στα μονα που το xbox ειναι οντως καλυτερο απο ps

Ε ντρεπομουνα να αλλαξω στρατοπαιδο :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγορά παιχνιδομηχανής και μέγεθος δίσκου

καλημέρα σας,

κοιτάω σιγά-σιγά για μια παιχνιδομηχανή, πιο συγκεκριμένα XBOX ONE S και Playstation PS4 slim. 

Αυτό που βλέπω είναι ότι οι κονσόλες υπάρχουν σε 2 εκδόσεις σχετικά με τον εσωτερικό σκληρό δίσκο, μία με 500GB και μία με 1TB. Η διαφορά τους μπορεί να είναι και μέχρι 100ευρώ, δηλαδή το PS4 έχει 309ευρώ με 500GB δίσκο και 409ευρώ με 1TB δίσκο (σε μια συγκεκριμένη έκδοση). 

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει η επιπλέον αυτή διαφορά.....

Οι κονσόλες παίρνουν εξωτερικό σκληρό; Ο εξωτερικός αυτός λειτουργεί χωρίς διαφορές απο τον εσωτερικό; Μήπως αξίζει καλύτερα να πάρει κάποιος την έκδοση με τον μικρό εσωτερικό σκληρό (500GB) και να προσθέσει έπειτε έναν εξωτερικό;

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tempo είπε

Αγορά παιχνιδομηχανής και μέγεθος δίσκου

καλημέρα σας,

κοιτάω σιγά-σιγά για μια παιχνιδομηχανή, πιο συγκεκριμένα XBOX ONE S και Playstation PS4 slim. 

Αυτό που βλέπω είναι ότι οι κονσόλες υπάρχουν σε 2 εκδόσεις σχετικά με τον εσωτερικό σκληρό δίσκο, μία με 500GB και μία με 1TB. Η διαφορά τους μπορεί να είναι και μέχρι 100ευρώ, δηλαδή το PS4 έχει 309ευρώ με 500GB δίσκο και 409ευρώ με 1TB δίσκο (σε μια συγκεκριμένη έκδοση). 

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει η επιπλέον αυτή διαφορά.....

Οι κονσόλες παίρνουν εξωτερικό σκληρό; Ο εξωτερικός αυτός λειτουργεί χωρίς διαφορές απο τον εσωτερικό; Μήπως αξίζει καλύτερα να πάρει κάποιος την έκδοση με τον μικρό εσωτερικό σκληρό (500GB) και να προσθέσει έπειτε έναν εξωτερικό;

ευχαριστώ

Για το PlayStation θα μιλήσω. Φαντάζομαι ισχύει το ίδιο για XBOX αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου γι'αυτό. 

Είναι μεγάλη η διαφορά των 100€, οπότε θα έλεγα πως δεν αξίζει. Βέβαια, έχω το Pro με 1ΤΒ και πάλι δε μου φτάνει για να βάλω τα παιχνίδια που θέλω. Οπότε τα ζυγίζεις, με το πόσα παιχνίδια θες να παίζεις ταυτόχρονα, με το πόσο γρήγορη σύνδεση έχεις για να κατεβάζεις τα τεράστια updates αν το απεγκαταστήσεις και θες να το ξαναπαίξεις. Παίρνει πάντως εξωτερικό σκληρό, οπότε μπορείς αυτά τα 100€, να τα κάνεις σκληρό. Πάντως στο Skroutz έχει με 396€ το Pro. https://www.skroutz.gr/s/9788318/Sony-PlayStation-4-Pro-1TB.html

Θα σου πρότεινα να πας εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tempo είπε

Αγορά παιχνιδομηχανής και μέγεθος δίσκου

καλημέρα σας,

κοιτάω σιγά-σιγά για μια παιχνιδομηχανή, πιο συγκεκριμένα XBOX ONE S και Playstation PS4 slim. 

Αυτό που βλέπω είναι ότι οι κονσόλες υπάρχουν σε 2 εκδόσεις σχετικά με τον εσωτερικό σκληρό δίσκο, μία με 500GB και μία με 1TB. Η διαφορά τους μπορεί να είναι και μέχρι 100ευρώ, δηλαδή το PS4 έχει 309ευρώ με 500GB δίσκο και 409ευρώ με 1TB δίσκο (σε μια συγκεκριμένη έκδοση). 

Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει η επιπλέον αυτή διαφορά.....

Οι κονσόλες παίρνουν εξωτερικό σκληρό; Ο εξωτερικός αυτός λειτουργεί χωρίς διαφορές απο τον εσωτερικό; Μήπως αξίζει καλύτερα να πάρει κάποιος την έκδοση με τον μικρό εσωτερικό σκληρό (500GB) και να προσθέσει έπειτε έναν εξωτερικό;

ευχαριστώ

Aπο τον τυπο παιχνιδιων που προτιμας να παιζεις θα ξεκινουσα εγω. Ολα τα υπολοιπα, οπως για παραδειγμα το ποιο χειριστηριο σε βολευει, ποια κονσολα διαθετουν οι φιλοι σου κλπ επονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα one s με 169 ευρώ + το origins. Αχτύπητη τιμή για καινούριο πράμα, δεν σκέφτηκα καν το ps4, που όσο καλύτερο κι αν είναι, τα 150 ευρώ μινιμουμ πάνω δεν τα αξίζει, ειδικά αφού σε 2 χρόνια μαξ θα έχουμε νέες εκδόσεις.

Πάμε προς multiplatform έτσι κι αλλιώς, δείτε τι αποκλειστικάρες είχε το ps2 πχ (εννοείται το είχα) και πόσο έχει μειωθεί πια το χάσμα.

Ειδικά για μένα, που το τελευταίο σύγχρονο παιχνίδι που έπαιξα ήταν το ac:rogue το 2014 στο 360, με τιμή - τυρόπιτα και αγορές μέσω ίντερνετ, έχω ατέλειωτη βιβλιοθήκη νέων και καλών τίτλων να βουτήξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...