Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζει να εισαι μακραν ο πιο δυσαρεστημενος δυνητικα κατοχος Xbox One στην Ελλαδα - για να μην πω παγκοσμιως - ο οποιος ταυτοχρονα υποστηριζει οτι γνωριζει με τοσο μεγαλη ακριβεια και αναλυτικα τις κατα σενα "αδυναμιες" και "μειονεκτηματα" του X1 τα οποια ομως αντι να σε ωθησουν σε αγορα του ps4, σε ωθησαν σε αγορα X1.

 

Φιλε μου, επειδη γνωριζω λογω αντικειμενου δουλειας απο ψυχολογια αγοραστη και marketing, τα δυο αυτα χαρακτηριστικα που παρουσιαζεις με τοσο σθενος εδω και καποιες μερες στα posts σου, τα οποια εξαγονται απο μια σειρα απο αρνητικοτατα, εμπαθη, ανεπαρκη και αστηρικτα σχολια για το X1 ειναι ασυμβιβαστα.

 

Η τιμή στην οποία υποστηρίζεις ότι αγόρασες το X1 κατέχει με βάση το marketing υψηλότατο λόγο απόδοσης προιόντος προς τιμή (Value per money), η οποια μαλιστα επρεπε να πολλαπλασιαζει την ικανοποιηση σου και τα θετικα σου σχολια για ενα προιον τοσο κοντα με το αλλο, το οποιο ομως διατεινεις πως αγορασες στα 2/3

της τιμης του ανταγωνισμου.

 

Οι πιθανοτητες να αγορασες X1, ενω υποστηριζεις οτι γνωριζεις "την αληθεια" περι MS και Sony, περι Live και PSN και κατω απο τις παραπανω συνθηκες που περιγραφω, συγνωμη αλλα ειναι ελαχιστοτατες.

Φίλος το Χ1 το αγόρασα ως αναβάθμιση του 360 μέχρι να πάρω το ps4, σε ένα χρόνο θα το πουλήσω και θα κάνω αυτό ακριβώς που λέω. Προφανώς δεν έχω την δυνατότητα να αγοράσω το ps4 αυτή την στιγμή οπότε πήρα το Χ1 με 270 που δεν πρόκειται να το βρεις ποτέ σε αυτή την τιμή καινούργιο. Απ' εκεί και πέρα πρέπει και εσύ και τα φιλαράκια σου να ξεπεράσετε τα κόμπλεξ σας και να μάθετε να αποδέχεστε και να σέβεστε μια διαφορετική άποψη. Δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι. Θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να αναφέρεσαι επι προσωπικού όπως δεν αναφέρομαι και εγώ. Έχεις να πεις κάτι στο παιδί που ρωτάει ποια κονσόλα να πάρει? Κάντο. Δεν υπάρχει λόγος να βγάζεις το hate σου σε εμένα απλά και μόνο επειδή σε εκνευρίζει η αλήθεια. Εγώ ανέφερα κάποια γεγονότα, ο καθένας κρίνει όπως νομίζει. Εμπάθεια εσείς βγάζετε όχι εγώ, εγώ ανέφερα κάποια πράγματα που θεωρώ ότι είναι τρανταχτές ελλείψεις και προβλήματα τα οποία δεν δικαιολογούνται και τα οποία τα έχω συζητήσει και με άλλους που  έχουν την κονσόλα και έχουν την ίδια άποψη, άτομα τα οποία δεν είναι φανατισμένα όπως εσείς ούτε κολλημένα με κάποιο brand. Επίσης επειδή κουράζει η παιδιάστικη αντίληψη ότι δεν έχω Χ1 και λέω πράγματα που τα φαντάζομαι στείλε μου το gamertag σου σε pm και θα σου στείλω μήνυμα από το xbox live να δεις με τα ματάκια σου ότι την έχω την κονσόλα.

