Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Προφανώς δεν συγκρίνονται. 

Είναι άλλο είδος. 

Κατά τα άλλα όχι, ακόμα περισσότερο αν κάποιος δεν είχε Wii U, δεν έχει ένα Mario και ένα Zelda. 

Το έθεσα κάπως αγαρμπα δεν εννοούσα ότι δεν έχει καθόλου παιχνίδια,απλώς πιστεύω (γνώμη μου)ότι αν στα ίδια λεφτα μπορείς να έχεις ένα ps4, θα ήταν προτιμότερο να πας με ps4, αυτά είναι προτιμήσεις έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Pacman22 είπε

Το έθεσα κάπως αγαρμπα δεν εννοούσα ότι δεν έχει καθόλου παιχνίδια,απλώς πιστεύω (γνώμη μου)ότι αν στα ίδια λεφτα μπορείς να έχεις ένα ps4, θα ήταν προτιμότερο να πας με ps4, αυτά είναι προτιμήσεις έτσι κι αλλιώς.

γτ θα ηταν προτιμοτερο? Αν σου αρεσουν τα  ψιλοκαλα γραφικα και τα exclusive του ps4 πας εκει, αν θες pokemon/monster hunter/jrpg πας Switch. Μαλλον δεν εχεις παιξει κατι στο Switch η δεν εχεις και εμπειρια απο τα παιχνιδια του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, najinblue3 είπε

γτ θα ηταν προτιμοτερο? Αν σου αρεσουν τα  ψιλοκαλα γραφικα και τα exclusive του ps4 πας εκει, αν θες pokemon/monster hunter/jrpg πας Switch. Μαλλον δεν εχεις παιξει κατι στο Switch η δεν εχεις και εμπειρια απο τα παιχνιδια του

Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά έτσι όπως το έγραψες το post σου βγαίνει διαφορετικό νόημα όσον αφορά τα "ψιλοκαλά" γραφικά και τα περί Monster Hunter και Jrpg ευρύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά έτσι όπως το έγραψες το post σου βγαίνει διαφορετικό νόημα όσον αφορά τα "ψιλοκαλά" γραφικά και τα περί Monster Hunter και Jrpg ευρύτερα.

Δε καταλαβα τι καταλαβες xD.

To θεμα ειναι οτι εγραψε οτι τα αποκλειστικα του switch δεν αξιζουν σε σχεση με του ps4, το οποιο ειναι ακυρο για μενα, καθως εχω αγορασει περισσοτερα αποκλειστικα στο switch παρα στο ps4 που το εχω και περισσοτερα χρονια, και φυσικα εχω πολλες περισσοτερες ωρες. Ειναι γουστα αυτα, αλλα μην τα γειωνουμε ολα. Το Monster hunter generations ειναι ο λογος που πηρα το switch και κατι tlou και horizon δε τα βλεπω καν, μπροστα σε αυτο, οποτε καλυτερα να τονιζουμε οτι ειναι προσωπικες αποψεις και οχι γενικοτητες, γτ θα το διαβασει καποιος ασχετος και θα το πιστεψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το έγραψες φαίνεται ότι δεν έχει monster hunter το ps/box ή jrpgs και το "ψιλοκαλά" γραφικά ταιριάζει στο Switch περισσότερο παρά στο PS4. Βέβαια εσύ απαντάς στον Pacman22 που απαντάει όμως στον Lecter D που έχει θέσει το ερώτημα και γίνεται μύλος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Έτσι όπως το έγραψες φαίνεται ότι δεν έχει monster hunter το ps/box ή jrpgs και το "ψιλοκαλά" γραφικά ταιριάζει στο Switch περισσότερο παρά στο PS4. Βέβαια εσύ απαντάς στον Pacman22 που απαντάει όμως στον Lecter D που έχει θέσει το ερώτημα και γίνεται μύλος.

εχεις ενα δικιο οτι μπερδεψαμε τα μπουτια μας. Mε το ψιλοκαλα εννοω καλυτερα απο το switch ας πουμε, αλλα προσωπικα δε δινω ιδιαιτερη σημασια στα γραφικα και δεν ειμαι και ειδικος να αναλυσω αυτο το κομματι. 

Γενικοτερα η αποψη μου ειναι οτι και τα 2 μηχανακια αξιζουν, το καθενα για τους δικους του λογους και παιχνιδια και καλο ειναι να μην βαφτιζουμε το switch μηχανημα που μπορεις να παιξεις μονο Μαριο και indies, γτ εχει σειρες που δε θα τις βρεις σε καμια παιχνιδομηχανη ουτε pc

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση να κάνω, έχω ένα ps4 που πάει για πούλημα το έχω βάλει με δύο παιχνίδια αλλά αυτά είναι αγορασμενα απτό ps store(Bf1, Titanfall 2)τώρα η ερώτηση είναι ,πως θα αφήσω τον καινούργιο user της κονσόλας να παίξει αυτά τα δύο παιχνίδια,αλλά και ταυτόχρονα να κρατήσω το psn acc μου, γιατί θα το χρησιμοποιήσω σε ένα άλλο ps4, αν το κάνω delete το account απτό ps δεν αφήνει κανέναν άλλον να παίξει τα παιχνίδια που έχω αγοράσει, υπάρχει τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Pacman22 είπε

