Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά sorry αλλά -όλοι- (ανεξαιρέτως) όταν ξεκινάνε την gaming καριέρα τους πρέπει να την ξεκινάνε με Nintendo. Πάντα. Ολοι. Μόνο έτσι θα αποκτήσουν gaming παιδεία (shick!) και θα είναι καλύτεροι καταναλωτές/gamers όσο περνάει ο καιρός. Μετά ας αλλάξουν τα γούστα τους αλλά θα έχουν ήδη σχηματίσει κατάλληλη άποψη περί game design, gameplay και τα σχετικά. Μόνο με nintendo. 

 

Αρα κοιτάς είτε WiiU είτε (προσωπική άποψη) να πάρεις new 3DS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά sorry αλλά -όλοι- (ανεξαιρέτως) όταν ξεκινάνε την gaming καριέρα τους πρέπει να την ξεκινάνε με Nintendo. Πάντα. Ολοι. Μόνο έτσι θα αποκτήσουν gaming παιδεία (shick!) και θα είναι καλύτεροι καταναλωτές/gamers όσο περνάει ο καιρός. Μετά ας αλλάξουν τα γούστα τους αλλά θα έχουν ήδη σχηματίσει κατάλληλη άποψη περί game design, gameplay και τα σχετικά. Μόνο με nintendo. 

 

Αρα κοιτάς είτε WiiU είτε (προσωπική άποψη) να πάρεις new 3DS. 

 

Δηλαδή εμείς που ξεκινήσαμε με Atari 2600 (είχε βγει πριν το NES) τι πάθαμε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εμείς που ξεκινήσαμε με Atari 2600 (είχε βγει πριν το NES) τι πάθαμε; :P

 

Τίποτα, όλοι εμείς απλά μεταβήκαμε είτε σε nintendo είτε σε sega ή ακόμα και σε ουφάδικα. Απλά πλέον επειδή υπάρχουν κανόνες στα παιχνίδια (σε αντίθεση με τότε) η nintendo από τότε έχει παραμείνει με το ίδιο σχέδιο του τι πρέπει να προσφέρει για να λέγεται ένα παιχνίδι "παιχνίδι". Επειδή είναι ουτοπικό να προσπαθείς να πείσεις έναν σημερινό νέο να ασχοληθεί με παιχνίδια εποχής SNES και Mega Drive τη σήμερον ημέρα μόνο η nintendo προσφέρει την ποιότητα και την gaming "παιδεία" που χρειάζεται κατά βάση ένας gamer.

 

Παλιότερα είχαμε κάποιους τίτλους σταθμούς που ήταν "σχολεία" στο θέμα game design και σχεδιασμού gameplay. Θα ήταν εξαιρετικό να μπορούσαν οι νεότεροι να παίξουν με αυτά τα παιχνίδια και όχι με τις μπαρούφες που ξεκινάνε τα περισσότερα πιτσιρίκια σήμερα. Αυτό το βιντεάκι τα εξηγεί πολύ μα πολύ καλύτερα από όσο θα μπορούσα να τα γράψω αλλά σκέψου ότι αυτό που εξηγεί το βίντεο ισχύει για τα περισσότερα παιχνίδια nintendo ακόμα και σήμερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να του πάρω το wii u λόγο των πολλών παιχνιδιών που λέτε. Από ποιες άλλες κονσόλες παίζει τα παιχνίδια; Έχουν παρατηρηθεί τίποτα προβλήματα;

 

Απλά λίγο κολλάω αν θα του αρέσει, δεν την ξέρω κι εγώ αυτήν την κονσόλα, τα άλλα 2 εντάξει τα ξέρω.

 

Κανονικό χειριστήριο δεν δίνουν; το στάνταρ είναι αυτό με την οθόνη; και όταν παίζει κάποιο παιχνίδι το βλέπει και στην τηλεόραση και στην οθόνη από το χειριστήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PS3 έχει περισσότερα παιχνίδια για παιδιά από το Wii U, έχε το υπόψην σου. Επίσης η Nintendo το έχει ήδη εγκαταλείψει και σε λίγο καιρό θα δούμε τη νέα της κονσόλα. Αλλιώς πάρε του ένα Wii μεταχειρισμένο με κανένα 50Ε, φλάσαρέ το και γέμισε του ένα εξωτερικό σκληρό με παιχνίδια να έχει να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει περισσότερα παιχνίδια για παιδιά δεν σημαίνει ότι είναι και κατάλληλα για να μπορέσει το παιδί να ψυχαγωγηθεί και να μάθει τα του gaming. Δεύτερο ακόμα και αν έχει σταματήσει τα πολλά πολλά δεν σημαίνει ότι η κονσόλα δεν έχει μια μεγάλη γκάμα από άκρως ποιοτικά και -σωστά- σχεδιαστικά παιχνίδια που είναι για όλες τις ηλικίες. Δεύτερον η κονσόλα είναι πλήρης συμβατή με την παλιότερη οπότε περιφερειακά και παιχνίδια αυξάνονται ακόμα περισσότερο. 

 

Εχει τεράστια διαφορά το "παιχνίδια για παιδιά" από "παιχνίδια για όλους για πλήρης ψυχαγωγία". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω δώρο μια κονσόλα για τον γιο μου (7 ετών). Τα χρήματα είναι 200€ πάνω κάτω. Ανάμεσα σε PS3 / XBOX 360 / WII U ποια θα μου προτείνατε;

Wii U κι απο μενα. Χωρις δευτερη σκεψη για αυτες τις ηλικιες.

