Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α ρε οι μπαμπαδες με πιασανε κατευθειαν... Ετσι ειναι φιλοι μου, αυτο ακριβως αισθανομαι κι εγω με ολα αυτα τα games! Παιχνιδαρες μεν υπο την εννοια των γραφικων, της πλοκης κλπ... Ομως για καποιους απο εμας (και οχι για ολους φυσικα), απο ενα σημειο και μετα χανεται η χαρα και η μαγεια του παιχνιδιου. Ως παραδειγμα να αναφερω το Uncharted A Thiefs End. Ενα παιχνιδι που πρεπει να εισαι ΕΚΕΙ και συγκεντρωμενος οταν παιζεις και οσο προχωρας. Προχθες το βραδυ λοιπον κανω αλλη μια προσπαθεια να παιξω αφου πηγε για υπνο ο μικρος....... Ε σας πληροφορω ειχα τετοια κουραση απο ολη την ημερα που βγαινανε οι Ελληνικοι υποτιτλοι του παιχνιδιου και παρολα αυτα δεν μπορουσα καλα καλα να τους ακολουθησω για να μπω στο νοημα. Οκ, καταλαβαινω πως ισως ακουγομαι σαν 60αρης.. Αλλα αυτα ισχυουν πλεον, τουλαχιστον για μενα! Θελω στον λιγο χρονο που διαθετω το βραδακι κυριως, να παιζω κατι πιο ευχαριστο και απλο. Και φυσικα μου αρεσει περισσοτερο η ιδεα σε ολο αυτο να μπορουν να συμμετεχουν η γυναικα μου και το παιδι. Τελος παντων, μη σας ζαλιζω αλλο με τα δικα μου. Ευχαριστω ηδη τους φιλους που μου απαντησαν. Θα το σκεφτω λιγο ακομα και βλεπουμε. Οντως βλεπω πολλα θετικα στο Switch, ομως χρειαζομαι ακομη λιγο χρονο για να παρω την αποφαση μου. Οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ, κυριως για ψυχολογικους λογους. Βλεπετε η αγορα της 4K τηλεορασης οπως επισης και η επεξεργαστικη δυναμη του PS4 PRO με μπλοκαρουν λιγακι. By the way, μακαρι να μπορουσα να κρατησω το PS4 PRO και να τσιμπουσα και ενα Nintendo, ομως δεν παιζει τετοια περιπτωση μιας και η τιμη του Switch ειναι στον Θεο... Ιδωμεν λοιπον... :)

Επεξ/σία από LavaS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/1/2018 στις 12:27 ΠΜ, anarchy79 είπε

Αδερφε να σου ζησει καταρχην ο γιος σου. Καταλαβαινω τι λες για τα περι οικογενειακων παιχνιδιων γιατι εχω εναν γιο 6 χρονων σχςδον και ειμαι στην ιδια φαση με σενα. Αν και 5 χρονια μεγαλυτερος σου, θεωρω οτι ειμαστε ιδια γενια και θα καταλαβεις οτι τα παιχνιδια ειναι χαρα και να περνας καλα. Αυτη η ουσια εχει χαθει νομιζω εδω και πολλαααα χρονια απο την microsoft και την sony. Νομιζω αυτη την μαγεια την εχει ακομα μονο η νιντεντο. Οι αλλοι εχουν την ωμη δυναμη, αυτο εννοειται, αλλα η ουσια στις κονσολες ειναι η fun πλευρα των games και εκει χανουν. Χανουν στην ουσια αδερφε.  Οι πιο νεοι δεν θα μπορουν να καταλαβουν την χαρα που νιωθαμε με παιχνιδια σαν το gost n' goblins, shinobi, golden axe, double dragon, pacman, bubble bubble κτλ. Αυτη την χαρα θα στην δωσει το switch, εγω το εκανα δωρο στον γιο μου "απο τον αγιο βασιλη" (καταλαβαινεις). Αλλα αξιζει, αξιζει καθε ευρω και εχει και parental control  που θα σου φανει χρησιμο οσο μεγαλωνει ο γιος σου, να υπαρχουν ορια. Οσο αφορα τα παιχνιδια εχεθ διαμαντια ως τωρα, το mario kart ειναι καλο για οικογενειακο παιχνιδι, οπως και το mario odyssey(παιζουν δυο ατομα, ενας τον μαριο και ενας το καπελο!! Του mario, επισης υπαρχουν τα splatoon, arms και αρκετα αλλα παιχνιδια για να παιζετε ολοι μαζι. Οσο αφορα εσενα, υπαρχει το legend of zelda, τα nba2k18, nba playgrounds, fifa 18, doom, lost of souls (σε λιγο καιρο) και αλλα που ερχονται, ψαξτο και εσυ μην γραφω αλλα :).  Εκπληκτικο μηχανημα 2 σε 1!!!  Εχω ενθουσιαστει και νομιζω φαινεται. Καλο βραδυ :)

Για πειτε μου και σε εμενα ρε παιδια επειδη και εγω ανηκω στην γενια του gost n' goblins, shinobi, golden axe, double dragon, pacman, bubble bubble και επισης εχω παιδια.Για πιο λογο εχει χαλασει αυτη η κακια microsoft k sony την χαρα του παιχνιδιου ?Γιατι το διαβαζω πολυ συχνα απο ενθουσιωδες υποστηρικτες  της ninty.

