Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να πάρω τώρα μια κονσόλα αλλά δυσκολεύομαι στην επιλογή αρκετά. Από την μια το one είναι πιο οικονομικό, με φτηνότερο live κιόλα. Ενώ το 4 έχει τα περισσότερα ιαπωνικά παιχνίδια, και τα drake που παίζω και ψιλοκαλύτερα γραφικά. Βάλε όμως ότι έχω ήδη ενα χειρηστήριο για το 1 και βάζω και κινεκτ όταν θελήσω να παίζω με την οικογένεια. Τι λέτε και εσείς; Επίσης με το dx12 θα δούμε καμια διαφορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως είδα γραφικά απο Farcry 4 και tomb rider σε xbox360 και μια χαρά κρατούν..

 

Εαν πάρεις νεας γενιάς κονσόλα είτε ps4 είτε xbox one και βάλεις τα παραπάνω παιχνίδια θα σου πέφτει το σαγόνι απο τα γραφικά;

 

 

Εδω σας θέλω.. Εαν ναι τότε φυσικά και αξίζει η νέα κονσόλα . Εαν η διαφορά ειναι μικρή δεν βλέπω τον λόγο για το 350άρι κατα μ.ο τουλάχιστον μέχρι να βγουν τίτλοι που να τα δικαιολογούν

 

Οσο για το ποια κονσόλα αξίζει και ποια όχι νομίζω οτι ειναι καθαρά θέμα τίτλων που θα βγουν αποκλειστικά στην κάθε κονσόλα.

 

Τώρα αν η μια κονσόλα τρέχει με 3fps περισσότερα το Falout4 και η άλλη όχι δεν εχει καμία σημασία.

 

Προσωπικά γι ακόμη μια φορά βλέπω οτι η microsoft εχει το πιο οικονομικό πακέτο στην αγορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Sony Playstation φανμπόι, αλλά ΟΧΙ!
 

Πρέπει να πάρεις Χbox One.

1) Μακράν καλύτερο χειριστήριο. Βασικά πρόκειται για την μέρα και τη νύχτα. Το DS4 μοιάζει με παιδικό κινέζικο παιχνίδι μπροστά του και εκτός από αυτό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου βγει ελαττωματικό.
2) Τα Exclusives δεν φαίνεται να είναι κάτι το ιδιαίτερο για το PS4. Έδωσε το Metal Gear... Θα έχεις Gears of War από την άλλη και αρκετά άλλα. 

http://www.cheatsheet.com/technology/5-upcoming-exclusive-games-for-xbox-one.html/?a=viewall

 

Από γραφικά μια χαρά είναι. Μικρές οι διαφορές που μόνο αν βάλεις δίπλα δίπλα τις κονσόλες στην ίδια TV ίσως παρατηρήσεις μικροδιαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xone έδωσα την παραγγελία, τώρα αναμονή μόνο να επιστρέψω Ελλάδα. Για να δούμε τι θα δείξει. Πολύ ωραία λίστα με exclusive πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Sony Playstation φανμπόι, αλλά ΟΧΙ!

 

Πρέπει να πάρεις Χbox One.

 

1) Μακράν καλύτερο χειριστήριο. Βασικά πρόκειται για την μέρα και τη νύχτα. Το DS4 μοιάζει με παιδικό κινέζικο παιχνίδι μπροστά του και εκτός από αυτό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σου βγει ελαττωματικό.

2) Τα Exclusives δεν φαίνεται να είναι κάτι το ιδιαίτερο για το PS4. Έδωσε το Metal Gear... Θα έχεις Gears of War από την άλλη και αρκετά άλλα.

http://www.cheatsheet.com/technology/5-upcoming-exclusive-games-for-xbox-one.html/?a=viewall

 

Από γραφικά μια χαρά είναι. Μικρές οι διαφορές που μόνο αν βάλεις δίπλα δίπλα τις κονσόλες στην ίδια TV ίσως παρατηρήσεις μικροδιαφορές.

Μια χαρά είναι το ds4, κάθετε όπως πρέπει στο χέρι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του xbox one το εχω πει και εγω παλιοτερα, ειναι ποιο βολικος ο μοχλος και καλυτερος σε ποιοτητα κατασκευης. αλλα του ps4 ειναι καλυτερα τα bumpers-triggers και δεν κανουν θορυβο κλικ-κλικ οπως του xbox one. πρεπει να το αναβαθμισουν αυτο…σπαστικος ηχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του xbox one το εχω πει και εγω παλιοτερα, ειναι ποιο βολικος ο μοχλος και καλυτερος σε ποιοτητα κατασκευης. αλλα του ps4 ειναι καλυτερα τα bumpers-triggers και δεν κανουν θορυβο κλικ-κλικ οπως του xbox one. πρεπει να το αναβαθμισουν αυτο…σπαστικος ηχος.

