Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο PCgamer και όχι μονο....εδωσε το χρiσμα στο DS4 του καλητερου controller??Ότι άλλο είναι απλες οδοντόβουρτσες.......οσο για αυτά που αναφέρεις....εχω τρια DS4...το ένα είναι day one και το ειχα τοσο για την κονσολα οσο και για το PC(..αυτό το layout του Xbox δεν μπορεσα να το συνηθισω 4 χρονια τωρα σε αντιθεση με το layout του PS DS4 οπου με αυτό μεγαλώσαμε και που μολις το επιασα ηρθε και εδεσε με το χερι μου) για πανω από ένα χρονο μετα αγορασα ένα μονο για το PC και πεταξα το xbox 360 στο...συρταρι....αν το δεις θα νομιζεις ότι το αγορασα πριν μια βδομαδα και δεν παρουσιασε τι-πο-τα από αυτά που αναφέρεις,τοσο σε μενα οσο και σε καμια 200 φιλους που εχω στο ps...προβλήματα ειχαν καποιοι συμφωνω εν μερει,διαδικτυο είναι αυτό!!...αλλα ημαρτον αυτή η προπαγανδα...δεν κουραστηκατε??Τη να κανουμε τωρα δηλαδή....σ'αυτή τη γενια κονσολων προτοπορο είναι το PS4.....,σωστο η λαθος,αρεσει δεν αρεσει σε καποιους,ετσι εχουν τα πραγματα..και στο φιναλε συγκριτικα με ολες τις κονσόλες είναι η ΚΑΛΗΤΕΡΗ αυτή την στιγμη, από οπου και αν το δεις,δεν το λεω εγω το λενε οι πωλήσεις...διαλέγεις και παιρνεις.

Αυτα...εντελως φιλικα...

 

Τι θα πει είναι η "ΚΑΛΥΤΕΡΗ" κοσνόλα ρε φιλαράκι και για ποια προπαγάνδα μιλάς?Δεν πάει να το λέει κ ο μπάμπης ο σουγιάς ότι είναι καλύτερο το χειριστήριο του ps4 ή αντίστοιχα του one το θέμα είναι εσένα τι σε βολεύει.

Δεν βαρεθήκατε να λέτε τα ίδια κ τα ίδια μερικοί και να μπερδεύετε τον κόσμο?

Αντί να βοηθάμε κάποιον να αποφασίσει καθόμαστε και πετάμε ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι..!

Από πότε το πιο εμπορικό είναι και το καλύτερο και το ποιο ποιοτικό?Τι θα πει από όπου κ να το δεις είναι καλύτερο το ένα ή το άλλο?Βάσει ποιου επιχειρήματος?Αν εγώ θέλω να παίζω halo ποια κονσόλα είναι η καλύτερη?Αν θέλω να παίζω zelda?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θεωρώ πως αν κάποιος θέλει να αγοράσει κονσόλα και ρωτάει εδώ μέσα προφανώς και δεν ρωτάει για το halo.αν γούσταρε το halo θα έπαιρνε xbox one.

 

Συνεπώς για μένα η σύγκριση έχει νόημα μόνο αν μιλάμε για παιχνίδια που υπάρχουν και στις δύο κονσόλες.

Επειδή οπως ειναι γνωστό εχω και τις δύο ,το ps4 είναι σαφώς πιο γρήγορο μηχάνημα με αρτιοτερα γραφικά σε ιδια παιχνίδια.Στα δικά μου τα ματια τουλαχιστον.Ειδικότερα δε στο κομματι του online ,στο lag και στα αντιστοιχα data centers της μιας εταιρειας και της αλλης η διαφορα είναι χαοτική.Επίσης συνηθως οι εμπορικες επιτυχιες δεν ειναι τυχαία εκεί που ειναι.

 

Θεωρω πως το xbox εχει φτιαχτει κυρίως για USA και UK οπου εχει και τις περισσοτερες πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως αν κάποιος θέλει να αγοράσει κονσόλα και ρωτάει εδώ μέσα προφανώς και δεν ρωτάει για το halo.αν γούσταρε το halo θα έπαιρνε xbox one.

 

Συνεπώς για μένα η σύγκριση έχει νόημα μόνο αν μιλάμε για παιχνίδια που υπάρχουν και στις δύο κονσόλες.

