Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιλογή Παιχνιδομηχανής

 

Μια βοήθεια .

Έχω το ps3 και πρόσφατα χάλασε και το πήγα για επιδιόρθωση .

Δεν διαβάζει τα dvd . Θα δω τι κόστος έχει και μάλλον θα το φτιάξω και θα πάει για πούλημα.

Είναι το πρώτο που βγήκε το fat . Ξέρει κανείς πόσο πάνω κάτω θα πιάσει αν το πουλήσω;

 

Απο εκεί και πέρα σκέφτομαι να πάρω για τον 9 χρονο γιο μου νέα παιχνιδομηχανή.

Θα παίζουμε και οικογενειακά π.χ guitar hero ,star wars.

Γέρνω προς xbox χωρίς να έχω κάποιο λόγο.

Έχω σύγχρονη τηλεόραση αλλά όχι 4Κ.

Αν χαλάσει σε καμιά 5 ετία , τότε η επόμενη θα είναι όμως 4Κ οπωσδήποτε.

 

Αξίζει να πάω στο νέο xbox ή να πάρω το παλιό;

Αξίζει να πάρω ps4 και ποια έκδοση , έχω καταμπερδευτεί .

Πόσα TB χρειάζονται ; Έχουν άλλες διαφορές και τις καταλαβαίνεις στο παιχνίδι;

Για το πρώτο δεν μπορώ να σε βοηθησω. Για το δεύτερο θα σου πρότεινα το Nintendo Switch που είναι τέλειο για την οικογένεια ειδικά με παιχνίδια όπως Zelda botw, mariokart 8 deluxe, Splatoon, Super Mario Oddysey, Fifa καθώς επίσης για εσένα Resident evil και Skyrim. Τώρα εάν δεν ενδιαφέρεσαι για το Switch θα σου πρότεινα το PS4 (το κανονικό) καθαρά για τα first party. Ούτε για αστείο το νέο Xbox αφού δεν έχεις 4k τηλεόραση. Όσο για διάφορες στα γραφικά ανάμεσα PS4 και στο PS4 pro δεν θα δεις πολλες. Για τα TB εξαρτάται καθαρά από το πόσα παιχνίδια θα έχεις. Στo Switch δεν θα χρειαστείς πολλά καθώς τα παιχνίδια τρέχουν από κασετα. Στο PS4 και στο Xbox είναι απαραίτητα καθώς τα παιχνίδια κάνουν εγκατάσταση από το dvd στο σκληρό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Ήρθε η ώρα (έστω και αργά) να αλλάξω κονσόλα. Η μέχρι τώρα πορεία μου ήταν ps1-ps2-xbox360. Τώρα είμαι ανάμεσα σε xbox one s και Ps4. Βασικά το παιχνίδι που λιώνω στην κυριολεξία είναι το fifa οπότε όπου(έστω και με αμελητέα διαφορά) υπερτερεί εκεί θα καταλήξω. Στην αρχή εγερνα πολύ προς το one λόγω ότι τα τελευταία 10 χρόνια παίζω το 360 αλλά τώρα έχω μπει πάλι σε σκέψεις. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ήρθε η ώρα (έστω και αργά) να αλλάξω κονσόλα. Η μέχρι τώρα πορεία μου ήταν ps1-ps2-xbox360. Τώρα είμαι ανάμεσα σε xbox one s και Ps4. Βασικά το παιχνίδι που λιώνω στην κυριολεξία είναι το fifa οπότε όπου(έστω και με αμελητέα διαφορά) υπερτερεί εκεί θα καταλήξω. Στην αρχή εγερνα πολύ προς το one λόγω ότι τα τελευταία 10 χρόνια παίζω το 360 αλλά τώρα έχω μπει πάλι σε σκέψεις. Τι λέτε;

Ανάμεσα στο Xbox one s και PS4 θα διάλεγα το PS4 για τα exclusive. Μετά εάν θες φορητότητα αλλά και την τηλεόραση και δεν σε πολυ νοιάζουν τα γραφικα πας με το Switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια βοήθεια .
Έχω το  ps4 pro και το xbox one s.

Σκεφτομαι να πουλησω το ones και να παρω το one X. Aξιζει πιστευετε?

Στο  X  απο οτι εχω καταλαβει θα  παζουν ολα τα παιχνιδια του one και δεν θα βγαινουν ιδικες εκδοσεις μονο για το X αλλα απλα θα τρεχουν καλυτερα σε 4Κ κλπ...  σωστα? 

 

τελος το νεο call of dutty WW2 , που πιστευετε ειναι καλυτερα να το προπαραγγειλω? σε ps4 η σε Xbox? Σαν υπηρεσια το xbox live μου φαινεται καλυτερο οπως και το controller του ΧΒΟΧ πιο βολικο απο του PS4...  αλλα αν η μεγαλυτερη μεριδα του κοσμου το παιζει σε PS4 και εχει εκει περισσοτερο κοσμο αρχιζω και το σκεφτομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Σκεφτομαι να πουλησω το ones και να παρω το one X. Aξιζει πιστευετε?

