Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τελη του χρονου το αναβαθμισμενο Xbox για να κλαινε οσοι πηραν XboxOne :P

Καταρχάς δεν βγαίνει τέλος του χρόνου αλλά κάποια στιγμή στα μέσα του 17.

 

Επίσης το αναβαθμισμένο Xbox Scorpio είναι αποκλειστικά για όσους ενδιαφέρονται για αναλύσεις 4k. Όπως ανέφερε και ο CEO του Xbox αν δεν έχεις 4k τηλεόραση δεν έχει νόημα να πάρεις το αναβαθμισμένο Xbox.

 

Οπότε άνθρωποι σαν εμένα που δεν ενδιαφέρονται για 4k δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καταρχάς δεν βγαίνει τέλος του χρόνου αλλά κάποια στιγμή στα μέσα του 17.

 

Επίσης το αναβαθμισμένο Xbox Scorpio είναι αποκλειστικά για όσους ενδιαφέρονται για αναλύσεις 4k. Όπως ανέφερε και ο CEO του Xbox αν δεν έχεις 4k τηλεόραση δεν έχει νόημα να πάρεις το αναβαθμισμένο Xbox.

 

Οπότε άνθρωποι σαν εμένα που δεν ενδιαφέρονται για 4k δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

 

Το scorpio θα πωλείται σε 1,5 χρόνο και σίγουρα δεν θα απευθύνεται μόνο σε αυτούς που έχουν 4κ τηλεοράσεις.... Απλά αν πουν την αλήθεια , ποιός θα αγοράσει το one S;

 

Βασικά το marketing τμημα της MS είναι για κλάμματα... και γενικότερα η sony τους παίζει μονότερμα....Εγώ που σκεφτόμουν  να αγοράσω τώρα και το one , δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Μετατρέποντας το xbox brand σε "win10" brand ο καταναλωτής έχει τις εξής επιλογές:

 

1)xbox one

2)xbox one s

3)xbox scorpio

4)PC

 

....από τις πολλές επιλογές και τα win10 exclusives , θα παρει playstation (ή ΝΧ) και θα κρατήσει-αναβαθμίσει το pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος του 2017 ναι δικο μου λαθος αυτο.


Μετατρέποντας το xbox brand σε "win10" brand ο καταναλωτής έχει τις εξής επιλογές:

 

1)xbox one

2)xbox one s

3)xbox scorpio

4)PC

 

....από τις πολλές επιλογές και τα win10 exclusives , θα παρει playstation (ή ΝΧ) και θα κρατήσει-αναβαθμίσει το pc...

Την κουρτινα 4 για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και ασε τους αλλους να πληρωνουν κονσολες και online. Αρκετη κοροιδια φαγαμε αυτη την γενια με remastered,αναβαθμισμενες κονσολες(επειδη οι αρχικες ηταν σαπιες),πληρωμη online και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το scorpio θα πωλείται σε 1,5 χρόνο και σίγουρα δεν θα απευθύνεται μόνο σε αυτούς που έχουν 4κ τηλεοράσεις.... Απλά αν πουν την αλήθεια , ποιός θα αγοράσει το one S;

 

Βασικά το marketing τμημα της MS είναι για κλάμματα... και γενικότερα η sony τους παίζει μονότερμα....Εγώ που σκεφτόμουν  να αγοράσω τώρα και το one , δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Μετατρέποντας το xbox brand σε "win10" brand ο καταναλωτής έχει τις εξής επιλογές:

 

1)xbox one

2)xbox one s

3)xbox scorpio

4)PC

 

....από τις πολλές επιλογές και τα win10 exclusives , θα παρει playstation (ή ΝΧ) και θα κρατήσει-αναβαθμίσει το pc...

Αυτές είναι θεωρίες. Εγώ μένω στο γεγονός ότι ο CEO είπε ότι το Xbox Scorpio είναι ανεπτυγμένο με βάση το 4k κάτι που είναι απόλυτα λογικό. Τώρα ενδεχομένως να παίζει και παιχνίδια στα 60fps ενώ το απλό One τρέχει στα 30; Πάλι δεν με καίει ιδιαίτερα. Τα παιχνίδια θα βγαίνουν σε όλες τις Xbox κονσόλες οπότε όποιος έχει κονσόλα One ή One S δεν θα νιώσει καθόλου άσχημα.