Επειδή οπως ειναι γνωστό εχω και τις δύο ,το ps4 είναι σαφώς πιο γρήγορο μηχάνημα με αρτιοτερα γραφικά σε ιδια παιχνίδια.Στα δικά μου τα ματια τουλαχιστον.Ειδικότερα δε στο κομματι του online ,στο lag και στα αντιστοιχα data centers της μιας εταιρειας και της αλλης η διαφορα είναι χαοτική.Επίσης συνηθως οι εμπορικες επιτυχιες δεν ειναι τυχαία εκεί που ειναι.

 

Θεωρω πως το xbox εχει φτιαχτει κυρίως για USA και UK οπου εχει και τις περισσοτερες πωλήσεις.

Πολλά άτομα αναφέρουν και ρωτάνε για exclusives και προφανώς η εμπορική επιτυχία δεν είναι τυχαία, είναι παράγοντας πολλών παραμέτρων.

Και το fifa την εποχή που βγήκε το pro evolution πιο εμπορικό ήτανε αλλά 100 κλάσεις κατώτερο σε gameplay, αν ο άλλος όμως γούσταρε official ομάδες και πρωταθλήματα, τι να κάνουμε δηλαδή με το ζόρι να παίζει pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά άτομα αναφέρουν και ρωτάνε για exclusives και προφανώς η εμπορική επιτυχία δεν είναι τυχαία, είναι παράγοντας πολλών παραμέτρων.

Και το fifa την εποχή που βγήκε το pro evolution πιο εμπορικό ήτανε αλλά 100 κλάσεις κατώτερο σε gameplay, αν ο άλλος όμως γούσταρε official ομάδες και πρωταθλήματα, τι να κάνουμε δηλαδή με το ζόρι να παίζει pro?

Δεν διαφωνώ......Τα exclusives είναι θέμα προσωπικού γούστου.Εκεί τελειώνει η κουβέντα.Εγω έχω δυο φιφα ,δύο bf4,δυο hardline δύο battlefront και στις δυο κονσόλες.Μπορώ λοιπόν να πω με ακριβεια ότι το PS4 είναι ανωτερο,πολύ πιο γρήγορο σε loading times,καλυτερα γραφικά και το κυριοτερο για μενα καλύτερο online με περισσότερο κοσμο και χωρίς lag σε σχεση με το χαλι της MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ......Τα exclusives είναι θέμα προσωπικού γούστου.Εκεί τελειώνει η κουβέντα.Εγω έχω δυο φιφα ,δύο bf4,δυο hardline δύο battlefront και στις δυο κονσόλες.Μπορώ λοιπόν να πω με ακριβεια ότι το PS4 είναι ανωτερο,πολύ πιο γρήγορο σε loading times,καλυτερα γραφικά και το κυριοτερο για μενα καλύτερο online με περισσότερο κοσμο και χωρίς lag σε σχεση με το χαλι της MS.

Μόνο για το fifa 16 έχω άποψη , αλλά θα δω κ τα άλλα μιας κ τα έχω κατεβάσει.

Δεν μπορώ να πω πάντως ότι δεν μου αρέσουν τα γραφικά του fifa ή ότι αργεί να φορτώσει, όσο για το lag με "καλή" σύνδεση και ethernet δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.Δεν αμφισβητώ αυτά που λές και πιστεύω ότι είναι έτσι, αλλά θεωρώ ότι ουσιαστικές διαφορές για τον μέσο χρήστη, με την μέση οθόνη, υπάρχουν στα ίδια παιχνίδια μόνο σε σύγκριση με το pc.

