Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα με το ενδεχόμενο εξομοίωσης του ps3 ασχολιόμαστε? Δεν είναι το μείζον θέμα ούτε το συνολικό "horsepower" που απαιτήται, ούτε αν φόραγε nvidia g72-like τσιπάκι κλπ. Το θέμα είναι η βούληση της sony να κυκλοφορήσει πληροφορίες γύρω από την αλλοπρόσαλλη αρχιτεκτονική του συστήματος (και συγκεκριμένα του CELL). Επίσης αν ήταν εύκολο και ανέξοδο θα είχε προχωρήσει και η ίδια πιστεύω σε ένα αντίστοιχο πρόγραμμα με το xone BC σε μερικούς first party τίτλους της, από το να καλοπιάνει τους devs να κάνουν reuse τα ίδια assets στο νέο devkit του ps4 για τα "hd remasters".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η αρχιτεκτονική του Cell ανοιχτότατη είναι, σε αντίθεση με αυτή του RSX. Υπάρχουν ένα σωρό πληροφορίες και documentation στο site της IBM.

 

Το θέμα με τον Cell είναι πως θα κάνεις emulate κάποια πράγματα με τους πόρους του PS4, όπως για παράδειγμα το εσωτερικό bus (EIB) με το οποίο επικοινωνούν τα διάφορα components (SPUs κλπ.) του Cell, το οποίο φτάνει τα 300GB/s. Δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο PS4, με την ίδια λογική που δεν υπάρχει κάτι που να matchάρει το eDRAM bus (48GB/s) του Graphics Synthesizer στο PS3.

 

Δυστυχώς ο κόσμος χάνει το δίκιο του όταν ζητάει το ακατόρθωτο (αυτό που δεν έχει επιτευχθεί ούτε σε ακριβά PC)... ας απαιτήσουμε κάτι πιο ρεαλιστικό για αρχή (όπως PSone emulation).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ψάχνομαι να αγοράσω κονσόλα αυτόν τον καιρό και επειδή παίζουν διάφορες προσφορές, μερικές σκόρπιες σκέψεις (από την οπτική ενός κατόχου PC+PS3, που δεν είχε ποτέ κονσόλα της MS):

 

- Έχω «κρατημένο» το XBOX One S από το amazon.co.uk (εκκρεμεί δηλαδή η πληρωμή). Για μένα, που δεν είχα ποτέ ούτε το X360, είναι νομίζω η πιο συμφέρουσα αγορά από άποψη gaming. Θα μπορέσω να παίξω όλα τα Halo/GoW/Forza που δεν έχω παίξει μέχρι σήμερα και να «πουλήσω» την κονσόλα σε 1 χρόνο μαζί με εγγύηση και με όσα games θα έχω τσιμπήσει. Τεράστιο υπέρ το BC με το X360, μέτριο υπέρ το XBONE-to-Win10 streaming.

 

- Είμαι πολύ προβληματισμένος με το C-chassis PS4. Για μένα είναι το καλύτερο value-for-money αυτή τη στιγμή προς playstation μεριά, αλλά πριν πάρω PS4 θέλω πρώτα να δω την πολιτική που θα ακολουθήσει η Sony και οι developers σχετικά με την υποστήριξη του «παλιού» PS4. Τεράστιο υπέρ το remote play, τεράστιο μείον η έλλειψη BC.

 

- Υπάρχει ακόμα ένας παράγοντας που με απομακρύνει από την αγορά του PS4, το PS Now. Το δοκίμασα στο πισί μου και παίζει αρκετά καλά, με server Αγγλίας. Τουτέστιν, ακόμα και αν δεν είχα PS3, θα μπορούσα από το πισί μου ή την TV μου να νοικιάσω και να  παίξω τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν, χωρίς την ύπαρξη κονσόλας. Άρα οποιοσδήποτε μπορεί να παίξει τα σημαντικότερα games του PS4 (αφού πρόκεινται για remasters), μείον 4-5 τίτλους που ανέφερα πιο πάνω.