 

Για να μην αναφέρουμε το γεγονός ότι το Scorpio έχει μεγάλη πιθανότητα να κοστίζει φωτιά ενώ Xbox one αγοράζεις με 250€ σήμερα.

 

Όσο για τις επιλογές το πράγμα είναι απλό.

 

Το Xbox One S πρόκειται για μια έκδοση Slim που ήταν επόμενο ότι θα κυκλοφορήσει οπότε δεν έχει κάποιος λόγο να πάρει το παλιό One ας προχωρήσει απευθείας στο Slim.

 

Το Scorpio όπως είπα θα κοστίζει φωτιά και θα είναι επιλογή μόνο για όσους ενδιαφέρονται για 4k (άντε και αν είναι Freaks και θέλουν το 60αρι fps). Είναι η ίδια περίπτωση με το Ps4 Neo της Sony.

 

Όσο για το Pc, σίγουρα τα Exclusives του One θα έρθουν και εκεί. Αλλά αντέχει κανείς να πληρώνει 60€ για το κάθε Game και μάλιστα στο Windows store που έχει χίλια δυο προβλήματα; Επίσης αντέχει να παίζει τα προβληματικά Ports; (βλέπε quantum break που είναι σχεδόν unplayable στην Pc έκδοση του).

 

Υπάρχει πολύ βαβούρα για το τίποτα. Το Xbox one παραμένει μια άριστη επιλογή (όπως και το Ps4) για έναν Casual gamer που θέλει να βάζει τον δίσκο μέσα και να απολαμβάνει το παιχνίδι είτε αυτό είναι στα 1080p είτε στα 480p.

 

Τα Tech freaks μπορούν να σκοτώνονται όλη μέρα επειδή η Χ εταιρία κυκλοφορεί πιο δυνατό μοντέλο που θα τρέχει 60fps τα παιχνίδια και να βγάζουν σπυριά όταν βλέπουν 30fps και ανάλυση λιγότερη των 1080p.

 

Η ουσία του Gaming δεν είναι αυτή όμως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το νήμα είναι για να βοηθάμε μέλη του forum να αγοράσουν μια console που ταιριάζει στις προτιμήσεις τους όσον αφορά τα παιχνίδια που παίζουν.

 

Επιστρέψτε on topic. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι εχουν στο μυαλο τους οι εταιριες και ουτε προσωπικα μπορω να προτεινω σε καποιον(οπως δεν θα εκανα το ιδιο και στο εαυτο μου)να αγορασει ps4 και XboxOne απο την στιγμη που θα βγουνε οι αναβαθμισμενες εκδοσεις τους(για το Ps4.5 καποιοι λενε και φετος).

 

 

Ειναι ισως η χειροτερη περιοδος για αγορα κονσολας μετα απο αυτα που ανακοινωθηκαν σιγουρα τελη του 2017(μπορει να βγει και νωριτερα δεν ξερουμε)για νεο XboxOne,Μαρτιο του 2017 Nintendo NX και στο ενδιαμεσο απο σημερα μεχρι να βγει το XboxOne Scorpio(ή οπως θα λεγεται)την κυκλοφορια του Ps4.5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν κάποιος να περιμένει τις αναβαθμισμένες κονσόλες. Αλλά έχει κάποιος την υπομονή; Εγώ πχ δεν θα μπορούσα να περιμένω 1.5 χρόνο για να πάρω το αναβαθμισμένο One.

 

Επίσης όπως είπα έχει κάποιος το ποσό για να επενδύσει στις νέες κονσόλες; Γιατί όπως είπα το One τώρα το βρίσκεις με 250€ και το Scorpio (όπως και το Neo) με αυτά τα χαρακτηριστικά που φημολογούνται ότι θα έχουν θα κοστίζουν πολύ περισσότερο από τις τωρινές κονσόλες.

 

Το NX καλύτερα να μείνει στην απέξω. Η Nintendo το έχει χάσει το παιχνίδι και οι κονσόλες τις μόνο σαν "δεύτερες" μπορούν να χαρακτηριστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο Racing στην gaming βιομηχανία από το forza απλά δεν υπάρχει (και για να προλάβω μερικούς το Gran turismo είναι ένα άσχημο ανέκδοτο μπροστά στο Forza).

Τόσο καλό? Ψηνομαι να πάρω το οne το ς, μόνο για αυτό.

Σε σύγκριση με το assetto corsa, τι λέει? Για physics ρωτάω. Οχι γραφικα.