Kαι για να ρωτάει κάποιος σε ένα τέτοιο θέμα τι να πάρει, μάλλον είναι αρκετά casual gamer και δεν θα καταλάβει κ καμία διαφορά στην τελική..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο PCgamer και όχι μονο....εδωσε το χρiσμα στο DS4 του καλητερου controller??Ότι άλλο είναι απλες οδοντόβουρτσες.......οσο για αυτά που αναφέρεις....εχω τρια DS4...το ένα είναι day one και το ειχα τοσο για την κονσολα οσο και για το PC(..αυτό το layout του Xbox δεν μπορεσα να το συνηθισω 4 χρονια τωρα σε αντιθεση με το layout του PS DS4 οπου με αυτό μεγαλώσαμε και που μολις το επιασα ηρθε και εδεσε με το χερι μου) για πανω από ένα χρονο μετα αγορασα ένα μονο για το PC και πεταξα το xbox 360 στο...συρταρι....αν το δεις θα νομιζεις ότι το αγορασα πριν μια βδομαδα και δεν παρουσιασε τι-πο-τα από αυτά που αναφέρεις,τοσο σε μενα οσο και σε καμια 200 φιλους που εχω στο ps...προβλήματα ειχαν καποιοι συμφωνω εν μερει,διαδικτυο είναι αυτό!!...αλλα ημαρτον αυτή η προπαγανδα...δεν κουραστηκατε??Τη να κανουμε τωρα δηλαδή....σ'αυτή τη γενια κονσολων προτοπορο είναι το PS4.....,σωστο η λαθος,αρεσει δεν αρεσει σε καποιους,ετσι εχουν τα πραγματα..και στο φιναλε συγκριτικα με ολες τις κονσόλες είναι η ΚΑΛΗΤΕΡΗ αυτή την στιγμη, από οπου και αν το δεις,δεν το λεω εγω το λενε οι πωλήσεις...διαλέγεις και παιρνεις.

Αυτα...εντελως φιλικα...

ΤΙ με νοιάζει τι λέει το PC Gamer και το κάθε PC Gamer.

Επίκληση στην αυθεντία είναι αυτό;

Η δική σου γνώμη δηλαδή είναι κατώτερη του PC Gamer;

 

Τέλος το ότι πουλάει πολύ το Playstation δεν μου λέει τίποτα. Ένας λόγος μάλιστα που δεν το προτείνω είναι η τεχνική Marketing Apple Style όπου βλέπω κάθε τόσο στο Facebook διάφορα Sites να λένε ξεπέρασε τόσες πωλήσεις, κλπ. Τι να το κάνω; Εγώ βλέπω ότι κάθε μήνα δίνει άθλια Indie Games, μας έχει πεθάνει στο Remaster και τελικά το Playstation το έχω να κάθετε στο ράφι.

 

Δυο χειριστήριο έχω ps4 και τα δύο έβγαλαν πρόβλημα με μέτρια χρήση... Για ποια προπαγάνδα μιλάς? Το ότι έχει πρόβλημα το χειριστήριο δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή κονσόλα.

Έτσι.

 

Αν το DS4 είναι το χειρότερο, τότε το DS3 τι είναι; Νομίζω υπερβάλλεις λίγο...

 

Εργονομικά είναι καλύτερο του DS3. Υποκειμενικό είναι το αν προτιμάς συμμετρικούς ή ασύμμετρους μοχλούς. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα. Προσαρμόζομαι εύκολα και στα 2 σχέδια.

Δεν είχε προβλήματα το DS3 όπως αυτά που περιέγραψα στο προηγούμενο Post μου.

 

....ειπα ότι συμφωνω ...εν μερει...και είναι με το μοναδικο που συμφωνω (Thumbsticks)...απλα σε εμενα(...και όχι μονο) δεν εχει τυχει τιποτα από όλα αυτά..ετσι απλα!!

Ακόμα και μικρότερο ποσοστό να παρουσιάζει πρόβλημα, το πρόβλημα είναι σαν να υπάρχει σε όλα. Σου χαλάει την ψυχολογία και την όλη φάση. Παίρνεις δηλαδή Playstation 4 και εκεί που είσαι στην καλή διάθεση έχοντας hypeαριστεί με αυτά που διαβάζεις σου συμβαίνει αυτό. Εγώ έχω αλλάξει 6 και έχουν παρουσιάσει πρόβλημα και τα 6. Μόνο και μόνο η σκέψη σε χαλάει. Τι να πάει να πει όχι σε όλα;

 

Μόνο Eneloop για επαναφορτιζόμενες (πιο ακριβές, αλλά αξίζουν)... και βάλε και το κόστος του φορτιστή.

Φοβερές. Έτσι παίζω τόσο στο Xbox 360 Controller, όσο και στο Xbox one Forza Edition Controller!

 

Ούτε τα καποτάκια των €2 είναι μεγάλο έξοδο, απλά είναι κάτι extra. Βέβαια αυτά δεν χρειάζονται πλέον...

Όποτε έχω βάλει καποτάκια πρέπει ή να τα κολλήσω ή με κάποιον τρόπο (βάζοντας ταινία από κάτω) να χοντρύνω το Thumbstick ώστε να έχει καλύτερη εφαρμογή και να μην γυρίζει ή βγαίνει. 

