Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι σαν χώρα πέσαμε έξω, ότι μας κυβερνουν ανικανοι από τη μεταπολιτευση και μετά, και του ότι η μισή Ελλάδα δεν έχει να φάει, δεν σημαίνει ότι οι κονσόλες νέας γενιάς είναι ακριβές. Ίσα ίσα που είναι πολύ πιο προσιτές από κάθε άλλη φορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για να μην ανοιξω θεμα...

 

Συμφερει η αγορα ενος xbox 360 προ 3 ετων στα 70 ευρω με κοντρολ+κουτι κλπ ;

 

Το θελω μονο για κανα ποδοσφαιρακι η μπασκετ . Επισης στο Gold live εχει καλα παιχνιδια δωρεαν και ντεμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και σε συμφερει.

να το παρω δηλαδη ; Εχω δυνατο pc αλλα μου το εχει παρει ο μικρος για youtube και ιστοριες...

Το live δινει αξιολογα παιχνιδια φιλε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δινει αξιολογα.

Το θεμα ειναι οτι το θες για ποδοσφαιρο/μπασκετ. Ποιος ο λογος να πας σε κατι δυνατο/ακριβο? ;)

ναι για αλλα παιχνδια εχω το pc , απλα τα 4GB μνημης θα με καλυψουν ; αυτο σκεφτομαι..μπορω να κατεβαζω σε stick η εξωτερικο δισκο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

είμαι στη φάση αγοράς Xbox One ή PS4 και επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με το θέμα κονσόλες, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και να με διαφωτίσετε:

 

  1. Τι ισχύει με το online gaming και τις συνδρομές? Πόσο κοστίζει η κάθε μια και τι προσφέρει? Πληρώνω μια φορά τη συνδρομή και παίζω όλα τα games online?
  2. Με ενδιαφέρουν παιχνίδια σαν το Call of duty, fifa, pro, nba 2k και racing. Τα περσσότερα αν δεν κανω λαθος υπαρχουν και για τις 2 κονσόλες. Στα racing υπάρχει το forza για το xbox και το drive club για το ps4. Ποιο είναι καλύτερο;
  3. Το μέγεθος του σκληρού δίσκου ποτ βγαίνουν οι κονσόλες (500gb - 1tb) σε τι ακριβώς βολεύει; Μόνο για τα saves? Γιατί τα παιχνίδια είναι στο dvd τους. Εκτός αν πρέπει να γίνονται install μέσα στη κονσόλα. Δεν αρκούν 500gb?
  4. Καποια πληροφορια που θα πρεπει να ξερω για να κανω την τελικη επιλογη μου;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα,

 

είμαι στη φάση αγοράς Xbox One ή PS4 και επειδή έχω χρόνια να ασχοληθώ με το θέμα κονσόλες, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και να με διαφωτίσετε:

 