Απλα να ξερεις οτι θα σου κοστισει αρκετα παραπανω αν θες το backwards compatibility με το Wii λογω του οτι πρεπει να σκασεις και ενα 50ρικο επιπροσθετως για χειριστηριο Wii Remote plus, οπως και οτι τα παιχνιδια ειναι πολυ ακριβοτερα απο τις αλλες κονσολες. Οι τιμες δε πεφτουν ευκολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να του πάρω το wii u λόγο των πολλών παιχνιδιών που λέτε. Από ποιες άλλες κονσόλες παίζει τα παιχνίδια; Έχουν παρατηρηθεί τίποτα προβλήματα;

 

Απλά λίγο κολλάω αν θα του αρέσει, δεν την ξέρω κι εγώ αυτήν την κονσόλα, τα άλλα 2 εντάξει τα ξέρω.

 

Κανονικό χειριστήριο δεν δίνουν; το στάνταρ είναι αυτό με την οθόνη; και όταν παίζει κάποιο παιχνίδι το βλέπει και στην τηλεόραση και στην οθόνη από το χειριστήριο;

παιζει και τα παιχνιδια του wii αλλα θες και wiimote+nunchuck οποτε +50 ευρω.Κανενα απολυτως προβλημα δεν εχει παρατηρηθει με την κονσολα αλλα και τα παιχνιδια της.

Για κανονικο χειριστηριο πας στο wii u pro controller αλλα μετα πας για αλλα 50 ευρω.......

Παντως το gamepad βολευει παρα πολυ.Εμενα τα ανιψια που ειναι 10 και 7 αντιστοιχα παιζουν μονο απο εκει και τις περισσοτερες φορες κοιτανε μονο απο το gamepad.Στα περισσοτερα παιχνιδια οτι δειχνει η tv δειχνει και η οθονη του gamepad.Βολευει για οταν κλασσικα οι γονεις κοβουν βολτες μπροστα απο την τηλεοραση.Παντως εγω θα στο ξανα προτεινω να εχεις υποψην και το 3ds.Βασικα για ποιο λογο δεν θελεις φορητη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wii U και απο μένα τυφλά.

 

Πέρα απο τις παιχνιδάρες που έχει η κονσόλα θα βολευτείς πάρα πολύ και με το χειριστήριο. Δε θα σπαμάρει για να "καβατζώνει" την τηλεόραση και θα μπορεί να παίζει χωρίς να σας ενοχλεί.

 

Ήδη απο το Wii με backwards compatibility έχει μια ΑΠΕΙΡΗ βιβλιοθήκη. Αν βάλεις και τα ΑΑΑ παιχνίδια της Ninty ο μικρός θα παίζει μια ζωή. Ιδιαίτερα αν μπεις στη διαδικασία μεταπώλησης/ανταλλαγών θα σαι κομπλέ.

 

Super mario 3d world

Mario Kart 8
New Super Mario Bros
Rayman Legends
Splatoon
Yoshi's Wooly World
Wonderful 101
Kirby and the Rainbow Curse
Donkey Kong: Tropical Freeze

Μερικά απο τα παιχνίδια που αν τα είχα στα χέρια μου 7 χρονών (καλά βασικά και σήμερα) θα χοροπηδούσα απ τη χαρά μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβώς, ποιότητα και ποσότητα δεν είναι το ίδιο πράγμα. Μπορείς να του πάρεις 2-3 παιχνίδια και να παίζει χρόνια με αυτά. Τα κλασσικά "παιδικά" παιχνίδια θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία να του αγοράζεις όποτε βγαίνει κάποιο και δεν θα ασχολείται για πολύ με αυτό. Τα παιχνίδια της nintendo από την άλλη έχουν τόσα πολλά καλά μέσα τους που όσο παίζει θα βρίσκει και θα κάνει πράγματα που κυριολεκτικά θα εξάπτει τη φαντασία του. Τόσο καλό design έχουν αυτά τα παιχνίδια. Επίσης με τον καιρό θα μάθει μόνος του τι θέλει και του αρέσει και θα διαλέγει και δεν θα πέφτει στη λούμπα που πέφτουν οι περισσότεροι σημερινοί "νεοgamers" επειδή δεν έμαθαν και δεν ξέρουν καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα για ποιο λογο δεν θελεις φορητη?

Απλά θεωρώ ότι οι φορητές δεν είναι τόσο καλές όσο μια κανονική κονσόλα, και επίσης θέλω να την κρατήσει για κάποια χρόνια, και το άλλο, τον θεωρώ ακόμα μικρό για να έχει φορητή κονσόλα.

 

Σας ευχαριστώ παιδιά για όλους που μου απαντήσατε, μάλλον την wii u θα πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήξερες τι εστί 3DS θα άλλαζες γνώμη. Εγώ πήρα 3DS στο ανήψι μου 3 ετών και το έχει ακόμα 3 χρόνια μετά και μάλιστα σε καλή κατάσταση. Είναι ανάλογα το παιδί, αν δεν εμπιστεύεσαι εσύ ότι ο δικός σου θα το κρατήσει και δεν θα το κάνει βίδες τότε ναι πήγαινε σε σταθερή κονσόλα. Αν πάλι θεωρείς ότι το παιδί θα το προσέξει τότε ίσως να είναι καλή ιδέα να επενδύσεις σε ένα 3DS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνολογικά όχι, παιχνιδολογικά όμως αρκετά πάνω. Για την ακρίβεια το 3DS είναι η καλύτερη κονσόλα γενικότερα ever από την εποχή του PS2 οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...