Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλές επιλογές ίσον μεγάλος πονοκέφαλος...

Καλημέρα σε όλους και όλες,
θέλω να βάλω μια κονσόλα στο σαλόνι για κάνα 2πλό με κανα φίλο η multiplayer online για τα Σ/Κ. Τώρα λοιπόν να ζητήσω συγνώμη που δεν έχω ιδέα από κονσόλες και να σας θέσω τα ερωτήματα που με απασχολούν.
 
Υπάρχουν στην αγορά οι εξής επιλογές:
 
1.) Microsoft Xbox One S 250€
2.) Microsoft Xbox One X 500€
3.) Sony Playstation 4 Slim 290€
4.) Sony Playstation 4 Pro 370€
 
Τα πράγματα έχουν ως εξής:
 
1.) Δεν έχω 4Κ TV / Monitor, και δεν σκοπεύω να βάλω αν δεν υπάρχουν αξιοπρεπείς προτάσεις σε budget χρηματα, τα οποία αν θα διαθέσω κάποια στιγμή, αυτά θα είναι είτε στο Black Friday είτε το Καλοκαίρι.
 
2.) Με βολεύει περισσότερο το χειριστήριο του Xbox (άσχετα αν η πρώτη μου επαφή ήταν με το παλιό μου PS1).
 
3.) Η Συνδρομή είναι φθηνότερη στο Xbox One δεν ξέρω αν όμως τα αξίζει η αξίζει να δώσω παραπάνω αν πάμε σε PS4.
 
4.) Κάποια παιχνίδια που θα παίξω είναι Pro Evolution, Fifa, GTA, NFS, TF, Forza και κανα Destiny.
 
5.) Προτιμώ να δώσω λίγα παραπάνω χρήματα αν πραγματικά το αξίζει και όχι για 3% παραπάνω απόδοση, επίσης στην περίπτωση του Xbox One S vs X, είναι τα διπλά και το σκέφτομαι πάρα πολύ να τα δώσω.
 
6.) Μου αρέσουν κάποιες αποκλειστικότητες στο PS4 αλλά και μερικές στο Xbox One, οπότε δεν έχω θέμα με αυτές, οι ώρες μου είναι περιορισμένες πλέον και ένα παιχνίδι τύπου GTA V θα μου πάρει μήνες να το τερματίσω αν ασχοληθώ και με multiplayer ας το αφήσουμε καλύτερα.
 
7.) Θέλω να πάρω κάτι το οποίο θα κρατήσω τουλάχιστον μερικά χρόνια μέχρι την επόμενη γενιά (όχι τύπου S / X / Pro κ.τ.λ. αλλά π.χ. από PS4 σε PS5.)
 
Όπως θα καταλάβατε μιλάτε με κάποιον άσχετο, οπότε εξηγήστε μου λίγο τι παίζει, τι να επιλέξω και γιατί, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τον κόπο σας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για επιλογή κονσόλας πρέπει πρώτα να δεις τις αποκλειστικότητες που έχουν και τι σε ενδιαφέρει. Προσωπικά θεωρώ την πιο Value for Money κονσόλα την Xbox One S.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

To Xbox One X είναι για 4Κ, και σε παραδοσιακή τηλεόραση δεν αξίζει τα χρήματά του. Όπως και αν το πάρεις για περιστασιακό 2πλο κτλ. Γνώμη μου πάντα.

 

Το PS4 έχει για μένα πιο ωραίες αποκλειστικότητες, και πάλι λογικά πας για το απλό αφού έχεις μόνο 1080p ανάλυση. Φυσικά και το Pro δεν θα σε απογοητεύσει καθώς είναι σχετικά μικρή η διαφορά στην τιμή.

 

Δες τα παιχνίδια και αποφάσισε. Σκέψου και κανα PS3 με κανα 80αρι, αν το θες για GTA V, ποδοσφαιρικά κτλ, ίσως σε καλύψει φθηνότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου την λυση μεταχειρισμενης κονσολας. Με 300 ευρω θα βρεις xbox one και ps4 μαζι με προικα .(παιχνιδια 2ο χειριστηριο)

Ειδικα τα xbox one τα σκοτωνουν.Με 80 -100 ευρω βρισκεις.Νομιζω στην περιπτωση σου αξιζει να βρεις μτχ κονσολες.Θα δωσεις οσο κανει η μια κονσολα καινουργια, και θα εχεις ps4/one να παιζεις οτι θες οπου θες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον το θελεις για light χρηση και οχι καθημερινα και φανατικα θα πηγαινα στην επιλογη 3 (ps4 slim) καθοτι δεν εχεις και 4κ τηλεοραση

 

Και θα πηγαινα σε μεταχειρισμενο ωστε να γλυτωσω και χρηματα + να παρω μαζι πραγματακια σε πακετο που πουλανε διαφοροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα τι θες περισσοτερο απο αποκλειστικα, αν εισαι περισσοτερο του multy θα σου προτεινα το xbox one x, επειδη ειναι πιο feature proof και θα εχει παραπανω υποστιριξη λογικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Future proof*

 

 

Αν και αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Οι τίτλοι μετράνε. Αυτή είναι η εγγύηση για την πορεία της κονσόλας και μόνο αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλυτερα δες παιχνιδια στο διαδικτυο τι λενε, διαβασε κριτικες, πηγαινε σε σπιτι καποιου που εχει το μηχανακι και δοκιμασε το, μη μεινεις ασχετος, θα πεταξεις λεφτα επενδυοντας χωρις να εχεις ακριβως γνωση του τι παιρνεις.