[...]

 

χαλαρά εάν υπάρχει το χρήμα... σαν hardware δεν έχει καμοία σχέση το ένα με το άλλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο  X  απο οτι εχω καταλαβει θα  παζουν ολα τα παιχνιδια του one και δεν θα βγαινουν ιδικες εκδοσεις μονο για το X αλλα απλα θα τρεχουν καλυτερα σε 4Κ κλπ...  σωστα? 

 

Όχι ακριβώς, αυτή είναι η λίστα (μέχρι τώρα) με πάνω από 100 xbox one x enchanched εκδόσεις των παιχνιδιών που θα δοθούν μαζί με το launch της κονσόλας

 

https://www.windowscentral.com/all-xbox-one-x-enhanced-games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μια βοήθεια να ξεκολήσω λίγο.Τόσο καιρό παίζω games αποκλειστικά στο pc. Έλεγα να προβώ σε αγορά κονσόλας μεταχειρισμένης πάντα λόγω budget και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου ps4 ή xbox one, να κάνω υπομονή να μαζέψω κάτι ακόμα και να πάω σε ps4 pro ή xbox one s? Με ενδιαφέρει να έχει διασκεδαστικά couch coop games για παιχνίδι και με την γυναίκα (κατι σαν το Buzz στο ps3 πχ)

Αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια να ξεκολήσω λίγο.Τόσο καιρό παίζω games αποκλειστικά στο pc. Έλεγα να προβώ σε αγορά κονσόλας μεταχειρισμένης πάντα λόγω budget και δεν μπορώ να καταλήξω κάπου ps4 ή xbox one, να κάνω υπομονή να μαζέψω κάτι ακόμα και να πάω σε ps4 pro ή xbox one s? Με ενδιαφέρει να έχει διασκεδαστικά couch coop games για παιχνίδι και με την γυναίκα (κατι σαν το Buzz στο ps3 πχ)

Αυτά :)

Θα σου προτεινα το switch με mario kart 8,snipperclips,overcooked και αλλα.Βεβαια θα ανεβει το bugdet αρκετα.Διαφορετικα πας για κανα wiiu μεταχειρισμενο με mario 3d world,mario kart 8,smash bros κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xbox one X ή PlayStation pro

 

Καλησπέρα έχω να ασχοληθώ με PlayStation από το PlayStation 2
Θα ήθελα να πάρω ένα από τα δύο του τίτλου χωρίς να με νοιάζει το κόστος
Ποιο από τα δύο προσφέρει τα καλύτερα γραφικά?
Θα παίζω πιο πολύ GTA V και λίγο Fifa
Έχω μεγάλες τηλεοράσεις Αλλά λογικά δεν θα είναι 4κ

Επίσης τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στο Xbox one x και στην έκδοση Xbox one x scorpion edition ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω να ασχοληθώ με PlayStation από το PlayStation 2

Θα ήθελα να πάρω ένα από τα δύο του τίτλου χωρίς να με νοιάζει το κόστος

Ποιο από τα δύο προσφέρει τα καλύτερα γραφικά?

Θα παίζω πιο πολύ GTA V και λίγο Fifa

Έχω μεγάλες τηλεοράσεις Αλλά λογικά δεν θα είναι 4κ

 

Επίσης τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στο Xbox one x και στην έκδοση Xbox one x scorpion edition ??

So technically, what is the difference between Xbox One X and the limited release Project Scorpio? According to Microsoft, the latter will sport an aesthetic resembling the original Xbox plus with the addition of the cool-looking green colored name of the system on its front, as well as, a gradient design. Further, a special controller which will have “Project Scorpio Edition” also in green lettering will also be included in the package. Other than these cosmetic changes, there seem to be no significant differences between Project Scorpio with the standard Xbox One X with their internal hardware mostly identical. If anything, the $499 (same price as the 1 TB Xbox One X ) device is only for those die-hard fans of the console line who want to acquire a unit of the one-off variant.[/size]

 

Με λιγα λογια καμια διαφορα στις δυνατοτητες παρα μονο στο design... Για να απαντησω την ερωτηση ps4 η xbox θα πρεπει να περιμενεις για την Sony να κανει καποια κινηση εναντια στο xbox one X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ με ενδιαφέρει αν υπάρχει διαφορά στα γραφικά μεταξύ Xbox one x και PlayStation 4 pro

Μιλάμε για τηλεόραση πολλών ιντσών Αλλά χωρίς να είναι 4κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ χωρις 4Κ τηλεοραση ακομα πιο πολυ θα πρεπε να ρεπεις στα βασικα μοντελα. Το Χ θα ειναι οπως ολα δειχνουν σημαντικα πιο ισχυρο απο το προ παντως..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...