 

- Όποιος ψάχνεται για κονσόλα, να υπολογίζει ότι μέσα στις γιορτές θα παίξει στάνταρ προσφορά Xbox One S + game στα 250 ευρώπουλα και C-chassis + game στα 200-230 ευρώ. Πιθανότατα να θέλετε να περιμένετε δυο-τρεις μήνες πριν αγοράσετε κάποιο twin.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Όποιος ψάχνεται για κονσόλα, C-chassis + game στα 200-230 ευρώ. Πιθανότατα να θέλετε να περιμένετε δυο-τρεις μήνες πριν αγοράσετε κάποιο twin.

Εγώ κρατάω αυτό και περιμένω να γίνει για να πάρω PS 4. Είμαι super ικανοποιημένος με το Xbox One αλλά τα Bloodborne και Nioh έχουν άλλο αέρα.

 

Malthador μην το σκέφτεσαι πολύ. Όποια και να πάρεις θα τα βγάλει τα λεφτά της και από την στιγμή που λες ότι δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με τα μεγάλα χαρτιά της Xbox φουρνιάς, μόνο με αυτά να ασχοληθείς (λέμε τώρα) θα καείς για ώωωωωωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βοηθείστε και εμένα ρε παιδιά. Είχα PC και (έχω Wii-U και amiga 600) χάλασε το motherboard και το έκανα κομμάτια πούλησα αρκετά εντόσθια και τέλος πάντων εντάξει με τα χρήματα δεν υπάρχει πρόβλημα. Καλό χρυσό το wii-u αλλά πιο πολύ το πήρα για τα κοριτσάκια μου. Όχι οτι χαλάστηκα και πολύ που χάλασε το pc ευκαιρία έψαχνα να στήσω καινούργιο αλλά στο κάπως μακρινό μέλλον (μετά zen εποχής) μια χαρά με υπηρέτησε τόσα χρόνια.  Λόγω χρόνου και οικογένειας το pc είχε μετακομίσει σαλόνι για κανά dawn of war, hearthstone youtube, facebook λίγο browsing -πληρωμή λογαριασμών. Σαν πρόχειρη λύση μέχρι να φτιάξω καινούργιο PC  (πάλι για Living room -htpc θα είναι  αν και gaming) σκέφτομαι την αγορά μιας κονσόλας. Από την μία βλέπω το xbox s με τα apps του και το Onedrive (όπου έχω αρκετά gigabytes από οικογειακό υλικό) από την άλλη σε ένα μήνα βγαίνει το ps4pro με παιχνίδια που πάντα γούσταρα (πχ. street fighter) και είμαι σε ΜΕΓΑΛΟ δίλλημα - Πάντως μιας και το steam library που είχα είναι τεράστιο (200+ games) κάποια στιγμή θα ξαναφτιάξω Pc (αν μη τη άλλο για τα παιδιά για τις εργασίες τους (δικαιολογίες χεχε) αν και σε κανά -2 χρόνια τουλάχιστον είναι μικρά ακόμα :-D ). Αν πάρω xbox θα χτίζω βιβλιοθήκη με το Play anywhere. Από την άλλη αν όταν φτιάξω το pc θα είναι άχρηστο το xbox...

 

Σαν λειτουργικό γενικά όσοι έχετε εμπειρία και από τις 2 κονσόλες σαν μηχάνημα γενικά θα με κάλυπτε κάποιο από τα 2 παραπάνω και γιατί? Το αγαπημένο μου είδος είναι τα strategy και δυστυχώς και τα δυο είναι πάτος σε αυτό τον τομέα - αλλά εντάξει θα το υπομείνω. Δυστυχώς ότι πάρω τώρα εκεί θα μείνω σαν οικοσύστημα - δεν υπάρχουν χρήματα να πάρω πχ PS4PRO τώρα π.χ και scorpio του χρόνου. Σκέφτομαι πολύ άσχημα το xbox S και να αναβαθμίσω σε scorpio - από την άλλη θέλω κάτι ΧΘΕΣ - και το PS4P βγαίνει τον άλλο μήνα !

