Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και μένα μου αρέσει πιο πολύ το πσ το απλό έχεις πάρει σωστά;

Ναι το απλο εχω παρει.Δεν ειχα υπομονη να περιμενα για το pro.  :-D Παντως δεν το μετανιωσα καθολου!!!Ετσι κι αλλιως το 4k εχει ακομα μελλον!!!Οποτε μεχρι να πεσουν οι τιμες (ps4 pro,4k tv,να εχουν βγει παιχνιδια κτλ,ισως να υπαρχουν λεφτα και μεχρι τοτε :-D ) και ισως να την κανω καποια στιγμη την αναβαθμιση!!!Προς το παρον για εμενα δεν αξιζει ακομα εφοσον μπορεις να χαρεις απο τωρα και το απλο ps4 γιατι οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο γραφικα για την ωρα πανω κατο ιδια ειναι ναι.απλα φοβαμε στην πορεια μηπως το κανουν να απεχει η μερα με την νυχτα στα παιχνιδια που θα βγουν.πχ στα ιδια games που υπηρχαν στο ps3 kai ps4 otan ηρθε το ps4 στην αγορα η διαφορες δεν ηταν το χαος.

μολις ομως φτιαχνοταν καινουργια παιχνιδια για το ps4 σαν κυριαρχη κονσολα και παραλληλα φτιαχνοταν και για το κοινο του  ps3 kai 360 αντιστοιχα οι διαφορες ηταν λες και επαιζες στο ps1 vs ps4 που λεει ο λογος. και αντιστοιχα one kai 360.πιστευω το εκαναν επιτηδες οι developers για να προτρεψουν το κοσμο να αγορασει τις καινουργιες κονσολες και δεν ασχολουνταν να κανουν τα games ομορφα και στις παλιοτερες.αν γινει αυτο που λεω θα γινει οταν ερθει και το σκορπιο στην αγορα λογικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω που εχω και 4k τηλεοραση προτιμησα το ps4 slim αντι να περιμενω το προ και να δώσω και +100.. Μια χαρα ειναι τα γραφικα! Εξάλλου το παιχνιδι δεν το κανουν τα γραφικα! Ανετα παιζω ακομα σε ps3 φιλου fifa και δεν μου κακοφαινοντα τα χαμηλοτερα γραφικα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω που εχω και 4k τηλεοραση προτιμησα το ps4 slim αντι να περιμενω το προ και να δώσω και +100.. Μια χαρα ειναι τα γραφικα! Εξάλλου το παιχνιδι δεν το κανουν τα γραφικα! Ανετα παιζω ακομα σε ps3 φιλου fifa και δεν μου κακοφαινοντα τα χαμηλοτερα γραφικα..

 

 

Το ότι είναι μια χαρά τα γραφικά του απλού είναι καθαρά δική σου άποψη γιατί στα χαρτιά το pro έχει κοντά διπλάσιες επιδόσεις στην gpu.. Επίσης, στα 100 ευρώ διαφορά είναι και τα 500GB επιπλέον αποθηκευτικού χώρου που έτσι όπως έχουν φτάσει τα πράγματα το ελάχιστο που χρειάζεται κάποιος είναι 1tb ειδικά εάν σκοπεύει να παίζει digital και δεν θέλει να σβήνει και να ξανακατεβάζει παιχνίδια αλλά να είναι "άνετος". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι μια χαρά τα γραφικά του απλού είναι καθαρά δική σου άποψη γιατί στα χαρτιά το pro έχει κοντά διπλάσιες επιδόσεις στην gpu.. Επίσης, στα 100 ευρώ διαφορά είναι και τα 500GB επιπλέον αποθηκευτικού χώρου που έτσι όπως έχουν φτάσει τα πράγματα το ελάχιστο που χρειάζεται κάποιος είναι 1tb ειδικά εάν σκοπεύει να παίζει digital και δεν θέλει να σβήνει και να ξανακατεβάζει παιχνίδια αλλά να είναι "άνετος". 

Μπορει να εχει δυνατοτερη gpu οπως σωστα αναφερεις!!!αλλα ο επεξεργαστης ειναι μια απο τα ιδια.Οπωτε μην περιμενεις να δεις και τις ουαου διαφορες.Μερικοι που θα παρουν το προ νομιζουν οτι θα δουν κανα  next gen αλμα(αυτο ειναι τελιως λαθος αποψη κατεμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εχει δυνατοτερη gpu οπως σωστα αναφερεις!!!αλλα ο επεξεργαστης ειναι μια απο τα ιδια.Οπωτε μην περιμενεις να δεις και τις ουαου διαφορες.Μερικοι που θα παρουν το προ νομιζουν οτι θα δουν κανα next gen αλμα(αυτο ειναι τελιως λαθος αποψη κατεμε)

