Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γεγονός οτι το Arkham Knight ηταν σκουπίδι (θα ήθελα πολύ να δώ τι θα έκαναν 12 άτομα για 8 εβδομάδες στις κονσόλες), δεν ακυρώνει αυτόματα μια ολόκληρη πλατφόρμα.

Οι υπόλοιποι τίτλοι αναφέρονται στο άρθρο κυρίως για το downgrade και τα ηλίθια lock στα 30fps.

 

Και δεν είναι όλα τα port της κακιάς ώρας. Τα Unity και Arkham Knight είναι τα πιο πρόσφατα τόσο άθλια port (μετά το αξεπέραστο (κάποτε) GTA IV).

Ρίξε μια ματιά στο GTA V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το γεγονός οτι το Arkham Knight ηταν σκουπίδι (θα ήθελα πολύ να δώ τι θα έκαναν 12 άτομα για 8 εβδομάδες στις κονσόλες), δεν ακυρώνει αυτόματα μια ολόκληρη πλατφόρμα.

Οι υπόλοιποι τίτλοι αναφέρονται στο άρθρο κυρίως για το downgrade και τα ηλίθια lock στα 30fps.

 

Και δεν είναι όλα τα port της κακιάς ώρας. Τα Unity και Arkham Knight είναι τα πιο πρόσφατα τόσο άθλια port (μετά το αξεπέραστο (κάποτε) GTA IV).

Ρίξε μια ματιά στο GTA V.

Watch dogs, χειροτερο απο αυτα που αναφερεις, κατα πολυ μαλιστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL! Το Watch_Dogs σε σχέση με τα άλλα δύο ηταν μια χαρά.

Προσωπικά το Watch_Dogs και χωρίς updates το έτρεχα πολύ καλά. Το Unity τέρμα ενημερωμένο και πάλι είχε ένα κάρο προβλήματα.

Για το Arkham Knight δεν χρειάζεται να πώ απολύτως τίποτα. Δεν το φτάνει τίποτα για κανέναν λόγο.

 

υγ : μιλάμε για τις PC εκδόσεις έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL! Το Watch_Dogs σε σχέση με τα άλλα δύο ηταν μια χαρά.

Προσωπικά το Watch_Dogs και χωρίς updates το έτρεχα πολύ καλά. Το Unity τέρμα ενημερωμένο και πάλι είχε ένα κάρο προβλήματα.

Για το Arkham Knight δεν χρειάζεται να πώ απολύτως τίποτα. Δεν το φτάνει τίποτα για κανέναν λόγο.

 

υγ : μιλάμε για τις PC εκδόσεις έτσι?

Φυσικα για τις pc εκδοσεις, το watch dogs το επαιζα σε ενα φιλο σε sli gtx 780 και σερνοταν, επειδη sli προφανως. Το Arkham Night μια χαρα παει απο playthrough που ειδα στους Gramers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε negative scaling, λογικό. Εγώ μια R9 270 και το έτρεχα πάρα πολύ καλά. Με μια 780 θα πετούσε.

Με το update έστρωσε κάπως το AK. Vanilla είναι οτι πιο broken έχει κυκλοφορήσει. Δές τον Angry Joe να πάρεις μια γεύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον και οι δύο κονσόλες θέλουνε συνδρομή για να παίζεις online.

Υπάρχει και η πιο οικονομική λύση του PS3 αν δεν θέλεις να χαλάσεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπροσθετως: Κατι πολυ βασικο

Κοψε μια βολτα απο το pc gaming section και διαβασε κρισεις και επικρισεις :P απο pc gamers για το πως τρεχουν σχεδον ολοι οι νεοι ΑΑΑ τιτλοι που βγαινουν στο PC ως multiplatform.

Κακα τα ψεματα, leading programming platform ειναι η κονσολα. Το pc τρωει και θα τρωει ports της κακιας ωρας, με αυξανομενη ταση αυτου του φαινομενου.

http://www.insomnia.gr/_/articles/games/games/editorial-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-pc-ports-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-r9690

Οπου μας συμφερει ομως :rolleyes:  :rolleyes:  γιατι ακομα και αθλια να ειναι τα Pc ports,παλι τρεχουν πιο stable απο τις κονσολες,αλλες αναλυσεις και Fps και ειναι και φθηνοτερα. Οταν πχ βγηκε το Revelations,το FF XV demo κλπ με τα γιγαντια frame drops εκει τσιμουδια  :rolleyes:  :rolleyes:

 

Αλλα ξεχασα ειμαι Pc fanboy που τα γραφω αυτα γιαυτο εχω τωρα Ps4,wii u και ps3 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μη ξεφεύγετε παρακαλώ. Τo topic δεν είναι γενικός χώρος για συζήτηση consoles vs PC. Είναι για συμβουλές -σε άτομα που τις ζητούν- πριν αγοράσουν μια κονσόλα (ή έστω gaming PC).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SteveMusic αγνόησε τις σειρήνες, άκουσε εμένα και δεν θα χάσεις.Θα σου πρότεινα να πάρεις PS 2. Το βρίσκεις πάφθηνα, έχει άπειρους τίτλους, πολλά games είναι σε 60 καρέ, δεν έχεις απαιτήσεις για τα γραφικά και τις αναλύσεις οπότε δε γκρινιάζεις, δεν χολοσκάς και δεν χαλάς το συκώτι σου από την downgrade αδικία που έφαγες στην μάπα από το ακριβοπληρωμένο New and Sealed παιχνίδι που μόλις πήρες. Τέλος, είναι αντιμνημονιακή κονσόλα και την κατέχει όλη η σημερινή ελληνική εργατιά καθώς δεν χρειάζεσαι καν HD τηλεόραση για να ξεδιπλώσει τις αρετές της, δεν φορτίζεις το χειριστήριο γιατί είναι ενσύρματο οπότε δεν προκαλείς αρνητικά ηλεκτρονικά κύματα στην ατμόσφαιρα, δεν πληρώνεις για DLC και Season Πάσες, τα παιχνίδια κοστίζουν όσο ένα κομμάτι ψωμί αν ψάξεις λίγο, εναλλακτικά στην έπαρχία τα βρίσκεις στις λαϊκές και άλλες πλανόδιες αγορές. Το καλύτερο πάντως είναι ότι μπορεί να το έχεις ήδη στο πατάρι σου.

