Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν έχεις σύγχρονο pc και παίζει τα πάντα από AAA games με above από xbone-x settings, τα xbone είναι κυριολεκτικά dead consoles αφού όλα τα "exclusives" είναι και στο windows store. Οπότε το δίλημμα για έναν pc gamer είναι μεταξύ των ps4 και του switch. Δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση, εξαρτάται ποια games σε ενδιαφέρουν και αν σε νοιάζει ο παράγοντας portability του switch με τις απαραίτητες θυσίες  στον οπτικό τομέα όμως σε σχέση με τα ps4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

Ψάχνω τι να βάλω στην TV για να παίζω με την κοπέλα μου. Η οθόνη είναι 42'' και 1080ρ. Ομαδικά παιχνίδια κοιτάω προφανώς, σχετικά ευχάριστα ή χαβαλετζίδικα.

Έχω τέσσερις επιλογές.

  • Ένα PS3 που έχω στο πατρικό, και να πάρω 2-3 παιχνίδια (της αρέσει το mortal Kombat που έχουμε παίξει σε φίλο) και κανα arcade racing. 
  • Να φέρω ένα pc που έχω με i5 και GTX 460 που έχω στο πατρικό (και εδώ θέλω προτάσεις για παιχνίδια, χειριστήρια κτλ). Θα την παλέψει η GTX460 στα 1080ρ σε causal games; Λογικά ναι. Πιθανόν να τρέχει και κανένα emulator.
  • Έχω ένα τσιπαρισμένο Xbox (OG) με καλώδιο component, οπότε παλεύεται στην HDTV. Εκεί όμως τα πιο casual που ξέρω είναι κάτι Crash Nitro Kart κτλ.
  • Να πάρω μια κονσόλα της Nitendo, Wii ας πούμε; Μου το πρότεινε η ίδια λέει για κανα τέννις κτλ, πιστεύω θα είναι ωραία και τα Mario Cart κτλ. Αλλά μόνο 480ρ, θα μας βγάλει τα μάτια...

Τι λέτε; Λεφτά για Switch δυστυχώς δεν...αλλά δεν με ενδιαφέρει και η φορητότητα εξάλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω μονοδρομος ειναι το xbox 360.Το βρισκεις ετοιμο rgh με 2 χειριστηρια και το φορτωνεις ενα βουνο παιχνιδια.Εχει παιχνιδια για ολα τα γουστα που θα αρεσουν στην κοπελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Νομιζω μονοδρομος ειναι το xbox 360.Το βρισκεις ετοιμο rgh με 2 χειριστηρια και το φορτωνεις ενα βουνο παιχνιδια.Εχει παιχνιδια για ολα τα γουστα που θα αρεσουν στην κοπελια.

Έλεγα αν πάρω κάτι που δεν έχω (τις τρεις πρώτες επιλογές τις διαθέτω), να πάω σε Wii. Τι διαφορετικό θα μου δώσει το 360 σε σχέση με το PS3 που διαθέτω ήδη; Πρότεινε αν δεν σου είναι κόπος 2-3 χαβαλατζιδικα παιχνίδια του 360, να της τα δείξω.

Απλως αν δεν είναι αποκλειστικά του 360, καλύτερα να τα πάρω στο PS3.

Με pc δεν κάνουμε δουλειά; Ψαχνω κάτι ξεκούραστο σε στυλ Mario Cart, κτλ, πολύχρωμα παιχνίδια. (Πέρα από το MK που της άρεσε της ανώμαλης :P )

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω το καλυτερο ειναι να βρεις κανα wiiu μεταχειρισμενο.Παιζει ολα τα παιχνιδια του wii και εχει το mario kart8, το mario 3d world που για multi ειναι απλα απολαυση.Πολυ λιωσιμο το συγκεκριμενο με τα ανιψια.Μην ξεχναμε και το super smash bros.

Παντως πιστευω το καλυτερο ειναι το switch.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Με pc δεν κάνουμε δουλειά; Ψαχνω κάτι ξεκούραστο σε στυλ Mario Cart, κτλ, πολύχρωμα παιχνίδια. (Πέρα από το MK που της άρεσε της ανώμαλης :P )

Ίσως ακουστούν χαζές οι προτάσεις: Little Big Planet (Karting), Rayman Origins/Legends, Child of Light, διάφορα Lego παιχνίδια. Μετά, Life is Strange, Borderlands, Tekken.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Πιστευω το καλυτερο ειναι να βρεις κανα wiiu μεταχειρισμενο.Παιζει ολα τα παιχνιδια του wii και εχει το mario kart8, το mario 3d world που για multi ειναι απλα απολαυση.Πολυ λιωσιμο το συγκεκριμενο με τα ανιψια.Μην ξεχναμε και το super smash bros.

