Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Ποια κονσόλα να αγοράσω;


Δημήτρης19
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια ειναι αυτα τα exclusive και πολεμικα? Δεν το ειδα αυτο που γραφει αλλα και παλι ps4 θα προτεινα αφου ειναι καλυτερη overall αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και για adventures παιχνίδια ενδιαφέρεται όπου γενικά δεν κυκλοφορούν πολλά στις κονσόλες νομίζω. Μόνο detroit: become a human, until dawn που είναι ps4 exclusives και  της telltale που είναι multiplatform μπορώ να σκεφτώ  

Εκτός του COD και battlefield τι άλλα «πολεμικά» ας πούμε καλά κυκλοφορούν και xbox only exclusive; Το halo; Δεν ξέρω εάν θεωρείται πολεμικό αλλά φαντάζομαι πολεμικά εννοεί first person και όχι τόσο futuristic  

Επίσης, μην ξεχνάτε ότι έχει 42 οθόνη αλλά άμα έχει τα χρήματα για το Χ γιατί όχι. 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

ποια ειναι αυτα τα exclusive και πολεμικα? Δεν το ειδα αυτο που γραφει αλλα και παλι ps4 θα προτεινα αφου ειναι καλυτερη overall αγορα

Αν κάτι κάνει καλά η Microsoft είναι τα FPS exclusives της - λέγε με Halo και μέχρι και το Gears είναι πιο "πολεμικό" και ας είναι 3rd person. Είναι arcadeίλα του κερατά.

 Δεν είναι δυνατόν να τα κάνει σκατά όλα αυτή η εταιρεία δηλαδή και οι άλλες ΟΛΑ καλύτερα.

Σε racing και στο συγκεκριμένο είδος είναι άφταστη.

Τελεία και παύλα. 

Να μου έλεγες για το Splatoon να το καταλάβω. Δεν έχει αίματα όμως :D

"Πολεμικό" είναι και το Halo Wars επίσης. Έχει και M&K support. Για πες? 

1 ώρα πριν, gRim είπε

Και για adventures παιχνίδια ενδιαφέρεται όπου γενικά δεν κυκλοφορούν πολλά στις κονσόλες νομίζω. Μόνο detroit: become a human, until dawn που είναι ps4 exclusives και  της telltale που είναι multiplatform μπορώ να σκεφτώ  

Εκτός του COD και battlefield τι άλλα «πολεμικά» ας πούμε καλά κυκλοφορούν και xbox only exclusive; Το halo; Δεν ξέρω εάν θεωρείται πολεμικό αλλά φαντάζομαι πολεμικά εννοεί first person και όχι τόσο futuristic  

Επίσης, μην ξεχνάτε ότι έχει 42 οθόνη αλλά άμα έχει τα χρήματα για το Χ γιατί όχι. 

To "press X to wash dishes" a.k.a. DBH ούτε adventure είναι ούτε exclusive πλέον - πιο adventure είναι το God of War, παρά το Detroit. Adventures έχουν άπειρα οι κονσόλες, αρκεί να θες τα ψάξεις. Πραγματικά άπειρα όμως - έχω αγοράσει πολλά. Σε τελική υπάρχουν και τα LiS για mainstream καταστάσεις.

Από εκεί και πέρα τα είπαμε Titanfall, BF και πόσα άλλα υπάρχουν στις κονσόλες. Απλά στο X παίζουν καλύτερα. Πως να το κάνουμε δηλαδή.

Τέλος μια χαρά είναι το X1X για 42 οθόνη έστω και FHD, με το αυτόματο super(down)sampling και τα ανώτερα 60fps modes που ξεκλειδώνει (π.χ. Forza).

Στο λέω γιατί έπαιξα και στα δυο modes/τηλεοράσεις λόγω αγοράς καινούργιας και ναι μια πλέμπα LG 42 είχα και εγώ με CCFL κιόλας πριν αγοράσω 1 χρόνο μετά UHD TV (της πλάκας και πάλι :P ).

 

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Sir_Teraflop said:

Αν κάτι κάνει καλά η Microsoft είναι τα FPS exclusives της - λέγε με Halo και μέχρι και το Gears είναι πιο "πολεμικό" και ας είναι 3rd person. Είναι arcadeίλα του κερατά.

