Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

PS4,

 

to pc μπορεί να έχει καλύτερα γραφικά και πιο φθηνά παιχνίδια, αλλά θα δώσεις τα 2πλά λεφτά για να το πάρεις, θα πιάνεσαι γιατί πρεπει να κάθεσαι καμπουρης σε μια καρέκλα να παίζεις, δεν έχει φορητότητα, και πίνει τα κέρατα του απο ρευμα για να παίξεις παιχνίδια. και κάνει και φασαρία, γιατί μπορεί να βάζεις silent ανεμηστίρα, αλλά όλα μαζί κάνουν θόρυβο.

 

χαλαρά Ps4 με την προυπόθεση όμως ότι έχεις και ένα pc άκι στην άκρη για τις καθημερινές δουλειές σου.

 

ο μοναδικός λόγος για να πάρεις XONE ειναι το horizon 2 kai to νεο tomb raider. επίσης το Χ1 ειναι 100% αθόρυβο σε σχέση με το PS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

PS4,

 

to pc μπορεί να έχει καλύτερα γραφικά και πιο φθηνά παιχνίδια, αλλά θα δώσεις τα 2πλά λεφτά για να το πάρεις, θα πιάνεσαι γιατί πρεπει να κάθεσαι καμπουρης σε μια καρέκλα να παίζεις, δεν έχει φορητότητα, και πίνει τα κέρατα του απο ρευμα για να παίξεις παιχνίδια. και κάνει και φασαρία, γιατί μπορεί να βάζεις silent ανεμηστίρα, αλλά όλα μαζί κάνουν θόρυβο.

 

Συγκεκριμένα για το θέμα του θορύβου, το PS4 είναι το ποιο θορυβώδες μηχάνημα που είχα ποτέ. Πιστεύω ποιο θορυβώδες και από PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εξαρτάται το pc

 

Σίγουρα. Πάντως θα έλεγα ότι το PS4 συναγωνίζεται επίπεδα θορύβου HP ProLiant server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα του θορυβου που λεει ο φιλος Σωκρατης πιο πανω απλα δεν υφισταται.10 φιλοι μου εχουν gaming pc's και κανεις δεν εχει θεμα με θορυβο.Το ps4 κανει λες και ειναι ετοιμο να εκραγει.Απο κει και περα βλεπεις τι θες να παιξεις και αποφασιζεις αναλογα τα exclusives της καθε κονσολας.Με pc των 800 βεβαια θα παιξεις τα multis στα 60fps (ναι,τα βλεπει το ανθρωπινο ματι :-D ) και πολυ πιο φθηνα συν τα exclusives των pcs.Οτι και να παρεις χαμενος δε βγαινεις.Επισης συνδεεις και το pc σου στο σαλονι και παιζεις και με χειριστηριο και σε τηλεορασαρα και σε καναπεδαρα οπως κανω και εγω(το pc μου δεν ακουγεται ουτε οταν βαραει κοφτες η καρτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναλαμβάνω

 

"Εξαρτάται το pc"

 

το δικό μου που έχει 5 αθόρυβους ανεμηστίρες και ένα αθόρυβο water cooling cpu και μια r9 280x μια χαρά ακούγεται στα παιχνίδια.

 

άρα,

 

"Εξαρτάται το pc"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι εμας τους pc gamers μας εχουν χεσει γιατι υπαρχει η πειρατεια, αρα ολο το ψωμι με τα games υπαρχει στις κονσολες, οσο σαπια γραφικα, χαμηλες αναλυσεις και fps και να εχουν θεωρητικα θα ευχαρηστηθεις πιο πολυ gaming σε μια κονσολα επειδη ειναι λιγοτερα τα bugs και μεγαλυτερη η γκαμα + τα exclusives. Εγω θα επαιρνα pc παντως σε αυτα τα λεφτα γιατι δεν με νοιαζουν τα exclusives και η συνολικη εμπειρια στο ματι φαινεται και ειναι καλυτερη στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαναλαμβάνω

 

"Εξαρτάται το pc"

 

το δικό μου που έχει 5 αθόρυβους ανεμηστίρες και ένα αθόρυβο water cooling cpu και μια r9 280x μια χαρά ακούγεται στα παιχνίδια.