Παντως πιστευω το καλυτερο ειναι το switch.

Πίστεψε με αν έβγαινε ένα switch non portable, και φθηνότερο, θα το τιμούσα. Κρίμα πάντως να μην έχουν και μια desk-only έκδοση, με ίσως καλύτερα clocks, και πολύ φθηνότερο (γιατί κακά τα ψέματα, είναι αρκετά ακριβό μόνο λόγω μπαταρίας, οθόνης και compactness).

43 λεπτά πριν, cpttony είπε

Ίσως ακουστούν χαζές οι προτάσεις: Little Big Planet (Karting), Rayman Origins/Legends, Child of Light, διάφορα Lego παιχνίδια. Μετά, Life is Strange, Borderlands, Tekken.

Θα τα κοιτάξω, σαφώς. Από όσο ειδα δεν είναι τόσο casual όσο αυτά που ψαχνω (με εξαίρεση ίσως το LBP kart), αλλά και πάλι θα τα δω για μένα. Αν βρω χρόνο ποτε, κλασσικα...

Κατι τελευταιο, αξίζει κάποια αποκλειστικότητα του Wii U σε σχέση με το απλό Wii; Γιατί εμπορικά είχε ψιλοπατωσει.

Επεξ/σία από Sheogorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Έλεγα αν πάρω κάτι που δεν έχω (τις τρεις πρώτες επιλογές τις διαθέτω), να πάω σε Wii. Τι διαφορετικό θα μου δώσει το 360 σε σχέση με το PS3 που διαθέτω ήδη; Πρότεινε αν δεν σου είναι κόπος 2-3 χαβαλατζιδικα παιχνίδια του 360, να της τα δείξω.

Απλως αν δεν είναι αποκλειστικά του 360, καλύτερα να τα πάρω στο PS3.

Με pc δεν κάνουμε δουλειά; Ψαχνω κάτι ξεκούραστο σε στυλ Mario Cart, κτλ, πολύχρωμα παιχνίδια. (Πέρα από το MK που της άρεσε της ανώμαλης :P )

Δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο να σου προτεινω.Σιγουρα αν ψαξεις θα βρεις.Εχει μεγαλη βιβλιοθηκη η κονσολα για ολα τα γουστα.Αναφερομαι και σε παιχνιδια που βγηκαν μονο στο 360 οχι σε αλλη κονσολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε 360 οπως ειπαν όμως με το kinect

Τερμα χαβαλε ειναι το wipe out(αντιστοιχο του τηλεπαιχνιδιού) οπως και το adventures 

Εγω παιζω αρκετά το virtua tennis 4

 

Ολα τα παραπανω με το kinect

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 hours ago, Sheogorath said:

Κατι τελευταιο, αξίζει κάποια αποκλειστικότητα του Wii U σε σχέση με το απλό Wii; Γιατί εμπορικά είχε ψιλοπατωσει.

Δεν υπάρχει καλύτερο game για να παίζεις μαζί με γυναίκα από το Super Mario 3D World.

Το παιχνίδι είναι ιδανικά στημένο για να το ευχαριστιέται ο hardcorάς ταυτόχρονα με τον άμπαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τι να παρω ; xbox one s ή playstation 4 slim ;

καλημερα παιδια ,εχουν αρχισει οι διακοπες και θελω να παρω μια κονσολα για να περναω τον ελευθερο μου χρονο ευχαριστα,αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω xbox one s ή playstation 4 slim; τι να παρω; και να δικαιολογήστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, evo 9 είπε

καλημερα παιδια ,εχουν αρχισει οι διακοπες και θελω να παρω μια κονσολα για να περναω τον ελευθερο μου χρονο ευχαριστα,αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω xbox one s ή playstation 4 slim; τι να παρω; και να δικαιολογήστε 

Εσυ τωρα θες να ξεκινήσεις πόλεμο :P  :P παρε αυτην που εχουν και η φιλοι σου για να μπορείς να παιζεις online μαζι τους :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, darkman είπε

Εσυ τωρα θες να ξεκινήσεις πόλεμο :P  :P παρε αυτην που εχουν και η φιλοι σου για να μπορείς να παιζεις online μαζι τους :) 

τι πολεμο? δεν θελω να ξεκινησω πολεμο απλως θελω να περασω τον ελεθερο μου χρονο ευχαριστα.

δεν εχει κανενας φιλος μου κονσολα .

θελω μια κονσολα που να εχει ωραια γραφικα .ποια ειναι;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...