Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι το σκεφτομε παιδιά. Δεν έχω δει ακόμα τι παίζει από αγγελίες αλλά είναι καλό που γίνετε με softmod να παιχτουν τα παιχνίδια του wii όπως και λοιποί emulators. Καλά τα ps4 κτλ αλλά τα πραγματικά παιχνίδια διασκέδασης είναι στη Nintendo.

Φιλε μου εαν βαλεις το wii σε 55 hd θα απογοητευτεις απιστευτα δαγκωτο για wiiu.

Τι γίνετε με το upscale του wii U στα wii παιχνίδια είναι ικανοποιητικο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έτσι το σκεφτομε παιδιά. Δεν έχω δει ακόμα τι παίζει από αγγελίες αλλά είναι καλό που γίνετε με softmod να παιχτουν τα παιχνίδια του wii όπως και λοιποί emulators. Καλά τα ps4 κτλ αλλά τα πραγματικά παιχνίδια διασκέδασης είναι στη Nintendo.

 

Τι γίνετε με το upscale του wii U στα wii παιχνίδια είναι ικανοποιητικο?

Δεν εχω δει καπου Upscale και να ειναι ικανοποιητικο..........εννοω απο emulators σε γαματα πι σι κτλ μονο οταν μεταφερονται αυτουσια δηλαδη πσπ σε βητα ds σε 3ds.

προσωπικά οταν χαλασε η crt μου και εβαλα το wii στην 40 αρα με component καλωδιο και τα λοιπα πουλησα το wii την επομενη μερα τωρα στην 55αρα κλαφτα.

και εσυ ρε φιλε αν εχεις καποια crt παρε wii αλλιως μονο wiiu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε 32αρα που έχω το Wii με component και παίζω πάρα πολύ αυτήν την περίοδο, δεν έχω ιδιαίτερο θέμα.

Στις ίντσες σου προσωπικά ούτε PS3/X360 θα έβαζα, πόσο μάλλον Wii.

 

υγ : όπως είχε πεί και ο Vole, η 32αρα είναι το sweet spot της προηγούμενης γενιάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Crt υπάρχει μια παλιά 19αρα viewsonic από το παλιό desktop και έχω να την χρησιμοποιήσω 3 χρόνια. Δεν προκειτε να παίξω σε αυτήν μιας και οι πολλές ίντσες είναι απόλαυση όπως και τα καλά ηχεία για τη συνολική εμπειρία. Για wii U θα πάω(ξέρετε μέχρι πόσο μεγάλο σκληρό πέρνει) μιας και αφού παίζει και τα παιχνίδια του wii να έχω όλο το πακέτο από νέα παιχνίδια της Nintendo.

 

Πριν κάνα χρόνο που πήρα την 55αρα έπαιζα σε μια 42αρα πλάσμα από το 2010 που πήρα το ps3.Δεν είχα θέμα στην 42αρα και στην 55αρα θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ανάλυση όταν κινείται γρήγορα η κάμερα στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WiiU !!

 

 

Το wii μετρά αρκετά χρόνια στην αγορά και βαδίζει προς το τέλος της ζωής του σε αντίθεση με το WiiU . Το ίδιο ακριβώς ισχύει φυσικά και από τεχνολογικής απόψεως . Τέλος αναμένονται παιχνιδάρες για το WiiU που δεν θα μπορείς να τις ευχαριστηθείς στο wii ενώ όπως σωστά ανέφεραν οι προλαλήσαντες μπορείς να παίξεις ό,τι παιχνίδι θες του wii στο WiiU .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Wii U. Εγώ τη παρούσα στιγμή έχω μόνο wii (το wii u το έχω σε πλάνο αγοράς στο άμεσο μέλλον) και σε 42άρα ήδη δείχνει κάπως περίεργα τα παιχνίδια του wii. Επίσης, τώρα έχουν βγάλει στο eshop του wii u παιχνίδια του wii σε πολύ καλές τιμές π.χ super mario galaxy, super mario galaxy 2 κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δει καπου Upscale και να ειναι ικανοποιητικο..........εννοω απο emulators σε γαματα πι σι κτλ μονο οταν μεταφερονται αυτουσια δηλαδη πσπ σε βητα ds σε 3ds.

