Προς το περιεχόμενο

Linux ubuntu 12.04 χωρίς internet


Glitchmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, η μητρικη μου ειναι μια gigabyte z77x d3h με κάρτα δικτυου atheros ar8161. Δεν μπορω να βρω τα drivers της για ubuntu και ως αποτελεσμα δεν εχω internet. Η συνδεση ειναι με ethernet. Εχετε καμια ιδεα;

Ευχαριστω προκαταβολικα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας εδω http://askubuntu.com/questions/165192/how-do-i-install-drivers-for-the-atheros-ar8161-ethernet-controller

 

και κανεις αυτο που λεει στο 19

 

αλλα θες ιντερνετ με καποιον τροπο....χωσε κανα wireless usb stick ξερωγω...βαλε τον δισκο σε αλλο πισι και μπουταρε..καντο και ξαναγυρνα τον στο πισι σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην πως ΑΚΡΙΒΩΣ την αναγνωριζει το lspci

http://www.insomnia.gr/topic/437309-hardware-και-drivers-στο-linux/

 

Μαλλον πεφτεις στην περιπτωση "drivers που περιλαμβανονται ή θα περιληφθουν σε νεοτερη εκδοση του πυρηνα απο αυτη που εχουμε", οποτε η μονη λυση σου ειναι να πας σε νεοτερη εκδοση της διανομης, που θα εχει και νεοτερο πυρηνα. Γιαυτο κανε μια δοκιμη με καποια beta του 13.04 ωστε να εχεις τον 3.8 και βλεπεις.

 

 

--- edit

Η καρτα σου υποστηριζεται απο τον alx, ο οποιος υπαρχει στον 3.8, οποτε δεν υπαρχει λογος να μπλεξεις με compile και αλλα τετοια kung fu :P

Με lspci -nn αυτο

04:00.0 Ethernet controller [0200]: Atheros Communications Inc. AR8161 Gigabit Ethernet [1969:1091] (rev 10)
δηλαδη με device id 1969:1091, βλεπεις αυτο για τις καρτες που υποστηριζει ο alx
# modinfo alx
filename:       /lib/modules/3.8-trunk-686-pae/kernel/drivers/net/ethernet/atheros/alx/alx.ko
staging:        Y
license:        Dual BSD/GPL
description:    Qualcomm Atheros Gigabit Ethernet Driver
author:         Qualcomm Corporation, <[email protected]>
alias:          pci:v00001969d00001090sv*sd*bc*sc*i*
alias:          pci:v00001969d00001091sv*sd*bc*sc*i*
depends:        
intree:         Y
vermagic:       3.8-trunk-686-pae SMP mod_unload modversions 686 
(απο εκει που λεω "επισοδειο 3" στο αλλο θεμα)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μπηκα στο link του μπηχτη και ακολούθησα το post 21, στα τυφλα μεν, κατεβασα τo driver, το ετρεξα, εκανα τον σταυρο μου και ολα κομπλε xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι το λινουξ αγαπητε... κινησεις μαφιοζικες :)

 

Σοβαρα τωρα , η απαντηση του τζιμη ηταν πιο εμπεριστατωμενη..απλα το λινκ  που παρεθεσα ηταν για το συγκεκριμενο ubuntu και για την συγκεκριμενη καρτα..αν κατι δεν ηταν οπως μου τα χες πει..πολυ πιθανο να με βριζες τωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην επομενη ενημερωση του πυρηνα θα εχεις τα ιδια...

Τα οσα γραφεις στο τερματικο δεν ειναι cheat codes για καποιο παιχνιδι, ειναι εντολες που η καθε μια εχει τη σημασια της και καποιες (πχ sudo make install) ειναι σημαντικοτερες απο αλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα σε 11 μερες βγαινει και επισημα η 13.04 , που λιγο που την ειχα βαλει πριν καν βγει επισημα ηταν αρκετα bleeding edge..

 

Γνωμη μου ας την βαλει απο τωρα...να χει και τον 3.8 κερνελ να ειναι καλυμμενος απο θεμα καρτας δικτυου με μηδεν αλχημειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...