 

Από πότε το πιο εμπορικό είναι και το καλύτερο και το ποιο ποιοτικό?Τι θα πει από όπου κ να το δεις είναι καλύτερο το ένα ή το άλλο?Βάσει ποιου επιχειρήματος?Αν εγώ θέλω να παίζω halo ποια κονσόλα είναι η καλύτερη?Αν θέλω να παίζω zelda?

Πες τα βρε άνθρωπε!

Παίζει ένα ρόλο στην εξίσωση η εμπορικότητα, αλλά είπαμε...

 

Θεωρώ πως αν κάποιος θέλει να αγοράσει κονσόλα και ρωτάει εδώ μέσα προφανώς και δεν ρωτάει για το halo.αν γούσταρε το halo θα έπαιρνε xbox one.

 

Συνεπώς για μένα η σύγκριση έχει νόημα μόνο αν μιλάμε για παιχνίδια που υπάρχουν και στις δύο κονσόλες.

Επειδή οπως ειναι γνωστό εχω και τις δύο ,το ps4 είναι σαφώς πιο γρήγορο μηχάνημα με αρτιοτερα γραφικά σε ιδια παιχνίδια.Στα δικά μου τα ματια τουλαχιστον.Ειδικότερα δε στο κομματι του online ,στο lag και στα αντιστοιχα data centers της μιας εταιρειας και της αλλης η διαφορα είναι χαοτική.Επίσης συνηθως οι εμπορικες επιτυχιες δεν ειναι τυχαία εκεί που ειναι.

 

Θεωρω πως το xbox εχει φτιαχτει κυρίως για USA και UK οπου εχει και τις περισσοτερες πωλήσεις.

Δεν διαφωνώ......Τα exclusives είναι θέμα προσωπικού γούστου.Εκεί τελειώνει η κουβέντα.Εγω έχω δυο φιφα ,δύο bf4,δυο hardline δύο battlefront και στις δυο κονσόλες.Μπορώ λοιπόν να πω με ακριβεια ότι το PS4 είναι ανωτερο,πολύ πιο γρήγορο σε loading times,καλυτερα γραφικά και το κυριοτερο για μενα καλύτερο online με περισσότερο κοσμο και χωρίς lag σε σχεση με το χαλι της MS.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό. Στις κονσόλες κοιτάμε πρώτα τους τίτλους. Τα γραφικά είναι ανώτερα στο PS4, αλλά πρέπει να τα βάλεις δίπλα δίπλα για να τα δεις.

Έρχεσαι από τη δουλειά, βάζεις μία πίτσα στο Microwave και παίζεις. Δεν κάθεσαι να ασχολείσαι τώρα με το αν έχει FXX ή 4x AA.

Πετάς το δισκάκι μέσα, παίζεις, ευχαριστιέσαι και τέλος.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ με νοιάζει τι λέει το PC Gamer και το κάθε PC Gamer.

Επίκληση στην αυθεντία είναι αυτό;

Η δική σου γνώμη δηλαδή είναι κατώτερη του PC Gamer;

 

Τέλος το ότι πουλάει πολύ το Playstation δεν μου λέει τίποτα. Ένας λόγος μάλιστα που δεν το προτείνω είναι η τεχνική Marketing Apple Style όπου βλέπω κάθε τόσο στο Facebook διάφορα Sites να λένε ξεπέρασε τόσες πωλήσεις, κλπ. Τι να το κάνω; Εγώ βλέπω ότι κάθε μήνα δίνει άθλια Indie Games, μας έχει πεθάνει στο Remaster και τελικά το Playstation το έχω να κάθετε στο ράφι.

 

....το ότι πουλαει δεν σου λεει τιποτα,το ότι DS4 ειναι ένα από τα καλητερα controller(...όπως καλο και το xbox one) δεν σου λεει τιποτα....για όλα εχεις έναν λογο και μια δικαιολογια...όχι μονο εσυ και τα.....likers σου...και επειδή η κουβεντα δεν θα βγαλει πουθενα,εδω είναι η απαντηση μου επι του θεματος....

                                                                  http://www.xboxonevspsfour.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικότερα δε στο κομματι του online ,στο lag και στα αντιστοιχα data centers της μιας εταιρειας και της αλλης η διαφορα είναι χαοτική.Επίσης συνηθως οι εμπορικες επιτυχιες δεν ειναι τυχαία εκεί που ειναι.