  1. Τι ισχύει με το online gaming και τις συνδρομές? Πόσο κοστίζει η κάθε μια και τι προσφέρει? Πληρώνω μια φορά τη συνδρομή και παίζω όλα τα games online? Και στις 2 κονσόλες επιλέγεις πακέτα συνδρομής . Μηνιαία -3μηνιαία -Ετήσια. Οσο ειναι ενεργή η συνδρομή μπορείς να παίζεις online μόλις λήξει οχι. Η ετήσια κοστίζει 40-50 ευρώ περίπου. Μπορει να την βρείς και σε "κλειδάδικα" με 30 ευρώ. 
  2. Με ενδιαφέρουν παιχνίδια σαν το Call of duty, fifa, pro, nba 2k και racing. Τα περσσότερα αν δεν κανω λαθος υπαρχουν και για τις 2 κονσόλες. Στα racing υπάρχει το forza για το xbox και το drive club για το ps4. Ποιο είναι καλύτερο; Ποιο ειναι το καλύτερο δεν γνωρίζω γιατι έχω παίξει μόνο το Forza αλλά μπορώ να πώ οτι ειναι εξαιρετικό παιχνίδι. Δεν νομίζω να βρείς μεγάλες διαφορές μεταξύ τους αλλά καλό ειναι να μας πει ενας που τα έχει παιξει και τα 2 ή να δεις κάποιο review στο youtube για να κατασταλάξεις
  3. Το μέγεθος του σκληρού δίσκου ποτ βγαίνουν οι κονσόλες (500gb - 1tb) σε τι ακριβώς βολεύει; Μόνο για τα saves? Γιατί τα παιχνίδια είναι στο dvd τους. Εκτός αν πρέπει να γίνονται install μέσα στη κονσόλα. Δεν αρκούν 500gb? Οχι μπορεί να κατεβάζεις digital games που θα βρείς σε προσφορά είτε ως ελεύθερα είτε με μειωμένη τιμή ως κάτοχος online συνδρομής. Τουλάχιστον στο xbox one αυτο ισχύει. Προτείνω λοιπόν σκληρό 1tb .
  4. Καποια πληροφορια που θα πρεπει να ξερω για να κανω την τελικη επιλογη μου; Διάβασα προβλήματα στο θέμα ψύξης και θορύβου του playstation4 . Το θέμα του θορυβου λένε οτι λύθηκε στην νεα φουρνιά ( c chassis ) αλλά μειώνοντας τις στροφές του ανεμιστήρα.Επίσης οτι οι μπαταρίες του controller εχουν μικρή διάρκεια . Προσωπικά πήγαινα για PS4 αλλά με απέτρεψαν τα παραπάνω όπως και η ασύμφορη τιμη μου με τα αδιάφορα bundles. Ως κάτοχος one μπορω να μπω με βεβαιότητα οτι ειναι αθόρυβο και δροσερό.Αλλο θέμα ειναι τα exclusives που έχει η κάθε κονσόλα . Αν εισαι φαν του uncharted για παράδειγμα πρέπει να πάρεις ps4 . Αν σου αρέσει το Halo xbox one και πάει λέγοντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πληρώνεις ~45 ευρω και για τα δυο.Μπορεις να βγεις λιγο πιο φτηνα αν ψαχτεις λιγο.

Αν εχεις ps plus/ gold live τοτε εχεις multiplayer online και exclusive discounts στο εκαστοτε store.

Καθε μήνα εχεις 2 παιχνιδια για το Ps4. 24 παιχνιδια το χρονο(για το ps plus)+ εχεις 10GB Cloud Storage.

Προσοχη:Τα παιχνιδια που θα παιρνεις απο ps plus, για να τα παιξεις πρεπει να εχεις ενεργη συνδρομη.Λογικα ισχυει και για το gold live της Microstoft

 

2.Εξαρτατε.Αν σου αρεσουν τα Sim ή arcade. Το Forza 6 ειναι οτι καλυτερο sim racing βγηκε ποτε, δεν το επαιξα αλλα ολοι αυτο λενε.

Στην αντιθετη πλευρα, το driveclub ειναι λιγο πιο arcade.Εχει και η Sony ενα sim, το GrandTurismo αλλα ακομα δεν ανακοινωσε κατι.Μονο ενα GT Sport που θα ειναι κατι σαν Prologue του GT 6.

 

3.Ξεχασε οτι ηξερες στο ps2, που χρειαζοσουν μονο καρτα μνημης για να κρατας τα saves, πλεον πρεπει να κανεις install και τα games.

 

Τα games του σημερα ειναι στα 25-45GB συνηθως.Αρα με 10-13 παιχνιδια θα γεμισει ο σκληρος.

Αυτο δεν ειναι προβλημα, διοτι το install κραταει πραγματικα μερικα δευτερολεπτα.Οποτε αν δεν εισαι κομπλεξικος και θελεις να κρατας και τα 30 παιχνιδια σου ταυτοχρονα στον σκληρο, τοτε μπορεις οταν τελειωνεις ενα παιχνιδια ή ξερεις οτι δεν θα το παιξεις συντομα να το κανεις delete και να κανεις install το επομενο σου game.Αλλα, αυτο βολευει μονο αν εχεις τα disc διοτι αν θες μονο digital games τοτε, κυριος λογω συνδεσης internet της ελλαδας που ειναι χαμηλες θα εχεις λιγο πονοκεφαλο, διοτι ξεψου να κατεβαζεις 50gb παιχνιδι καθε φορα.

 

4.Δες τα exclusives της καθε κονσολας.Προσφατα βγηκε μια βομβα, που λεει πως η Μ$ λογικα θα φερει τα exclusives της και στο pc.Οποτε δεν υπαρχει λογος αγορας xbox One 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι σαν χώρα πέσαμε έξω, ότι μας κυβερνουν ανικανοι από τη μεταπολιτευση και μετά, και του ότι η μισή Ελλάδα δεν έχει να φάει, δεν σημαίνει ότι οι κονσόλες νέας γενιάς είναι ακριβές. Ίσα ίσα που είναι πολύ πιο προσιτές από κάθε άλλη φορά.

