Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα υπερ που εχει η προηγουμενη γενια (xbox 360/ps3) ειναι οτι εχουν τεραστια βιβλιοθηκη με παιχνιδια που τα βρισκεις σε τιμες χωμα.

Το xbox 360 και καποια μοντελα ps3 παιρνουν ''σπασιμο'' και παιζεις τσαμπε.

Αν αποφασισεις κονσολα προηγουμενης γενιας θα ψαξεις μεταχειρισμενο με προικα(παιχνιδια, 2ο χειριστηριο)

Στα θετικα της νεας γενιας ειναι τα καλυτερα γραφικα και οτι για αρκετο καιρο θα βγαινουν νεα παιχνιδια.Οι τιμες των παιχνιδιων ειναι αρκετα τσουχτερες,γιαυτο θα κοιτας μεταχειρισμενα η προς ενοικιαση απο video club.

Ζυγισε τα υπερ και κατα και αποφασισε.

Αποψη μου επειδη λες ο μικρος δεν ειναι απαιτητικος gamer το ps3 θα του κανει μια χαρα

Εχουν εμφανιστει προσφορες απο μεγαλες αλυσιδες καταστηματων σε xbox one και ps4 ξεκινανε απο 180 το xbox one με ενα παιχνιδι μαζι και ps4 slim με 2 παιχνιδια στα 300 ευρω..δες και αποφασισε.

Επειδη ακριβως τα παιχνιδια ειναι πολλα και με τιμες χαμηλες, αλλα και επειδη η κονσολα καινουρια βγαινει στα 175 ευρω, κλινω περισσοτερο στο ps3. Βλεπεις ειναι και το οικονομικο στη μεση......Θα προτιμησω καινουριο παντως για την εγγυηση και μονο.

Ο σκληρος που ποσταρα πιο πανω θα ταιριαξει στο ps3?

Ωπα μαγκες. Ωπα...

 

Εξαρταται ποσο μικρος ειναι. Γιατι δε ρωτας το παιδι? Αυτος ξερει σιγουρα παραπανω, εχει αποψη, ξερει απο το σχολειο.

Να του παρεις οτι θελει το παιδι. Ετσι κι αλλιως αυτος θα το δουλεψει το μηχανημα.

 

Αν ητανε για σενα η κονσολα, θα ελεγα ps3 ασυζητητη. Το απολαμβανω περισσοτερο στα παιχνιδια. Εχει πληθωρα και ειναι κι οικονομικο.

Το ps4 δε με εχει πεισει ακομα. Θελει καποια χρονια ακομα στην αγορα για να πω οτι μπορει να συγκριθει με το βασιλια, το ps3.

Ασε τα λεφτα στα παιχνιδια, που ειναι φαρμακειο.

 

Πρωτα ρωτα το παιδι. Εχουν περισσοτερο μυαλο απ οτι νομιζουμε.

Εννοειται οτι θα παρει αυτο που θελει αυτος. Απο την πρωτη στιγμη ειπε playstation 4 απλα επειδη ειναι πανακριβο και λεω να τον παω σε κατι οικονομικοτερο. Απο οτι φαινεται με το ps3 ειναι ικανοποιημενος. Και εγω συμφωνω με εσενα οσον αφορα τα παιχνιδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι κανει ο δισκος αλλα θα χρειαστεις και mounting bracket να κουμπωσει ο δισκος.Αν θυμαμαι δεν περιεχεται το bracket μαζι με την κονσολα.

 

http://www.skroutz.gr/s/8139313/OEM-Hard-Disk-Drive-Mounting-Bracket-PS3-Super-Slim.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου ταπεινή γνώμη πάντως είναι ότι δεν αξίζει να δώσεις 175€ για PS3 τη δεδομένη χρονική στιγμή οταν με +10 ευρώ πας σε XBOX που είναι νεότερη γενιά.
Μπορείς να βρείς ανετότατα μεταχειρισμένα PS4 στις αγγελίες με 200-230€ και με εγγύηση.

Κουμάντο βέβαια δεν κάνω εγώ στα χρήματα επομένως η τελική απόφαση είναι δική σου, και του μικρού φυσικά.

