Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειπα την γνωμη μου αν μιλαμε για την πρωτη φωτογραφια του πακετου.

 

Προφανως και αν μιλαμε για σκετο XboxOne 1tb εννοειται οτι δεν αξιζει ουτε με σφαιρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εχω ηδη ενα χβοχ ονε και σκεφτομαι την αγορα ειτε μιας καλης καρτας γραφικων ειτε ενος πσ4. Τι προτεινετε? Αυτο που με ξενερωνει ειναι οτι δεν υπαρχουν πλεον "αποκλειστικα" στο χ1 οποτε οτι παιζω σαυτο θα μπορω να το παιξω και στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι αποκλειστικότητες του ps4 δεν βλέπω το λόγο να το αγοράσεις, δεν θα κερδίσεις τίποτα παραπάνω σε σχέση με το one. Αν εισαι ανάμεσα σε PS4 και καρτας γραφικών επέλεξε καλύτερα το 2ο που θα έχεις και περισσότερες δυνατότητες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ηδη ενα χβοχ ονε και σκεφτομαι την αγορα ειτε μιας καλης καρτας γραφικων ειτε ενος πσ4. Τι προτεινετε? Αυτο που με ξενερωνει ειναι οτι δεν υπαρχουν πλεον "αποκλειστικα" στο χ1 οποτε οτι παιζω σαυτο θα μπορω να το παιξω και στο pc.

Εγω θα πηγαινα ps4 με κλειστα τα ματια, εχει παρα πολλα αποκλειστικα να παιξεις αλλα αυτο εξαρταται και απο τα παιχνιδια  που θες να παιξεις και κανενα δεν θα βγει λογικα στο pc (bloodborne, uncharted 4, god of war 4, ratchet and clank, last of us,days gone, horizon zero dawn, gran turismo sport,infamous second son). Ειναι μερικα απο τα αποκλειστικα της κονσολας. 

 

Απο την αλλοι στο pc δεν θα παιξεις κατι καινουργιο τουλαχιστον ααα παιχνιδη. Και για να δεις διαφορες με το xbox one θα πρεπει να δωσεις πολλα λεφτα διαφορα θα υπαρχει, αλλα δεν θαναι στα γραφικα τουλαχιστον μεγαλη, το μεγαλο πλεονεκτημα που θα εχεις θαναι στην αναλυση δηλαδη θα χεις πιο καθαρη εικονα και καλυτερο framerate.  

 

Με λιγα λογια αμα σε ενδιαφερει ενα παιχνιδη να χει πιο καθαρη εικονα και καλυτερο framerate πας pc αμα σε ενδιαφερει περισσοτερο να παιξεις μερικα αποκλειστικα που δεν υπαρχουν στο pc πας ps4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η 3η λυση να πουλησεις το XboxOne να αγορασεις μια καλη καρτα γραφικων και να αγορασεις και ενα ps4 για τα exclusives του(αν σε ενδιαφερουν αλλιως καθολου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πηγαινα ps4 με κλειστα τα ματια, εχει παρα πολλα αποκλειστικα να παιξεις αλλα αυτο εξαρταται και απο τα παιχνιδια που θες να παιξεις και κανενα δεν θα βγει λογικα στο pc (bloodborne, uncharted 4, god of war 4, ratchet and clank, last of us,days gone, horizon zero dawn, gran turismo sport,infamous second son). Ειναι μερικα απο τα αποκλειστικα της κονσολας.

 

Απο την αλλοι στο pc δεν θα παιξεις κατι καινουργιο τουλαχιστον ααα παιχνιδη. Και για να δεις διαφορες με το xbox one θα πρεπει να δωσεις πολλα λεφτα διαφορα θα υπαρχει, αλλα δεν θαναι στα γραφικα τουλαχιστον μεγαλη, το μεγαλο πλεονεκτημα που θα εχεις θαναι στην αναλυση δηλαδη θα χεις πιο καθαρη εικονα και καλυτερο framerate.

 

Με λιγα λογια αμα σε ενδιαφερει ενα παιχνιδη να χει πιο καθαρη εικονα και καλυτερο framerate πας pc αμα σε ενδιαφερει περισσοτερο να παιξεις μερικα αποκλειστικα που δεν υπαρχουν στο pc πας ps4.

Θα ηθελα να παιξω τα αποκλειστικα του ps4 και γιαυτο το σκεφτομαι. Απο την αλλη αυτο που με καιει ειναι οτι αν παρω καρτα γραφικων θα γλιτωσω-δεν θα εχω εξοδα για τα παιχνιδια καθως και καλυτερη αναλυση την οποια ανεφερες και εσυ.παιζει και μια καλη προσφορα για το πλαυ στα media και δε ξερω τι να κανω :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον θέλεις να παίζεις αποκλειστικότητες του PS4 τότε πας κατευθείαν σε αυτό. Τώρα για το θέμα του κόστους των παιχνιδιών δεν υπάρχει κάποια λύση αν δεν μπορείς να το "ανεχθείς" τότε ειναι μονόδρομος ο υπολογιστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον υπαρχουν πολλα παιχνιδια ps4 ελαφρως μεταχειρισμενα σε καταστηματα και αγγελιες και σε αρκετα προσιτες τιμες!