Ναι ενω πριν την μεταπολιτευση μας κυβερνουσαν φωστηρες ...

Επι του θεματος παρε wii  :eek:  :eek:  :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Το τελευταιο καιρο εχω μαζεψει τα λεφτα και θελω να αγορασω μια next gen κονσολα,αλλα δεν ξερω ποια να παρω.Γενικα δεν ειμαι fanboy ειτε της μιας ειτε της αλλης κονσολας,ουτε με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα exclusives.Θα ηθελα να μου προτεινετε αν γινεται πια κονσολα να παρω και γιατι.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλος ένας gamer με το δίλημμα: PS4 ή XBO;

Αν και έχω πάρει μια ιδέα για τα συν και τα πλην της κάθε κονσόλας, θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν παιδιά που να έχουν (ή να έχουν δει) και τις δύο κονσόλες, κατά πόσο οι διαφορές στα γραφικά είναι αξιοσημείωτες.

Επίσης, αν και το τελευταίο gameplay βίντεο του Quantum Break με ψήνει άσχημα προς εκείνη την πλευρά, υπάρχει και το Uncharted 4.

Ως κάτοχος Xbox 360, το οποίο λάτρεψα, αξίζει η αλλαγή στρατοπέδου;

Τα παιχνίδια που με ενδιαφέρουν μέχρι τώρα σε αυτή τη γενιά είναι κυρίως τα Witcher 3 και Dark Souls III.

Τα παιχνίδια της Remedy τα θεωρώ κορυφαία, η σειρά Uncharted συγκρίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγορά Κονσόλας για χαλαρό gaming

 

Καλησπέρα. Ενδιφέρομαι να αγοράσω κονσόλα, μία απο τις παρακάτω, δεν είμαι gamer, θελω να παίζω που και που όταν βαριέμαι κανα pro,fifa,nba και racing games..αντε να παιζω κανα 1-2 μέρες την εβδομάδα απο 2-5 ώρες το πολύ. 

είμαι ανάμεσα σε xbox 360, xbo one, ps4…θέλω να έχω σκληρό δίσκο αρκετό ωστε να κατεβάζω demos...

το ps4 μου αρέσει ποιο πολύ απο όλα αλλά είναι ακριβό, το xbox 360 είναι φθηνό αλλα είναι παλιάς τεχνολογίας, το xbox one είναι το ποιο ουδέτερο και δεν μου αρέσει και πολυ το gamepad…καμια βοήθεια ώστε να μην πάνε πεταμένα τα χρήματα που θα δώσω…είμαι άνθρωπος που τα βαριέμαι όλα έυκολα και τα πουλάω μέσα στον μήνα….μήπως να μήν πάρω τίποτα….???είναι κάποιος εδω μέσα τόσο τρελός όσο εγώ..αν ναι…τότε ας πεί καμια ιδέα.

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά Κονσόλας για χαλαρό gaming

 

Καλησπέρα. Ενδιφέρομαι να αγοράσω κονσόλα, μία απο τις παρακάτω, δεν είμαι gamer, θελω να παίζω που και που όταν βαριέμαι κανα pro,fifa,nba και racing games..αντε να παιζω κανα 1-2 μέρες την εβδομάδα απο 2-5 ώρες το πολύ. 

είμαι ανάμεσα σε xbox 360, xbo one, ps4…θέλω να έχω σκληρό δίσκο αρκετό ωστε να κατεβάζω demos...

το ps4 μου αρέσει ποιο πολύ απο όλα αλλά είναι ακριβό, το xbox 360 είναι φθηνό αλλα είναι παλιάς τεχνολογίας, το xbox one είναι το ποιο ουδέτερο και δεν μου αρέσει και πολυ το gamepad…καμια βοήθεια ώστε να μην πάνε πεταμένα τα χρήματα που θα δώσω…είμαι άνθρωπος που τα βαριέμαι όλα έυκολα και τα πουλάω μέσα στον μήνα….μήπως να μήν πάρω τίποτα….???είναι κάποιος εδω μέσα τόσο τρελός όσο εγώ..αν ναι…τότε ας πεί καμια ιδέα.

 

ευχαριστώ!

Παρε ενα ps2 ή ps3 μτχ ή μην παρεις τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...