Εξετασε τα γουστα σου, νιωσε τι γουσταρεις στα αληθεια. Διαλεξε παιχνιδια οχι συσκευη.

(Εγω που σου μιλω αυτη τη στιγμη ειμαι στα PSP/N3DSXL/Game and Watch/NESmini/SNESmini/PS2/wii/Gamecube/WiiU, και μαζευω PS3 παιχνιδια και οσονουπο του switch, με νοιαζει μονο το gameplay οχι τα γραφικα)

Οι φιλοι, μετα το σχολειο και τις σχολες οταν αρχιζει η δουλεια και αρχιζει να μπαινει το φουστανι στη μεση δεν θα περνανε πολυ ωρα στο σπιτι....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα! ζηταω συγνωμη απο τωρα για το μεγαλο κειμενο :X μιας και ειμαι ασχετος με κονσολες.... :wacko:

απο το 1996-97 που απεκτησα τον πρωτο μου υπολογιστη ημουν υπερμαχος του να παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη. κυριως λογω της "δωρεαν" αποκτησης των παιχνιδιων και των καλυτερων γραφικων απο τις κονσολες. επισης και ο χειρισμος σε μερικα παιχνιδια με χαλαγε. πλεον με τον υπολογιστη αν θες να παιζεις και να ευχαριστιεσαι γραφικα και της προκοπης frame rate και ομαλο gameplay πρεπει καθε χρονο να τα σκας σε αναβαθμιση και εχω χαλαστει.

σκεφτομαι να αγορασω μια κονσολα για να την εχω μερικα χρονια μιας και τα γραφικα τους ειναι πολυ καλα και πλεον δεν εχω και τον απειρο χρονο να παιζω. προσφατα επαιξα λιγο σε ps4 slim το call of duty και μου αρεσαν τα γραφικα και ο χειρισμος που θεωρουσα οτι θα ειναι κατι πολυ δυσκολο. επισης ειδα και ακομα 3-4 παιχνιδια που ειχε ο φιλος και ικανοποιηθηκα απο τα γραφικα και απο το οτι δεν "κολαγε" κανενα παιχνιδι. 

απο την αλλη με προβληματιζει το γεγονος οτι ειναι σχετικα ακριβα τα καλα παιχνιδια μεχρι να περασει καμποσος καιρος ή να τα βρεις σε καμια προσφορα π.χ. στο store του ps (οπως μου προτεινε ο φιλος) ή σε φυσικο μαγαζι(?). 

 

δεν εχω προλαβει ακομα να δω τι παιχνιδια προσφερει η καθε κονσολα (xbox-ps4) αν και νομιζω οτι μονο τα αποκλειστικα θα διαφερουν. 

προσανατολιζομαι προς ps4 επειδη εχω ηδη μια μικρη επαφη και το εχουν μερικοι φιλοι μου οποτε μπορει να παιζουμε και online....

βλεπω και το χειριστηριο του xbox και φοβαμαι οτι δεν θα την παλεψω... επισης η τιμη του νεου xbox ειναι too much για μενα.

απο την αλλη σκεφτομαι να περιμενω τα χριστουγεννα να βγαλουν καμια καλη προσφορα το ps4 pro σε καλυτερη τιμη  μαζι με κανενα παιχνιδι και χειριστηριο μπας και το παρω στην τιμη του slim (λεμε τωρα).

 

ποια η αποψη σας σε αυτα που εγραψα και τι θα προτεινατε εσεις?

θα ηθελα να ρωτησω ακομα αν η παραπανω ισχυς γραφικων του pro θα φανει σε τηλεοραση fhd? ή μονο σε 4κ? και απλα αν το παρω τωρα και αλλαξω καποια στιγμη τηλεοραση θα παιζει ακομα καλυτερα το pro?

ευχαριστω !  αυτα για την ωρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα επρεπε να αναφερω οτι το κοστος των συχνων αναβαθμισεων ειναι πλεον δυσβασταχτο. οχι οτι παλια δεν ηταν ακριβα απλα μπορουσα πιο ευκολα και σπαταλουσα παρα πολυ περισσοτερο χρονο στο gaming απο οτι τωρα. 

 

εχεις να προτεινεις κατι απο την μερια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κονσόλες για μένα είναι απλό όταν κάποιος θέλει μόνο μια.

Ρίχνεις μια ματιά στα αποκλειστικά, βλέπεις τι σε ενδιαφέρει και ανάλογα ψωνίζεις.