 

Θεωρω πως το xbox εχει φτιαχτει κυρίως για USA και UK οπου εχει και τις περισσοτερες πωλήσεις.

Εννοείς ότι το ps γενικά υπερτερεί στο online έναντι του xbox?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να το πούμε και σε αριθμούς για να γίνει αντιληπτό:

 

Η αναλογία πωλήσεων PS4/XB1 στην Ελλάδα είναι 8:1 με 10:1. Σε απλά ελληνικά αυτό σημαίνει ότι σε multiplatform online games (CoD, BF, Pro, Fifa κλπ.) το ελληνικό player pool σε PS4 έχει 8-10 φορές περισσότερους παίκτες από το αντίστοιχο player pool του XB1.

 

Αυτό βοηθάει τρομερά και στο matchmaking και στο να βρεις πιο εύκολα συμπαίκτες. Ότι υποδομές και να έχει η MS από servers (που δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι υπάρχουν και στην χώρα μας), δεν υπάρχει κάποιο μαγικό ραβδάκι να αυξήσει το player pool του XB1.

 

Για μένα είναι μέγα έγκλημα που δεν ενοποιούν τα player pools των PS4 & XB1. Να μπορεί δηλαδή κάποιος που έχει το Battlefront σε PS4 να παίζει με κάποιον που έχει Battlefront σε XB1. Για να προλάβω κάποιους, δεν είναι τεχνικό το θέμα, μιας και υπάρχουν cross play online games. Είναι καθαρά θέμα πολιτικής των εταιριών. Πρέπει να θέλουν και οι 2.

 

Τα exclusives είναι άλλη φάση. Άμα θες Halo/Uncharted/Splatoon, θα πάρεις την ανάλογη πλατφόρμα ασχέτως player pool.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων παιδιά ήδη αγόρασα το one με 330 ευρώ, 1tb και 3 παιχνίδια. Η αλήθεια είναι οτι αρχικά σκεφτόμουν και το 4 λόγο οτι είχα ακούσει(μαρκετινγ καθαρο τελικά) αλλά δεν το πήρα κατά κύριο λόγω έλλειψης παιχνιδιών. Με εξαίρεση το bloodborne, driveclub και το νέο uncharted τα περισσότερα είναι remaster που τα 'χουμε όλοι μας ξαναπαίξει. Και από νέες κυκλοφορίες τζίφος... Φάση psv ένα πράμα ρε παιδί μου. Άμα βγαλουν κανα παιχνίδι και κανά jrpg που με ενδιαφέρει ίσως να το πάρω, αλλά φαίνεται στην sony έχουν επικεντρωθεί περισσοτερο στο μαρκετινγκ παρά στα παιχνίδια. Από πλευρα κόστους να μην το συζητήσω όπου η sony έχει 350 την κονσόλα και εγώ πήρα κονσόλα με 3 παιχνίδια στα 330. Θα κοτσάρω και το άλλο κοντρόλερ που το χρησιμοποιώ στον υπολογιστή και θα είμαι άρχοντας.  

 

Όσο για τους μεταχειρισμένους τίτλους συμφωνώ καλύτερα ps4. Ενοικιάσεις όχι τόσο γιατί άμα θέλω να δοκιμάσω παιχνίδι απλά κατεβάζω το demo, κανείς δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει ένα παιχνίδι στις λίγες μέρες ενοικίασης. Έκτος από αυτούς που λέτε είναι hardcore players, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα γίνεται κάποιος που έχει υποχρεώσεις hardcore.

 

Τώρα το κοντρόλερ σχετικό είναι και εγώ από ps ξεκίνησα και τώρα προτιμώ του xbox. Σε καποιους του xbox δεν τους αρέσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις βρες καποιο εμπιστο ατομο να μοιραστειτε ενα account καντο απο την αρχη.