Αν μπορούσες να βρεις αρκετά φθηνότερα ένα PS3 (ας πούμε 130€) τότε θα είχε νόημα να πας σε PS3. Κοίτα και στις αγγελίες, υπάρχουν μεταχειρισμένα σε πολύ καλή κατάσταση και με εγγύηση, δεν έχεις να χάσεις κάτι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη νομιζεις οτι το ps3 ειναι φθηνοτερο σαν ΣΚΕΤΗ κονσολα απο το ps4.

To δικο μου στους 2 μηνες ηθελε σκληρο και χαλασε το αναλογικο στο χειριστηριο.

Το χειριστηριο το γλιτωσα με χειρουργιο και καθαριστικο επαφων στους ροοστατες του. Τον σκληρο ομως τον πληρωσα.

 

Βαλε κι αυτα μεσα στο καλαθι κι ειναι 100-120 ευρω εξτρα. Με τις υγιες μου.

 

Το ps4 μου μοιαζει αθανατο, ποιοτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω τη γνωμη μου.

Το PS3 σαν entry level console αξιζει με χιλια. εχει απειρους τιτλους και σαφως φθηνοτερους.

Αλλα... στα 175 + το mounting bracket + σκληρος + HDMI cable= 240 χοντρικα

Αυτη τη στιγμη παιζει προσφορα ΧΒΟΧ 1 με 1Τερα σκληρο στα 190 με παιχνιδι, οποτε αν το δει καποιος κυνικα θα πει οτι ειναι κλεψια και πεταμενα λεφτα να πας σε ΠΣ3. Εγω δε θα εδινα τοσα για κονσολα δεκαετιας.

Το ΠΣ3 αξιζει στις μερες μας μονο αν το αγορασεις χακαρισμενο-μεταχειρισμενο με 140-150 ευρω και παιζεις offline. Online ενεχεi ο κινδυνος ban.

 

Επειδη προκειται περι μικρου πρεπει να λαβεις υποψη και τι εχουν οι φιλοι του αν αυριο μεθαυριο θελει να παιζει online.

Το κοβω χλωμο να εχουν ΧΒΟΧ, Αν εχουν ΠΣ3 και "ζηλεψε" απο αυτους τοτε ισως ειναι καλη επιλογη.

Οι φιλοι του γιου μου εχουν ολοι ΠΣ4 και αυτο ειναι η "μοδα" στην πιτσιρικαρια πλεον, οποτε σε 1-2 χρονια μπορει να σου ζηταει ΠΣ4 εφοσον γλυκαθει απο το ΠΣ3.

Επισης το online σε ΧΒΟΧ + ΠΣ4 εχει 50 ευρω χοντρικα ανα ετος. Σε ΠΣ3 ειναι δωρεαν

 

Αν ειναι θεμα χρηματων πας αβλεπι σε ΧΒΟΧ 1 της προσφορας

Αλλιως αντι για ΠΣ3 + παρελκομενα κανεις την υπερβαση και παιρνεις ΠΣ4 που ειναι επισης σε προσφορα (οχι τοσο δυνατη) στα 299 με 2 παιχνιδιa. Ισως βγει και κατι καλυτερο. Παιχνιδια βρισκεις και εκει φτηνα αν δε τα αγοραζεις day one.

 

και επειδη ειπα για υπερβαση, αν αγορασεις 2 παιχνιδια για το ΠΣ3 καπου στα 300 θα σου βγει χοντρικα γιατι αυτα που ποσταρες ειναι σκετη κονσολα.

 

Επισης απ οτι ειδα παιζουν και καλες προσφορες για ΠΣ4 στο αμαζον με 3 παιχνιδια και 1Τ σκληρο.

 

Μελετησε τα threads παρακατω. Θεωρω πως δεν ειναι σοφη επιλογη να δωσεις τοσα χρηματα για ΠΣ3

 

http://www.insomnia.gr/topic/628151-ps4-slim-500gb-2-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-299%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%8E-public/