Προσωπικά αν υπάρχουν τα παραπάνω λεφτά θα πήγαινα για τις πιο δυνατές εκδόσεις άρα είτε το PS4 Pro είτε το Xbox One X.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα! ζηταω συγνωμη απο τωρα για το μεγαλο κειμενο :X μιας και ειμαι ασχετος με κονσολες.... :wacko:

απο το 1996-97 που απεκτησα τον πρωτο μου υπολογιστη ημουν υπερμαχος του να παιζω παιχνιδια στον υπολογιστη. κυριως λογω της "δωρεαν" αποκτησης των παιχνιδιων και των καλυτερων γραφικων απο τις κονσολες. επισης και ο χειρισμος σε μερικα παιχνιδια με χαλαγε. πλεον με τον υπολογιστη αν θες να παιζεις και να ευχαριστιεσαι γραφικα και της προκοπης frame rate και ομαλο gameplay πρεπει καθε χρονο να τα σκας σε αναβαθμιση και εχω χαλαστει.

σκεφτομαι να αγορασω μια κονσολα για να την εχω μερικα χρονια μιας και τα γραφικα τους ειναι πολυ καλα και πλεον δεν εχω και τον απειρο χρονο να παιζω. προσφατα επαιξα λιγο σε ps4 slim το call of duty και μου αρεσαν τα γραφικα και ο χειρισμος που θεωρουσα οτι θα ειναι κατι πολυ δυσκολο. επισης ειδα και ακομα 3-4 παιχνιδια που ειχε ο φιλος και ικανοποιηθηκα απο τα γραφικα και απο το οτι δεν "κολαγε" κανενα παιχνιδι. 

απο την αλλη με προβληματιζει το γεγονος οτι ειναι σχετικα ακριβα τα καλα παιχνιδια μεχρι να περασει καμποσος καιρος ή να τα βρεις σε καμια προσφορα π.χ. στο store του ps (οπως μου προτεινε ο φιλος) ή σε φυσικο μαγαζι(?). 

 

δεν εχω προλαβει ακομα να δω τι παιχνιδια προσφερει η καθε κονσολα (xbox-ps4) αν και νομιζω οτι μονο τα αποκλειστικα θα διαφερουν. 

προσανατολιζομαι προς ps4 επειδη εχω ηδη μια μικρη επαφη και το εχουν μερικοι φιλοι μου οποτε μπορει να παιζουμε και online....

βλεπω και το χειριστηριο του xbox και φοβαμαι οτι δεν θα την παλεψω... επισης η τιμη του νεου xbox ειναι too much για μενα.

απο την αλλη σκεφτομαι να περιμενω τα χριστουγεννα να βγαλουν καμια καλη προσφορα το ps4 pro σε καλυτερη τιμη  μαζι με κανενα παιχνιδι και χειριστηριο μπας και το παρω στην τιμη του slim (λεμε τωρα).

 

ποια η αποψη σας σε αυτα που εγραψα και τι θα προτεινατε εσεις?

θα ηθελα να ρωτησω ακομα αν η παραπανω ισχυς γραφικων του pro θα φανει σε τηλεοραση fhd? ή μονο σε 4κ? και απλα αν το παρω τωρα και αλλαξω καποια στιγμη τηλεοραση θα παιζει ακομα καλυτερα το pro?

ευχαριστω !  αυτα για την ωρα :-D

 

Καλημερα, για τον ιδιο λογο αγορασα και εγω ps4 και ενω ημουν διστακτικος γιατι ειχα να παρω κονσολα παρα πολλα χρονια, δεν το εχω μετανιωσει καθολου. Ισα ισα εχω να ανοιξω το pc πολλες μερες. Προβληματιζομουν για τον χειρισμο στα fps αλλα σε λιγο καιρο εχω συνηθισει το controller και παιζω titanfall2 και doom χωρις κανενα θεμα!

Για τα ακριβα παιχνιδια ισχυει αλλα να σου πω, εχει τοσα παλιοτερα games που θελω να παιξω σε τιμες 10-30€ που μεχρι να τα τελειωσω θα εχουν πεσει τα υπολοιπα!

Να πας σε ps4 εφοσον το εχουν και φιλοι σου, τωρα αν θα ειναι το slim ή το pro εξαρταται απο σενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  αν θες να παιζεις και να ευχαριστιεσαι γραφικα και της προκοπης frame rate και ομαλο gameplay πρεπει καθε χρονο να τα σκας σε αναβαθμιση και εχω χαλαστει.

 

αυτό φυσικά δεν ισχύει σε καμιά περίπτωση, παρόλα αυτά αν μιλάμε να πρέπει κάνεις μια μαζική αναβάθμιση και όχι  να αλλάξεις απλά κάρτα τότε ναι πάρε ένα ps4 που θα σε καλύψει περισσότερο σε σχέση με τις υπόλοιπες προτάσεις λόγω ποικιλίας 

 

αν το πρόβλημά σου είναι μόνο η κάρτα θα σου έλεγα ότι ίσως είναι καλύτερη επιλογή για σένα που έχεις μάθει στο pc να πάρεις απλά μια τέτοια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...