Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα δεν το λες και τελειως Smooth το Bloodborne,τα frame drops του τα εχει εξου και τα Performance patch που βγηκαν.

Δεν εννοω οτι ειναι smooth σαν game. Αλλωστε, οπως γραφω πιο πανω, το ειδα για λιγο σε ενα καταστημα Public και παρα τα 30 frames, η κινηση δεν μου φανηκε ενοχλητικη. Το αν εχει drops το γνωριζετε καλυτερα εσεις που το εχετε στην κατοχη σας.

 

Το ερωτημα μου ειναι αν τελικα τα 30 frames σε κονσολα ειναι τοσο "ενοχλητικα" οσο στο PC (γιατι στο PC οντως ειναι).

 

Επειδη πιο πανω αναφερεις οτι εχεις στην κατοχη σου και PC και PS4, δωσε καμια πληροφορια σχετικα με το παραπανω ερωτημα αν μπορεις.

 

Τις τελευταιες μερες πηγα σε διαφορα μεγαλα καταστηματα (Public, Κωτσοβολος, Media Markt) που εχουν στημενα PS4 και XBox One μηπως και εχουν games που τρεχουν στα 30 frames για δοκιμη. Το μονο που πετυχα ηταν το Drive Club. Μου φανηκε να πηγαινει στρωτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στην κονσόλα δεν είναι ενοχλητικά τα 30FPS γιατί πρώτον παίζεις με gamepad και δεύτερον παίζεις σε TV(Που μπορεί να σου διορθώνει και λίγο την κίνηση με κάνα φίλτρο). Παρ' όλα αυτά και στην κονσόλα αν παίξεις με 60FPS παιχνίδι, άλλη αίσθηση έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα παιζεις συνεχώς στα 30fps smooth θα σου φαίνonται, άμα ξεκινησεις να παιζεις στα 60fps θα σου φαίνονται εμετός

 

http://giant.gfycat.com/PaltryMiniatureConey.webm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με το να πισωγυρνάω από τα 60 στα 30 καρέ. Το ίδιο εύκολα έπαιξα τα campaign των  call of Duty του 360, τα Bioshock με unlocked 60 fps, The Orange Box, τσέκαρα το Kane and Lynch 2 (μαλακία σκέτη) και το ίδιο προσαρμόστηκα γυρνώντας σε Halo: Reach, Fallout 3 κτλ.

 Δεν είναι λες και ανέβηκα σε τρενάκι του λούνα παρκ για να τα βλέπω όλα ανάποδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κονσόλα δεν είναι ενοχλητικά τα 30FPS γιατί πρώτον παίζεις με gamepad και δεύτερον παίζεις σε TV(Που μπορεί να σου διορθώνει και λίγο την κίνηση με κάνα φίλτρο). Παρ' όλα αυτά και στην κονσόλα αν παίξεις με 60FPS παιχνίδι, άλλη αίσθηση έχει.

Μια τετοια απαντηση περιμενα! Σ' ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Σκεφτομαι την αγορα μιας κονσολας για καναπεδοκαταστασεις. FIFA, NBA, Racing, θα ηθελα να δοκιμασω και το Bloodborne, ισως και COD/BF4 (αν και φοβαμαι οτι σε αυτα τα games θα ειμαι κουλος με το gamepad). Γερνω κυριως προς PS4. Τα exclusives δε με καινε τοσο.

 

Αυτο που με κραταει πισω στο να κανω την αγορα ειναι τα 30 fps πολλων παιχνιδιων...

 

Εχω ενα γρηγορο PC (i7 4790K/8GB 2400MHz/GTX 980) και η ιδεα των 30 fps με φοβιζει... Τις προαλλες δοκιμασα το GTA V με V-SYNC half, ωστε να κλειδωσει στα 30 fps (60Hz monitor) και στο λεπτο μου ηρθε να ξερ@σω... Αραγε ειναι ετσι η κινηση και στις κονσολες? Μηπως εχουν τιποτα κολπακια/εφφε κλπ για να φαινεται πιο smooth το gameplay? Θυμαμαι οτι ειχα δοκιμασει το Bloodborne σε ενα καταστημα Public και μου φανηκε smooth.