Σκέφτομαι εγω και λεω.

1.Τα περισσοτερα casual παιχνιδια βγαινουν ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ PC, SWITCH,ps4,xbox.

2.Τα περισσοτερα παιχνιδια ειναι πολυ πιο φτηνα σε σχεση με τα games sto switch.

3.Ξερεις εκ των προτερων οτι το switch δεν θα παιξει ποτε παιχνιδια σαν αυτο το βαρετο ,κουραστικό,αγχωτικό, αθλιο, ασχετο, αλλα με ελληνικους υποτιτλους (αφου καμια εταιρεια ποτε δεν μας εχει τιμησει σαν χωρα πλην της σονυ με πληρη μεταφραση του λειτουργικου της και πολλων ΑΑΑ τιτλων της, RESPECT ΑΠΛΑ) Uncharted 4: A Thief's End .

4.Ισως δεν έχετε δει παιχνιδια casual σε αυτα τα μηχανηματα "γιατι ναι και σε αυτα τα κτηνη τρεχουν casual παιχνιδια" οπως ratchet n clank, little big planet,crash,ori,ktl.

5.Ισως δεν εχετε δει τις αποκλειστικοτητες οπως Horizon,forza ,ori and the blind forest, persona, halo, the last guardian,Uncharted,God of war,Bloodborne, grand turismo,ktl

6.Πολλα REMASTERED διαμαντια....... στην κυριολεξια για ολα τα γουστα και ηλικιες παιχνιδια που ολοι πρεπει να δουν.

οπως loco roco,patapon,crash,ratchet,MEDIEVIL , SHADOW OF THE COLOSEUS ,FINAL FANTASY 7, (αυτα τα 3 τα ξαναπερνεις για ολα τα μελη της οικογενειας)age of empires,duck tales.Παμε σε πιο δυνατα bioshock,god of war,gta,resident,tmb rider και ενα σωρο αλλα.

Μια ανω τελεία εδω για ενα τεραστιο μπραβο στην Microsoft  για το xbox backwards compatibility

7.Δεν σου πουλαει φουμαρα για μεταξωτες κορδελες hardware του 2013 σε τιμες του 2018 και ανενδωτη σε οποιoδηποτε sales.

8. Εαν δεν σε ενδιαφερει το hardware και τα παιχνιδια με δυνατα γραφικα γιατι δεν περνεις το snes - nes mini να ξεμπερδευεις με ολους τούς κλασσικους τιτλους μεσα. 

Αλλα ξερω, ολα αυτα τα μεγαθήρια (τα παιχνιδια εννοώ) προς το παρον καλυπτοντε απο τα τιτανοτεραστια.

1.Μαριο odyssey

2.mario Kart

3.Zelda

4. Splatoon................ 

Μαντεψτε ομως και αυτα τελειωνουν ! και μετα Τι?
Ισως κάποια στιγμη βγει το metroid ίσως το ποκεμον και DG  Δηλαδη εντελως νεα IP..........(αστειευομαι)

Μην αφήνετε την νοσταλγια να επηρεαζει την κριση σας ολα εχουν τα υπερ και τα κατα τους και ισως εχει φτασει και η στιγμη να παρει και η ninty ενα μαθημα για τις τιμολογιακες πολιτικες τις οπως. 

1.H microsoft με το always online

2.H sony ME TO launch του ps3

Οσο αφορα τα παιδια οτι και να τους δωσεις με οθονη θα το ευχαριστηθουν .Αυτη ειναι η σημερινη πραγματικοτητα ,μην περιμενετε ομως να κανουν σαν εμας οταν πιασαμε πρωτη φορα το πορτοκαλι handheld DG h to GAMEBOY!!!!!!!!!!!

Τωρα, Εάν το βραδι ειστε κομματια και θελετε χαλαρα πραγματα βαλτε witcher 3 ανεβειτε στο αλογο στην 4k hdr tv sto ps4 pro h xbox x και καντε βολτα στα απιστευτα τοπια του παιχνιδιου.