 

 

Με τις παλιές τιμονιερες τι γίνεται? Οπως με το ps4 που θες άλλα 300e για καινούρια? Έκοψα τα ραλλακια με τούς εβραίους. Μόνο μηχανές παίζω πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν λιγες μερες πηρα xbox one στα 200 ευρω.Θα αγοραζα το xbox one S αλλα γιατι να δωσω 100 ευρω extra?Καλυτερα να τα κρατησω και να μαζεψω για το scorpio που θα βγει του χρονου το φθινοπωρο/χειμωνα.Ετσι κι αλλιως τα παιχνιδια δεν τα χανεις ουτε τα περιφερειακα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες ειχα και ps4 και xbox one και τα πουλησα και τα 2 υστερα απο αρκετη διασκεδαση γιατι τα βαρεθηκα. τωρα ομως ειδα το xbox one s και μπορω να πω οτι μαρεσει υπερβολικα που ειναι μικροτερο χωρις τροφοδοτικα τεραστια και τα σχετικα, επισης λευκο χρωμα που ταιριαζει με τα παντα οσα εχω , επισης αναφερουν κατι για νεο σχεδιασμο του μοχλου, δεν μου αρεσει καθολου ο μοχλος του κανονικου, ειδικα ο ηχος οταν πατουσα τον σταυρο που εκανε κλικ κλικ συνεχεια..αυτο μηπως το φτιαξαν?

θελω να ρωτησω επειδη δεν ειμαι gamer και δεν λιωνω γενικα, οταν λεει οτι θα εχει 4K upscaling for games...τι ακριβως ειναι αυτο? εγω δεν εχω 4κ tv. οποτε θα δω καποια διαφορα η πρεπει να παρω 4k tv? και επισης η διαφορα αυτη ειναι τρομακτικη απο το κλασικο full hd?

thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που αναφερεις πανε στο XboxOne Scorpio που θα βγει τελη του 2017.Το XboxOne S ειναι το XboxOne πιο μικρο(S για Slim=λεπτοτερη εκδοση υποθετω).

 

 

Λες οτι δεν εισαι gamer.Και τις 2 κονσολες γιατι τις πηρες τοτε? Επισης αφου τις βαρεθηκες και τις δυο και τις πουλησες για ποιο λογο κοιτας τωρα το XboxOne S μονο και μονο λογω χρωματος?Μηπως κανω λαθος κατι εγω ή δεν βγαινει ακρη απο τα λεγομενα σου.


http://www.xbox.com/el-GR/xbox-one-s

 

Γιατι μαλλον τα μπερδεψες.

 

Τελος ο σταυρος κανονικα ετσι πρεπει να κανει αφου εχει διακοπτη απο κατω.Του Playstation που δεν κανει τετοιο θορυβο ειναι χειροτερο απο πλευρας ποιοτητας κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που αναφερεις πανε στο XboxOne Scorpio που θα βγει τελη του 2017.Το XboxOne S ειναι το XboxOne πιο μικρο(S για Slim=λεπτοτερη εκδοση υποθετω).

 

 

Λες οτι δεν εισαι gamer.Και τις 2 κονσολες γιατι τις πηρες τοτε? Επισης αφου τις βαρεθηκες και τις δυο και τις πουλησες για ποιο λογο κοιτας τωρα το XboxOne S μονο και μονο λογω χρωματος?Μηπως κανω λαθος κατι εγω ή δεν βγαινει ακρη απο τα λεγομενα σου.

http://www.xbox.com/el-GR/xbox-one-s

 

Γιατι μαλλον τα μπερδεψες.

 

Τελος ο σταυρος κανονικα ετσι πρεπει να κανει αφου εχει διακοπτη απο κατω.Του Playstation που δεν κανει τετοιο θορυβο ειναι χειροτερο απο πλευρας ποιοτητας κατασκευης.

 

τις πηρα γιατι τοτε ηθελα να τις παρω και μετα τις βαρεθηκα και τωρα θελω να ξαναπαρω και νεο...ο καθε ανθρωπος εχει τα δικα του ετσι και εγω, δεν ειναι αναγκαιο να βγαζεις ακρη απο τα θελω του καθενος. οποτε με λιγα λογια το xbox one s ειναι ακριβως ιδιο στα γραφικα με το xbox one..ok αυτο ηθελα να μαθω! thanx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...