Το MCC δεν είναι broken ήταν broken το mutliplayer του και αυτό γιατί προσπάθησαν να χωρέσουν τα πάντα σε ένα παιχνίδι και τελικά τα κατάφεραν κάνοντας ένα πραγματικό επίτευγμα. Τουλάχιστον αυτοί δεν πήραν ένα περσινό παιχνίδι να του ανεβάσουν το framerate και την ανάλυση και να το δώσουν σε φουλ price. Εκτός βέβαια και αν παίζω άλλο παιχνίδι αυτό τον καιρό, γιατί μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα. Συμφωνώ με αυτό που λέει ο Postmort3m πήγαινε σε διεθνή site, πήγαινε σε metacritic και δες τα AAA exclusives της κάθε κονσόλας να δεις κατά πόσο ανώτερα είναι του one και περισσότερα, όπως επίσης πήγαινε και σε κανένα digital foundry να δεις με στοιχεία πως το Unity, Evolve, Revelations 2 κα τρέχουν καλύτερα στο one και μην ακούς τι λέει ο καθένας. Αν οι πωλήσεις μεταφράζονται στο ότι το πς4 είναι καλύτερη κονσόλα, τότε δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά η καλύτερη κονσόλα της προηγούμενης γενιάς ήταν το wii. Αυτά από μένα, καλή αγορά και ο,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Το Wii συνήθως δεν συγκρίνεται με το Xbox και το Playstation γιατί όπως θα γνωρίζεις φαντάζομαι απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό. Ο λόγος που έχει περισσότερες πωλήσεις είναι γιατί αυτοί που παίζουν επι το πλείστον videogames είναι τα παιδάκια και αυτοι που αγοράζουν κονσόλες είναι οι γονείς για τα παιδάκια τους. To Xbox και το Playstation απευθύνονται στο ίδιο κοινό οπότε εκει μπορεί να γίνει σύγκριση των πωλήσεων και να εξαχθούν συμπεράσματα. Στην προηγούμενη γενιά οι πωλήσεις δεν είχαν σχεδόν καμία διαφορά (ελάχιστο προβάδισμα του ps) γιατί οι κονσόλες ήταν ισοδύναμες σε αυτή την γενιά έχουν τεράστια διαφορά και αυτό λέει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε η δική μου γνώμη είναι ότι το μοναδικό κριτήριο σου θα πρέπει να είναι ποια exclusives σε ενδιαφέρουν και τίποτα άλλο.

[...] 

 

QFT για να εμπεδωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για την ιστορια και οι δυο κονσολες πανω κατω τα ιδια ειναι. Πληρωνεις το Online στην μια πληρωνεις και στην αλλη,Amd hardware η μια Amd hardware και η αλλη,και βεβαια η μπαλα παιζεται περισσοτερο πλεον στα Multiplattform που βγαινουν και στις 2 κονσολες και που και που βγαινει και κανενα exclusive να εκμεταλλευτει τις πωλησεις της κονσολας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνεται 20+ εκατομμύρια άνθρωποι να κάνουν λάθος. 

 

Εδώ θέλω να σταθώ και δυστυχώς γίνεται και παραγίνεται. Οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα γιατί αγόρασαν το νέο τους εργαλείο. Εχουν φάει τόσο παπά που δεν λέγεται. Δεν το πιστεύω και εγώ ο ίδιος που μετά από τόσο καιρό gaming εξέλιξης ο gamer επί της ουσίας έχει κάψει εγκεφαλικά κύτταρα και δεν ξέρει τι στο διάολο θέλει, πως να συμπεριφερθεί και πως να αγοράζει. Είναι απίστευτο το πόση δύναμη έχει στα χέρια του με το internet και δεν την χρησιμοποιεί καθαρά για δικό του όφελος.  

 

Βέβαια να λέμε και του στραβού το δίκιο, ας είναι καλά τα Call of duty και Assasins Creed drones που πάνε και αγοράζουν με μαθηματική ακρίβεια το επόμενο blockbuster που βγαίνει κάθε χρόνο με τον ίδιο ρυθμό που βγαίνει ένα FIFA και Pro. Και στο box office βλέπεις να έχουν υπερκέρδη σαβούρες τύπου Transformers 4 αλλά δεν νομίζω ότι αυτό σημαίνει ότι είναι και οι καλύτερες ταινίες έβερ έτσι δεν είναι; 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

QFT για να εμπεδωθεί.

Εγώ θα έβαζα μέσα και χειριστήρια/περιφερειακά και τι έχουν οι περισσότεροι φίλοι σου. Και ίσως και το τι υπάρχει για ενοικίαση, που όμως είναι πολύ μονόπλευρο στην Ελλάδα. Με άλλα λόγια, αν είσαι οικονομικά περιορισμένος και σκοπεύεις να βασιστείς πολύ σε ενοικιάσεις για παιχνίδια που δεν είναι τεράστια, είναι λίγο μονόδρομος προς το PS4 η φάση. 

