Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 hours ago, papeipa said:

Δηλαδή το GT εχει πιο μερακλιδικο και sim gameplay ...ok το ακούσαμε και αυτό.

Ναι, όντως το sim gameplay του GT είναι καλύτερο... και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά σχεδόν όλα τα reviews που συγκρίνουν συμπεριφορά αυτοκινήτων και χειρισμό μεταξύ των δύο games . 

ΥΓ. Μιλάω για sim gameplay, όχι για offline career mode, progression κλπ που στο GT είναι σχεδόν ανύπαρκτο και το Forza είναι κλάσεις ανώτερο.

Και μην μιλήσω για την AI που στο Forza είναι επιεικώς απαράδεκτη. Π.χ

Spoiler

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, a_pascal είπε

Ναι, όντως το sim gameplay του GT είναι καλύτερο... και δεν το λέω μόνο εγώ αλλά σχεδόν όλα τα reviews που συγκρίνουν συμπεριφορά αυτοκινήτων και χειρισμό μεταξύ των δύο games . 

ΥΓ. Μιλάω για sim gameplay, όχι για offline career mode, progression κλπ που στο GT είναι σχεδόν ανύπαρκτο και το Forza είναι κλάσεις ανώτερο.

Και μην μιλήσω για την AI που στο Forza είναι επιεικώς απαράδεκτη. Π.χ

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Βρες μου review που λέει ότι έχει πιο sim gameplay ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, nas91 είπε

Καλησπερα.Μετα απο πολλα χρονια λεω να ξαναασχοληθω με console gaming.Εχω μεινει στην εποχη του playstation 1.

Ενω κοιτουσα για xbox one s,εκανα συζητηση με ενα φιλαρακι και λιγο πολυ με εψησε για ps3.

Ο λογος ειναι οτι μπορω να παιζω παιχνιδια αντιγραφης,συν οτι καπου ειδα πως γινεται τσιπαρισμα και μπορω να παιξω παιχνιδια απο ps1/2/3 και αντεγραμμενα.(backward compatibility λεγεται νομιζω).Ασε που εχω καμια 50αρια παιχνιδια απο το ps1 και ψηνομαι ασχημα να θυμηθω τα παλια.

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παιζω σε 1080(hd),μιας και προς το παρων θα συνδεθει στο μονιτορ του υπολογιστη(dell u2414h),και αργοτερα ισως αγορασω μεγαλη τηλεοραση για να παιζω απο αποσταση.

Δεν εχω τη δυνατοτητα να διαθετω 40-50 ευρω για καθε παιχνιδι,οποτε νομιζω η πιο τιμια λυση ειναι στο ps3.

Θελω τη βοηθεια σας,γιατι οπως ειπα εχω πολλα χρονια να ασχοληθω με το αντικειμενο.

Επισης ηθελα να μαθω,ποσο περιπου κοστιζει ενα τσιπαρισμα για παιχνιδα αντιγραφης και να παιζει παιχνιδια παλαιοτερων ps?

Και ποια εκδοση να κοιταξω για αγορα?fat/slim/Ποσα gb κτλ..

Ευχαριστω.

Δυστηχως δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε πιο αναλυτικα σε οτι αφορα πειρατικες/αντιγραμμενες εκδοσεις περαν του γνωστου''παρε αυτο,παρε εκεινο''γιατι δεν επιτρεπεται απο τους κανονες του forum για κουβεντα γυρω απο πειρατικα παιχνιδια και τροπους λειτουργιας τους.

 

Αν θυμαμαι καλα μονο τα αρχικα χοντρα ps3 δεχοντας cd παλιοτερων κονσολων,αλλα τα αρχικα ps3 ειχαν και το προβλημα οτι χαλαγαν πιο ευκολα απο τα  slim+του πιο μικρου εσωτερικου χωρου και αρα και πιο χιλιο δουλεμενα απο τους κατοχους.Θελει αρκετη προσοχη το εν λογω θεμα γιατι στην ουσια μιλαμε για κονσολες εκτος εγγυησης. Μιας και αναφερεσαι σε ps1 εποχες,σκεψου και το ενδεχομενο του pc gaming παντως που δεν χρειαζεσαι πανακριβο pc για να παιξεις παιχνιδια του ps1 και τα παιχνιδια δεν κοστιζουν και ακριβα.Εγω πχ αγορασα final fantasy 7 και 8 και τα δυο στα 7ευρω.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Δυστηχως δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε πιο αναλυτικα σε οτι αφορα πειρατικες/αντιγραμμενες εκδοσεις περαν του γνωστου''παρε αυτο,παρε εκεινο''γιατι δεν επιτρεπεται απο τους κανονες του forum για κουβεντα γυρω απο πειρατικα παιχνιδια και τροπους λειτουργιας τους.

