Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενα μεγαλο πλεονεκτημα του xbox one ειναι οτι στις αγγελιες θα βρεις πιο φτηνο του κουτιου λογω της προσφορας του γερμανου. Το αρνητικο ειναι οτι αν μενεις στην επαρχια και θελεις να νοικιαζεις παιχνιδια δυσκολα θα βρεις. εγω προσωπικα δεν καταλαβα διαφορα σε σχεση με το ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα ... Μάλιστα οκ .αρα μεταχειρισμένη ποιοα να ναι απο τις δυο .. Δεν χάνω κάτι σημαντικό απο κονσόλα .. Απο οθόνη τι λέτε να πάρω .;;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο πράγμα που πρέπει να κοιτάξεις για εμένα είναι τα αποκλειστικά τις κάθε κονσόλας, βλέπεις τί σε ενδιαφέρει και ανάλογα παίρνεις μηχάνημα.

Για οθόνη μετά βλέπεις τι χρήμα περισσεύει και ανάλογα πράττεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρτιά το playstation 4 έχει πιο δυνατό Hardware από το xbox. Εγώ έχω xbox, διαφορά δεν καταλαβαίνω στα παιχνίδια. Μπορείς να το πάρεις ~280 από αγγελία εδώ μέσα(και το δικό μου έτσι το απόκτησα), που σε αυτήν την τιμή δεν τίθεται θέμα αν είναι καλύτερα να πάρεις PS4. Για την χρήση ειδικά που λες ότι το θες εσύ μην κοιτάξεις καν για PS4(λόγω της τιμής το λέω, αν βρεις PS4 σφραγισμένο με 300€ τότε πάσο). 

Και μετά θα σου μείνουν και 420 να πάρεις μια τηλεορασάρα Smart κιολας, η και 40αρα απλή(όχι Smart δηλαδή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποθεσουμε οτι βρισκεις με 300 κονσολα τοτε απλα φτανουν για την καλυτερη gaming tv της αγορας αλλα μονο για 32 ιντσες.

 

 

http://www.skroutz.gr/s/4443856/Sony-KDL-32W705B.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα άκυρο αλλα μέχρι να μάθω να απαντάω σωστά εδω μεςα ... Πω πωωω είμαι ακόμα κάπως στα θέματα ...συνεχίστε. Παιδιά

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Αχα όποτε 700 λίγα για καινούργια κονσόλα και συν μια καλή τβ όποτε ... Καλύτερη τβ καινούργια και μια μεταχειρισμένη κονσόλα ...ενα το κρατούμενο