 

help! :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που γενικα χρηματα δεν παιζουν οπως λες και εσυ ευκολα και θες να αρχισεις να μαζευεις και για να φτιαξεις ενα καλο pc,εγω θα σου προτεινα να αγοραζες τις προηγουμενες εκδοσεις των κονσολων,δηλαδη ή play ή Xbox για να γλυτωσεις απο εκει χρηματα για το νεο pc.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που γενικα χρηματα δεν παιζουν οπως λες και εσυ ευκολα και θες να αρχισεις να μαζευεις και για να φτιαξεις ενα καλο pc,εγω θα σου προτεινα να αγοραζες τις προηγουμενες εκδοσεις των κονσολων,δηλαδη ή play ή Xbox για να γλυτωσεις απο εκει χρηματα για το νεο pc.

Και αν δεν σε πειραζει μτχ με υπολοιπο εγγυησης μιασ και το θεωρεις προσωρινη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ps4. Λογω ελλειψης χρονου το χρησιμοποιησα ελαχιστα και τελικα το πουλησα. Τωρα εχω μεινει με το pc και παιζω games εκει. Τωρα σκεφτομαι. Να παρω το ps4 pro ή το xbox one s (υπαρχει και μια ωραια προσφορα πακετο με το fif 17)? Δευτερη εκδοχη να παρω το ps4 pro ή να περιμενω μεχρι να βγει το xbox scorpio και να διαλεξω αναμεσα στα δυο? Και τριτη εκδοχη να μεινω με το pc και να το αναβαθμισω αργοτερα? Βεβαια θα χασω τα exclusives του ps4. Τι προτινετε γενικα? Επισης παιζει η sony να βγαλει ps5 στο κοντινο μελλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έγραψα ότι θέλω μια κονσόλα για main (και υποκατάστατο pc) ΜΕΧΡΙ όταν (ΑΝ) -στήσω gaming PC. Απλά ρωτάω από την εμπειρία σας όσοι έχετε την τάδε κονσόλα πως σας φαίνεται σε λειτουργίες browsing, facebook, e-banking(λέμε τώρα) ΟΣΟΙ την χρησιμοποιείτε έτσι ΑΝ την χρησιμοποιείτε ως τέτοια. Θα μου πείς δεν παίρνεις tablet πχ - δεν είναι το θέμα αυτό θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας από το λειτουργικό της σε θέματα ΕΚΤΟΣ gaming (media player κτλ). -Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε δίλημμα

 

Έχω βρει σε πολύ καλή τιμή το ps4 με 2 χειριστήρια και παιχνιδια.

 

Από την άλλη σκέφτομαι το καινούργιο που θα βγει σε λίγο καιρό.

 

Τι να κάνω; Θα έχει μεγάλες διαφορές το απλό από το pro;

Αξίζει να πάρω τώρα το απλό ps4;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε δίλημμα

 

Έχω βρει σε πολύ καλή τιμή το ps4 με 2 χειριστήρια και παιχνιδια.

 

Από την άλλη σκέφτομαι το καινούργιο που θα βγει σε λίγο καιρό.

 

Τι να κάνω; Θα έχει μεγάλες διαφορές το απλό από το pro;

Αξίζει να πάρω τώρα το απλό ps4;;

 

Κρατησου λιγο να δουμε αν θα υπαρχουν σημαντικες βελτιώσεις στα παιχνίδια και στις FULL HD τηλεοράσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε δίλημμα

 

Έχω βρει σε πολύ καλή τιμή το ps4 με 2 χειριστήρια και παιχνιδια.

 

Από την άλλη σκέφτομαι το καινούργιο που θα βγει σε λίγο καιρό.

 

Τι να κάνω; Θα έχει μεγάλες διαφορές το απλό από το pro;

Αξίζει να πάρω τώρα το απλό ps4;;

Βρηκα τις διαφορες εδω http://www.techradar.com/news/gaming/consoles/ps4-pro-vs-ps4-what-s-the-difference--1328341. Το μονο που με χαλασε ομως στο ps4 pro ειναι οτι δεν εχει optical fiber sound. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...