Αν θυμαμαι καλα μονο τα αρχικα χοντρα ps3 δεχοντας cd παλιοτερων κονσολων,αλλα τα αρχικα ps3 ειχαν και το προβλημα οτι χαλαγαν πιο ευκολα απο τα  slim+του πιο μικρου εσωτερικου χωρου και αρα και πιο χιλιο δουλεμενα απο τους κατοχους.Θελει αρκετη προσοχη το εν λογω θεμα γιατι στην ουσια μιλαμε για κονσολες εκτος εγγυησης. Μιας και αναφερεσαι σε ps1 εποχες,σκεψου και το ενδεχομενο του pc gaming παντως που δεν χρειαζεσαι πανακριβο pc για να παιξεις παιχνιδια του ps1 και τα παιχνιδια δεν κοστιζουν και ακριβα.Εγω πχ αγορασα final fantasy 7 και 8 και τα δυο στα 7ευρω.

Εγω ρωτησα αν και τα 2 (xbox360+ps3) μπορουν να παιξουν παιχνιδια αντιγραφης,και ποσο κοστιζει να τσιπαριστουν.Δε προτεινα να τσιπαρετε ολοι τις κονσολες σας,οποτε δε νομιζω οτι εκανα καποια παραβαση.

Δευτερον,ειπα οτι ηδη εχω παιχνιδια απο ps1,αρα +1 λογος γιατι δε θα πανε χαμμενα.Δεν ειπα οτι θα 'μεινω' με τα παιχνιδια του ps1.

Τελος,ζητησα να μου προτεινετε με ποια απο τις 2 κονσολες νομιζετε οτι θα ειμαι περισσοτερο ευχαριστημενος.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρε το 360

Θα το ευχαριστηθεις 

Εγω αυτο θα περνα θα επεζα ενοειτε καμποσο πειρατικα αλλα κ οσα top exclusive εχει το μηχανημα θα τα περνα γνησια (εξαλου ειναι παμφθηνα πλεον) μιας κ στο μελλον θα μπορεις να τα ξαναπεξεις οταν μεταπηδησεις στην επομενη γενια κ θα μπορεις να τα χαρεις με το οne κ το backwards 

Επεξ/σία από pigos23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για τον γιο μου αγορασα το nintendo switch και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Εχω ηδη δυο παιχνιδια τα mario kart 8 και mario odyssey. Εκπληκτικα και τα δυο, εχει γινει εξαιρετικη δουλεια σε οσο μπορεσα να δω αυτες τις λιγες μερες που το εχω. Διαβαζω και για υποστηριξη απο τριτους και νομιζω οτι η κονσολα θα παει (οπως και ηδη παει) σφαιρα. Το οτι ειναι σαν να εχεις δυο συσκευες σε μια ειναι πολυ καλο και χρησιμο. Καλες αγορες σε οτι και να προτιμησετε απο κονσολες και γενικα να χαιρεστε τα παιχνιδια και να μην νευριαζετε ενιοτε. Η χαρα ειναι το παιχνιδι, να περνατε καλα ολοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να και ένας άνθρωπος που λέει "για τον γιο μου" και όχι εκείνο το μειωτικό "για τον πιτσιρικά" που λένε πολλοί..

 

Με 'γεια σας το Switch φίλε! Καλή "πόρωση" σε εσένα και στο παιδί σου εύχομαι. Περιμένω το Metroid Prime 4 και ένα μελλοντικό slim μοντέλο και ορμαω κι εγώ!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, The_Prodigy είπε

Να και ένας άνθρωπος που λέει "για τον γιο μου" και όχι εκείνο το μειωτικό "για τον πιτσιρικά" που λένε πολλοί..

Με 'γεια σας το Switch φίλε! Καλή "πόρωση" σε εσένα και στο παιδί σου εύχομαι. Περιμένω το Metroid Prime 4 και ένα μελλοντικό slim μοντέλο και ορμαω κι εγώ!