http://www.insomnia.gr/topic/628415-xbox-one-1tb-gow-4-3-%CE%BC%CE%AE%CE%BD%CE%B5%CF%82-live-%E2%82%AC189-kotsovolos-online-only/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βοηθεια σας. Θα ψαξω γι μεταχειρισμενο ps3 και αν δεν βρω κατι μαλλον θα παω σε ps4 απο amazon. Να ειστεκαλα ολοι για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμαρτια ειναι φιλε μου να πας σε ps3 .οι τιμες ειναι πολυ υψηλες γιαυτην την κονσολα.δεν αξιζει με την καμια απο οποια μερια και να το δεις.μη ξεχνας οτι θα εχεις μια κονσολα στο σπιτι και μπορεις και εσυ και καποιος αλλος η ο μικρος σου σε 1 -2-3 χρονια να παιζει.στα ιδια λεφτα θα βρεις ps4-xbox one,δες για black friday  πιστευω θα πετυχεις καλη τιμη.οσο για τα games  ιδιες τιμες εχουν.δεν θα πας να παρεις το fifa 17. θα του παρεις το fifa 14  που εχει 14 ευρο στο ps4 και 16 ευρο στο ps3.αν διαλεγεις games  που εχουν βγει πριν 1-2 χρονια δεν διαφερουν απο το ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα πω και το αλλο μιας κ ο μικρος ειναι 10 χρονων και "συνηθως" με τα cod games

οι περισσοτεροι θελουν να παιζουν με hacks κλπ,μην αγορασεις ps3 super slim εκτος

οτι ειναι ακριβο,δεν θα μπορει να κανει αυτο που θελει κ θα ζηταει αλλη κονσολα μετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσοτεροι εχετε δικιο οντως δεν αξιζει το ps3 το ps4 θα ειναι μαι καλη επιλογη και φυσικα επενδυση για το μελλον γιατι εννοειται οτι δεν θα αλλαζει καθε χρονο κονσολα!!!!!!!!! Το xbox one απο παιχνιδια τι λεει? Ειναι "καλυτερη" επιλογη απο το ps4 η ειναι καθαρα υποκειμενικο και το τι ζηταει ο καθενας? Απο την παρεα του δεν εχει προς το παρον καποια κονσολα, εκτος απο εναν που εχει ps2 νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω κατω τα ιδια ειναι..για μενα ενα κλικ ποιοτικοτερα υλικα φτιαγμενο το xbox και ενα κλικ καλητερο hardware  απο θεμα γραφικων το ps4.τα πιο πολλα παιχνιδια που βγαινουν ειναι και για τις 2 κονσολες.ωστοσο το ps4  θα σε βολεψει στο θεμα οτι θα βρεις πιο ευκολα καποιο παιχνιδι απο τι το xbox.πχ αν πας να νοικιασεις ενα game  θα βρεις 50 για ps4  και 10 για xbox. το ιδιο ισχυει και για την αγορα παιχνιδιων.θα βρεις σε πιο πολλα καταστηματα ποικιλια gia ps4  και αγγελιες μεταχειρισμενων,που αυτο συνεπαγεται και με καλητερες τιμες αφου υπαρχει ανταγωνισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες. Τελικά τσιμπησα απο τον ΟΤΕ της περιοχής μου το ps4 με 1TB σκληρο και δωρο το Uncharted στα 249. Πιστευω οτι αξιζει η αγορα και οτι θα το καταευχαριστηθει ο μικρός (και εγω φυσικα!!!!!!).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες. Τελικά τσιμπησα απο τον ΟΤΕ της περιοχής μου το ps4 με 1TB σκληρο και δωρο το Uncharted στα 249. Πιστευω οτι αξιζει η αγορα και οτι θα το καταευχαριστηθει ο μικρός (και εγω φυσικα!!!!!!).

Μπραβο φιλε!!!!!!!Εκανες (για μενα) την καλυτερη αγορα!!!!!!!Αυτο το πακετο ηθελα παντα κι εγω!!!!! :-D

 

Υ.Γ. Αν τερματισεις το Uncharted (το 4 δεν ειναι; ) και δεν θελησεις να το κρατησεις,το πουλας μιας και εχω τα αλλα 3;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περναω εξω απο τα public (επαρχια μενω) και γινοταν ο κακος χαμος. Ευτυχως μια γνωστη μου λεει οτι εχει και ο ΟΤΕ προσφορα. Βουρ για τον ΟΤΕ λεω, ψυχη μεσα μονο κατι παππουδες για λογαριασμο. Το πακετο ηταν πισω απο την ταμια, εδω ειμαστε λεω και ειχε μονο ενα κομματι......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γεια το μηχανημα.ευχομαι να το ευχαριστηθειτε με τον μικρο.φτιαξτε playstation account τωρα και ειστε ετοιμοι!κατα καιρους να ξερεις το psstore βγαζει καλες προσφορες για τον μικρο με 5-6 ευρο.και αν βαλεις και ps plus εχεις δωρεαν καποια παιχνιδια καθε μηνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...