Ή στα Horizon,Last guardian,last of us,the witness,ktl 

ή παίξτε κατι χαλαρο ή δειτε καμια σειρα εξαλλου εαν εισαι κομμάτια απο δουλεια , φροντιστήρια ,δρομολογια κτλ ουτε παιχνιδια με μηδεν βαθμο δυσκολίας σαν το mario odyssey δεν μπορείς να παίξεις.

Εμενα προσωπικα μου αρεσει και το switch και το εχω αλλα με τιποτα δεν μπορει ακομα να αντικαταστησει ενα xbox ή ena ps4

θέλει πολυ δρομο ακομα πολλα παιχνιδια και ισως το μετριο hardware να του κοψει τα φτερά.!

Απο την αλλη ειναι μοναδικό λογο του υβριδικου χαρακτηρα του και ειναι αυτο που ελειπε σε αυτη την βιομηχανια.

Αλλα οχι η KAKIA H MICROSOFT K SONY δεν κατεστρεψαν το GAMING...... για ονομα! , ουτε το switch ανακαλυψε τον τροχο.

 

Επεξ/σία από sils
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Αδελφέ, γενικά στο λέω μήπως και σε βοηθήσω λίγο... Καλύτερα να γράφεις πιο δομημένα, με παραγράφους. Γίνεται πολύ πιο "άνετο" στο διάβασμα. Χάνεις αναγνώστες έτσι όπως τα έχεις πετάξει όλα. Όπως είναι τώρα, μοιάζει σαν κάτι μεταξύ ποιήματος και τηλεγραφήματος. 

Επίσης βάζε λιγότερα θαυμαστικά. Ένα αρκεί. Δεν προσδίδουν κύρος στα επιχειρήματά σου. Αντιθέτως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρεται. Εϊχα ps4 pro κ το έδωσα. Δυνατό μηχανάκι αλλά πολύ βαβούρα αδερφέ. Σκέφτομαι για το X. Πόσα χρόνια ζωής να έχει; θέλω κάτι future proof μιας κ θα δώσω 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pc-fanatik είπε

Χαιρεται. Εϊχα ps4 pro κ το έδωσα. Δυνατό μηχανάκι αλλά πολύ βαβούρα αδερφέ. Σκέφτομαι για το X. Πόσα χρόνια ζωής να έχει; θέλω κάτι future proof μιας κ θα δώσω 500.

 

 

Meme_Confused.jpg.2f17cf4851c7d2f3ff4fb69930f5e70d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το ps4 pro και σκέφτομαι να το πουλήσω το έχω εδώ και 1.5 μήνα το λευκό και έχω παίξει horizon και witcher και κάτι άλλα δεν τα έχω τερματίσει.

Κάτι έχει αρχίσει και με τραβάει προς τα cartoonιάρικα γραφικά μετά το switch και σκέφτομαι να πάω από nintendo μεριά γιατί για μένα τουλάχιστον η Sony όλο μα.....ιες games βγάζει δεν μου κάνει κανένα εντύπωση πλέον.

Επειδή λοιπόν δεν είχα ποτέ Nintendo κονσόλα και με τα λεφτά από το ps4 αν το πουλήσω παίρνω switch , και wii μαζί. 

Τι λέτε αξίζει να το δώσω για 400 ευρω με 2 dualshock και λογαριασμό με παιχνίδια horizon witcher cod και άλλα διάφορα και είναι και η λευκή έκδοση ps4 pro ή θα το μετανιώσω όσο τίποτα άλλο στην ζωή μου και θα κλαίω τα λεφτά μου και θα θέλω πίσω το ps4 ? 

Επεξ/σία από Sybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαστε και λίγο κάπως εμείς , νομίζω οτι δεν θα ήταν και σωστό γιατί αν και εγώ έχω Xbox one  το ένα με το άλλο είναι διαφορετικά πράγματα .

Εαν όμως νομίζεις οτι καλύπτεσαι με ένα Wii απλό , αυτο σαν δοκιμή θα σου βγει φτηνά και ειδικά εαν είναι "έτοιμο " .

Εαν μετά σου αρέσει τόοοσο πολύ το ξανασκέφτεσαι λέω εγώ .

Για μένα εντάξει θα παιξεις μερικά καλα στο Switch αλλά δεν συγκρίνεται με την ποικιλία των Xbox - Ps4 .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται παράξενο να μήν βρίσκεις παιχνίδια στο PS4, τώρα ειδικά που βρίσκεται στην κορυφή της πορείας του.

Ένα γύρο να κάνεις από το PS Store και έχει άπειρα παιχνίδια, μαζί και παιχνίδια με "καρτουνίστικα" γραφικά που θές.