προσωπικά οταν χαλασε η crt μου και εβαλα το wii στην 40 αρα με component καλωδιο και τα λοιπα πουλησα το wii την επομενη μερα τωρα στην 55αρα κλαφτα.

και εσυ ρε φιλε αν εχεις καποια crt παρε wii αλλιως μονο wiiu.

Crt τηλεοραση εν ετη 2015 μαλιστα :)

 

Καλα για το αλλο οτι στις 55 ιντσες το Wii δειχνει χαλια ενταξυ 480p ηταν τοτε η κονσολα.Εκτως απο Super Mario Bros,Donkey Kongs και καποια αλλα παιχνιδια λογικο να μην εδειχνε τοσο ωραιο. Ακομα και αρκετα παιχνιδια του Ps3 αν βαλεις,δεν δειχνουν ωραια ασχετως αν η συνδεση ηταν μεσω Hdmi για καλυτερη ποιοτητα και καλα.

Το μονο κακο που εχει το Wii U ειναι οτι για να παιξεις παιχνιδια του Wii πρεπει να αγορασεις τα controller Nunchuck και Wii remote(ευτυχως υπαρχουν στις αγγελιες φθηνα σχετικα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας τωρα ειδα αυτο το νήμα για το wii U δεν ηξερα οτι παίζει παιχνιδια του wii. Αν το κανω soft mode κ βαλω emulators τι κονσόλες θα παίζει ; Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ps4 ή xbox one ποια κονσολα χωρις ιντερνετ

 

θέλω να πάρω μια από τις δυο, δεν έχω καθόλου πρόσβαση στο ιντερνετ και την θέλω για offline gaming,δεν μπορώ να την συνδέσω στο ιντερνετ εφόσον δεν έχω,έχω μονο mobile ιντερνετ, απ ότι ξέρω με το xbox one χρειάζεται μια φορά να συνδεθείς στο ιντερνετ ισχύει; αυτή την στιγμή το xbox one ειναι ποιο value for money το βρίσκεις σε καλύτερη τιμή, για το ps4 τι ισχυει; χρειάζεται πρόσβαση στο ιντερνετ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps4 ή xbox one ποια κονσολα χωρις ιντερνετ

 

θέλω να πάρω μια από τις δυο, δεν έχω καθόλου πρόσβαση στο ιντερνετ και την θέλω για offline gaming,δεν μπορώ να την συνδέσω στο ιντερνετ εφόσον δεν έχω,έχω μονο mobile ιντερνετ, απ ότι ξέρω με το xbox one χρειάζεται μια φορά να συνδεθείς στο ιντερνετ ισχύει; αυτή την στιγμή το xbox one ειναι ποιο value for money το βρίσκεις σε καλύτερη τιμή, για το ps4 τι ισχυει; χρειάζεται πρόσβαση στο ιντερνετ; 

ρε παιδες κανεις καμια απαντηση να βοηθησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποια και να παρεις θα χρειαστεις ιντερνετ καποια στιγμη.

Ο λογος ειναι απλος: Τα νεα παιχνιδια που βγαινουν χρειαζονται ενα μινιμουμ firmware για να τρεξουν.

Παραδειγμα τα παιχνιδια που βγηκαν φετος δεν τρεχουν με τα περσινα firmwares. Επομενως πρεπει να αναβαθμιζεις το system firmware εαν και εφοσον θες να τρεχεις νεες κυκλοφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποια και να παρεις θα χρειαστεις ιντερνετ καποια στιγμη.

Ο λογος ειναι απλος: Τα νεα παιχνιδια που βγαινουν χρειαζονται ενα μινιμουμ firmware για να τρεξουν.

Παραδειγμα τα παιχνιδια που βγηκαν φετος δεν τρεχουν με τα περσινα firmwares. Επομενως πρεπει να αναβαθμιζεις το system firmware εαν και εφοσον θες να τρεχεις νεες κυκλοφοριες.

δεν γινεται update firmware απο τα καινουργια παιχνιδια κατα την εγκατασταση τους οπως στο ps3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γινεται αλλα δε θα μπορεις να τρεχεις τα updates των τιτλων που σε πολλες περιπτωσεις ουσιαστικα εχουν να κανουν με βασικες παραμετρους των παιχνιδιων οπως frame rates, optimizations, κλπ

Να μη πω σε αλλες περιπτωσεις που αλλαζουν εντελως το παιχνιδι (βλεπε driveclub)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...