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Απο χαρακτηριστικά μειονέκτημα πλεονέκτημα τι παίζει στις δυο αυτές Κονσόλες ;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Λοιπόν άκου εγώ έχω το Xbox one το πήρα και εγω με αυτή την προσφορά στα 270 καθάρα λόγω οικονομικών. Το ps4 έχει καλύτερο hardware και πρακτικά αυτό το βλέπεις γιατί στα περισσότερα multiplatform το Χbox one παίζει σε χαμηλότερες αναλύσεις. Στα θέματα υπηρεσιών το PS4 δίνει 2 δωρεάν παιχνίδια τον μήνα , το Xbox One δίνει ένα. Στο UI της κονσόλας υπάρχουν πολλές ελλείψεις και προβλήματα. Πχ προβλήματα συνδεσιμότητας στα παρτυ, freezαρίσματα της κονσόλας κλπ. Τώρα αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς σε καθημερινή βάση δεν νομίζω να σε ενοχλήσουν τόσο. Αν σκοπεύεις να καείς και να παίζεις συχνά πιθανόν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Απο εκεί και πέρα έχει σημασία και ποια exclusives σου αρέσουν περισσότερο (αν είναι σημαντικός παράγοντας για εσένα αυτό). Το χειριστήριο του One είναι καλύτερο απο του PS4. (Βέβαια μπορείς να πάρεις 3rd party χειρηστήριο ή ακόμα και να χρησιμοποιήσεις του one με αντάπτορα). Αν τα χρήματα δεν είναι παράγοντας για εσένα θα σου έλεγα καλύτερα να πάρεις Ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μύθος της μεγαλύτερης ανάλυσης πλέον ξεπεράστηκε καθώς όλοι είδαμε πως το πετυχαίνουν αυτό με πετσοκομμένες εκδόσεις που λείπουν λεπτομέρειες, σκιές κτλ με αποτέλεσμα οι εκδόσεις του one να είναι καλύτερες στην πράξη αλλά και next gen only παιχνίδια να τρέχουν καλύτερα στο One. Το χειριστήριο είναι ανώτερο απ το ds4 ωστόσο η διαφορά σε αυτή την γενιά δεν είναι τόσο μεγάλη όσο ήταν του 360 με το ds3. Στα exclusives το one παίζει μπάλα μόνο του, εκτός αν είσαι από αυτούς που παίζουν Driveclub και παρ όλα αυτά δεν βρίσκουν ούτε ένα παιχνίδι που να τους ενδιαφέρει στο one την ώρα που έχει τα κορυφαία του είδους F5 και FH2. Γιατί το ακούσαμε κι αυτό κατά καιρούς εδώ μέσα. Το MCC δείχνει πως πρέπει να γίνονται τα remastered, περιλαμβάνοντας μέσα τα πάντα απ τα 1,2,3,4 Halo + online με όλους τους χάρτες + extras ενώ στο πς4 θα παίξεις περσινό exclusive σε remastered. To online ήταν πάντα καλύτερο στο one και φυσικά συνεχίζει να είναι. Όσο για τα προβλήματα δες κατά καιρούς τα θέματα που ανοίγονται και θα καταλάβεις ποια κονσόλα έχει τα περισσότερα. Εγώ πάντως μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα το παραμικρό. Είτε 270, είτε 399 είτε 499 με την έκδοση του κινεκτ, το one αξίζει περισσότερο. Όποια κι αν είναι η επιλογή σου καλό gaming εύχομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες για "gaming" οποτε η μονη σου επιλογη ειναι το playstation 4 εναντι του xbox one, καταρχην 4 > 1 οπως θα γνωριζεις δηλαδη το playstation βρισκεται στην 4η γενια και διασταση ενω το xbox τωρα μπαινει στην πρωτη. Επισης αν δεν ξερεις εγγλεζικα playstation σημαινει "σταθμος για παιχνιδια" δηλαδη μονο παιχνιδια θα παιζεις ενω xbox θα πει απλα "χι κουτι" τι να το κανεις το Χ κουτι?? Το ονομασαν ετσι για να υπαρχει δημιουργικη ασαφεια θα πει καποιο fanboy της moneysoft αλλα δεν ειναι ετσι.. Ειναι σαν τα τηλεπαιχνιδια που σου λενε "Θελεις τα σιγουρα 10 χιλιαρικα η την κουρτινα Χ που μπορει να εχει και ζονγκ απο πισω?"

 

Ελπιζω να βοηθησα...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μόνο το driveclub exclusive στο Ps4 όπως δεν υπάρχει μόνο το Forza 5 στο Xbox one. Σε καμία από τις δυο κονσόλες δεν υπάρχουν ακόμα σοβαρά exclusives. Αλλά και από αυτα που θα βγούν στο μέλλον είναι ισοδύναμες. Το MCC είναι broken και μπορείς να το διαβάσεις παντού από τους κατόχους του. Γι' αυτό και δώσανε 1 μήνα gold στους κατόχους του γιατί βγάλανε remastered παιχνίδι που δεν παίζεται.  Το online είναι ίδιο και στα δύο (απ' ότι έχω διαβάσει από χρήστες του psn γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία) άλλωστε το psn και το xbox live δεν επηρεάζουν την multiplayer εμπειρία σου εκεί παίζουν ρόλο άλλοι παράγοντες πιο σημαντικοί όπως οι servers του εκάστοτε παιχνιδιού, η σύνδεση σου κλπ. Το xbox live και το psn επηρεάζουν τα party κλπ. Όσο για το ποια είναι καλύτερη φαίνεται από τις πωλήσεις , δεν γίνεται 20+ εκατομμύρια άνθρωποι να κάνουν λάθος. Απ' ότι θυμάμαι το One είχε μείνει στα 10 μύρια τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη και αυτά κονσόλες που παραδόθηκαν σε μαγαζιά όχι που έφτασαν στον τελικό καταναλωτή (!). Αυτό κάτι δείχνει δεν είναι για την ικανοποίηση του κάθε fanboy. Η Microsoft έχει κάνει πολλά λάθη με την κονσόλα της και αυτό φαίνεται. Άλλωστε όταν σχεδιάστηκε ο σκοπός ήταν να είναι ένα media center και όχι καθαρά παιχνιδοκονσόλα. Στο hardware όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι αδύνατον να αλλάξει. Εντέλη ο καθένας θα σου πει την άποψη του αλλά εσύ πρέπει να κρίνεις μόνος σου. Σου προτείνω να μπείς σε κάποιο διεθνές site όπως το ign και γενικώς να πληροφορηθείς από το εξωτερικό σε αμερόληπτες πηγές και να κρίνεις. Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε η δική μου γνώμη είναι ότι το μοναδικό κριτήριο σου θα πρέπει να είναι ποια exclusives σε ενδιαφέρουν και τίποτα άλλο.

