Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, pc-fanatik είπε

Καλά εχει παραγινει με τα games της sony. Μηδεν εθισμος. Ταινιουλες ειναι κ λες οτι παιζεις. Φιλε κ γω ακουγα το xbox δεν εχει games. Οποιος ζηταει εθισμο κ αδρεναλινη xbox παει. Αμα θελει γιαπωνεζικες ταινιες παει ps4. Οποτε μεινε οπως εισαι με το pro αν θες καρτουνιστικα. Μια χαρα εισαι.

Aκομα και να βγαλεις τα first party games της Sony, παλι περισσοτερα παιχνιδια θα βρεις στο στυλ που σου αρεσει στο PS4. 

Τα Ιαπωνικα games ειναι extraδακι πανω σε μια ετσι και αλλιως ανωτερη βιβλιοθηκη σε σχεση με αυτη του One.

Eίναι σαν να λες οτι μια δουλεια(sony) σου προσφερει 1000 ευρω, ταξιδια και οχημα και επειδη δεν σου αρεσουν τα ταξιδια και το οχημα, να προτιμας την δουλειά(MS) που σου δινει σκετα 900(MS).:p

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, PDS13 είπε

Aκομα και να βγαλεις τα first party games της Sony, παλι περισσοτερα παιχνιδια θα βρεις στο στυλ που σου αρεσει στο PS4. 

Τα Ιαπωνικα games ειναι extraδακι πανω σε μια ετσι και αλλιως ανωτερη βιβλιοθηκη σε σχεση με αυτη του One.

Eίναι σαν να λες οτι μια δουλεια(sony) σου προσφερει 1000 ευρω, ταξιδια και οχημα και επειδη δεν σου αρεσουν τα ταξιδια και το οχημα, να προτιμας την δουλειά(MS) που σου δινει σκετα 900(MS).:p

Τι να πει κανεις,γουστα ειναι αυτα.....εγω παντως οσες ωρες εχω γραψει στο pubg ξεπερναω ολα τα exclusives της sony που ειχα τα τελευταια 2 χρονια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, papeipa είπε

Τι να πει κανεις,γουστα ειναι αυτα.....εγω παντως οσες ωρες εχω γραψει στο pubg ξεπερναω ολα τα exclusives της sony που ειχα τα τελευταια 2 χρονια....

Σαφως και ειναι ''γουστα αυτα''. Αυτο ειναι η μια αληθεια. Υπαρχει ομως και αλλη μια αληθεια που ειναι και η αντικειμενικη για το περιεχομενο που σου προσφερεται απο τις κονσολες.

Το pubg θα βγει στο ps4. 

Δεν προκειται να παιχτει, απλα πληροφοριακα.

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Σαφως και ειναι ''γουστα αυτα''. Αυτο ειναι η μια αληθεια. Υπαρχει ομως και αλλη μια αληθεια που ειναι και η αντικειμενικη για το περιεχομενο που σου προσφερεται απο τις κονσολες.

Το pubg θα βγει στο ps4. 

Δεν προκειται να παιχτει, απλα πληροφοριακα.

Αν και δεν το νομιζω να βγαινει σε ps4 μετα τις τελευταιες εξελιξεις...δεν θελω να μπω σε αντπαραθεση με κανεναν...Προσωπικη γνωμη και μονο,αν γουσταρεις fps ,racing και multiplayer πας Χ1,αν γουσταρεις single player ,το ps4 ειναι μονοδρομος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, papeipa said:

Τι να πει κανεις,γουστα ειναι αυτα.....εγω παντως οσες ωρες εχω γραψει στο pubg ξεπερναω ολα τα exclusives της sony που ειχα τα τελευταια 2 χρονια....

Ίσως επειδή δεν έχεις τίποτα άλλο να παίξεις στο xbox; Πρέπει να δικαιολογισεις με κάθε τρόπο ό,τι το xbox είναι καλύτερα. Παλιότερα ήταν το titanfall, sunset over drive, γενικά ότι δεν υπήρχε στο ps4 οι ορκισμένοι οπαδοί, ορκίζονταν ότι είναι ότι καλύτερα υπάρχει... 

 

 

16 hours ago, papeipa said:

Αν και δεν το νομιζω να βγαινει σε ps4 μετα τις τελευταιες εξελιξεις...δεν θελω να μπω σε αντπαραθεση με κανεναν...Προσωπικη γνωμη και μονο,αν γουσταρεις fps ,racing και multiplayer πας Χ1,αν γουσταρεις single player ,το ps4 ειναι μονοδρομος...