Επεξ/σία από Vole Maulder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ θέλω να σταθώ και δυστυχώς γίνεται και παραγίνεται. Οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα γιατί αγόρασαν το νέο τους εργαλείο. Εχουν φάει τόσο παπά που δεν λέγεται. Δεν το πιστεύω και εγώ ο ίδιος που μετά από τόσο καιρό gaming εξέλιξης ο gamer επί της ουσίας έχει κάψει εγκεφαλικά κύτταρα και δεν ξέρει τι στο διάολο θέλει, πως να συμπεριφερθεί και πως να αγοράζει. Είναι απίστευτο το πόση δύναμη έχει στα χέρια του με το internet και δεν την χρησιμοποιεί καθαρά για δικό του όφελος.  

 

Βέβαια να λέμε και του στραβού το δίκιο, ας είναι καλά τα Call of duty και Assasins Creed drones που πάνε και αγοράζουν με μαθηματική ακρίβεια το επόμενο blockbuster που βγαίνει κάθε χρόνο με τον ίδιο ρυθμό που βγαίνει ένα FIFA και Pro. Και στο box office βλέπεις να έχουν υπερκέρδη σαβούρες τύπου Transformers 4 αλλά δεν νομίζω ότι αυτό σημαίνει ότι είναι και οι καλύτερες ταινίες έβερ έτσι δεν είναι; 

Αν τα πράγματα ήταν αντίστροφα αμφιβάλλω αν θα είχες την ίδια άποψη. Εγω πιστεύω ότι αυτό που έχει κερδίσει την πλειοψηφία σε ένα μεγάλο ποσοστό είναι η νοοτροπία της κάθε εταιρείας. Η Microsoft ξεκίνησε με την νοοτροπία όχι μεταχειρισμένα, drm, kinect με το ζόρι. media center και συνέχισε με την νοοτροπία δεν έχω κάτι ουσιαστικό να προσφέρω αλλά στα χαζά μαρκετίστικα κολπάκια είμαι μανούλα. Εν αντιθέση η Sony έχει κρατήσει μια στάση φιλική προς τον καταναλωτή. Σου φαίνεται λογικό ας πούμε η εταιρεία που είναι τόσο πίσω στις πωλήσεις να σου δίνει 1 δωρεάν game τον μήνα και αυτό indie από υπηρεσία που ουσιαστικά αντέγραψε από τον ανταγωνισμό? Και η αντίπερα όχθη να δίνει 2 games τον μήνα και συνήθως τίτλους που αξίζουν? (ενα παράδειγμα φέρνω μην κολλήσεις εκεί) Γι 'αυτό άλλωστε και ένα μεγάλο ποσοστό -αν θυμάμαι καλά γύρω στο 30 με 40%- που αγόρασαν το ps4 είναι πρώην κάτοχοι 360. Τέλοσπαντων μέχρι τώρα θα είχε αποδειχθεί ο παπάς όπως λες και θα έπεφταν οι πωλήσεις, όμως όσο πάνε και αυξάνονται με μεγαλύτερους ρυθμούς. Ή θα πουλάγανε το ps4 για να πάρουν το X1, ούτε αυτό συμβαίνει, οι περισσότεροι πουλάνε Χ1. Όσο για τα παιχνίδια που λες τα Call of duty τα αγοράζουν κάτοχοι και των 2 κονσολών και επι το πλείστον όσον αφορά τα COD τα παίρνουν όλα τα 13-14-15-16-17 χρονα και τα FIFA, Pro οι casual gamers και οι άσχετοι που είναι και η πλειοψήφια των gamers. Οι hardcore gamers που αναφέρεις είναι μειοψηφία, πάντα ήταν και πάντα θα είναι. Αυτή η ιστορία είναι τόσο παλιά όσο η Ακρόπολη δεν συνέβει εν μια νυκτί για να σοκαριστούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα πράγματα ήταν αντίστροφα αμφιβάλλω αν θα είχες την ίδια άποψη.

Προσπάθησα να μην εμπλακώ σε αυτή τη συζήτηση, αλλά τώρα που κίνησες την περιέργεια (aka τσίμπησα). 

 

Πού ακριβώς βασίζεις τις αμφιβολίες σου για το συγκεκριμένο άτομο στο συγκεκριμένο θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα να μην εμπλακώ σε αυτή τη συζήτηση, αλλά τώρα που κίνησες την περιέργεια (aka τσίμπησα). 