Τοπ αγορες που εκανα προσφατα forza horizon 2 : 21 euro , far cry 4 12 euro,Sleeping dogs DE 10 euro , AC unity + Black flag 17 euro ,Mortal Kombat x premium 40 euro ,titanfall deluxe 7.5 euro κ βαλε και τα τσαμπε της ΕΑ με 25 Και ολα αυτα δια του 2 εννοειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων παιδιά ήδη αγόρασα το one με 330 ευρώ, 1tb και 3 παιχνίδια. Η αλήθεια είναι οτι αρχικά σκεφτόμουν και το 4 λόγο οτι είχα ακούσει(μαρκετινγ καθαρο τελικά) αλλά δεν το πήρα κατά κύριο λόγω έλλειψης παιχνιδιών. Με εξαίρεση το bloodborne, driveclub και το νέο uncharted τα περισσότερα είναι remaster που τα 'χουμε όλοι μας ξαναπαίξει. Και από νέες κυκλοφορίες τζίφος... Φάση psv ένα πράμα ρε παιδί μου. Άμα βγαλουν κανα παιχνίδι και κανά jrpg που με ενδιαφέρει ίσως να το πάρω, αλλά φαίνεται στην sony έχουν επικεντρωθεί περισσοτερο στο μαρκετινγκ παρά στα παιχνίδια. Από πλευρα κόστους να μην το συζητήσω όπου η sony έχει 350 την κονσόλα και εγώ πήρα κονσόλα με 3 παιχνίδια στα 330. Θα κοτσάρω και το άλλο κοντρόλερ που το χρησιμοποιώ στον υπολογιστή και θα είμαι άρχοντας.  

 

Όσο για τους μεταχειρισμένους τίτλους συμφωνώ καλύτερα ps4. Ενοικιάσεις όχι τόσο γιατί άμα θέλω να δοκιμάσω παιχνίδι απλά κατεβάζω το demo, κανείς δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει ένα παιχνίδι στις λίγες μέρες ενοικίασης. Έκτος από αυτούς που λέτε είναι hardcore players, αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα γίνεται κάποιος που έχει υποχρεώσεις hardcore.

 

Τώρα το κοντρόλερ σχετικό είναι και εγώ από ps ξεκίνησα και τώρα προτιμώ του xbox. Σε καποιους του xbox δεν τους αρέσει.

Καλο ειναι να αφιερώνει ο κοσμος λιγο παραπανω χρονο στο να ψαχνει τι παιχνιδια ειναι να βγουν. Και οχι δεν βγαινει φετος μονο το Uncharted 4 για το ps4.

 

Το Xbox ειναι μια παρα πολυ καλη αγορα απο πλευρας συνδρομης,καλου μοχλου(και του DS4 πλεον το θεμα που οντως υπηρχε εχει διορθωθει και ουτε στο δικο μου που το εχω απο το καλοκαιρι μου εμφανισε κατι).

 

Επισης θα παρακαλουσα οταν λεμε για Remastered να βαζουμε μεσα και το XboxOne.Πλεον μεχρι και η Nintendo αρχιζει και βγαζει remastered. Αρα μην αναμεταδιδουμε οτι γραφει ο καθενας για αυτο.

 

Ακομα διαβαζω για χαμηλη συνδρομη στο One πραγμα που ισχυει εν μερη για τους ψιλο ψαγμενους που αγοραζουν απο κλειδαδικα και την καταλληλη στιγμη γιατι εγω για Ελλαδα αλλα βλεπω https://www.skroutz.gr/s/5007524/Microsoft-Xbox-Live-Gold-Membership-Card-12-Month.html?from=catspan

 

Επισης για τις ενοικιασεις(που ειναι μεγαλη δυναμη δυστηχως για την Ελλαδα καθως γλυτωνεις παρα πολλα χρηματα)ειναι απο τους λογους που το Ps4 πουλαει τοσο(και τα Seven για μενα δεν εχουν κλεισει ακομα :P).

 

Να αναφερω τελευταια,οπως εχω βαρεθει αλλωστε να το λεω εδω και καιρο,το παρακατω. Κοιταξτε ημερομηνιες και κυκλοφοριες παιχνιδιων στην προηγουμενη γενια και πειτε μου απο ποτε και μετα αρχησαν να κυκλοφορουν οι καλου/δυνατοι τιτλοι.Απαντηση,σιγουρα οχι στα 2 πρωτα χρονια αλλα αργοτερα.

 

Κοινως για μενα το XboxOne ειναι πλεον μια αριστη αγορα αλλα δυστηχως οχι για την Ελλαδα.Στο εξωτερικο που εχουν λιωσει στις προσφορες μεχρι και 2 κονσολες αγοραζες ανετα σε σχεση με εδω. 

 

Γιατι φθηνη συνδρομη πχ και σε Amazon Αμερικη εχω πετυχει πχ στα 30 και 39δολλαρια σε σχεση με τα δικα μας 50ευρω....