Είναι ενδιαφέρουσα άποψή, να θες να παίξεις multi-player, και να διαλέγεις την πλατφόρμα με τον μισό κόσμο στο online. 

On 1/17/2018 at 6:57 PM, LavaS said:

Α ρε οι μπαμπαδες με πιασανε κατευθειαν... Ετσι ειναι φιλοι μου, αυτο ακριβως αισθανομαι κι εγω με ολα αυτα τα games! Παιχνιδαρες μεν υπο την εννοια των γραφικων, της πλοκης κλπ... Ομως για καποιους απο εμας (και οχι για ολους φυσικα), απο ενα σημειο και μετα χανεται η χαρα και η μαγεια του παιχνιδιου. Ως παραδειγμα να αναφερω το Uncharted A Thiefs End. Ενα παιχνιδι που πρεπει να εισαι ΕΚΕΙ και συγκεντρωμενος οταν παιζεις και οσο προχωρας. Προχθες το βραδυ λοιπον κανω αλλη μια προσπαθεια να παιξω αφου πηγε για υπνο ο μικρος....... Ε σας πληροφορω ειχα τετοια κουραση απο ολη την ημερα που βγαινανε οι Ελληνικοι υποτιτλοι του παιχνιδιου και παρολα αυτα δεν μπορουσα καλα καλα να τους ακολουθησω για να μπω στο νοημα. Οκ, καταλαβαινω πως ισως ακουγομαι σαν 60αρης.. Αλλα αυτα ισχυουν πλεον, τουλαχιστον για μενα! Θελω στον λιγο χρονο που διαθετω το βραδακι κυριως, να παιζω κατι πιο ευχαριστο και απλο. Και φυσικα μου αρεσει περισσοτερο η ιδεα σε ολο αυτο να μπορουν να συμμετεχουν η γυναικα μου και το παιδι. Τελος παντων, μη σας ζαλιζω αλλο με τα δικα μου. Ευχαριστω ηδη τους φιλους που μου απαντησαν. Θα το σκεφτω λιγο ακομα και βλεπουμε. Οντως βλεπω πολλα θετικα στο Switch, ομως χρειαζομαι ακομη λιγο χρονο για να παρω την αποφαση μου. Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, κυριως για ψυχολογικους λογους. Βλεπετε η αγορα της 4K τηλεορασης οπως επισης και η επεξεργαστικη δυναμη του PS4 PRO με μπλοκαρουν λιγακι. By the way, μακαρι να μπορουσα να κρατησω το PS4 PRO και να τσιμπουσα και ενα Nintendo, ομως δεν παιζει τετοια περιπτωση μιας και η τιμη του Switch ειναι στον Θεο... Ιδωμεν λοιπον... :)

Καθαρή απορία. Το Uncharted σου φάνηκε να έχει πολύπλοκα σενάριο; Ένας μπαρμπαδακος που απλά τρέχει και πυροβολει σε ένα υπέροχο κόσμο; Πως είναι πιο πολύπλοκο (σεναριακα) απόγευμα το super mario; 

On 2/3/2018 at 9:42 AM, Mafariel said:

Καλημερα παιδια. Για τους νοσταλγους του Rock'N'Roll και των παιχνιδιων τυπου Cadillacs & Dinosaurs, Double Dragon, XMen κτλ μια ειναι η λυση και δεν κοστιζει. Pc με στοιχειωδη χαρακτηριστικα και MAME32, απλα ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟ. Οι καινουργιες κονσολες προσφερουν αρκετα πραγματα οπως απιστευτα γραφικα. ηχο, πλοκη και ολα τα οποια αναφερετε παραπανω αλλα υπολειπονται σε REPLAYABILITY. Τερματιζεις το DOOM, αγγελια στο Insomnia, τερματιζεις το Rise Of the Tomb Raider, Uncharted το ιδιο ακριβως.

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα τουλαχιστον για εμενα. Παιζοντας DIABLO 3, μου ανοιξε η ορεξη για DIABLO 1(πρεπει να εχω καψει στα νιατα μου τρελες ωρες)

Γενικα εχω την αισθηση πως ειδικα στην ηλικια μου (35 ετων με εναν μικρο μπομπιρα 11 μηνων ολο τρελα) η δυνατοτητα να παιζεις για να χαλαρωνεις ειναι το λιγοτερο ανεκτιμητη!