 

Δωστε τα φωτα σας. Ευχαριστω!

Αν γουστάρεις FIFA,NBA και racing τότε το Χ1 μονόδρομος....forza horizon 2 και Forza 6 στα 1080p@60 fps.

Από την άλλη αν γουστάρεις bloodborne τότε ps4.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε strategy τύπου Total War ή mmo τύπου Guild Wars 2 με 100 παιχτες στην οθόνη να πλακώνονται δεν τρέχει και κάτι αν πέφτει στα 30 fps, αλλά σε shooter ή racing τα 60+ fps ειναι απαραίτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SteveMusic αγνόησε τις σειρήνες, άκουσε εμένα και δεν θα χάσεις.Θα σου πρότεινα να πάρεις PS 2. Το βρίσκεις πάφθηνα, έχει άπειρους τίτλους, πολλά games είναι σε 60 καρέ, δεν έχεις απαιτήσεις για τα γραφικά και τις αναλύσεις οπότε δε γκρινιάζεις, δεν χολοσκάς και δεν χαλάς το συκώτι σου από την downgrade αδικία που έφαγες στην μάπα από το ακριβοπληρωμένο New and Sealed παιχνίδι που μόλις πήρες.

Τέλος, είναι αντιμνημονιακή κονσόλα και την κατέχει όλη η σημερινή ελληνική εργατιά καθώς δεν χρειάζεσαι καν HD τηλεόραση για να ξεδιπλώσει τις αρετές της, δεν φορτίζεις το χειριστήριο γιατί είναι ενσύρματο οπότε δεν προκαλείς αρνητικά ηλεκτρονικά κύματα στην ατμόσφαιρα, δεν πληρώνεις για DLC και Season Πάσες, τα παιχνίδια κοστίζουν όσο ένα κομμάτι ψωμί αν ψάξεις λίγο, εναλλακτικά στην έπαρχία τα βρίσκεις στις λαϊκές και άλλες πλανόδιες αγορές. Το καλύτερο πάντως είναι ότι μπορεί να το έχεις ήδη στο πατάρι σου.

 

 

Θα σε συμβούλευα να μην βάλεις το PS 2 σε HDMI τηλεόραση, ακόμα και με καλώδιο composite απροετοίμαστος γιατί το εκτυφλωτικό οπτικό θέαμα που θα βιώσεις παίζοντας το Ecco the Dolphin: Defender of the Future, το πιο καλοκαιριδοπαίχνιδο ever, μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλικό επεισόδιο λόγω επιληπτικών τάσεων. You have been warned.

Γίνε κι εσύ (αν δεν είσαι ήδη) one of us. :-D

 

Τον Fulgore μην τον υπολογίζεις γιατί είναι αναβαθμισμένη machine με αυτοσυντηρούμενο vocal chip και auto format NTSF για παρεμπόδιση στοιχείων, chaotic Evil απεσταλμένος του Skynet για να σε κάνεις να αλλαξοπιστήσεις μιλώντας στην κοινή μας γλώσσα και βάζοντας  διλλήματα κατά των κονσόλων ώστε να γίνεις Pure PCάκιας.

 

 Fulgore δεν σε φοβούμαι! :-D

 

 

Πέρα απ' την πλάκα, όλα αυτά είναι πέρα για πέρα αλήθεια. Που και που βάζω το PS2 και παίζω κανα Pro 5, κανα San Andreas, κάνα Burnout. Δεν ξεχνιούνται όλες οι ώρες που αφιέρωσα σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

το ps4 παντως κανει πολυ θορυβο,σε πολλα παιχνιδια.

 

Σε ποια παιχνίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

witcher 3, Assassins creed unity,  rocket league, Dragon age, τα πρωτα που μου ερχονται στο μυαλο :)

 

Που να δεις τι γίνεται με το The last of us! δώρο ανεμιστήρα θα έπρεπε να δίνουν μαζί με κάθε αγορά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...