 

Πού ακριβώς βασίζεις τις αμφιβολίες σου για το συγκεκριμένο άτομο στο συγκεκριμένο θέμα; 

 

ε ναι είναι γνωστό MS fanboy ο Ikaruga για αυτό το λέει   :-D ...αμάν με το κόμπλεξ σας εδώ μέσα...μην πει κάποιος κάτι διαφορετικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα πιο ακυρα επιχειρηματα γενικως, η επικληση της εμπορικοτητας ως εχεγγυου ποιοτητας...

 

Παμε αλλη μια φορα, και οι 2 κονσολες ειναι αξιοπρεπεστατες, επομενως η αποφαση θα πρεπει να καθοριζεται απο τους κατωθι παραγοντες με αξιολογικη σειρα, κατα την ταπεινη μου γνωμη ΠΑΝΤΑ:

 

1. Exclusives

 

2. Koστος κτησης

 

3. Σε περιπτωση on-line gaming, τι διαθετει η παρεα.

 

4. Χειριστηριο. Τι καθεται καλυτερα στο χερι μας και ποιου χειριστηριου οι καινοτομιες μας ειναι πιο αρεστες.

 

5. Προσβαση σε παιχνιδια. Για τη χωρα μας τουλαχιστον, η οποια κακα τα ψεματα (και φυσικα αδικαιολογητα, δεν στεκομαι μονο στα πεπραγμενα της τρεχουσας γενιας...), μπλεηστεησιονοκρατειται, αν ο υποψηφιος αγοραστης δεν εχει τη δυνατοτητα αγορας τιτλων και ακολουθει τη λογικη της ενοικιασης, με το ΟΝΕ θα δυσκολευτει σαφως παραπανω.

 

Περαιτερω προτασεις για διευρυνση της λιστας δεκτες. B)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως το χειριστήριο δεν είναι καν ούτε στον πάτο της λίστας μου για τέτοιες αγορές. Πιστεύω ότι είναι απλά θέμα συνήθειας. Ειδικά μάλιστα όταν και οι δυο κονσόλες έχουν αξιοπρεπέστατα χειριστήρια.

 

Φυσικά μιλάω για εργονομία και όχι για ποιότητα κατασκευής ή αστοχία υλικού όπως στην περίπτωση φθοράς των αναλογικών μοχλών του Dualshock 4. (Το δικό μου btw δεν έχει καμία φθορά από τότε που πήρα την κονσόλα launch day...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πάντως το χειριστήριο δεν είναι καν ούτε στον πάτο της λίστας μου για τέτοιες αγορές. Πιστεύω ότι είναι απλά θέμα συνήθειας. Ειδικά μάλιστα όταν και οι δυο κονσόλες έχουν αξιοπρεπέστατα χειριστήρια.

 

Φυσικά μιλάω για εργονομία και όχι για ποιότητα κατασκευής ή αστοχία υλικού όπως στην περίπτωση φθοράς των αναλογικών μοχλών του Dualshock 4. (Το δικό μου btw δεν έχει καμία φθορά από τότε που πήρα την κονσόλα launch day...)

True, ο παράγοντας χειριστήριο ήταν πολύ πιο σημαντικός στην προηγούμενη γενιά. Πλέον, έχουν εξισωθεί σχεδόν τα πράγματα, απ' ό,τι φαίνεται. Παρόλα αυτά, καλό είναι να το τσεκάρει κανείς και αυτό ακόμα και τώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικά πάντως το χειριστήριο δεν είναι καν ούτε στον πάτο της λίστας μου για τέτοιες αγορές. Πιστεύω ότι είναι απλά θέμα συνήθειας. Ειδικά μάλιστα όταν και οι δυο κονσόλες έχουν αξιοπρεπέστατα χειριστήρια.

 

Φυσικά μιλάω για εργονομία και όχι για ποιότητα κατασκευής ή αστοχία υλικού όπως στην περίπτωση φθοράς των αναλογικών μοχλών του Dualshock 4. (Το δικό μου btw δεν έχει καμία φθορά από τότε που πήρα την κονσόλα launch day...)

 

Την αυτονομία του χειριστηρίου την λαμβάνεις υπόψιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν η sony καταλαβει οτι οι "σωστες" θεσεις των αναλογικων ειναι το layout του xbox τοτε θα εχουν εξισωθει τα πραγματα.. :P Μεχρι τοτε για platforms το εχω στο pc το DS4 και για ολα τα υπολοιπα του 360. Εχω να πω ομως οτι ειναι 1000% βελτιωμενο σε σχεση με το DS3.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...