Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ως βασική κονσολα θα μαλλον θα παρω ps4 και στο μελλον θα παρω ενα xbox που θα εχω αποκλειστικα games για το xbox.Ειδικα αυτό το Recore με κανει και χ..xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης

Θέλω να αγοράσω κονσόλα και είμαι ανάμεσα στις δύο(Ps4/Xbox One). Όσοι τις έχετε και τις δύο τι λέτε ;

 

Από τη μία θέλω τα Uncharted/Last of Us κλπ από την άλλη θέλω και τα Halo και στο μεταξύ μπαίνει και το χειριστήριο στη μέση(Προτιμώ του One εννοείται) και το Dx12. Επίσης, διαβάζω ότι το Ps4 κάνει φασαρία, ισχύει ;

 

Ναι το PS4 κάνει αρκετό θόρυβο, ειδικά όταν τρέχουν απαιτητικά παιχνίδια (όταν παίζω the last of us οι στροφές στο ανεμηστιράκι δεν πέφτουν και ακούγεται μέσα από τα ακουστικά μερικές φορές).

 

Το XBOX one απ' ότι έχω ακούσει από αρκετές πηγές, είναι πολύ καλύτερα σχεδιασμένο από αυτή την άποψη και δεν κάνει θόρυβο. Εγώ PS4 πήρα αλλά εάν ήξερα εκ των προτέρων για τα προβλήματα θορύβου θα έπαιρνα XB1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εμενα μου αρεσουν περισσοτερο τα games του ps4, οποτε εκει θα παω εγω.

 

Θα σου πρότεινα να αγοράσεις και ένα ζευγάρι καλά headphones για τον θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι gaming headset. Αν φτάσεις σε εκείνη τη φάση, υπάρχουν stereo headphones "κανονικά" που είναι πολύ καλύτερα και σε θέμα ήχο και σε θέμα απομόνωσης εξωτερικού θορύβου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω κονσόλα και είμαι ανάμεσα στις δύο(Ps4/Xbox One). Όσοι τις έχετε και τις δύο τι λέτε ;

 

Από τη μία θέλω τα Uncharted/Last of Us κλπ από την άλλη θέλω και τα Halo και στο μεταξύ μπαίνει και το χειριστήριο στη μέση(Προτιμώ του One εννοείται) και το Dx12. Επίσης, διαβάζω ότι το Ps4 κάνει φασαρία, ισχύει ;

 

Πως έχουν τα πράγματα μέχρι στιγμής:

 

Exclusives PS4:

 

1) Killzone Shadowfall

2) Infamous Second Son

3) Infamous First Light

3) Driveclub

4) Knack

5) Bloodborne

6) TLOU Remastered

7) The Order

 

 

Exclusives One:

 

1) Forza 5

2) Sunset Overdrive

3) Halo MC Collection (αν και κάτι ακούγεται τώρα τελευταία για PC)

 

 

 

Δεν βάζω μέσα οτιδήποτε έχει ανακοινωθεί η έχει βγει ή πρόκειται να βγει για PC φυσικά γιατί προφανώς δεν είναι exclusive. Ούτε timed exclusives όπως Rise of the Tomb Raider επίσης.

 

 

 

Για τα σίγουρα μέχρι τέλος του χρόνου έχουμε:

 

PS4:

 

1) Until Dawn

2) GOW 3 Remaster

 

 

One:

 

1) Forza 6

2) Halo 5

 

 

 

Τώρα κάποιοι θα σου πουν ότι το One έχει περισσότερα exclusives(!) από το PS4.... Αυτή η φήμη κυκλοφόρησε πριν κάποια από τα "exclusives" του One πάνε από PC μεριά όπως DR3, Ryse, Killer Instict και πριν το PS4 βγάλει πολλούς από τους παραπάνω τίτλους.

 

Αλλά η παραπληροφόρηση καλά κρατεί...

 

 

Edit:

Forza Horizon 2 Xbox One

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θες γραφείς D.Luffy.

Forza Horizon 2 δεν είδα πουθενα όπως και για του χρόνου gears remaster ,fable,quantum break tomb raider cuphead και πολλά ακόμα που βαριεμαι.

Για κάποιον που δεν έχει pc που ή κάρτα του δεν στοιχίζει όσο μια κονσόλα, το ryse, το dr3 είναι exclusives.....κάτσε να βγει το halo Mc collection για pc και το βγαζεις από τα exclusives.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θες γραφείς D.Luffy.