 Δεν είναι δυνατόν να τα κάνει σκατά όλα αυτή η εταιρεία δηλαδή και οι άλλες ΟΛΑ καλύτερα.

Σε racing και στο συγκεκριμένο είδος είναι άφταστη.

Τελεία και παύλα. 

Να μου έλεγες για το Splatoon να το καταλάβω. Δεν έχει αίματα όμως :D

"Πολεμικό" είναι και το Halo Wars επίσης. Έχει και M&K support. Για πες? 

To "press X to wash dishes" a.k.a. DBH ούτε adventure είναι ούτε exclusive πλέον - πιο adventure είναι το God of War, παρά το Detroit. Adventures έχουν άπειρα οι κονσόλες, αρκεί να θες τα ψάξεις. Πραγματικά άπειρα όμως - έχω αγοράσει πολλά. Σε τελική υπάρχουν και τα LiS για mainstream καταστάσεις.

Από εκεί και πέρα τα είπαμε Titanfall, BF και πόσα άλλα υπάρχουν στις κονσόλες. Απλά στο X παίζουν καλύτερα. Πως να το κάνουμε δηλαδή.

Τέλος μια χαρά είναι το X1X για 42 οθόνη έστω και FHD, με το αυτόματο super(down)sampling και τα ανώτερα 60fps modes που ξεκλειδώνει (π.χ. Forza).

Στο λέω γιατί έπαιξα και στα δυο modes/τηλεοράσεις λόγω αγοράς καινούργιας και ναι μια πλέμπα LG 42 είχα και εγώ με CCFL κιόλας πριν αγοράσω 1 χρόνο μετά UHD TV (της πλάκας και πάλι :P ).

 

Αν δεν κάνω λάθος ο φίλος του παιδιού δεν ενδιαφέρεται για racing games και βοηθάμε κάποιον να διαλέξει κονσόλα (αν και δεν έχει δώσει αρκετά στοιχεία) δεν λέμε γενικά ποια θεωρούμε την καλύτερη κονσόλα. Αν μιλούσε για racing games κι εγώ με κλειστά τα μάτια θα πρότεινα xbox  αλλά δεν ψάχνει κάτι τέτοιο.

Δεν έχω καταλάβει πάντως τι θεωρεί ο φίλος του παιδιού πολεμικό. Πολεμικό το halo wars; Πιο πολύ πολεμικό είναι το God of War αλλά που ξέρεις μπορεί να εννοεί πολεμικά παιχνίδια όπως το halo wars οπότε σίγουρα δεν του κάνει κονσόλα 😀 Εκτός το halo άλλο 1st person καλό exclusive;

Στην κατηγορία των adventures ανήκουν και τα παιχνίδια που αναφέρω. Adventure καταλαβαίνω τα κλασικά point and click αυτά δε λέμε;  Μπορεί εσένα (και μένα) να μην μας αρέσουν αλλά από τις πωλήσεις και τις κριτικές φαίνεται ότι αρέσουν σε αρκετούς άλλους. Τώρα που το σκέφτομαι adventures δεν είναι και το firewatch (πολύ καλό το έχω παίξει), και μετά κάποια κυριολεκτικά walking simulators indies που τώρα δεν μου έρχονται τα ονόματα τους; LiS = Life is Strange; Και αυτό πολύ καλό λένε άλλο που εγώ δεν κατάφερα να ασχοληθώ μαζί του πάνω από μια ώρα...δες τη φωτογραφία που τράβηξες, άνοιξε το radio, πλύνε τα πιάτα όπως είπες χαχαχα αλλά εντάξει γούστα είναι αυτά.