Αν πάς στο Switch θα πάς λόγω φορητότητας και των exclusive της Nintendo. Αλλιώς θα είσαι εδώ με νέο τόπικ "Έχω το Switch εδώ και 1,5 μήνα και το πουλάω μαζί με δεύτερα joy-cons, το Zelda και άλλα διάφορα"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ Malthador για την πληροφορία αλλά πόσο θα μπορούσα να το πουλήσω αν τελικά το αποφάσιζα ? Τι τιμή θα μου πρότεινες ? 

Επεξ/σία από Sybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για μένα, ξεκινάς από 470-480 και ανεβαίνεις ανάλογα τα υπόλοιπα games που δεν αναφέρεις.

Πάντως, κι εγώ στη θέση σου δεν θα το έδινα. Θα μηδένιζα τουλάχιστον τα 8-9-10 PS4 exclusives που θα με ενδιέφεραν και θα το έσπρωχνα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, panther_512 said:

Μου φαίνεται παράξενο να μήν βρίσκεις παιχνίδια στο PS4, τώρα ειδικά που βρίσκεται στην κορυφή της πορείας του.

Ένα γύρο να κάνεις από το PS Store και έχει άπειρα παιχνίδια, μαζί και παιχνίδια με "καρτουνίστικα" γραφικά που θές.

Αν πάς στο Switch θα πάς λόγω φορητότητας και των exclusive της Nintendo. Αλλιώς θα είσαι εδώ με νέο τόπικ "Έχω το Switch εδώ και 1,5 μήνα και το πουλάω μαζί με δεύτερα joy-cons, το Zelda και άλλα διάφορα"

Σε ευχαριστώ! 

Όντως έχει πολύ μεγάλη γκάμα εγώ προσωπικά βαρέθηκα και δεν παίζω και online για να εθιστώ με κάποιο game.

Επίσης θέλω να πάω σε switch γιατί έχω πολύ χρόνο που πρέπει να σκοτώνω την ημέρα μου και μαζί κάποιες εργατοώρες οπότε για αυτό σκέφτηκα μια κονσόλα φορητή αφού πλέον το play το λιώνω μόνο το Σάββατο.

3 minutes ago, Malthador said:

Για μένα, ξεκινάς από 470-480 και ανεβαίνεις ανάλογα τα υπόλοιπα games που δεν αναφέρεις.

Πάντως, κι εγώ στη θέση σου δεν θα το έδινα. Θα μηδένιζα τουλάχιστον τα 8-9-10 PS4 exclusives που θα με ενδιέφεραν και θα το έσπρωχνα μετά.

Αυτό προσπαθώ να κάνω με το horizon αλλά είναι ατελείωτο όπως το παίζω εγώ μία ώρα την ημέρα ούτε dismantle δεν προλαβαίνω να κάνω...

Στην τιμή έχεις κάποιο δίκιο το account κοστίζει στην χειρότερη να βάλεις 10 ευρώ το κάθε game 100 ευρώ αλλά έχει δυνατούς τίτλους.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εχει παραγινει με τα games της sony. Μηδεν εθισμος. Ταινιουλες ειναι κ λες οτι παιζεις. Φιλε κ γω ακουγα το xbox δεν εχει games. Οποιος ζηταει εθισμο κ αδρεναλινη xbox παει. Αμα θελει γιαπωνεζικες ταινιες παει ps4. Οποτε μεινε οπως εισαι με το pro αν θες καρτουνιστικα. Μια χαρα εισαι.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Για τους νοσταλγους του Rock'N'Roll και των παιχνιδιων τυπου Cadillacs & Dinosaurs, Double Dragon, XMen κτλ μια ειναι η λυση και δεν κοστιζει. Pc με στοιχειωδη χαρακτηριστικα και MAME32, απλα ΑΝΕΞΑΝΤΛΗΤΟ. Οι καινουργιες κονσολες προσφερουν αρκετα πραγματα οπως απιστευτα γραφικα. ηχο, πλοκη και ολα τα οποια αναφερετε παραπανω αλλα υπολειπονται σε REPLAYABILITY. Τερματιζεις το DOOM, αγγελια στο Insomnia, τερματιζεις το Rise Of the Tomb Raider, Uncharted το ιδιο ακριβως.

Ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα τουλαχιστον για εμενα. Παιζοντας DIABLO 3, μου ανοιξε η ορεξη για DIABLO 1(πρεπει να εχω καψει στα νιατα μου τρελες ωρες)

Γενικα εχω την αισθηση πως ειδικα στην ηλικια μου (35 ετων με εναν μικρο μπομπιρα 11 μηνων ολο τρελα) η δυνατοτητα να παιζεις για να χαλαρωνεις ειναι το λιγοτερο ανεκτιμητη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...