Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν η sony καταλαβει οτι οι "σωστες" θεσεις των αναλογικων ειναι το layout του xbox τοτε θα εχουν εξισωθει τα πραγματα.. :P Μεχρι τοτε για platforms το εχω στο pc το DS4 και για ολα τα υπολοιπα του 360. Εχω να πω ομως οτι ειναι 1000% βελτιωμενο σε σχεση με το DS3.

Εκτως της αυτονομιας και των D-pads δεν το λες και 1000% βελτιωμενο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε οχι ενταξει και τα αναλογικα και τα triggers και η ποιοτητα κατασκευης ειναι σαφως βελτιωμενα. Αν και τα triggers χαλαρωσαν παρα πολυ με μολις 20-30 ωρες spelunky που επαιξα με το DS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η sony καταλαβει οτι οι "σωστες" θεσεις των αναλογικων ειναι το layout του xbox τοτε θα εχουν εξισωθει τα πραγματα.. :P Μεχρι τοτε για platforms το εχω στο pc το DS4 και για ολα τα υπολοιπα του 360. Εχω να πω ομως οτι ειναι 1000% βελτιωμενο σε σχεση με το DS3.

 

Οντως πολυ βελτιωμενο.

Θα πρεπε βεβαια να ειχε καλυτερη ποιοτητα στους αναλογικους μοχλους, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

 

Παντως το προτιμω με χιλια απο το DS3 pad.

Ενα επιπλεον πολυ θετικο ειναι οτι μπορεις να συνδεσεις το DS4 σε ενα ps3 ουσιαστικα απολαμβανοντας πολυ καλυτερη ποιοτητα χειρισμου απο ο,τι σου προσεφερε το DS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω. Τι χαλάει στα d-pads;

...ηταν στην πρωτη φουρνια οπου χαλαγε το λαστιχενιο δαχτυλιδι σε καποιους....τεσπα...το PC gamer ειχε κανει ένα αρθρο σχετικα με τα δυο controllers ...οσο για το layout του κάθενος gamepad είναι τη βολευει τον καθενα...όπως και η γνωμη μου  ως καλητερα gamepads είναι Xbox one(μελλοντικη αντικατασταση του Xbox360 όταν βγει ο wireless adaptor)>Xbox360 και DS4>Χbox 360>DS3...χωρις να θελω να μειωσω αξιολογα third party controllers...εγω χρησιμοποιω πλέον σαν πρωτο το DS4 και σπανια εως καθολου το xbox 360....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω. Τι χαλάει στα d-pads;

Ναι οντως τι χαλαει?? Εχω ριξει καμια 200αρια ωρες σε indie platforms με το DS4 και ειναι μια χαρα το dpad, βασικα ειναι best dpad ever.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγορα κονσολας για πρωτη φορα

 

Καλησπέρα σε όλου τους φίλους του φόρουμ..παιδια θα ήθελα να με συμβουλεψετε σχετικά με ποια κονσόλα αξίζει να προτιμησω..Σαφως και δεν ζητάω αντικειμενικά ποια είναι ανώτερη από άλλη, απλά την εμπειρία σας..Πρόσφατα απεκλεισα την περιπτωση καινούργιου υπολογιστή γιατί θέλω μόνο gaming και ένας αξιοπρεπής υπολογιστης κοστίζει κανα χιλιάρικο...με ενδιαφέρουν παιχνίδια τύπου assasins creed,shadow of mordor, need for speed κ.τ.λ. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και αν παρέλειψα κάτι δείξτε κατανόηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_PlayStation_4_games

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Xbox_One_games

 

Κοιτάς τα exclusives. Ρίχνεις μια παραπάνω ματιά για να δεις ποια σου κάνουν κλικ και επιλέγεις ανάλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα. Και αν θες ριχνεις και μια πιο λεπτομερη ματια στο forum. Θα δεις αρκετα παρομοια νηματα με εκτενεστατες αναφορες στα θετικα κ αρνητικα του καθε συστηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με 500άρι σκληρό , το ps3 έχει 255€ (χωρίς κανένα game) :

Sony Playstation 3 (PS3) Super Slim 500GB Charcoal

 

και το XBOX 360 , έχει 159€ και δώρο το FIFA 15 :

Microsoft Xbox 360 500GB & FIFA 15

 

Αυτά είναι νούμερα που δεν αμφισβητούνται από ανάπηρους fanboys.

(από κονσόλες προσωπικά έχω atari 2600 και PS2,psp fat , nds μόνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ρωτάμε τέτοια πράγματα..

Θα αρχίσουν οι σφοδρές μάχες μεταξύ fans από Xbox One και PS4

Χαρά στο κουράγιο σου που θα κάτσεις να διαβάσεις όλες τις απαντήσεις που θα δεις στο ποστ σου.

Ellhnasell μου εχεις φαει 35 Ευρω για xbox gold ,να απαντησεις στα μυνηματα μου δεν ξερεις . Στο ξαναλεω απο εδώ διορθωσε αυτο που εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σκεφτομαι να αγορασω μια κονσολα. Επαιξα σε εναν φιλο wii και μου αρεσε πολυ ειδικα που πρεπει να κινησε. Εψαξα στο ιντερνετ τιμες και σχετικα αλλα αρχισα να σκεφτομαι για ps3 και xbox360.... Ποιο απο αυτα θεωρητε καλυτερο; Υπαρχουν πολλες γνωμες στο ινερνετ και δεν ξερω τιποτα σχετικα με αυτα. Αα και παρεπιπτωντος τι διαφορα εχει το wii με το wii mini και το wii u? Και τα αλλα 2 (ps3 και xbox360) εχουν κινηση; Το xbox χρειαζεται kinect για αυτη τη δυνατοτητα ετσι;

 

Ευχαριστω που διαβασατε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...