Τέλος δε νομίζω κανείς να πιστεύει ότι το one x δεν είναι η δυνατότερη κονσόλα απλά δεν είναι το σημαντικότερο κριτήριο αγορά αυτό για κάποιος (δεν το αναφέρει και το άτομο που προσπαθούμε να βοηθήσουμε) αλλά τα παιχνίδια. Προσωπικά πάντως εάν είχα 42 FHD θα έπαιρνα με 200 ευρώ το one S και του χρόνου (θέλω να πιστεύω)  θα τα έδινα για νέας γενιάς κονσόλα.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gRim είπε

Αν δεν κάνω λάθος ο φίλος του παιδιού δεν ενδιαφέρεται για racing games και βοηθάμε κάποιον να διαλέξει κονσόλα (αν και δεν έχει δώσει αρκετά στοιχεία) δεν λέμε γενικά ποια θεωρούμε την καλύτερη κονσόλα. Αν μιλούσε για racing games κι εγώ με κλειστά τα μάτια θα πρότεινα xbox  αλλά δεν ψάχνει κάτι τέτοιο.

Ούτε για bloodborne προφανώς άρα κακώς με κάνεις /quote εμένα. ;)

3 λεπτά πριν, gRim είπε

Δεν έχω καταλάβει πάντως τι θεωρεί ο φίλος του παιδιού πολεμικό. Πιο πολύ πολεμικό είναι το God of War 😀

Εγώ υποθέτω παιχνίδια shooting. Για αυτό και ο φίλος του φίλου αναφέρθηκε στο ότι δεν θέλει και COD. Logical assumption.

3 λεπτά πριν, gRim είπε

Στην κατηγορία των adventures ανήκουν και τα παιχνίδια που αναφέρω. Adventure καταλαβαίνω τα κλασικά point and click αυτά δε λέμε; 

Τι σχέση έχει ένα Kings Quest (της εποχής μας- αυτό με τα επεισόδια) με QTE cinematic naration παιχνίδια δεν καταλαβαίνω αλλά δεν το συνεχίζω.

3 λεπτά πριν, gRim είπε

 Μπορεί εσένα (και μένα) να μην μας αρέσουν αλλά από τις πωλήσεις και τις κριτικές φαίνεται ότι αρέσουν σε αρκετούς άλλους.Τώρα που το σκέφτομαι adventures δεν είναι και το firewatch (πολύ καλό το έχω παίξει), και μετά κάποια κυριολεκτικά walking simulators indies που τώρα δεν μου έρχονται τα ονόματα τους;

Μια χαρά μου αρέσουν απλά μου αρέσει ένα συγκεκριμένο είδος. Αυτό το ξεχείλωμα στην ονομασία των ειδών θα μας πάει σε ένα debate που πραγματικά δεν θα βγάλουμε άκρη. Όπως δεν βγάλανε αρκετοί άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, risingsun said:

Αν βοηθαει του αρεσουν παιχνιδια τυπου nfs,gta,god of war,tekken.

Αν τα κριτήρια του είναι κυρίως τα παιχνίδια να μπει να αφιερώσει 5 λεπτά στο google και να γράψει "ps4 exclusive games" και "xbox exclusive games" και να αποφασίσει. Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια έχει κουράσει. Κατά τα άλλα πιο δυνατή από όλες τις κονσόλες είναι το xbox one X και η πιο αδύναμη από όλες το xbox one S. Από τιμές τσεκάρει skroutz και αποφασίζει. 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2019 στις 9:20 ΜΜ, risingsun είπε

Ps4,xbox one x η το s ?

Φιλος ενδιαφερετε για μια απο τις 3 κονσολες(ps4,xbox one s,xbox one s).Ποια μου προτείνετε?

Τηλεοραση samsung smart tv 42αρα και παιχνιδια πολεμικα εκτος cod και του αρεσουν πολυ τα adventure.

