Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γιατί να μη το πάρει κανείς μεταχειρισμένο;Πήρα ps4 από αγγελία σε άριστη κατάσταση και με 10 μήνες εγγύηση ακόμα στα 260 ευρώ και μέχρι τα 300 που είχα διάθεση για τη κονσόλα,με τα αλλά 40 ευρώ πήρα και δυο παιχνίδια και είμαι άρχοντας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

+απειρο για το μεταχειρισμενο. 

 

Εγω εδωσα 400 σε μια στιγμη αδυναμιας γιατι δουλευω νυχτα και ηθελα καπως να ανταμειψω τον εαυτο μου που στις ελευθερες ωρες μου φιλοι κλπ κοιμουνται, και το εχω μετανιωσει. Βεβαια καταευχαριστηθηκα Last of us, Fifa 15 και GTA V Online και θα λιωσω Uncharted 4 και Last Guardian (και καποια στιγμη θα παρω και Heavy Rain / Journey) αλλα και παλι δεν αξιζει τοσα λεφτα για τοσο λιγους αποκλειστικους τιτλους. 

 

Ο μονος λογος να δωσεις 400 ειναι να μην εχεις pc ή να μην σου αρεσει το pc gaming. Πχ εγω Fifa 16 το πηρα στο PC λογω τιμης, Soma το ιδιο, GTA το ξαναπηρα για το pc και το ευχαριστιεμαι πολυ περισσοτερο (λιγο καλυτερα γραφικα και frame rate, πιο γρηγορο στο online, keyboard/mouse στο shooting)

 

Το ιδανικο για καποιον που ειναι σε μετρια οικονομικη κατασταση ειναι medium pc για τα περισσοτερα games και μεταχειρο ps4 για τα λιγα και καλα, ειτε αποκλειστικα ειτε "κονσολιστικα" games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρει ολες τις κονσολες της sony απο το 1998 εως σημερα, δηλαδη ολες τις εκδοσεις και ολα τα μοντελα απο playstation. και απο microsoft ολα τα xbox 360 και το xbox one. λοιπον για οποιον ειναι playstationakias απο παλια οπως εγω θα δυσκολευτει πολυ να βολευτει και να συνηθισει την νοοτροπια του xbox, απο τον μοχλο μεχρι την εμφανιση της κονσολας εως και λεπτομερεις γραφικων. με λιγα λογια οποιος ειχε ps1 ps2 ps3 τοτε ας παρει ps4 και οχι xbox one. αντιθετα οποιος εχει αγορασει απο παλια xbox, xbox 360 τοτε καλυτερα να συνεχισει με xbox one..προσωπικα με δυσκολεψε πολυ η αλλαγη αυτων των 2 εταιριων, εφοσον εμαθα με playstation επρεπε να μενω μονο σε αυτο..απο εδω και περα βασικα αυτο θα κανω….. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ είχα ps, ps2, ps3, psp και με ευκολία προσαρμόστηκα στο 360 και ειδικά στο χειριστήριο που είναι μίλια μπροστά από το αντίστοιχο του ps3. Ευτυχώς του ps4 είναι εργονομικά κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...για αθλητικα παιχνιδια και γενικως οτι παιζεται χωρις mouse ποια κονσολα να επιλεξω ;

Εχω ηδη υπολογιστη με καλα specs για την εποχη και παιζω εκει οτι ειναι με mouse .

Δεν θελω να δωσω πολλα χρηματα γιατι στην ουσια θα ειναι για μιση ωρα gaming την ημερα ( το πολυ!!).

Επειδη πανω σε αυτο γραφει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του,η προταση μου ειναι γιατι δεν αγοραζεις ενα gamepad για το pc να παιζεις εκει τα περισσοτερα παιχνιδια???Ουτως ή αλλως και αυτοι που προτεινουν XboxOne μαλλον ψιλο ασχετοι με το Pc gaming ειναι,αφου ολα τα exclusive του XboxOne εκτως του Halo θα βγουν και στο Pc.

 

Και μετα καθομαι και διαβαζω για refubrished xboxone στα 250 οτι ειναι καλη ευκαιρια???Για ποιο λογο???Το οτι στις κονσολες πρεπει να πληρωνει και συνδρομη για online γιατι δεν το ανεφερε κανεις???

 

Τελος καπου ειδα και αναφερθηκε οτι το XboxOne ειναι φθηνοτερο απο το Ps4 σαν τιμες κονσολας και μαλιστα αναφερθηκε και η τιμη των 400ευρω για ps4.

 

https://www.skroutz.gr/s/7726433/Sony-Playstation-4-PS4-C-Chassis-500GB.html

https://www.skroutz.gr/s/4960965/Microsoft-Xbox-One-500GB.html

 

Απο οτι φενεται δεν μπηκατε καν στον κοπο να δειτε τι τιμες παιζουν.Ποια ειναι φθηνοτερη κονσολα ειπαμε??????