Φυσικα και λέω "τον γιό" μου. Είναι 6 σχεδόν, θα λέω το ιδιο για όσο καιρό υπάρχω σε αυτόν τον κόσμο. Καταλαβα τι περιμένεις, κάποια βελτιωμένη εκδοση με μεγαλύτερες δυνατότητες, καλά κάνεις αλλά η νιντεντο είναι ολίγον εως πολύ σκληρή σε οτι αφορά τα μελλοντικά της σχέδια. Πάντως η κονσόλα αξίζει τώρα οπως το κρίνω εγώ. Ναι μεν είναι ακριβή για τα δεδομένα μου και φαντάζομαι για πολλούς αλλά υπάρχουν τρόποι αγοράς. Αν δεν θεωρηθέι διαφήμιση να πω οτι την αγόρασα την κονσόλα απο τον Κωτσόβολο χωρίς δόσεις μαζί με αλλα πράγματα που πήρα. Μου βγαίνει καπως παραπάνω σε βαθος 4ετιας που έβαλα τις δόσεις αλλά μηνιαίως μου ερχεται καπου 25 ευρώ οποτε δεν μου φαίνεται. Το ποσό αλλαζει ανάλογα τις δοσείς. Εγω χωρίς τον τροπο αυτον δεν θα μπορουσα με τίποτα να αγοράσω το switch. Αν θεωρηθεί διαφήμιση , να το αλλάξω η' ας το κανει κανας moderator, δεν θελω να δημιοργήσω πρόβλημα.

Υ.Γ : Ισως για μένα θα αγόραζα το zelda, αλλά δυστυχως δεν εχω πλέον χρόνο. Μοιαζει αριστουργημα όμως και απο μόνο του το παιχνιδι αυτο για αγορά της κονσόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαίρεστε ο ένας τον άλλον :)

Είμαι και εγώ σε μια ηλικία (34) που "χτυπάει" το πατρικό μου ρολόι :ρ

Γενικά πάντως, το Switch περίμενα μεγάλη φόλα. Ευτυχώς διαψεύστηκα πανηγυρικά. Άλλωστε, παιδί της Nintendo είμαι και εγώ με ρίζες πίσω στα GB & SNES. Χαίρομαι πάρα πολύ για την έως τώρα δυναμική που απολαμβάνει.

 

Ναι, περιμενω ενα "new switch" με μικρές βελτιώσεις και κάποιο pricedrop. Το Breath of the Wild φαίνεται έπος. 

Σας προτείνω επίσης τα Splatoon 2 και Arms για κορυφαίες father/son κόντρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά παιχνιδομηχανής από άσχετο

Γενικά δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα video games.

Σκέφτομαι τώρα στα 30 μου να πάρω μια παιχνιδομηχανή.

Όχι ότι τελευταίο υπάρχει αλλά πρότελευταίο ή και παραπρότελευταίο.

Τί προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα. Τεράστια βιβλιοθήκη σε τρομακτικα χαμηλες πλεον τιμες. Οτι πρεπει για να μπεις στο αθλημα και μετα αν εχεις ορεξη βλεπεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. Στο θεμα κατευθειαν. Ακουγεται εντελως ΤΡΑΓΙΚΟ να ανταλλαξεις ενα PS4 PRO με ενα Nintendo Switch? Μαλλον... Διαβαστε ομως λιγακι!

