Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο λόγος που δεν πρότεινα WiiU είναι ότι ο Psycho αναφέρει ξεκάθαρα ότι είναι μεταξύ PS4 και One.

Και πολυ καλα εκανες και προτεινες οτι προτεινες. 

 

Ουτε ειπα οτι πρεπει να παρει Wii U.Απλα επειδη ανεκαθες γινεται λογος για exclusives στις κονσολες αλλα το Wii U επειδη δεν βγαζει Pro,Call OF Duty και λοιπες σαβουρες παντα δεν αναφερεται καθολου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρέσει που ο άνθρωπος ζητάει κονσόλα μεταξύ PS και XBOX και κάποιοι ήρθαν να πουν τον πόνο τους και να προτείνουν Wii U

 

see what I did there?

Γιατι δεν εχουμε μαθει εδω και χρονια οτι στην ΕΛλαδα μονο Playstation προτεινει ο κοσμος γιατι μονο αυτο πουλαγε και πουλαει????http://www.gameslife.gr/gfk-hellas-april-43149 Επισης ακομα να μαθετε ορισμενοι οτι ο ολος τσακωμος για τα exclusives γινεται μονο στα forum γιατι στην πραξη οπως βλεπουμε ακομα και αυτα πουλανε λιγοτερο απο τα Multiplattform???

 

Γιαυτο και εγω εγραψα οτι δεν περιμενω να προτεινει κοσμος το Wii U που ελαχιστοι εχουν,οταν εδω μονο το Pro/Fifa,Cod και GTA πουλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά τις ανακοινώσεις στην E3 σκέφτομαι σοβαρά να πουλήσω το PS4 και να πάω σε Xbox One. Βλέπω πως η Microsoft τους τελευταίους μήνες αλλάζει πολλά στην κονσόλα της και προσφέρει πολλές υπηρεσίες.

 

EΑ Access δηλαδή παιχνίδια πρώτης γραμμής με 5 ευρώ το μήνα, τη δυνατότητα να παίξεις παιχνίδια από το 360 κτλπ. 

 

Θέλω τη γνώμη ανθρώπων που έχουν Xbox One. Αν αξίζει να κάνω τη μετάβαση. Τι παράπονα έχουν και τι προτερήματα πιστεύουν ότι έχει η κονσόλα της Microsoft από εκείνη της Sony. 

 

Ευχαριστώ. 

 

ΥΓ: Δεν με ενδιαφέρουν τα γραφικά κτλπ. Ψάχνω τη συνολική καλύτερη εμπειρία. 

Αν δεν σε πειράζει να έχεις μισο σπασμένο dashboard στο Ελλάντα ή να μην βρίσκεις λύση στα θέματα που έχεις με την κονσόλα στο support ή να ανοίγεις εφαρμογές και να σου πετάει μήνυμα τις μισές φορές ότι δεν βρίσκει την εφαρμογή (παρόλο που την έχεις εγκατεστημένη) ή να παίζεις σάπια arcade συνέχεια με το games with gold ή να έχεις συχνά πυκνά προβληματάκια στο party τότε ναι πούλα το ps4 και πάρε one! :) Πραγματικά όμως το Ea Access να είναι λόγος να αλλάξεις κονσόλα? Shame...Το BC αν δεν είχες 360 δεν σε πιάνει αλλά και πάλι τα ίδια παιχνίδια θα παίζεις? Τι άλλη υπηρεσία έχει? Για να σκεφτώ............Α! ναι έχει το preview program που υποτίθεται στέλνεις μήνυμα για να διορθώσουν θέματα and guess what? They do nada. Τι άλλο...για να δουμε....εμμμμμμ δεν μου ρχεται κάτι άλλο. Αυτά!

 

Στα προτερήματα τώρα 1. Μπορείς να κάνεις τα tiles όσο διάφανα θέλεις (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ) 2. Στο party έχει ενα πορτοκαλί κυκλάκι το οποίο μένει πορτοκαλί ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ είτε έχεις μικρόφωνο συνδεμένο είτε όχι ! Γιατί μας αρέσει το Π-Ο-Ρ-Τ-Ο-Κ-Α-Λ-Ί και το Π-Ο-Ρ-Τ-Ο-Κ-Ά-Λ-Ι εννίοτε και θέλουμε να το βλέπουμε συνέχεια έτσι ρε παιδί μου. 3. Κάνεις γυμναστική στα δάχτυλα σου πηγαίνοντας δεξιά-αριστερά για τις σημαντικές ειδοποιήσεις γιατί το να τις έχεις στην κεντρική σελίδα είναι πολύ μπανάλ. 4. Αν έχεις την τύχη να χρησιμοποιείς το Ελληνικό marketplace δεν θα βλέπεις όταν οι φίλοι σου ξεκλειδώνουν achievements ή ανεβάζουν videos/φωτογραφίες για να μην ζηλεύεις. (Σκέφτονται δηλαδή και την ψυχολογική σου ευμάρεια. Είναι πολύ μπροστά οι άνθρωποι τι να λέμε τώρα) 5. Γενικά το Xbox και το Xbox Live είναι τέλεια έχουν πάρα πολλά προτερήματα!

Επεξ/σία από Postmort3m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν έχω άκρη για κάποια από τις δύο κονσόλες, δυστυχώς. Το σκέφτομαι και για τις δύο κάποια στιγμή, αλλά τώρα μία θα πάρω και δεν μπορώ να αποφασίσω.

Α ρε Psycho καταλαβαίνω το κόλλημά σου αλλά τι ρωτάς κι εσύ τώρα; Αφού όλοι μας στο τέλος θα σου απαντήσουμε με τον υποκειμενικό μας τρόπο όσο αντικειμενικοί και να θέλουμε να είμαστε. Άλλος το βλέπει έτσι, άλλος αλλιώς. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν μπορείς είναι να δοκιμάσεις και τα 2 συστήματα, να τσεκάρεις λίγο τα games, λίγο το χειριστήριο κτλ και να δεις.

 

 Εγώ το χειριστήριο του One δεν το αλλάζω με κανένα Dual Shock γιατί δεν μου κάθεται καλά στα χέρια το δεύτερο ενώ και την ετήσια συνδρομή την βρίσκω μέχρι και 15 ευρώ φθηνότερη από εκείνη που είναι για Playstation. Από την άλλη για το PS 4 δεν χρειάζεσαι να αγοράζεις extra περιφερειακό για να φορτίζεις το ασύρματο χειριστήριο σου ανεξάρτητα από το πόσο συχνά κάνεις την διαδικασία ενώ και το PS brand λαμβάνει μεγαλύτερης αποδοχής στην χώρα μας από του Xbox. Αυτά είναι μερικές διαφορές που στα δικά μου μάτια είναι standard και δεν αλλάζουν. Τα υπόλοιπα για το ποιος έχει περισσότερα ή καλύτερα exclusives, για το τι θεωρεί ο καθένας αποκλειστικό ή όχι, για το ποια είναι πιο value for money επιλογή, για το ποιος έχει καλύτερο online, interface κτλ. οδηγούν σε πιο διφορούμενες απόψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Psycho θα αγοράσει ένα PS4 τώρα και ίσως αργότερα ένα XBOXOne. Το PS4 έχει λίγο καλύτερο hardware από το XBOX και ο Psycho προσέχει πολύ τις τεχνικές λεπτομέρειες.Το WiiU δεν τον ενδιαφέρει.

 

Αυτά, εκτός και αν αλλάξει γνώμη τελικά, πουλήσει την 970 και δώσει τα επιπλέον λεφτά για καμιά 980Ti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...