Τί κακό έχει να παίζεις κάθε τόσο και ένα νέο παιχνίδι; Πόσο Cadillac & dinosaur να αντέξει ένας άνθρωπος; 

Επεξ/σία από guy_threepwood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο 360 ηταν ετσι τα πραματα, ειχε περισσοτερο κοσμο στα multy και ειχε καθιερωθει σαν fps κονσολα, πλεον δεν ισχυει αυτο, και λογω λαου και λογω σονυ που εχει παρει πολλα προνομια απο τα παιχνιδια που πουλανε σαν τρελα, βλεπε cod παιρνει νωριτερα χαρτες + το mlg που οι pros παιζουν αποκλειστικα σε ps4 αλλα και destiny κτλπ, εγω μονο παραπονα βλεπω στο titanfall2 subredit οτι δεν εχει κοσμο στο xone αλλα στο πσ4 παντα εχει 3κ online το λιγοτερο

ο φιλος που λεει για το pubg εχει ενα δικιο, ειναι τρομερα εθιστικο το παιχνιδι και καλα κανει κ εγω θα το εκανα αν υπηρχε στο πσ4 και θα τα παρατουσα ολα

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, guy_threepwood είπε

Ίσως επειδή δεν έχεις τίποτα άλλο να παίξεις στο xbox; Πρέπει να δικαιολογισεις με κάθε τρόπο ό,τι το xbox είναι καλύτερα. Παλιότερα ήταν το titanfall, sunset over drive, γενικά ότι δεν υπήρχε στο ps4 οι ορκισμένοι οπαδοί, ορκίζονταν ότι είναι ότι καλύτερα υπάρχει... 

Είναι ενδιαφέρουσα άποψή, να θες να παίξεις multi-player, και να διαλέγεις την πλατφόρμα με τον μισό κόσμο στο online. 

Καθαρή απορία. Το Uncharted σου φάνηκε να έχει πολύπλοκα σενάριο; Ένας μπαρμπαδακος που απλά τρέχει και πυροβολει σε ένα υπέροχο κόσμο; Πως είναι πιο πολύπλοκο (σεναριακα) απόγευμα το super mario; 

Τί κακό έχει να παίζεις κάθε τόσο και ένα νέο παιχνίδι; Πόσο Cadillac & dinosaur να αντέξει ένας άνθρωπος; 

Πρώτον ,έχω και πολύ καλό pc  και ps pro και xbox X ,δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν....απλώς αυτή η καραμέλα του δεν έχεις τπτ να παίξεις στο xbox πρέπει να σταματήσει..... Δυστυχώς οι exclusives τίτλοι του Ps είναι μόνο για rental.....8-10 ώρες και μετά δεν ξανά ασχολείσαι,για εμένα αυτό ισχύει..Πες μου ένα exclusive της sony με αντοχή στο χρόνο και σοβαρό multi.... κουλούρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

NINTENDO Switch

Καλημέρα και καλή σαρακοστη!  σκέφτομαι να αγοράσω το switch, έχω Ps4 αλλά δεν ασχολούμαι καθόλου και σκέφτομαι να το δώσω... Ποια η γνώμη σας για το switch? Αξίζει τα λεφτά Του?  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω αυτο σκεφτομαι αλλα φαση ειναι θα σου περασει κρατα το ps4 και βρες κανενα καρτουνιαρικο παιχνιδι να παιξεις που υπαρχει και στο switch γιατι αν δεν ασχολεισαι με το ps4 που εχει τοσα παιχνιδια τι θα κανεις με το switch που εχει 3? Αν παιζεις στην δουλεια στο σχολειο η ταξιδευεις συχνα και παιζεις καμια 2 ωρες την ημερα παρτο θα βγαλεις κανα 2μηνο ... Αν έχεις και 50αρικα για τα games που δεν πεφτει η τιμη εισαι κομπλε. Αν θες να πας σε nintendo πηγαινε σε 3ds με cfw δωσε 100 ευρώ και κρατα το Ps4.

Επεξ/σία από Sybro
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Sybro said:

Και εγω αυτο σκεφτομαι αλλα φαση ειναι θα σου περασει κρατα το ps4 και βρες κανενα καρτουνιαρικο παιχνιδι να παιξεις που υπαρχει και στο switch γιατι αν δεν ασχολεισαι με το ps4 που εχει τοσα παιχνιδια τι θα κανεις με το switch που εχει 3? Αν παιζεις στην δουλεια στο σχολειο η ταξιδευεις συχνα και παιζεις καμια 2 ωρες την ημερα παρτο θα βγαλεις κανα 2μηνο ... Αν έχεις και 50αρικα για τα games που δεν πεφτει η τιμη εισαι κομπλε. Αν θες να πας σε nintendo πηγαινε σε 3ds με cfw δωσε 100 ευρώ και κρατα το Ps4.