Παιδιά μια ερώτηση να κάνω, έχω ένα ps4 που πάει για πούλημα το έχω βάλει με δύο παιχνίδια αλλά αυτά είναι αγορασμενα απτό ps store(Bf1, Titanfall 2)τώρα η ερώτηση είναι ,πως θα αφήσω τον καινούργιο user της κονσόλας να παίξει αυτά τα δύο παιχνίδια,αλλά και ταυτόχρονα να κρατήσω το psn acc μου, γιατί θα το χρησιμοποιήσω σε ένα άλλο ps4, αν το κάνω delete το account απτό ps δεν αφήνει κανέναν άλλον να παίξει τα παιχνίδια που έχω αγοράσει, υπάρχει τρόπος;

Νομίζω δεν υπάρχει τρόπος είναι ένα από τα μειονεκτήματα των digital παιχνιδιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Pacman22 είπε

Παιδιά μια ερώτηση να κάνω, έχω ένα ps4 που πάει για πούλημα το έχω βάλει με δύο παιχνίδια αλλά αυτά είναι αγορασμενα απτό ps store(Bf1, Titanfall 2)τώρα η ερώτηση είναι ,πως θα αφήσω τον καινούργιο user της κονσόλας να παίξει αυτά τα δύο παιχνίδια,αλλά και ταυτόχρονα να κρατήσω το psn acc μου, γιατί θα το χρησιμοποιήσω σε ένα άλλο ps4, αν το κάνω delete το account απτό ps δεν αφήνει κανέναν άλλον να παίξει τα παιχνίδια που έχω αγοράσει, υπάρχει τρόπος;

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να μοιραστείτε το acc αλλά κάθε φορά που θα είναι συνδεδεμένος ο ένας δεν θα μπορεί να παίξει ο άλλος. Εγώ το έκανα μ'ένα παλικάρι που γνώρισα πάντως και μοιραστήκαμε 3 λογαριασμούς βασικά όχι έναν. Είναι θέμα εμπιστοσύνης όμως,  απλά βάζεις στην αγγελία σου ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια και την πουλάς σκέτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να μοιραστείτε το acc αλλά κάθε φορά που θα είναι συνδεδεμένος ο ένας δεν θα μπορεί να παίξει ο άλλος. Εγώ το έκανα μ'ένα παλικάρι που γνώρισα πάντως και μοιραστήκαμε 3 λογαριασμούς βασικά όχι έναν. Είναι θέμα εμπιστοσύνης όμως,  απλά βάζεις στην αγγελία σου ότι δεν υπάρχουν παιχνίδια και την πουλάς σκέτη

Ευχαριστώ φίλε ,θα το δώσο σκέτο τελικά γιατί δεν γίνεται με τρέλανε αυτό το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επιλογή κονσόλας

Καλησπέρα

θα ήθελα μια βοήθεια στην επιλογή κονσόλας. Αρχικά δεν με νοιάζουν τα exclusives και με νοιάζει να τρέχουν τα παιχνίδια ομαλά και χωρίς προβλήματα. Η καλύτερη πιθανή ανάλυση είναι επιθυμητή. Έχω αυτή την τηλεόραση 43 4Κ  (https://fandu.gr/product.asp?catid=1454&title=fu-fl2d4302uh-4k-ultra-hd-smart-tv-43-ιντσών&fbclid=IwAR1rUaE0ELwPdy7pjFeeJ_c0r_kuTPYnbvcmeLWKed8kbY40obILzAjohz8) οπότε υπάρχει δυνατότητα για 4Κ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα δω διαφορά δεδομένου ότι είναι φθηνή τηλεόραση. Να πάω σε Xbox One S ή αξίζει να δώσω τα χρήματα για PS4 PRO - XBOX one X? Δεν γνωρίζω αν αξίζει η χρηματική διαφορά ανάμεσα τους τόσο ώστε να έχω αισθητή διαφορά σε αυτό που βλέπω. Τονίζω ότι με ενδιαφέρει εξολοκλήρου η ανάλυση και τα fps και όχι τα παιχνίδια και δεν με νοιάζει η χρηματική διαφορά εφόσον όντως υπάρχει διαφορά στην εικόνα με την τηλεόραση που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι hardcore gamer αλλά ψάχνω τις λεπτομερείες στην εικόνα. Πιστεύεις θα αξίζει με την τηλεόραση που έχω το xbox one x? 

9 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Αν δεν είσαι hardcore gamer που ψάχνεις την παραμικρή λεπτομέρεια στην Εικόνα, πάρε το one s. 

Εκτός αν μπορείς να διαθέσεις παραπάνω για το Χ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζουν θεωρώ το έξτρα χρήματα που απαιτεί το X και το Pro στην περίοδο που βρισκόμαστε. Αν βρεθούν οι απλές κονσόλες στα 200-250 (που εκεί παίζουν οι προσφορές) τα υπόλοιπα είτε μπορούν να γίνουν παιχνίδια, είτε backup για τις νέες κονσόλες που έρχονται σιγά-σιγά. Από εκεί και μετά κοιτάς τι έχουν οι φίλοι σου (για να μπορείς να ανταλλάσεις κανένα game) αλλιώς οτι σου αρέσει πιο πολύ και σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...