Αξιζει πιστευω τωρα η αγορα ενος ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να αγοράσει PS4 και δυστυχώς δεν βρίσκω αρκετούς exclusive τίτλους που να δικαιολογούν την αγορά της κονσόλας σήμερα:

 

- Bloodborne

- Uncharted 4

- inFamous: Second Son

 

Αυτά τα τρία καλά exclusives έχω στα υπόψιν μου (μαζί με τα «όχι-και-τόσο-καλά» Until Dawn και Order 1886).

 

Τι άλλο exclusive υπάρχει στο κομμάτι των Action/Adventure/RPG που να δικαιολογεί την αγορά PS4 από έναν pc-gamer/PS3 owner, χωρίς να λάβουμε υπόψιν τους τίτλους που θα κυκλοφορήσουν κάποια στιγμή στο μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να αγοράσει PS4 και δυστυχώς δεν βρίσκω αρκετούς exclusive τίτλους που να δικαιολογούν την αγορά της κονσόλαςσήμερα

Που να τους βρείς, σε μία γενιά που χαρακτηρίζεται απο remaster τίτλους και HD συλλογές!? Μακράν η χειρότερη για μένα.

 

Τον πρώτο χρόνο πες τα δικαιολογούσαν κάπως, τώρα απλώς εύκολο χρήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να αγοράσει PS4 και δυστυχώς δεν βρίσκω αρκετούς exclusive τίτλους που να δικαιολογούν την αγορά της κονσόλας σήμερα:

 

- Bloodborne

- Uncharted 4

- inFamous: Second Son

 

Αυτά τα τρία καλά exclusives έχω στα υπόψιν μου (μαζί με τα «όχι-και-τόσο-καλά» Until Dawn και Order 1886).

 

Τι άλλο exclusive υπάρχει στο κομμάτι των Action/Adventure/RPG που να δικαιολογεί την αγορά PS4 από έναν pc-gamer/PS3 owner, χωρίς να λάβουμε υπόψιν τους τίτλους που θα κυκλοφορήσουν κάποια στιγμή στο μέλλον;

 

Είναι θέμα γούστου,πχ κάποιοι αγοράζουν κονσόλα και παίζουν μόνο Pro :D

 

Εχω 7 digital games στον δίσκο συν 4-5 που τα έχω σβήσει λόγω έλλειψης χώρου συν 4-5 cd τα οποία πούλησα.Εχω όμως PS4 απο όταν κυκλοφόρησε.Παίζω λίγο απο όλα η 2-3 συγκεκριμένα,ότι είναι μόνο campaign το τερματίζω και αν αξίζει το ξαναπαίζω μετά απο καιρό,όπως θα κάνω όχι με το TLOU.Οτι έχει multiplayer και μου αρέσει μένει στον δίσκο.Μπορεί πχ να μην παίξω τίποτα για 2 ημέρες λόγω χρόνου.

 

Η απόλυτη ξενέρα ήταν τους πρώτους μήνες κυκλοφορίας του PS4,δεν υπήρχε σχεδόν τίποτα,έπαιζα τότε μόνο το προβληματικό(online)BTF 4 και 2 digital games αγορασμένα τα οποία για κακή μου τύχη τα έδωσε το Plus δωρεάν.

 

Απο όλα αυτά ξεχωρίζω τα Uncharted,Bloodborne,TLOU.Με το δεύτερο δεν είχα την υπομονή να ασχοληθώ.Αν δεν παίζεις multiplayer τα campaign τελειώνουν γρήγορα,είναι λογικό να μην βρίσκεις ενδιαφέρον.

 

Το PS3 το ευχαριστήθηκα 7-8 χρόνια και με free online,το PS4 πιο λίγο.Εχω ξενερώσει με την πορεία «αρμέγματος» του gaming.Χαίρομαι που έζησα εποχές PS1,2+3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ratchet and Clank? 

 

Άντε πες κι αυτό μέσα, αλλά μάλλον πιο πολύ ως συμπληρωματικό είναι για τα δικά μου γούστα και όχι τόσο ως λόγος αγοράς κονσόλας, όπως είναι το Bloodborne ή το U4.

 

 

Το PS3 το ευχαριστήθηκα 7-8 χρόνια και με free online,το PS4 πιο λίγο.Εχω ξενερώσει με την πορεία «αρμέγματος» του gaming.Χαίρομαι που έζησα εποχές PS1,2+3.