 

Τα παραμύθια με τις σκιές, τις αναλύσεις κλπ θα τα ακούς βερεσέ από τους οπαδούς.

Εαν είσαι τύπος που τον ενδιαφέρουν τα γραφικά και κάνει την τρίχα τριχιά, διαβάζει ασταμάτητα digital foundry ή παίρνει μεγεθυντικό φακό για να δει εαν το φύλλο του δέντρου κάνει σκιά στο έδαφος τότε εννοείται ότι πας σε PC και δεν μπαίνεις καν στην διαδικασία να ασχοληθείς με κονσόλες. Οι διαφορές είναι τόσο μικρές μεταξύ τους που πραγματικά καταντάει γελοίο και μόνο που τις αναφέρουμε...

 

 

Αυτή τη στιγμή το One έχει περισσότερα exclusives αλλά ο αριθμός δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί γιατί αυτό μπορεί να αλλάξει πολύ εύκολα στο μέλλον. Ποια από αυτά σου αρέσουν είναι το θέμα.

Τα remasters επίσης ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Εαν δεν σου αρέσει το Halo για παράδειγμα γιατί θα πρέπει να σε νοιάζει εαν έγεινε σωστά το remaster ή όχι? Επίσης εαν δεν σου άρεσε το TLOU πέρσι γιατί να σου αρέσει φέτος?

 

Καλή αγορά και από μένα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MCC δεν είναι broken ήταν broken το mutliplayer του και αυτό γιατί προσπάθησαν να χωρέσουν τα πάντα σε ένα παιχνίδι και τελικά τα κατάφεραν κάνοντας ένα πραγματικό επίτευγμα. Τουλάχιστον αυτοί δεν πήραν ένα περσινό παιχνίδι να του ανεβάσουν το framerate και την ανάλυση και να το δώσουν σε φουλ price. Εκτός βέβαια και αν παίζω άλλο παιχνίδι αυτό τον καιρό, γιατί μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα. Συμφωνώ με αυτό που λέει ο Postmort3m πήγαινε σε διεθνή site, πήγαινε σε metacritic και δες τα AAA exclusives της κάθε κονσόλας να δεις κατά πόσο ανώτερα είναι του one και περισσότερα, όπως επίσης πήγαινε και σε κανένα digital foundry να δεις με στοιχεία πως το Unity, Evolve, Revelations 2 κα τρέχουν καλύτερα στο one και μην ακούς τι λέει ο καθένας. Αν οι πωλήσεις μεταφράζονται στο ότι το πς4 είναι καλύτερη κονσόλα, τότε δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά η καλύτερη κονσόλα της προηγούμενης γενιάς ήταν το wii. Αυτά από μένα, καλή αγορά και ο,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις pc 3ετιας η νεοτερο χεστο το διδυμο (ps4-one) και τσιμπα ενα wii u

αν και μιλαω λιγο εκ του ασφαλους γιατι εχω brand new pc που τρεχει τα παντα και ps4-wii u

