Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον για μενα πας για switch.Οut of the box εχεις κατευθειαν 2 χειριστηρια.Παιρνεις mario kart 8 deluxe,splatoon 2 και zelda.Uα τρελαθουν τα μικρα.

Μπορει να ειναι πιο ακριβα σε σχεση με wii-wiiu αλλα ειναι πλεον επενδυση.Επισης ολα τα καλα παιχνιδια του wiiu,λογικα,θα μεταφερθουν και στο switch.

Κατι ακομη ετσι οπως παει το πραγμα το switch ειναι must have για couch-multiplayer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάρω για τα πιτσιρίκια αγόρι -κοριτσι ( 7 και 9) μια παιχνιδομηχανή για να παίζουν κυρίως διαδραστικά motions games (Wii sports), Mario κ.λ.π) . Έλεγα να πάρω ένα Wii με τιμόνι ,ρακέτες κ.λ.π αλλά δεν ξέρω σε τι διαφέρει για την χρήση που το θέλω με το WiiU που είναι πιο ακριβό . Παίζει και αυτό τα sports και τα διαδραστικά ή μήπως αξίζει για games που απευθύνονται σε μεγαλύτερα παιδιά? Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα των παιχνιδιών με sensors συγχωρήστε μου κάποιο λάθος. Αν υπάρχει κάποια γνωμη ή άλλη πρόταση καλοδεχούμενη. Επίσης το νέο switch δεν ξέρω αν με καλύπτει.  Σας ευχαριστώ.

Το WiiU εχει μερικες διαφορες απο το Wii. Το κυρίως χειρηστηριο του WiiU ειναι το gamepad  το οποιο ειναι απαραιτητο και πρεπει να υπαρχει. Ο δευτερος χρηστης θα πρεπει να εχει wiimotes στο WiiU. Το WiiU εχει HD γραφικα και επισης εχει παιχνιδια οπως splatoon(1), το Zelda botw και το Mario kart 8. Επισης το WiiU μπορει να παιζει και παιχνιδια του κανονικου Wii. Αλλα δυστυχως το WiiU ειναι νεκρη κονσολα αλλα αμα εισαι αναμεσα σε Wii και WiiU εγω σου προτεινω το U.  Αμα θες κατι που να εχει μια συνεχη ροη παιχνιδιων παρε το Switch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάρω για τα πιτσιρίκια αγόρι -κοριτσι ( 7 και 9) μια παιχνιδομηχανή για να παίζουν κυρίως διαδραστικά motions games (Wii sports), Mario κ.λ.π) . Έλεγα να πάρω ένα Wii με τιμόνι ,ρακέτες κ.λ.π αλλά δεν ξέρω σε τι διαφέρει για την χρήση που το θέλω με το WiiU που είναι πιο ακριβό . Παίζει και αυτό τα sports και τα διαδραστικά ή μήπως αξίζει για games που απευθύνονται σε μεγαλύτερα παιδιά? Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα των παιχνιδιών με sensors συγχωρήστε μου κάποιο λάθος. Αν υπάρχει κάποια γνωμη ή άλλη πρόταση καλοδεχούμενη. Επίσης το νέο switch δεν ξέρω αν με καλύπτει.  Σας ευχαριστώ.

 

Μια χαρά σε καλύπτει το U μιας και είναι και WII κανονικότατο. Επίσης ο Player 1 αντίθετα με ότι αφήνει να εννοηθεί ο φίλος πάνω (κατά λάθος υποθέτω) δεν είναι απαραίτητο να παίζει με το gamepad απλώς το gamepad είναι απαραίτητο μόνο για να ξεκινάει τα games (και ούτε και αυτό δηλαδή) και αν θες το κάνεις power off μετά (την οθόνη δλδ) ή το κρατάς σαν χάρτη π.χ. στο MK8 ενώ παίζεις με wiimotes+τιμονάκι ή wiimote+nuchuk κτλ.

 

Από εκεί και πέρα όλα είναι θέμα κόστους - επένδυσης για το μέλλον / βιλβιοθήκης. Τα παιχνίδια του U και WII δεν τα έχει το switch όσον αφορά το motion και από την άλλη αν θες αποκλειστικά motion με το switch θα σου πάει ο κούκος αηδόνι προς το παρόν. (4 joycon για arms π.χ. εκτός και αν το 1-2 switch σου κάνει για εφάμμιλο του WiI Sports, Mario Party κτλ) από την άλλη το switch όμως θα έχει υποστηρίξη μελλοντικά όπως έγραψε ο φίλος geox παραπάνω, και έχει και την φορητότητα (εκεί θα πέφτει ξύλο ποιος θα παίξει :P).