 

Με απλή αριθμητική μου έρχονται στο μυαλό τα εξής exclusives του PS3:

 

- Ni no Kuni

- Demon's Souls

- TLoU

- Uncharted 1+2+3

- God of War 3

- MGS4

- LBP 1+2

- inFamous 1+2

- Beyond: Two Souls

- Heavy Rain

- Ratchet and Clank: Crack in Time + Future

- Red Dead Redemption (console exclusive βέβαια, but still)

- Journey

 

18 must-play exclusive games σε 8 χρόνια timespan και έχοντας αφήσει επίτηδες έξω τα Resistance 1+2+3 και Killzone 1+2+3 (γιατί δεν τα θεωρώ top τίτλους) και τα Ico+SotC, GoW 1+2 remasters (που έχουν λόγο ύπαρξης σαν remasters imho, αντίθετα με τα remasters που έχουν ξεσκιστεί να βγάζουν για το PS4). Ενώ στο PS4 βρίσκω 6-7 τίτλους (που να μην είναι όλοι top) όλους κι όλους σε 3 χρόνια timespan.

 

Εύλογα θα πει κάποιος «είσαι στόκος που συγκρίνεις τίτλους 8ετίας με τίτλους 3ετίας». Το πρόβλημα είναι ότι αν και 40m άτομα αγόρασαν PS4 για το future proofness που θα προσέφερε, πλέον διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το ότι η Sony θα το τηρήσει. Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι δεν θα βγει αύριο/μεθαύριο να μας πει ότι το παλιό PS4 θα τρέχει το επόμενο GoW σε 720p, ενώ το Pro σε 1080p. Ή «πάρε και αυτό το extra level για το Rime στο Pro, που δεν θα το έχει το παλιό PS4».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε πες κι αυτό μέσα, αλλά μάλλον πιο πολύ ως συμπληρωματικό είναι για τα δικά μου γούστα και όχι τόσο ως λόγος αγοράς κονσόλας, όπως είναι το Bloodborne ή το U4.

 

 

 

Με απλή αριθμητική μου έρχονται στο μυαλό τα εξής exclusives του PS3:

 

- Ni no Kuni

- Demon's Souls

- TLoU

- Uncharted 1+2+3

- God of War 3

- MGS4

- LBP 1+2

- inFamous 1+2

- Beyond: Two Souls

- Heavy Rain

- Ratchet and Clank: Crack in Time + Future

- Red Dead Redemption (console exclusive βέβαια, but still)

- Journey

 

18 must-play exclusive games σε 8 χρόνια timespan και έχοντας αφήσει επίτηδες έξω τα Resistance 1+2+3 και Killzone 1+2+3 (γιατί δεν τα θεωρώ top τίτλους) και τα Ico+SotC, GoW 1+2 remasters (που έχουν λόγο ύπαρξης σαν remasters imho, αντίθετα με τα remasters που έχουν ξεσκιστεί να βγάζουν για το PS4). Ενώ στο PS4 βρίσκω 6-7 τίτλους (που να μην είναι όλοι top) όλους κι όλους σε 3 χρόνια timespan.

 

Εύλογα θα πει κάποιος «είσαι στόκος που συγκρίνεις τίτλους 8ετίας με τίτλους 3ετίας». Το πρόβλημα είναι ότι αν και 40m άτομα αγόρασαν PS4 για το future proofness που θα προσέφερε, πλέον διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το ότι η Sony θα το τηρήσει. Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι δεν θα βγει αύριο/μεθαύριο να μας πει ότι το παλιό PS4 θα τρέχει το επόμενο GoW σε 720p, ενώ το Pro σε 1080p. Ή «πάρε και αυτό το extra level για το Rime στο Pro, που δεν θα το έχει το παλιό PS4».

Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα.Αγορασα περυσι το Ps4 ως μεγας οπαδος της σειρας Souls για το Bloodborne και δυστηχως στον τομεα των exclusive τα πραγματα ειναι τελειως τραγικα.Για καποιον που δεν εχει βεβαια gaming pc κλασσικα η δουλεια γινεται με τα multiplatforms αλλα στα καλα και αξιολογα exclusive λιγα τα πραγματα. Επισης και εμενα η Sony με την κυκλοφορια του pro μπορω να πω οτι μετα απο τοσα χρονια επεσε απιστευτα στα δικα μου ματια(αυτο μαζι με το γεγονος οτι οχι μονο εχει συνδρομη το Ps4 αλλα την ανεβασανε κιολας για τους κατοικους του εξωτερικου). Μαλλον σε βλεπω και εσενα να εισαι οπως και οι υπολοιποι εμεις που εχουμε και pc και ps4. Gaming κυριως στο pc και οποτε κατσει κανα exclusive(να ξεσκονιστει και η κονσολα)ps4.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...