Μου εκανε και εμενα εντυπωση που σε ενα τετοιο εξαιρετικο controller το εκαναν αυτο,αλλα καθισα διπλα στον γιο μου οταν επαιζε και με τον ηχο της τηλεορασης δεν ακουγεται τιποτα(σε μεσαια ενταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του xbox one το εχω πει και εγω παλιοτερα, ειναι ποιο βολικος ο μοχλος και καλυτερος σε ποιοτητα κατασκευης. αλλα του ps4 ειναι καλυτερα τα bumpers-triggers και δεν κανουν θορυβο κλικ-κλικ οπως του xbox one. πρεπει να το αναβαθμισουν αυτο…σπαστικος ηχος.

Τα Triggers του απλού Xbox one controller είναι διαφορετικά από την έκδοση Forza;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπεί και σε κάποιο αλλο θέμα. Το ps4 αυτή τη στιγμή κερδίζει σε κάποιους τομείς, το xbone σε κάποιους άλλους.

 

Αν θες indie games, μεγαλύτερη γκάμα μεταχειρησμενους τίτλους, και καλύτερα γραφικά (διαφορά στο view distance) επιλέγεις ps4.

 

Αν τα λεφτά είναι λιγοστά, και θες φθηνότερο online gaming, ea access κτλ, πας σε xbone.

 

Αλλά για Ελλάδα, νομίζω πως το ps4 είναι μονόδρομος, βρίσκεις ότι παιχνίδι στο 50% της τιμής μεταχειρησμενο στη μία βδομάδα κυκλοφορίας. Στο xbox αυτό δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επιμένω ότι είναι θέμα του τι γουστάρει καθένας από exclusives, αλλά και γενικότερα τι του "κάθετε" καλύτερα, και αυτό κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να απασχολεί τους gamers.

Προσωπικά ποτέ δεν νοικιάζω games, αλλά τα μεταχειρισμένα είναι μεγάλο θέμα, αν και δεν υπάρχει κάτι που δεν θα βρεις για xbox one παρακολουθόντας καθημέρινα τις αγγελίες και βάζοντας κ μία αγγελία ζήτησης. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις κάτι σε λογική τιμή.

Τέλος αν δεν έχεις θέμα με τα digital, μιλάμε για πολύ πράγμα free με gold συνδρομή και ea access..αυτή τη στιγμή δεν μου χωράνε τα παιχνίδια στον σκληρό κ έχω δώσει ελάχιστα χρήματα..!

Επίσης πάρα πολλές προσφορές και σε καινούριους τίτλους με μεγάλη έκπτωση.!

Τελείως υποκειμενικό θέμα και δεν χωράει απόλυτη γνώμη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Triggers του απλού Xbox one controller είναι διαφορετικά από την έκδοση Forza;

 

 

υπαρχουν 2 εκδοσεις. ο πρωτος που εχει κλικ στον ηχο του bumper και η 2η εκδοση η καινουργια που παλι εχει ο ηχος κλικ αλλα με διαφορετικη χροια. ο καινουργιος ειναι αυτος που εχει headphone input και καλυτερη αισθηση και πατημα στα μπροστα triggers. και του forza το χειριστηριο κανει κλικ ο. γενικα ολοι ο μοχλοι κανουν κλικ-κλικ του xbox one…πιστευω θα το καταλαβουν και θα το fixaroun σε καποια επομενη εκδοση.

Επεξ/σία από isspro98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο που βρισκεις ευκολοτερα και περισσοτερα παιχνιδια για ενοικιαση κτλ ps4.Δεν χωραει καν συζητηση

Αυτό είναι ένα θέμα πράγματι. Δεν έχεις άδικο.

 

Αν θες indie games

Μαζοχιστικές καταστάσεις. :P

 

υπαρχουν 2 εκδοσεις. ο πρωτος που εχει κλικ στον ηχο του bumper και η 2η εκδοση η καινουργια που παλι εχει ο ηχος κλικ αλλα με διαφορετικη χροια. ο καινουργιος ειναι αυτος που εχει headphone input και καλυτερη αισθηση και πατημα στα μπροστα triggers. και του forza το χειριστηριο κανει κλικ ο. γενικα ολοι ο μοχλοι κανουν κλικ-κλικ του xbox one…πιστευω θα το καταλαβουν και θα το fixaroun σε καποια επομενη εκδοση.

Οι σκανδάλες είναι απλά τέλειες. Φοβερή αίσθηση.

Το RB και το LB πράγματι κάνουν κλικ. Θυμίζουν θα μπορούσαμε να πούμε κλικ σε mouse, κάτι το οποίο το βρίσκω εξαιρετικό. Το ίδιο και το dpad. Βέβαια η χρήση του dpad πλέον είναι για επιλογή όπλων, στα FPS ή πλοήγηση σε αντίστοιχα menu και όχι για να παίξεις FIFA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το dpad του controller elite ειναι απλα θεικο….(αναφερομαι στο 9εδρο σφαιρικο dpad)πολυ μπροστα…επρεπε να το ειχαν σε ολους τους βασικους μοχλους και OXI μονο στο elite…….γενικα πιστευω οτι αν φτιαξουν μερικα πραγματακια στην microsoft σχετικα με το xbox one τοτε θα ξεπερασουν την sony...

http://i.ebayimg.com/images/g/uDUAAOSwDNdVx2mj/s-l300.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...