Και γιατί να μη το πάρει κανείς μεταχειρισμένο;Πήρα ps4 από αγγελία σε άριστη κατάσταση και με 10 μήνες εγγύηση ακόμα στα 260 ευρώ και μέχρι τα 300 που είχα διάθεση για τη κονσόλα,με τα αλλά 40 ευρώ πήρα και δυο παιχνίδια και είμαι άρχοντας!

Πρωτον γιατι δεν ανεφερε αν τον ενδιαφερει μτχ η κονσολα και δευτερον γιατι ειναι και ψυχολογικο το θεμα ξερεις.Αλλιως ειναι να ανοιγεις κατι με τις ζελατινες που λεμε,την εγγυηση Doa κλπ και αλλιως ειναι το used. Θυμαμαι πιο παλια που ειχα πετυχει ατομο που εγραφε οτι ειχε αγορασει τοτε xbox360 used λογω χαμηλης τιμης και ειχε δει οταν πηρε την κονσολα πανω τριχες γατας :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Refubrished ειναι το λεει και στο αρθρο.....

 

το ξερω αλλα μιλαμε για τιμη είναι πιο φτηνο και με ένα χρονο εγγυηση

όπως και να εχει ο καθενας ότι μπορει να αντεξει η τσεπη του...και τα γουστα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω αλλα μιλαμε για τιμη είναι πιο φτηνο και με ένα χρονο εγγυηση

όπως και να εχει ο καθενας ότι μπορει να αντεξει η τσεπη του...και τα γουστα του

Μιλαγαμε πιο πισω για τιμες καινουργιων ομως αυτο ειναι το θεμα..... Μτχ αν θελει καποιος υπαρχουν και οι αγγελιες,και αυτο παει και για τις 2 κονσολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαγαμε πιο πισω για τιμες καινουργιων ομως αυτο ειναι το θεμα..... Μτχ αν θελει καποιος υπαρχουν και οι αγγελιες,και αυτο παει και για τις 2 κονσολες

 

δεν αντιλεγω αλλα αν παρεις αυτή τη Refubrished κονσολα εχει κ ένα χρονο εγγυηση στη μτχ δεν ξερεις τι γινεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Επειδη πανω σε αυτο γραφει ο καθενας το μακρυ και το κοντο του,η προταση μου ειναι γιατι δεν αγοραζεις ενα gamepad για το pc

Κατσε ρε συ, λες οτι ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του και εσυ εισαι που ξεφευγεις ολοκληρωτικα απο τα ''θελω'' του φιλου.

 

Ο ανθρωπος εχει μπει στο console section, ζηταει συμβουλη για αγορα κονσολας για αθλητικα games κατα βαση και το εχει πει 1000 φορες οτι θελει κονσολα οταν του προτεινουν με εμμονη χειριστηρια για pc κτλ!! και ''plz μεινε στο pc'' κ.α

 

Τι αλλο να πει??!!

 

Ασε που για αθλητικους τιτλους θα χασει 2 τιτλους αν δεν παει σε κονσολα, γιατι δεν υπαρχουν σε pc.

 

Στο μονο που εχεις δικιο ειναι στο οτι δεν κοιταξα τιμες ps4 και του ειπα για 400.Οσο για την συνδρομη, του το αναφεραμε και μαλιστα ως αγκαθι και ηταν οκ με αυτο...

 

 

ΥΓ. Πραγματικα αυτο το πραγμα που συμβαινει με την νεο-μουσταρντρεις, δεν εχει ξαναγινει ποτε στην ιστορια των βιντεοπαιχνιδιων.

Φαντασου να ζηταει καποιος(συνειδητοποιημενος για την επιλογη του) συμβουλες στο pc section για να χτισει pc και να πεταγομαι εγω και αλλοι απο το console section να του λεμε παρε PS4!!!!

wtf!!!

και να του λεμε ξερω γω οτι οι αλλοι σου λενε οτι να ναι, παρε ps4 και ασε το pc χαχα

 

ρε συ ημαρτον :P:P:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αξίζει να φέρω από το εξωτερικό κανά ps4 ή να περιμένω τις προσφορές του Πάσχα; (είμαι από Κύπρο..)

Έχει κανένας άποψη για το game.co.uk ; Έφερα πολλές φορές παιχνίδια από εκεί αλλά κονσόλα ποτέ..

 

http://www.game.co.uk/en/playstation-4-500gb-with-far-cry-primal-2-month-now-tv-movies-pass-1124067?categoryIdentifier=954056&catGroupId=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε νοιάζει η εγγύηση... Πόσο το πουλάνε στην Κύπρο; Είσαι σίγουρος ότι θα σου βγει φτηνότερα από Αγγλία;

 

Δες και Skroutz για τιμές Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε νοιάζει η εγγύηση... Πόσο το πουλάνε στην Κύπρο; Είσαι σίγουρος ότι θα σου βγει φτηνότερα από Αγγλία;

 

Δες και Skroutz για τιμές Ελλάδας.