 

Ούτε καν 3.

Τώρα που το σκέφτομαι δεν έχει καθόλου παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το switch,  θα το ευχαριστηθεις και ασε τους άλλους να τραγουδανε. Δεν λεω, καλο το ps4, αλλα μετα απο λιγο δεν εχεις να παιξεις κατι καινουργιο, απλα νεες επαναλαμβανομενες κυκλοφοριες. Εγω κααααααααποτε μικρος ειχα το gameboy!!!! Εδω και 6 χρονια εχω το 3ds ενω εχουν περασει απο τα χερια μου τα ps1 kai ps2 ,  χωρις να με ενθουσιασουν. Πλεον πηρα το switch ως δωρο τα χριστουγεννα για τον γιο μου. Λεει τρελά!!!!  Εχω δυο μονο παιχνιδια γιατι δεν εχω φραγκα , ουτε καρτα για online αγορες αλλα σιγα σιγα θα παρουμε και αλλα με τον μικρο. Επομενο game θα ειναι το nba2k18. Τελειο μηχανημα, για μενα προχωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, giannhsmark είπε

NINTENDO Switch

Καλημέρα και καλή σαρακοστη!  σκέφτομαι να αγοράσω το switch, έχω Ps4 αλλά δεν ασχολούμαι καθόλου και σκέφτομαι να το δώσω... Ποια η γνώμη σας για το switch? Αξίζει τα λεφτά Του?  

 Ω Ναι, αξιζει 1000%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κ τις τρεις κονσολες

Για μενα μεινε στο ps4 

Πιο πολλα games ,πιο πολλες επιλογες σε μεταχειρισμενα, πιο πολλες προσφορες στο store

Αν θες φορητη οπως σου ειπαν psvita ή 3ds χακαρισμενα

Παντου υπαρχουν καινουριες ιδεες σε παιχνιδια μην ακους οτι κουφο σου λενε ....

Αν δεν εχεις τα φραγκα μενεις με sony που εχεις κ εισαι μια χαρα

(κ περνεις κ το nba 2k18 που λεει ο απο πανω πολυ πιο φτηνα)

Επισης μαντεψε soon θα χει συνδρομη κ η nintendo στο online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/2/2018 στις 2:54 ΜΜ, anarchy79 είπε

Μια χαρα ειναι το switch,  θα το ευχαριστηθεις και ασε τους άλλους να τραγουδανε. Δεν λεω, καλο το ps4, αλλα μετα απο λιγο δεν εχεις να παιξεις κατι καινουργιο, απλα νεες επαναλαμβανομενες κυκλοφοριες. Εγω κααααααααποτε μικρος ειχα το gameboy!!!! Εδω και 6 χρονια εχω το 3ds ενω εχουν περασει απο τα χερια μου τα ps1 kai ps2 ,  χωρις να με ενθουσιασουν. Πλεον πηρα το switch ως δωρο τα χριστουγεννα για τον γιο μου. Λεει τρελά!!!!  Εχω δυο μονο παιχνιδια γιατι δεν εχω φραγκα , ουτε καρτα για online αγορες αλλα σιγα σιγα θα παρουμε και αλλα με τον μικρο. Επομενο game θα ειναι το nba2k18. Τελειο μηχανημα, για μενα προχωρα

Που να ειχες και το ps3 ps4 η xbox δηλαδη....!

Και φραγκα να ειχες αυτα τα δυο παιχνιδια αξιζουν το μαριο και το ζελντα ετσι?

Τα υπολοιπα υπαρχουν ΠΑΝΤΟΥ σε ολες τις κονσολες και pc 

Αλλα  ξερω ειναι πιο ωραια στο switch γιατι στις αλλες κονσολες ειναι επαναλαμβανομενα.

Καλα το ps1 και 2 γιατί να σε ενθουσιασουν ολο βλακειες παιχνιδια εβγαλαν

Κατσε να θυμιθω μερικα

Resident evil ,metal gear,crash,final fantasy,castlevania,grand tourismo,tekken,ico,soul reaver,spyro,pro evolution ,fifa,nba,parasite eve,legasy of Kain,need for speed,shadow war,ninja gaiden,god of war.........

Χαλια μαυρα ενω το 3ds κορυφη μαριο στην νιοστη........

Καλα κανω kαι δεν μπαινω σε αυτο το thread.

Τι αλλο θα ακουσουμε αυτο το υπερτατο μαριο θα κλείσει πολλες εταιρείες τελικα.

Επεξ/σία από sils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...