 

άρα,

 

"Εξαρτάται το pc"

Αρα αν εξαρταται απο το pc δε μπορεις να το θεωρεις ως λογο μη αγορας pc οταν το ιδιο το ps4 κανει σα Boeing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά το θέμα με το θόρυβο ειναι σχετικό. και τα ps4 δεν κάνουν όλα τον ίδιο. τα πρώτα ήταν πιο βαβουριάρικα.

 

το μόνο σίγουρο είναι οτι το ΧΟΝΕ δεν ακούγεται στο ελάχιστο.

 

ας τα ζυγίσει όλα το παλικάρι και ας πάρει ότι τον εξηπηρετεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως παιδί των παιχνιδιών και κυρίως ως "Fan" των Gta με ξενέρωσε απίστευτα το γεγονός ότι για να παίξεις GTA V ONLINE στις κονσόλες πρέπει να πληρώσεις κάποιο μηνιαίο πόσο όσο στο PSN για το ps4 όσο και για το Xbox One στο ανάλογο. Αυτό είναι και π με έκανε να ξανασκεφτω, γτ να δώσω λεφτά και να μπαίνω σε αυτήν την ταλαιπωρία για να παίξω ONLINE? με το PC δεν θα τα έχω αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατοχος εδω και 2 χρ ενος xbox 360 ο κυριως λογος που αποκτηθηκε ειναι λογω του gears of war(φοβερη τριλογια) και λογω Halo 4(αρκετα καλο) αλλα με  αφησε ικανοποιημενο γενικοτερα, αλλα οτν βλεπεις ωραια παιχνιδια απο την αντιπερα οχθη( heavy rain, GOW, Last of us κ.α) λεω μηπως εκανα βλακεια που δεν πηρα το PS3 εξ αρχης.Και ειμαι στο εξης τριλημμα:

Αγορα next-gen κονσολας?Αγορα PS3?Αγορα PC και να περιμενω πιο μετα για next-gen κονσολα

 

Αγορα PC κατα μεγαλο ποσοστο θα γινει με ενα μπατζετ 700-800(θα αναφερθω σε αλλο thread για βοηθεια)

 

Σορρυ αν κουρασα αλλα προβληματιζομαι εντονα :-D :-D :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ειμαι κατοχος εδω και 2 χρ ενος xbox 360 ο κυριως λογος που αποκτηθηκε ειναι λογω του gears of war(φοβερη τριλογια) και λογω Halo 4(αρκετα καλο) αλλα με  αφησε ικανοποιημενο γενικοτερα, αλλα οτν βλεπεις ωραια παιχνιδια απο την αντιπερα οχθη( heavy rain, GOW, Last of us κ.α) λεω μηπως εκανα βλακεια που δεν πηρα το PS3 εξ αρχης.Και ειμαι στο εξης τριλημμα:

Αγορα next-gen κονσολας?Αγορα PS3?Αγορα PC και να περιμενω πιο μετα για next-gen κονσολα

 

Oλα τα παιχνιδια που αναφερεις του ps3, heavy rain,GOW,The last of us +τα uncharted, beyond two souls κ.α exclusives του ps3. εχουν βγει η βγαινουν για ps4, οποτε το ps3 ισως δεν εχει νοημα αν μιλαμε για αυτα τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπροσθετως: Κατι πολυ βασικο

Κοψε μια βολτα απο το pc gaming section και διαβασε κρισεις και επικρισεις :P απο pc gamers για το πως τρεχουν σχεδον ολοι οι νεοι ΑΑΑ τιτλοι που βγαινουν στο PC ως multiplatform.

Κακα τα ψεματα, leading programming platform ειναι η κονσολα. Το pc τρωει και θα τρωει ports της κακιας ωρας, με αυξανομενη ταση αυτου του φαινομενου.

http://www.insomnia.gr/_/articles/games/games/editorial-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-pc-ports-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-r9690

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...