 

Καλά εδώ στην Κύπρο οι τιμές είναι απίστευτες.. ps4 500gb 350 ευρώ(μόνο σε 2 μαγαζιά παρακαλώ!!!) ενώ στο link που έστειλα 330 ευρώ με παιχνίδι.. Και να περιμένω τις προσφορές αυτό που σκέφθηκα είναι πως άντε να έχουν κανά 500αρι ps4 στα 300 ευρώ.

Για Ελλάδα περιμένω από εσάς να μου πείτε, αν και φοβάμαι τα μεταφορικά.

 

Υ.Γ

Και για εγγύηση εδώ στα δικά μας μαγαζιά είναι άστα να πάνε.. Τραγικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε συ, λες οτι ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του και εσυ εισαι που ξεφευγεις ολοκληρωτικα απο τα ''θελω'' του φιλου.

 

Ο ανθρωπος εχει μπει στο console section, ζηταει συμβουλη για αγορα κονσολας για αθλητικα games κατα βαση και το εχει πει 1000 φορες οτι θελει κονσολα οταν του προτεινουν με εμμονη χειριστηρια για pc κτλ!! και ''plz μεινε στο pc'' κ.α

 

Τι αλλο να πει??!!

 

Ασε που για αθλητικους τιτλους θα χασει 2 τιτλους αν δεν παει σε κονσολα, γιατι δεν υπαρχουν σε pc.

 

Στο μονο που εχεις δικιο ειναι στο οτι δεν κοιταξα τιμες ps4 και του ειπα για 400.Οσο για την συνδρομη, του το αναφεραμε και μαλιστα ως αγκαθι και ηταν οκ με αυτο...

 

 

ΥΓ. Πραγματικα αυτο το πραγμα που συμβαινει με την νεο-μουσταρντρεις, δεν εχει ξαναγινει ποτε στην ιστορια των βιντεοπαιχνιδιων.

Φαντασου να ζηταει καποιος(συνειδητοποιημενος για την επιλογη του) συμβουλες στο pc section για να χτισει pc και να πεταγομαι εγω και αλλοι απο το console section να του λεμε παρε PS4!!!!

wtf!!!

και να του λεμε ξερω γω οτι οι αλλοι σου λενε οτι να ναι, παρε ps4 και ασε το pc χαχα

 

ρε συ ημαρτον :P:P:P

Ο ανθρωπος λεει οπως σωστα λες για αθλητικα παιχνιδια αλλα εχει ηδη gaming pc οπως μπορεις να δεις και εσυ.Αρα ειναι παραλογο που του λεω να αγορασει(αν δεν εχει ηδη)gamepad να παιζει τα παιχνιδια αυτα στο Pc???Δεν του βγαινει φθηνοτερα????

 

Και οπως ειπα και μετα αν τον ενδιεφεραν και τα exclusives του Playstation θα ειχε ηδη καταλληξει σε αυτο.

 

Οταν ομως βλεπω τον κοσμο να του προτεινει XboxOne τι θες να πω μπραβο παρε XboxOne ενω εχεις ηδη οπως λες αξιολογο Pc και για να παιξεις Online Πρεπει να πληρωσεις και συνδρομη??

 

Παλι δηλαδη ειναι παραλογα αυτα που γραφω????Αν ειναι δυνατον δηλαδη....

Και εννοειται οτι το προτεινα κυριως απο πλευρας οικονομικοτερου και σαν καλυτερη αγορα απο το xboxOne κυριως.

Δεν με καταλαβες...εχω κοντρολ για τον υπολογιστη δεν ειναι το προβλημα..στον υπολογιστη βαριεμαι να παιζω ποδοσφαιρο κλπ..

θελω να αραζω τηλεοραση :)

Ναι μεν γραφει αυτο και αν εμενε ετσι προφανως και θα εγραφα αλλα,αλλα δες τι γραφει στην συνεχεια

τι νεα συστηματα γραφικων ; Σιγα την διαφορα...το PC μου με μια 660ti ειναι Ετη φωτος μπροστα απο τις κονσολες.

Κανα ποδοσφραιρο θα παιζω ,μπασκετ . Το ps4 δεν νομιζω οτι αξιζει πανω απο 150 ευρω με την καρτα γραφικων που εχει ειναι μετριων δυνατοτητων οποτε νομιζω συμφερει κανα 360 με 50-70 ευρω.

Αρα τι σοι κονσολα να προτεινω με 50-70ευρω :P

δεν θα πεσει δηλαδη το ps4 το πασχα με αυτη την κριση ;

Γιατι απο τα παραπανω καταληγουμε σε Ps3 vs xbox360 απο πλευρας χρηματων.

Τελος παντων μεταξυ των δυο κονσολων προτεινω ps3 λογω

1)Δωρεαν online

2)Μεγαλυτερης ποικιλιας/διαθεσιμοτητας τιτλων και exclusives

3)Μεγαλη ποικιλα για ενοικιασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...