Καλά εννοείται αυτό! Το θέμα είναι ότι όπως έχουν προς το παρών οι τιμές αξίζει να δώσει κάποιος 100 ευρώ παραπάνω για επιπλέον επιδόσεις και αποθηκευτικό χώρο. Προσωπικά πιστεύω ότι μόλις κυκλοφορήσει το pro το slim θα γίνει ακόμα φθηνότερο με την μορφή bundles οπότε εκεί ίσως να αξίζει για κάποιον που δεν έχει 4k τηλεόραση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτατε μονο τις τιμες του βασικου μοντελου κοιταξτε και λιγο τα bundles που βγαινουν.. Για παραδειγμα δεν αξιζει να παρεις το ps4pro day one γιατι θα το παρεις σκετο ενω σε 2-3 βδομαδες θα βγαλουν πολυ καλυτερα πακετα.. Πχ. Εγω πηρα slim 1tb + 2o dualshock + fifa 17 στα 359.. Αν πηγαινα να παρω το pro με αυτα τα εξτρα δεν θα βγαινε 100 ευρω παραπανω αλλα γυρω στα +180.. Σαφως θα βγαλει αντιστοιχες προσφορες και για το pro αλλα μιλαμε για τουλαχιστον 1μιση μηνα απο τωρα (δηλαδη υπομονη) και τουλαχιστον +100 ευρω (που μεταφραζονται σε επεκταση εγγυησης+psplus 12μηνο+ενα ακομα game) και ολα αυτα για λιγο καλυτερα γραφικα..

Εννοειται οτι για τον καθενα τα γραφικα εχουν διαφορετικη σημασια.. Εγω για παραδειγμα δινω βαρος στο gameplay ενος παιχνιδιου και οχι στο αν μια σκια στο προσωπο του χαρακτηρα ειναι πιο ρεαλιστικη απο μια αλλη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά η διαφορά είναι 200 vs 400. 200 βρίσκεις το OG σε προσφορές, που μάλιστα έχει μεγαλύτερο κόστος (28 vs 14nm APU die).

 

Το ότι η Sony πουλάει το Slim στα 300 (αν και ήδη άρχισε η πτώση) είναι ξεκάθαρα upselling tactic για να σπρώξει το Pro, όχι γιατί το Slim έχει τόσο μεγάλο κατασκευαστικό κόστος...

 

Anyway, αναλόγως τι παίζει ο καθένας, θα πράξει αναλόγως. Κάποιος που ήδη παίζει π.χ. FIFA/Pro σε 1080p60 στο OG, δεν φαίνεται να έχει να κερδίσει κάτι με το Pro. Δεν θα πάρουν patch όλα τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλι καλα που το καταλαβες :-D

 

2 εβδομαδες εμειναν

 

 

οποιος παει για καινουργιο δεν αξιζει παιδια αλλη εκδοση εκτος του προ.εκτος και παει για μεταχειρισμενο που θα γλιτωσει ενα σεβαστο ποσο.

 

εχω την εντυπωσει οτι θα το <<χαντακωσουν>> το απλο σε λιγο καιρο.σε εισαγωγικα παντα και δικη μου αποψη.και τι ενοω...

η sony εχει δεσμευτει οτι στο απλο και στο προ ολα τα multiplayer παιχνιδια  θα τρεχουν στα ιδια frames.αλλα πισω απο αυτο ισως κρυβεται μια <<παγιδα>> παλι σε εισαγωγικα.ενα game  που θα ετρεχε στα 30 frames με ωραια γραφικα αν δεν εβγαινε το προ,,τωρα πιστευω και για να λεω την αληθεια πηρε το αυτι μου απο ανθρωπους που εχουν ασχοληθει πολυ με το θεμα οτι  δεν θα τρεχει 30 frames. θα τρεχουν 60 και στο απλο και στο προ. με την μονη διαφορα για να εκμεταλευτουν την δυναμη του προ και να πιασει και τοπο η αναβαθμιση θα αναγκαστουν στο απλο ps4  να ριχνουν πολυ κατω τα γραφικα για να τρεχει 60 frames.ο χρονος θα δειξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απο θέμα γραφικών ποια κοσνολα προτεινεται καλυτερα;;

 

PS4 Pro ή Xbox One S

 

απο παιχνιδια παιζω tomb raider, halo, PS4, Cod  assasins creed κλπ..

 

 

Το απλό PS4 είναι δυνατότερο του xbox one S. Το PS4 Pro που είναι κατά πολύ δυνατότερο του PS4 OG λογικά δεν θα είναι αρκετά πιο δυνατό και από το xbox one S; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...