Φίλτατε υποθέτω όταν λες adventures (πολεμικά δεν έχω μεγάλη εμπειρία) ότι εννοείς τα παιχνίδια που έχουν γρίφους και εκείνα της μετά-telltale εποχής που βασίζονται έντονα σε player choices. Το λέω γιατί έχουν λίγο μπερδευτεί τα πράγματα σήμερα με το τι θεωρείται περιπέτεια. Σε κάθε περίπτωση επειδή τον τελευταίο καιρό το έχω ρίξει κι εγώ στα adventures θα ποστάρω μια λίστα, άσχετη με βαθμολογικά κριτήρια, για να πάρεις μια ιδέα.
Adventures που υπάρχουν και στις 2 κονσόλες (από όσα θυμάμαι) είναι τα εξής: 
What Remains of Edith Finch
Thimbleweed Park
Virginia
The Black Mirror
Syberia 3
Firewatch
Oxenfree
The Vanishing of Ethan Carter
Dear Esther: Landmark Edition
Sherlock Holmes: Crimes and Punishments
Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter
Valiant Hearts: The Great War
Life is Strange
Life is Strange 2
King’s Quest
The Council
Stay
The Little Acre
The Invisible Hours
Agatha Christie’s: A.B.C. Murders
Adam’s Venture: Origins
Yesterday Origins
Broken Age
Armikrog
Broken Sword 5: The Serpent Curse
Dream fall Chapters
Ken Follet’s The Pillars of Earth
The Book of Unwritten Tales 2
The Raven Remastered
Και ότι έχει βγάλει η Telltale όπως Walking Dead, The Wolf Among Us, Tales from the Borderlands, Game of Thrones κτλ.

Στο PS 4 μπορείς να βρεις αρκετά αποκλειστικά adventureσ με πιο player choices oriented μονοπάτια όπως Detroit: Become Human, Until Dawn, Heavy Rain/Beyond Two Souls remastered και ορισμένα classics όπως Grim Fandango και Day of Tentacle.

 Επίσης, υπάρχει και μια σεβαστή γκάμα από Backward compatibility Xbox 360 τίτλους που παίζονται στο Xbox One όπως δύο Sam and Max games, δύο Monkey Island, The Cave, Syberia, τα Walking Dead της Telltale που υπάρχουν και στα PS 4/One, Stacking κτλ. που μπορείς να βρεις κατά καιρούς σε εξαιρετικά χαμηλές τιμές.

Το σίγουρο είναι ότι η καλύτερη επιλογή για adventures είναι το PC που έχει άπειρα.

Ελπίζω φίλε risingsun να σε βοήθησα. Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις.
 

Επεξ/σία από Ren_of_Heavens
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σας σε λίγο καιρό θα ήθελα να αγοράσω μία κονσόλα για παιχνίδια Ποια είναι η καλύτερη το Xbox ή το PlayStation 4 δεν μπορώ να διαλέξω δεν μπορώ να τις αποκτήσω και τις δύο Εσείς τι προτείνετε και ποια έχει τα περισσότερα δωρεάν παιχνίδια το μήνα ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι για αγορά κονσόλας αλλά επειδή απέχω καιρό από τα νέα, πείτε μου καμιά γνώμη. Παίζω γενικά παιχνίδια τύπου the last of us και δεν με ενδιαφέρει η τέλεια ανάλυση 4κ κτλ. Το μόνο που θέλω είναι μελλοντική υποστήριξη στα παιχνίδια και να τρέχει ομαλά ότι παίζω.

Προφανώς σχέση ποιότητας-τιμής ψάχνω αλλιώς θα έπαιρνα την ακριβότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο κονσόλες έχουν ωραία παιχνίδια από κει και ύστερα για μένα το ps4 έχει καλύτερη γκάμα παιχνιδιών για τα δικά μου γούστα! Όσο αναφορά την υποστήριξη θα παίζουν τα πάντα και οι δύο κονσόλες μέχρι να βγουν οι επόμενες σε κάνα χρόνο και κάτι ψιλά! Αν δεν σε νοιάζει το 4Κ πήγαινε για ένα ps4 το απλό ή ακόμα και το slim που είναι φθηνότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώντας 1.χρόνο φουλ ps4.και μετά 1 χρόνο φουλ xbox one x δεν υπάρχει σωστή επιλογή. Σημασία έχει τι θέλει ο παίχτης.