Προσφατως αγορασα μια τηλεοραση 4Κ (κυριως για 4Κ ταινιες), μαζι με ενα PS4 PRO. Τσιμπησα και 4-5 παιχνιδια απο τα πιο δυνατα που κυκλοφορουν κατα τη γνωμη μου. Εδω να πω εντελως ενημερωτικα πως ερχομαι απο PS1-PS2-PS3. Το θεμα μου τωρα ειναι το εξης. Ανακαλυψα πως στους 2 μηνες που εχω το μηχανημα, ζητημα αν το λειτουργησα 10 φορες. Λιγο η ελειψη χρονου, λιγο η ελειψη ενδιαφεροντος "τελικα" για τα παιχνιδια που αγορασα. Ποιος ξερει... Και καπου εδω επεσε στο ματι μου το Nintendo Switch. Πιστευω πως το προβλημα που εχω κυριως ειναι οτι δεν βρισκω στο PS4 PRO παιχνιδακια "οικογενειακα", αστεια, που τα χαιρεσαι πραγματικα. Αισθανομαι δηλαδη πως παροτι 33 ετων, δεν ειμαι πλεον σε φαση να βγαζω (αγχος) σε παιχνιδια με πιστολιδια και δεν συμμαζευεται, ΟΣΟ καλα γραφικα και να εχουν. Χανεται κατα κυριο λογο η ουσια του παιχνιδιου και της ευχαριστης ψυχαγωγιας, γνωμη μου παντα! Υπαρχει το Crash Bandicoot οκ... Περα απο αυτο ομως (που τα εχω τερματισει ολα προ πολλου), αντε και κανενα Lego, δεν βρισκω τιτλους που θα μπορει να παιζει ολη η οικογενεια και να περναμε την ωρα μας ευχαριστα. Εδω να πω επισης πως εχω και εναν γιο 4 ετων που ενω δεν του επιτρεπω βεβαιως να ασχολειται σημαντικα με κονσολες μιας και παρα ειναι μικρος... Ε θελω αυτο το ελαχιστο που καθεται μαζι μου να μπορει να παιζει καποιο πιο ευχαριστο παιχνιδακι. Αντιλαμβανεστε φανταζομαι το σκεπτικο μου. Κι εδω ερχεται το Nintendo Switch. Αξιζει λετε τον κοπο να ασχοληθω? Ισχυει πως ειναι πιο "οικογενειακη" κονσολα ή θα ξεμεινω κι εκει με ενα Mario? Επισης να αναφερω πως επι της ουσιας δεν με ενδιαφερει καθολου η φορητοτητα του πραγματος μιας και το σκεφτομαι για παιχνιδια στην τηλεοραση. Απο την αλλη βεβαιως το PS4 PRO ειναι θηριακι στο εσωτερικο του... Κι εκει καπου κολλαω να το δωσω, για ψυχολογικους κυριως λογους, διοτι στην πραξη οπως ειπα το εχω σχεδον παρατημενο!

Αυτα... Καθε προταση και συμβουλη δεκτη! :)

Επεξ/σία από LavaS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα απο την θέση σου εγώ είμαι λίγο μεγαλυτερος 40 με 3 παιδιά αλλά και εγώ έψαχνα μια οικογενειακή λύση για gaming .

Μια εύκολη και φθηνή λύση για μένα  ήταν  το wii (και ακόμα είναι...έχουμε λιώσει το mkart)   αγοράζεις και 2 ,3  παιχνίδια με το  Μario και Mario Cart (τα παιδιά τρελαίνονται με τα συγκεκριμένα) και τελειωσες ή μαλλον τώρα ξεκινάς .

Το ps4 δεν το δίνεις το κρατάς γιατί θα το χρειαστείς σε 3 χρονάκια οπωσδήποτε.... fifa πως θα παίζεις με τον γιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LavaS είπε

Καλησπερα σε ολους. Στο θεμα κατευθειαν. Ακουγεται εντελως ΤΡΑΓΙΚΟ να ανταλλαξεις ενα PS4 PRO με ενα Nintendo Switch? Μαλλον... Διαβαστε ομως λιγακι!