το wii u με τα φανταστικα exclussive του μου δινει την περισοτερη ευχαριστιση at the moment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μόνο το driveclub exclusive στο Ps4 όπως δεν υπάρχει μόνο το Forza 5 στο Xbox one. Σε καμία από τις δυο κονσόλες δεν υπάρχουν ακόμα σοβαρά exclusives. Αλλά και από αυτα που θα βγούν στο μέλλον είναι ισοδύναμες. Το MCC είναι broken και μπορείς να το διαβάσεις παντού από τους κατόχους του. Γι' αυτό και δώσανε 1 μήνα gold στους κατόχους του γιατί βγάλανε remastered παιχνίδι που δεν παίζεται.  Το online είναι ίδιο και στα δύο (απ' ότι έχω διαβάσει από χρήστες του psn γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία) άλλωστε το psn και το xbox live δεν επηρεάζουν την multiplayer εμπειρία σου εκεί παίζουν ρόλο άλλοι παράγοντες πιο σημαντικοί όπως οι servers του εκάστοτε παιχνιδιού, η σύνδεση σου κλπ. Το xbox live και το psn επηρεάζουν τα party κλπ. Όσο για το ποια είναι καλύτερη φαίνεται από τις πωλήσεις , δεν γίνεται 20+ εκατομμύρια άνθρωποι να κάνουν λάθος. Απ' ότι θυμάμαι το One είχε μείνει στα 10 μύρια τον Νοέμβρη-Δεκέμβρη και αυτά κονσόλες που παραδόθηκαν σε μαγαζιά όχι που έφτασαν στον τελικό καταναλωτή (!). Αυτό κάτι δείχνει δεν είναι για την ικανοποίηση του κάθε fanboy. Η Microsoft έχει κάνει πολλά λάθη με την κονσόλα της και αυτό φαίνεται. Άλλωστε όταν σχεδιάστηκε ο σκοπός ήταν να είναι ένα media center και όχι καθαρά παιχνιδοκονσόλα. Στο hardware όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι αδύνατον να αλλάξει. Εντέλη ο καθένας θα σου πει την άποψη του αλλά εσύ πρέπει να κρίνεις μόνος σου. Σου προτείνω να μπείς σε κάποιο διεθνές site όπως το ign και γενικώς να πληροφορηθείς από το εξωτερικό σε αμερόληπτες πηγές και να κρίνεις. Καλή τύχη!

 

Παιζει να εισαι μακραν ο πιο δυσαρεστημενος δυνητικα κατοχος Xbox One στην Ελλαδα - για να μην πω παγκοσμιως - ο οποιος ταυτοχρονα υποστηριζει οτι γνωριζει με τοσο μεγαλη ακριβεια και αναλυτικα τις κατα σενα "αδυναμιες" και "μειονεκτηματα" του X1 τα οποια ομως αντι να σε ωθησουν σε αγορα του ps4, σε ωθησαν σε αγορα X1.

 

Φιλε μου, επειδη γνωριζω λογω αντικειμενου δουλειας απο ψυχολογια αγοραστη και marketing, τα δυο αυτα χαρακτηριστικα που παρουσιαζεις με τοσο σθενος εδω και καποιες μερες στα posts σου, τα οποια εξαγονται απο μια σειρα απο αρνητικοτατα, εμπαθη, ανεπαρκη και αστηρικτα σχολια για το X1 ειναι ασυμβιβαστα.

 

Η τιμή στην οποία υποστηρίζεις ότι αγόρασες το X1 κατέχει με βάση το marketing υψηλότατο λόγο απόδοσης προιόντος προς τιμή (Value per money), η οποια μαλιστα επρεπε να πολλαπλασιαζει την ικανοποιηση σου και τα θετικα σου σχολια για ενα προιον τοσο κοντα με το αλλο, το οποιο ομως διατεινεις πως αγορασες στα 2/3

της τιμης του ανταγωνισμου.

 

Οι πιθανοτητες να αγορασες X1, ενω υποστηριζεις οτι γνωριζεις "την αληθεια" περι MS και Sony, περι Live και PSN και κατω απο τις παραπανω συνθηκες που περιγραφω, συγνωμη αλλα ειναι ελαχιστοτατες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες για "gaming" οποτε η μονη σου επιλογη ειναι το playstation 4 εναντι του xbox one, καταρχην 4 > 1 οπως θα γνωριζεις δηλαδη το playstation βρισκεται στην 4η γενια και διασταση ενω το xbox τωρα μπαινει στην πρωτη. Επισης αν δεν ξερεις εγγλεζικα playstation σημαινει "σταθμος για παιχνιδια" δηλαδη μονο παιχνιδια θα παιζεις ενω xbox θα πει απλα "χι κουτι" τι να το κανεις το Χ κουτι?? Το ονομασαν ετσι για να υπαρχει δημιουργικη ασαφεια θα πει καποιο fanboy της moneysoft αλλα δεν ειναι ετσι.. Ειναι σαν τα τηλεπαιχνιδια που σου λενε "Θελεις τα σιγουρα 10 χιλιαρικα η την κουρτινα Χ που μπορει να εχει και ζονγκ απο πισω?"

 

Ελπιζω να βοηθησα...

Χαχαχαχαχαχα έλιωσα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...