 

Έχει γενικώς τρελλά multiplayer παιχνίδια το U (και wii ταυτόχρονα) (Nintendoland, mario party) και είναι πιο οικονομικό αλλά ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ένα xbox 360 με το kinect

Φυσικα αν βρεις rgh.

Παιχνίδια αρκετά για πιτσιρίκια και όχι μονο

Και το καλύτερο? Χέρια ελεύθερα!

Για ποιον λόγο ? Τα παιχνίδια του Wii/WiiU είναι πιο ποιοτικα για τα παιδιά και γενικά για multiplayer (mariokart, super mario, nintendo land, wii sports). Συν ότι και το homebrew στο Wii/WiiU είναι πανευκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα που ζηταει  για μενα μονοδρομος ειναι το switch ή στην χειροτερη μετα παει για wiiu.Απλως με το switch εχει σιγουρα αλλα 3 χρονια μπροστα του ενω το wiiu ειναι νεκρη κονσολα.Και αφου το θελει για multiplayer και οπως φαινεται δινει μεγαλη εμφαση η nintendo στο κομματι αυτο με το switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάρω για τα πιτσιρίκια αγόρι -κοριτσι ( 7 και 9) μια παιχνιδομηχανή για να παίζουν κυρίως διαδραστικά motions games (Wii sports), Mario κ.λ.π) . Έλεγα να πάρω ένα Wii με τιμόνι ,ρακέτες κ.λ.π αλλά δεν ξέρω σε τι διαφέρει για την χρήση που το θέλω με το WiiU που είναι πιο ακριβό . Παίζει και αυτό τα sports και τα διαδραστικά ή μήπως αξίζει για games που απευθύνονται σε μεγαλύτερα παιδιά? Επειδή είμαι λίγο άσχετος με το θέμα των παιχνιδιών με sensors συγχωρήστε μου κάποιο λάθος. Αν υπάρχει κάποια γνωμη ή άλλη πρόταση καλοδεχούμενη. Επίσης το νέο switch δεν ξέρω αν με καλύπτει.  Σας ευχαριστώ.

 

Τι προυπολογισμο εχεις ΤΩΡΑ - Σε βαθος 1 χρονου ; τι ετων ειναι τα - το παιδι;

5 με 10 ετων  ενω το wii u ειναι νεκρη κονσολα με 400 ευρω στον 1,5 πρωτο χρονο εχεις ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΤΑΤΑ πραγματα για δυο τρια παιδια (200 ευρω κονσολα συν αλλα 2 χειριστηρια συν παιχνιδια ανα 15 με 20 ευρω το τεμαχιο .

Κυριως οτι παιχνιδια του wii βρεις για 5 με 10 ευρω τρεχουν απροβληματιστα σε wii u.

 

Για εφηβους ενα PS3 και πολυ τους ειναι. Καλα και ΦΤΗΝΑ παιχνιδια, αρκουν (μην μπεις στην λουμπα του PS4 για εφηβους,  φαρμακειο για γονεις, εκτος εαν τα παιδια ειναι στο κουρμπετι, και καλυτερα να ασχοληθουν με τις σχεσεις τους με το αλλο φυλο σε αυτη την ηλικια (θα εχουν χρονο μοναχικο τις νυχτες οταν θα ειναι παντρεμενοι....ουυυυυ).

 

Γενικα προσπαθησε να μην μπλεξεις με και καλα μικρομαγαζια φαρμακεια η ιδιωτες φαντασμενοι που πιστευουν οτι πρεπει πουλοντας το χιλιογρατζουνισμενο παιχνιδι του μεγαλυτερου αδελφου τους θα εξοφλησουν δανειο μηχανης η αυτοκινητου.

 

Εαν πιστευεις οτι θελεις να βαλεις περισσοτερα χρηματα στον 1,5 πρωτο χρονο παρε το switch.

 

Σε αυτα που ζηταει  για μενα μονοδρομος ειναι το switch ή στην χειροτερη μετα παει για wiiu.Απλως με το switch εχει σιγουρα αλλα 3 χρονια μπροστα του ενω το wiiu ειναι νεκρη κονσολα.Και αφου το θελει για multiplayer και οπως φαινεται δινει μεγαλη εμφαση η nintendo στο κομματι αυτο με το switch.

 

Αυτη την στιγμη και για εναν χρονο (με 2ο χερι παιχνιδια) εαν θελει να απασχολησει τα παιδια σε ενα σπιτι, φτηνοτερο wii / wii u απο το switch και με πολυ καλυτερα / ποικιλα παιχνιδια για μικρες ηλικιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι εχει καλυτερα/μεγαλυτερη ποικοιλια παιχνιδια το wiiu συμφωνω αλλα δεν παυει να ειναι νεκρη κονσολα.