Forza Horizon 2 δεν είδα πουθενα όπως και για του χρόνου gears remaster ,fable,quantum break tomb raider cuphead και πολλά ακόμα που βαριεμαι.

Για κάποιον που δεν έχει pc που ή κάρτα του δεν στοιχίζει όσο μια κονσόλα, το ryse, το dr3 είναι exclusives.....κάτσε να βγει το halo Mc collection για pc και το βγαζεις από τα exclusives.

 

Ο φίλος έχει ικανότατο PC με 970 και αναφέρομαι αποκλειστικά για τη δική του περίπτωση και καθώς για τα δεδομένα του 2015. Φέτος θέλει κονσόλα. Για του χρόνου δεν βγαίνουν παιχνίδια μόνο για το Xbox...

 

Και επίσης τα περισσότερα που αναφέρεις (όλα τελικά πλην του quantum) έχουν ήδη ανακοινωθεί για PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλωστε όλοι γνωρίζουμε ότι όποιος έχει κονσόλες και προτιμάει το console gaming έχει και ένα gaming pc πρόχειρο σε μια γωνίτσα για τα "μαζέματα", δλδ τα consoles exclusives του ΧΒΟΧ...οπότε και έμεινε το "ταλαίπωρο" ΧΒΟΧ με 3 exclusives

 

ROFL

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοινώθηκαν όλα τα exvlusives του one για pc .Έχουμε μείνει πίσω στις εξελίξεις....

 

Ενημερώσου τότε.

άλλωστε όλοι γνωρίζουμε ότι όποιος έχει κονσόλες και προτιμάει το console gaming έχει και ένα gaming pc πρόχειρο σε μια γωνίτσα για τα "μαζέματα", δλδ τα consoles exclusives του ΧΒΟΧ...οπότε και έμεινε το "ταλαίπωρο" ΧΒΟΧ με 3 exclusives

 

ROFL

 

Μιλάω για τον Psycho. Για κάποιον που δεν έχει PC εννοείται ότι πρέπει να ζιγύσει αλλιώς τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοινώθηκαν όλα τα exvlusives του one για pc .Έχουμε μείνει πίσω στις εξελίξεις....

 

Καλα δεν λεει κατι αυτο, 80% θα προκειται για μετρια port με αστειες απαιτησεις σε hardware (στην αρχη τουλαχιστον). Το προβλημα ειναι με τις τελευταιες κονσολες αν αξιζει η επενδυση για 3-4 καλους τιτλους και οσους προκυψουν στο μελλον ή η σκληροπυρηνικη gaming αγορα wii u με σκοτεινο μελλον και χωρις multiplatform. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρεσει που ο ανθρωπος κανει και Quote στο ατομο που απανταει και ενδιαφερεται για αγορα αλλα ορισμενοι τους εθιξαν την κονσολα και ηρθαν να πουν τον πονο τους. 

 

Γιατι για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους,τα καλυτερα exclusives και απο πλευρας ποιοτητας και απο πλευρας πληθους τα εχει το Wii U αλλα ελαχιστοι βλεπω να το προτεινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρεσει που ο ανθρωπος κανει και Quote στο ατομο που απανταει και ενδιαφερεται για αγορα αλλα ορισμενοι τους εθιξαν την κονσολα και ηρθαν να πουν τον πονο τους. 

 

Γιατι για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους,τα καλυτερα exclusives και απο πλευρας ποιοτητας και απο πλευρας πληθους τα εχει το Wii U αλλα ελαχιστοι βλεπω να το προτεινουν.

 

Για να μην παρεξηγειθω ειμαι κατοχος PS4 με αρκετους τιτλους. Το Wii U προφανως δεν πολυσυζητιεται γιατι gaming στην Ελλαδα κυριως τα τελευταια χρονια ειναι μπλειστεισιο προ call of duty fifa assassins creed και ολα αυτα τα fast food games που πουλανε χωρις λογο...

Προσωπικα θα προτεινα Wii U για τα παιχνιδια και για το free online και ενα alienware alpha (το οποιο δυστηχως δεν κυκλοφορει στην Ελλαδα - αλλα και στην Ευρωπη η τιμες ειναι πολυ μεγαλυτερες συγκριτικα με αμερικη) για τα υπολοιπα παιχνιδια του σωρου, multiplayer, mods και για emulators.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...