Το One X είναι πιο value for money και για αυτούς που τους ενδιαφέρει το game pass και το X Enhanced,. Ειδικά στο X ακόμα και patch να μην έχουν βγάλει στο BC γλιτώνεις loading times λόγω της δύναμης της cpu. Νομίζω το χειριστήριο λειτουργεί καλύτερα σε FPS, 3rd Person και γενικά action games. Είναι παντελώς αθόρυβο. Αν υπάρχει gaming pc με το play anywhere κρατάς τα παιχνίδια και για το pc. Οι αποκλειστικότητες πέρα του Gears 5 αργούν να βγουν αλλά στο μέλλον θα έχεις επιλογή για υπηρεσία streaming που λογικά θα καταργήσει και την ανάγκη αγοράς του scarlet λόγω Forward Compatibility. Φυσικά είναι δύσκολο να αγοράσεις μια κονσόλα αύριο για να τα δεις αυτά μετά από έναν χρόνο και.

Στο PS4 υπάρχουν δυνατές αποκλειστικότητες, περισσότερα ιαπωνικά παιχνίδια, τολμώ να πω καλύτερα δωρεάν παιχνίδια σε σχέση με gold, καλύτερο UI, remote play με vita και ένα δυνατό λανσάρισμα τίτλων στους επόμενους 12 μήνες με Death Stranding, Ghosts of Tsushima και The Last of Us Part 2. Ίσως να έχει και ένα προβάδισμα στα Fighting παιχνίδια λόγω dpad σε σχέση με xbox. Η μπατάρια του χειριστηρίου είναι μείον. Η ανάγκη αγοράς του προ για να παίζεις 1080p/60 αλλιώς θα φας 30p σχεδόν σε όλα τα AAA παιχνίδια με το βασικό μοντέλο.. BC δεν υπάρχει το VR είναι ακόμα σε πρώιμο στάδιο. Ο βασικός λόγος είναι μια σειρά παιχνιδιών από το Bloodborne μέχρι και το Spiderman που πραγματικά είναι σημεία αναφοράς στην γενιά + αυτά που έρχονται που είναι τίγκα στο ανέβασμα από τα μέσα.

Αν είναι να παίζεις μόνο FIFA Fortnite Minecraft Destiny πάρε το φθηνότερο που βρεις σε αγγελία. Αν είσαι πιο σκληροπυρηνικός ζύγισε τα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον τελευταιο καιρο εχω ξεκινησει να παιζω ολα τα παιχνιδια ποκεμον στο android μεσω emulator. Αλλα παρατηρω οτι τα ds παιχνιδια δεν θα μπορω να τα παιξω σε emulator στο κινητο και στον υπολογιστη δεν θελω να παιζω. Οποτε σκεφτομαι να αγορασω το 3DS. Ειδα οτι μπορει να παιξεις και τα παιχνιδια απο το απλο DS και το 2DS, οποτε τα συνολικα παιχνιδια ειναι χιλιαδες. Μετα βλεπω οτι εχει και το Nintendo Switch παιχνιδια pokemon. Αλλα διαβαζω οτι το Switch δεν εχει συμβατοτητα με τα παιχνιδια του DS.

Επισης δεν ξερω και τι γινεται με το hacking. Για το Switch δεν γνωριζω, αλλα στο 3DS ξερω οτι ειναι μεχρι καποιο firmware. Πως θα ξερω τι firmware εχει η κονσολα που θα αγορασω; Υπαρχει περιπτωση να εχει το τελευταιο; Αν και λιγο δυσκολο το κοβω.. Αξιζει η αγορα του 3DS πλεον, απο τη στιγμη που σταματανε να βγαινουν παιχνιδια τοσο συχνα; Επισης δεν το βλεπω και καπου σε χαμηλη τιμη..

Ειμαι αναμεσα σε 3DS και Nintendo Switch, αλλα για να συνεχισω με τα παιχνιδια Pokemon μαλλον θα χρειαστω το 3DS, μια DS cartridge και φυσικα να το χακαρω! Επισης βρισκω μονο το New 3DS XL και οχι το απλο. Και διαβαζω οτι το XL και εχει πιξελιασμενη εικονα και ειναι αρκετα βαρυ.. Τι λετε;

 

*Η αληθεια ειναι οτι εχω ενα ξεχασμενο DS καπου σε ενα συρταρι, αλλα υπαρχει προβλημα με την καρτα και νομιζω κλεινει στα ξαφνικα.. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο fix! Ισως η μπαταρια εχει αδειασει;*

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...