Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσατε να μου πείτε συνοπτικά τα υπέρ και κατά του ps4 slim edition και του xbox one s; Το budget που έχω είναι έως 300 ευρώ. Υπάρχουν παιχνίδια που τα αγοράζεις σε δισκάκι και παίζεις και άλλα που τα κατεβάζεις online από store και παίζεις; Έχω τηλεόραση 1080p. Μάλλον ενδιαφέρομαι για παιχνίδια στυλ shoot em up και racing. Η προηγούμενη κονσόλα που είχα ήταν ps2 .

Επεξ/σία από alexpag80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπες στο google για αρχή και δες τα exclusives της κάθε κονσόλας. Ύστερα μπες youtube να δεις λίγο gameplay από αυτούς τους τίτλους. Δες ποιοι σου αρέσουν περισσότερο και ανάλογα αγόρασε. Νομίζω είναι μια καλή λύση αν δεν ξέρεις τι να διαλέξεις. Επίσης ναι, μπορείς και να αγοράσεις online και σε φυσική μορφή, δηλαδή δισκάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πουλήσω/ανταλλάξω το One S για να πάω σε PS4...τι λέτε ? Το γεγονός ότι ούτε μπορώ να νοικιάσω κάνα game ούτε να βρώ εύκολα κάτι σε μεταχειρισμένα με έχει κουράσει για να πω την αλήθεια. Επίσης οι φίλοι μου έχουν το PS4 και κάποια games που μπορούν να μου δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, d_gkal said:

Αναλογως ποια παιχνίδια παιζεις

Πέρα από το Halo 5, δεν έχω κάποιο άλλο συγκεκριμένο, Πιο πολύ βέβαια μου αρέσουν τα story game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω βρε παιδιά μήπως θα έπρεπε να μπει στην πρώτη σελίδα κάποιου είδους συγκριτικός πίνακας , πέραν των τεχνικών προδιαγραφών , να μπορεί κάποιος να έχει μια μικρή βοήθεια παραπάνω στο να επιλέξει ποια κονσόλα είναι κατάλληλη γι αυτόν.

Το γράφω διότι με λυπεί το γεγονός ότι αρκετός κόσμος μετανιώνει για την επιλογή του και θέλει να αλλάξει “ στρατόπεδο “ .

Βλέπω γενικά δεν αξιολογούνται σωστά κάποια πράγματα από τους υποψήφιους αγοραστές .

Κυρίως βέβαια από xbox που θέλουν να πάνε σε playstation συναντώ και σε αγγελίες και στο facebook γίνεται χαμός για κονσόλες λίγων εβδομάδων ή ακόμη και ημερών .

Αλλά κ μια περίπτωση γνωστού μου , που δυστυχώς θέλει να αλλάξει λίγο καιρό αφότου αγόρασε κονσόλα και μπαίνει σε ταλαιπωρία .

Πρέπει να το χω ξαναγράψει , το είπα κ εκείνου , για επιλογή κονσόλας θα πρέπει κάποιος να το δει  " διά τής ατόπου απαγωγής " δηλαδή ποια exclucives παιχνίδια θα μετανιώσει κάποιος αν δεν τα παίξει από κάθε μεριά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, V-a-c said:

Δε ξέρω βρε παιδιά μήπως θα έπρεπε να μπει στην πρώτη σελίδα κάποιου είδους συγκριτικός πίνακας , πέραν των τεχνικών προδιαγραφών , να μπορεί κάποιος να έχει μια μικρή βοήθεια παραπάνω στο να επιλέξει ποια κονσόλα είναι κατάλληλη γι αυτόν.

Το γράφω διότι με λυπεί το γεγονός ότι αρκετός κόσμος μετανιώνει για την επιλογή του και θέλει να αλλάξει “ στρατόπεδο “ .

Βλέπω γενικά δεν αξιολογούνται σωστά κάποια πράγματα από τους υποψήφιους αγοραστές .

Κυρίως βέβαια από xbox που θέλουν να πάνε σε playstation συναντώ και σε αγγελίες και στο facebook γίνεται χαμός για κονσόλες λίγων εβδομάδων ή ακόμη και ημερών .

Αλλά κ μια περίπτωση γνωστού μου , που δυστυχώς θέλει να αλλάξει λίγο καιρό αφότου αγόρασε κονσόλα και μπαίνει σε ταλαιπωρία .

Πρέπει να το χω ξαναγράψει , το είπα κ εκείνου , για επιλογή κονσόλας θα πρέπει κάποιος να το δει  " διά τής ατόπου απαγωγής " δηλαδή ποια exclucives παιχνίδια θα μετανιώσει κάποιος αν δεν τα παίξει από κάθε μεριά .

Το χειρότερο (τουλάχιστον για μένα) είναι ότι δεν είναι εύκολο να πουλήσεις την κονσόλα, ειδικά όταν πρόκειται για Xbox. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 λεπτά πριν, SIP1995 είπε

Το χειρότερο (τουλάχιστον για μένα) είναι ότι δεν είναι εύκολο να πουλήσεις την κονσόλα, ειδικά όταν πρόκειται για Xbox. 

Γι' αυτό έγραψα ότι μπαίνει σε ταλαιπωρία .

Επεξ/σία από V-a-c
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Τι δε βρηκε δηλαδη στο χβοχ που υπαρχει στο ps4?

Περα απ τα exclusive games

Αυτό βαρέθηκε τα exclusives του αρκετά γρήγορα , κάτι το οποίο δεν το περίμενε , δεν το υπολόγιζε .

Το ίδιο ισχύει βέβαια κ από την άλλη μεριά .

Ο καθένας έχει άλλες ανάγκες κ άλλα γούστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να το κάνουμε τα exclusives του ps4 είναι τρομερά. Το μόνο που ζηλεύω από xbox, όχι ικανο όμως να με κάνει να πάρω κονσόλα, είναι το state of decay, όπου κάτι αντίστοιχο έρχεται και στο play σε λίγο καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, SIP1995 said:

Το χειρότερο (τουλάχιστον για μένα) είναι ότι δεν είναι εύκολο να πουλήσεις την κονσόλα, ειδικά όταν πρόκειται για Xbox. 

Ριχνεις λιγο την τιμη και φευγει

 

4 hours ago, V-a-c said:

Αυτό βαρέθηκε τα exclusives του αρκετά γρήγορα , κάτι το οποίο δεν το περίμενε , δεν το υπολόγιζε .

Το ίδιο ισχύει βέβαια κ από την άλλη μεριά .

Ο καθένας έχει άλλες ανάγκες κ άλλα γούστα .

Για αυτο το λογο καλο ειναι να γινει κατοχος και των 2 κονσολων

Δε θα βαρεθει ποτε

 

Παιρνει και ένα switch και ειναι οκ+++++

 

(Εγω με 360 και ps3 ειμαι υπέρ καλυμμένος. Φυσικα θελω να παω και σε one + ps4, όμως δεν ειμαι δεινος gamer, ουτε περισσεύουν τα χρήματα. Καποια στιγμη θα τις αποκτησω ομως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, d_gkal said:

Ριχνεις λιγο την τιμη και φευγει

Πόσο να τη ρίξω όμως...Γιατί σκοπός είναι να μπορώ κιόλας να πάρω άλλη κονσόλα μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...