Προσφατως αγορασα μια τηλεοραση 4Κ (κυριως για 4Κ ταινιες), μαζι με ενα PS4 PRO. Τσιμπησα και 4-5 παιχνιδια απο τα πιο δυνατα που κυκλοφορουν κατα τη γνωμη μου. Εδω να πω εντελως ενημερωτικα πως ερχομαι απο PS1-PS2-PS3. Το θεμα μου τωρα ειναι το εξης. Ανακαλυψα πως στους 2 μηνες που εχω το μηχανημα, ζητημα αν το λειτουργησα 10 φορες. Λιγο η ελειψη χρονου, λιγο η ελειψη ενδιαφεροντος "τελικα" για τα παιχνιδια που αγορασα. Ποιος ξερει... Και καπου εδω επεσε στο ματι μου το Nintendo Switch. Πιστευω πως το προβλημα που εχω κυριως ειναι οτι δεν βρισκω στο PS4 PRO παιχνιδακια "οικογενειακα", αστεια, που τα χαιρεσαι πραγματικα. Αισθανομαι δηλαδη πως παροτι 33 ετων, δεν ειμαι πλεον σε φαση να βγαζω (αγχος) σε παιχνιδια με πιστολιδια και δεν συμμαζευεται, ΟΣΟ καλα γραφικα και να εχουν. Χανεται κατα κυριο λογο η ουσια του παιχνιδιου και της ευχαριστης ψυχαγωγιας, γνωμη μου παντα! Υπαρχει το Crash Bandicoot οκ... Περα απο αυτο ομως (που τα εχω τερματισει ολα προ πολλου), αντε και κανενα Lego, δεν βρισκω τιτλους που θα μπορει να παιζει ολη η οικογενεια και να περναμε την ωρα μας ευχαριστα. Εδω να πω επισης πως εχω και εναν γιο 4 ετων που ενω δεν του επιτρεπω βεβαιως να ασχολειται σημαντικα με κονσολες μιας και παρα ειναι μικρος... Ε θελω αυτο το ελαχιστο που καθεται μαζι μου να μπορει να παιζει καποιο πιο ευχαριστο παιχνιδακι. Αντιλαμβανεστε φανταζομαι το σκεπτικο μου. Κι εδω ερχεται το Nintendo Switch. Αξιζει λετε τον κοπο να ασχοληθω? Ισχυει πως ειναι πιο "οικογενειακη" κονσολα ή θα ξεμεινω κι εκει με ενα Mario? Επισης να αναφερω πως επι της ουσιας δεν με ενδιαφερει καθολου η φορητοτητα του πραγματος μιας και το σκεφτομαι για παιχνιδια στην τηλεοραση. Απο την αλλη βεβαιως το PS4 PRO ειναι θηριακι στο εσωτερικο του... Κι εκει καπου κολλαω να το δωσω, για ψυχολογικους κυριως λογους, διοτι στην πραξη οπως ειπα το εχω σχεδον παρατημενο!

Αυτα... Καθε προταση και συμβουλη δεκτη! :)

Αδερφε να σου ζησει καταρχην ο γιος σου. Καταλαβαινω τι λες για τα περι οικογενειακων παιχνιδιων γιατι εχω εναν γιο 6 χρονων σχςδον και ειμαι στην ιδια φαση με σενα. Αν και 5 χρονια μεγαλυτερος σου, θεωρω οτι ειμαστε ιδια γενια και θα καταλαβεις οτι τα παιχνιδια ειναι χαρα και να περνας καλα. Αυτη η ουσια εχει χαθει νομιζω εδω και πολλαααα χρονια απο την microsoft και την sony. Νομιζω αυτη την μαγεια την εχει ακομα μονο η νιντεντο. Οι αλλοι εχουν την ωμη δυναμη, αυτο εννοειται, αλλα η ουσια στις κονσολες ειναι η fun πλευρα των games και εκει χανουν. Χανουν στην ουσια αδερφε.  Οι πιο νεοι δεν θα μπορουν να καταλαβουν την χαρα που νιωθαμε με παιχνιδια σαν το gost n' goblins, shinobi, golden axe, double dragon, pacman, bubble bubble κτλ. Αυτη την χαρα θα στην δωσει το switch, εγω το εκανα δωρο στον γιο μου "απο τον αγιο βασιλη" (καταλαβαινεις). Αλλα αξιζει, αξιζει καθε ευρω και εχει και parental control  που θα σου φανει χρησιμο οσο μεγαλωνει ο γιος σου, να υπαρχουν ορια. Οσο αφορα τα παιχνιδια εχεθ διαμαντια ως τωρα, το mario kart ειναι καλο για οικογενειακο παιχνιδι, οπως και το mario odyssey(παιζουν δυο ατομα, ενας τον μαριο και ενας το καπελο!! Του mario, επισης υπαρχουν τα splatoon, arms και αρκετα αλλα παιχνιδια για να παιζετε ολοι μαζι. Οσο αφορα εσενα, υπαρχει το legend of zelda, τα nba2k18, nba playgrounds, fifa 18, doom, lost of souls (σε λιγο καιρο) και αλλα που ερχονται, ψαξτο και εσυ μην γραφω αλλα :).  Εκπληκτικο μηχανημα 2 σε 1!!!  Εχω ενθουσιαστει και νομιζω φαινεται. Καλο βραδυ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...