 

 

 

Α και για το παραπανω,δυστηχως αγαπητε δεν εχεις καθολου δικιο σε αυτο ή εχεις παιξει λιγα παιχνιδια. Ξερεις ποσα παιχνιδια ανετα τα βγαζεις με ενοικιαση του 3ημερου??(δηλαδη απο το Σαββατο μεχρι και την Δευτερα το βραδυ πριν το επιστρεψεις ή ακομα καλυτερα αν ενα παιχνιδι ειναι 3ημερου δηλαδη +2 μερες αν αξιοποιησεις την Κυριακη σωστα? :) ). Ενταξυ αν μιλαμε για παιχνιδια οπως Witcher 3 και Souls ναι σαν μονοημερα παιχνιδια οντως δεν σου φτανει. Αλλα για κατι Tomb Raider,The Order,Infamous,Until Dawn, resident evil,Assasins Creed κλπ ανετα τα βγαζεις απο ενοικιασεις και γλυτωνεις χρηματα. Η ακομα καλυτερα ριχνεις μια ενοικιαση να δεις αν σου αρεσει το παιχνιδι(πχ εγω με το Fallout 4 που τελικα δεν μου αρεσε παρολο το hype και γλυτωσα ποσα λεφτα απο το να το επαιρνα)και καθαρισες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων παιδιά ήδη αγόρασα το one με 330 ευρώ, 1tb και 3 παιχνίδια. Η αλήθεια είναι οτι αρχικά σκεφτόμουν και το 4 λόγο οτι είχα ακούσει(μαρκετινγ καθαρο τελικά) αλλά δεν το πήρα κατά κύριο λόγω έλλειψης παιχνιδιών. Με εξαίρεση το bloodborne, driveclub και το νέο uncharted τα περισσότερα είναι remaster που τα 'χουμε όλοι μας ξαναπαίξει. Και από νέες κυκλοφορίες τζίφος...

Καλοριζικη η νεα σου κονσολα....απλα να σε διορθωσω γιατι μαλλον δεν το εψαξες και δεν στεκουν αυτά που λες...και αν προσθεσεις και τα multiplatform!!!!!Συμπερασμα PS4 is the Best Place to Play... αυτή η καραμελα κάθε φορα οτι δεν εχει παιχνίδια το PS4 δεν στεκει πλεον...πες καλητερα γουσταρο Xbox,τελος και θα σου βγαλω το καπελο.Εγω φιλε μου όταν αγορασα το PS4 δεν ρωτησα κανενα φορουμ,γιατι ξερω κάθε φορα τη γινετε από πλευρας φανμποισμου...υποψιν ότι κονσολα δεν ειχα ποτε μιας και επαιζα/παιζω στο PC,εκατσα ειδα specs,παιχνίδια,χειριστήριο και αποφασησα.Τελικα μετα από εναμιση χρονο βλεπω ότι εκανα την σωστη επιλογή και δεν το προλαβαίνω.....αυτά από μενα φιλικα παντα και καλο λιωσιμω...

xboxonevsps42hu80dxaqgy.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι το ps γενικά υπερτερεί στο online έναντι του xbox?? 

 

Μακράν και με χαωτικη διαφορά.Φυσικά εξαρτάται τι εννοείς "καλύτερο".Καλύτερο για μενα σημαινει lag free (όσο ειναι δυνατόν) και μεγαλύτερη κοινότητα ελλήνων παικτών κυρίως αλλα και ξένων ανά παιχνίδι.

 

πχ. στο xbox είμαστε ξερω γω 500 έλληνες που παιζουμε pro clubs ,στο ps4 είμαστε 2000.Στο battlefield υπάρχουν 5 καλοί servers να μπεις να παιξεις στο one ,στο ps4 100.Δεν θα επεκταθώ σε άλλα παιχνίδια.Το ξαναλέω το xbox πρόσπάθησε να φτιάξει κατι που θα κανει τα παντα απο λίγο.Ένα κατ ουσίαν media center το οποίο από ότι φάνηκε προοριζόταν μόνο για UK και USA.To PS4 δεν έχει τόσο φαντεζί λειτουργικό αλλά είναι παιχνιδομηχανή!!!Τα party του xboxone ειναι broken απο τοτε που βγηκαν τα windows10.Ακόμη τίποτα.Χθες εβριζα κανα τρίωρο .....Γράφω ότι βλέπω απο την καθημερινή μου τριβή και με τα δύο.Μακάρι στο μελλον να διαψευστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...