 

 

Θα σε συμβούλευα να μην βάλεις το PS 2 σε HDMI τηλεόραση, ακόμα και με καλώδιο composite απροετοίμαστος γιατί το εκτυφλωτικό οπτικό θέαμα που θα βιώσεις παίζοντας το Ecco the Dolphin: Defender of the Future, το πιο καλοκαιριδοπαίχνιδο ever, μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλικό επεισόδιο λόγω επιληπτικών τάσεων. You have been warned.

Γίνε κι εσύ (αν δεν είσαι ήδη) one of us. :-D

 

Τον Fulgore μην τον υπολογίζεις γιατί είναι αναβαθμισμένη machine με αυτοσυντηρούμενο vocal chip και auto format NTSF για παρεμπόδιση στοιχείων, chaotic Evil απεσταλμένος του Skynet για να σε κάνεις να αλλαξοπιστήσεις μιλώντας στην κοινή μας γλώσσα και βάζοντας  διλλήματα κατά των κονσόλων ώστε να γίνεις Pure PCάκιας.

 

 Fulgore δεν σε φοβούμαι! :-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Σκεφτομαι την αγορα μιας κονσολας για καναπεδοκαταστασεις. FIFA, NBA, Racing, θα ηθελα να δοκιμασω και το Bloodborne, ισως και COD/BF4 (αν και φοβαμαι οτι σε αυτα τα games θα ειμαι κουλος με το gamepad). Γερνω κυριως προς PS4. Τα exclusives δε με καινε τοσο.

 

Αυτο που με κραταει πισω στο να κανω την αγορα ειναι τα 30 fps πολλων παιχνιδιων...

 

Εχω ενα γρηγορο PC (i7 4790K/8GB 2400MHz/GTX 980) και η ιδεα των 30 fps με φοβιζει... Τις προαλλες δοκιμασα το GTA V με V-SYNC half, ωστε να κλειδωσει στα 30 fps (60Hz monitor) και στο λεπτο μου ηρθε να ξερ@σω... Αραγε ειναι ετσι η κινηση και στις κονσολες? Μηπως εχουν τιποτα κολπακια/εφφε κλπ για να φαινεται πιο smooth το gameplay? Θυμαμαι οτι ειχα δοκιμασει το Bloodborne σε ενα καταστημα Public και μου φανηκε smooth.

 

Δωστε τα φωτα σας. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! Σκεφτομαι την αγορα μιας κονσολας για καναπεδοκαταστασεις. FIFA, NBA, Racing, θα ηθελα να δοκιμασω και το Bloodborne, ισως και COD/BF4 (αν και φοβαμαι οτι σε αυτα τα games θα ειμαι κουλος με το gamepad). Γερνω κυριως προς PS4. Τα exclusives δε με καινε τοσο.

 

Αυτο που με κραταει πισω στο να κανω την αγορα ειναι τα 30 fps πολλων παιχνιδιων...

 

Εχω ενα γρηγορο PC (i7 4790K/8GB 2400MHz/GTX 980) και η ιδεα των 30 fps με φοβιζει... Τις προαλλες δοκιμασα το GTA V με V-SYNC half, ωστε να κλειδωσει στα 30 fps (60Hz monitor) και στο λεπτο μου ηρθε να ξερ@σω... Αραγε ειναι ετσι η κινηση και στις κονσολες? Μηπως εχουν τιποτα κολπακια/εφφε κλπ για να φαινεται πιο smooth το gameplay? Θυμαμαι οτι ειχα δοκιμασει το Bloodborne σε ενα καταστημα Public και μου φανηκε smooth.

 

Δωστε τα φωτα σας. Ευχαριστω!

Φίλε μου εχω και εγώ δυνατό pc και ps4 και αυτό που εχω παρατηρήσει ειναι οτι τα 30 fps στις κονσόλες δεν ειναι ενοχλητικά...ετσι καταλαβαίνω τουλάχιστον εγώ...ίσως παίζει ρόλο το οτι η απόσταση που παίζεις ειναι μεγαλύτερη...δεν μπορω να το εξηγήσω αλλιώς...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εχω και εγώ δυνατό pc και ps4 και αυτό που εχω παρατηρήσει ειναι οτι τα 30 fps στις κονσόλες δεν ειναι ενοχλητικά...ετσι καταλαβαίνω τουλάχιστον εγώ...ίσως παίζει ρόλο το οτι η απόσταση που παίζεις ειναι μεγαλύτερη...δεν μπορω να το εξηγήσω αλλιώς...

Αυτη την αισθηση ειχα κι εγω οταν δοκιμασα το Bloodborne. 30αρι στο GTA V στο PC ηταν εμετος... 30αρι και στο Bloodborne και μου φαινοταν smooth...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη την αισθηση ειχα κι εγω οταν δοκιμασα το Bloodborne. 30αρι στο GTA V στο PC ηταν εμετος... 30αρι και στο Bloodborne και μου φαινοταν smooth...

Καλα δεν το λες και τελειως Smooth το Bloodborne,τα frame drops του τα εχει εξου και τα Performance patch που βγηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...