 

Επισης απ'οτι φαινεται η nintendo θα κανει port τα περισσοτερα καλα παιχνιδια του wiiu για το switch.Το εκανε ηδη με το mario kart 8 deluxe το οποιο ειναι και η definitive εκδοση.Και λογικα θα ακολουθησει και το smash bros και αλλα παιχνιδια,συμφωνα παντα με φημες

 

Eπισης μεγαλο συν απο το κουτι του το switch εχει ηδη 2 controller.Δεν χρειαζεται να αγορασει επιπλεον χειριστηριο.

Ασε που σε αυτες τις ηλικιες το φορητο ειναι οτι πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά λέει ο Maz πάνω... Καμμία σχέση το U με το switch για ηλικία των 7 που λέει ο φίλος... Wii Sports 2 wiimotes και καθάρισε.. Άντε και 2 πλαστικά τιμονάκια για MK8....

 

Το μόνο που έχει παραπάνω το switch από το U είναι το ARMS αλλά το U έχει Smash... 

 

(Mario Party, Rabbids, Wii games) .. Δεν υπάρχει σύγκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι εχει καλυτερα/μεγαλυτερη ποικοιλια παιχνιδια το wiiu συμφωνω αλλα δεν παυει να ειναι νεκρη κονσολα.

 

Επισης απ'οτι φαινεται η nintendo θα κανει port τα περισσοτερα καλα παιχνιδια του wiiu για το switch.Το εκανε ηδη με το mario kart 8 deluxe το οποιο ειναι και η definitive εκδοση.Και λογικα θα ακολουθησει και το smash bros και αλλα παιχνιδια,συμφωνα παντα με φημες

 

Eπισης μεγαλο συν απο το κουτι του το switch εχει ηδη 2 controller.Δεν χρειαζεται να αγορασει επιπλεον χειριστηριο.

Ασε που σε αυτες τις ηλικιες το φορητο ειναι οτι πρεπει.

 

Αυτη η ηλικια ειναι που η φορητοτητα ειναι ΜΕΓΑΛΗ εκπαιδευτικη κουβεντα. Δεν θες απαραιτητα σαν γονιος παντου-ΠΑΝΤΑ το ηλεκτρονικο...

Καλυτερα ενα 2ΔΣ παρα ενα switch, φτηνοτερο στο σπασιμο.

Επισης αναφερομαι καθαρα σε μεταχειρισμενο μηχανημα (αρα τα χειριστηρια συνηθως στις αγγελιες πανε πακετα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περίμενα από τον Μaz τέτοιες εκρήξεις ωριμότητας (τέτοια ώρα δηλαδή γιατί άλλες ώρες μια χαρά τα λέει)- έως και πατρική στοργή (ή μητρική) άλλα έχει δίκιο 100%

 

Επίσης κανένα switch δεν μπορεί να μετατρέψει τον μπαμπά σε Bowser... Priceless. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wii u used κ hacked

 

Τελεια κ παυλα

 

Καλο το switch αλλα πχ δεν ειναι κ 2ds που θα το δωσεις στο πιτσιρικο κ δεν θα σου τρεμει η καρδια αμα του πεσει απ τα χερια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο το switch αλλα πχ δεν ειναι κ 2ds που θα το δωσεις στο πιτσιρικο κ δεν θα σου τρεμει η καρδια αμα του πεσει απ τα χερια...

 

Κάτι αντέχει και το Switch πάντως για να πούμε και του στραβού το δίκιο. 

 

 

Κι εγώ προτείνω Wii U στο φίλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

επιλογή Παιχνιδομηχανής

 

Μια βοήθεια .

Έχω το  ps3 και πρόσφατα χάλασε και το πήγα για επιδιόρθωση .

Δεν διαβάζει τα dvd . Θα δω τι κόστος έχει και μάλλον θα το φτιάξω  και θα πάει για πούλημα.

Είναι το πρώτο που βγήκε το fat . Ξέρει κανείς πόσο πάνω κάτω θα πιάσει αν το πουλήσω;

 

Απο εκεί και πέρα σκέφτομαι να πάρω για τον 9 χρονο γιο μου νέα παιχνιδομηχανή.

Θα παίζουμε και οικογενειακά π.χ  guitar hero ,star wars.

Γέρνω προς xbox χωρίς να έχω κάποιο λόγο.

Έχω σύγχρονη τηλεόραση αλλά όχι 4Κ.

Αν χαλάσει σε καμιά 5 ετία , τότε η επόμενη θα είναι όμως 4Κ οπωσδήποτε.

 

Αξίζει να πάω στο νέο xbox ή να πάρω το παλιό;

Αξίζει να πάρω ps4 και ποια έκδοση , έχω καταμπερδευτεί .

Πόσα TB χρειάζονται ; Έχουν άλλες διαφορές και τις καταλαβαίνεις στο παιχνίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...