Προς το περιεχόμενο

Σε 23 μήνες φυλάκισης καταδικάστηκε το πέμπτο μέλος της πειρατικής ομάδας Imagine


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν θες προσφορες και φθηνα εισητηρια υπαρχουν , δεν υπαρχουν αλλωστε μονο οι μεγαλες αλυσιδες 

 

εγω μονο λογω προσφορων (με 3.5 και 4.5 ευρω)  τους τελευταιους μηνες  πηγα αρκετα σινεμα που διαφορετικα δε θα πηγαινα 

 

αν εχουν λογικες τιμες ο κοσμος θα παει , δεν ειναι τοσο τζαμπατζηδες οπως θελουν να τους παρουσιασουν 

 

απλα στην ελλαδα επικρατει η λογικη οτι θα τα αρπαξουμε απο τους λιγους που θα πανε ετσι κι αλλιως με το ακριβο εισητηριο και δε σκεφτονται οτι με ενα φθηνοτερο τα μαγαζια τους θα ειχαν περισσοτερη κινηση (+ τα ποπ κορν και λοιπα σκατουλακια + καποιον ενδεχομενο καφε ή φαγητο σε καποιο mall )

 

θελουν λεφτα και τα θελουν μαζεμενα εδω και τωρα ακομα και απο τους  λιγους...

 

και αυτο δε γινεται μονο στο σινεμα, γινεται παντου πχ τουρισμο , εστιαση κτλ..

κυνηγανε ολοι το ζεστο χρημα εδω και τωρα και δε σκεφτονται αν ο αλλος θα ξαναρθει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή ωραία τα λέμε εμείς εδώ θεωρητικά με το μακρύ του και το κοντό του ο καθένας να ενημερώσω ότι φίλος ο οποίος εδώ Ελλάδα είχε κατεβαστήρι το οποίο δεν σταματούσε ποτέ να κατεβάζει (μιλάμε για τα ταινίες που δεν τις ήξερε η μάνα τους), αυτή την στιγμή στην Ολλανδία σπάνια να κατεβάσει κάτι. Ξέρετε γιατί? Γιατί πάει στο σινεμαδάκι του και δίνει 18 ευρώ και μπορεί να δει όσες ταινίες θέλει ότι ώρα θέλει τον μήνα....Τα υπόλοιπα να χαμε να λέγαμε....

 

PS> Όταν λέω σινεμαδάκι, δεν μιλάω για σινεμά της πλάκας...δεν θυμάμαι τώρα τι είναι αλλά θα τον ξαναρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικοί Αμερικάνοι, δεν κοιτάζουν το DVD των 30 € και κοιτάζουν την πειρατεία. Δεν πειράζει. Δεν πέφτουμε έτσι εύκολα, και στο κάτω-κάτω, τι είναι 2 χρόνια φυλάκισης όταν έκλεψες ταινίες των 2 δις €;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Αν εχεις μαγαζι και εισβαλλουν καποιοι το βραδυ και σε ληστεψουν, θα το αφησεις ετσι; Δεν θα τους ψαξεις για να αποδωσεις δικαιοσυνη;

Το ιδιο πραγμα ειναι και στο σινεμα και στη μουσική.

Μερικοι θα πουν οτι το hollywood βγαζει υπερκερδη οποτε μην τους λυπαστε. Υπάρχουν ομως και μικρές ταινίες που καταστρέφονται από την πειρατεια.

Το Iron Man 3 δεν θα παθει και τοση ζημια, αλλά μια μικρή πχ ευρωπαικη ταινια θα πατώσει, διοτι θα εκοβε λιγα εισιτηρια ετσι και αλλιως.

 

Παντως, προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι η πειρατεια δεν μπορει να σταματησει ποτέ, λόγω του υπερδικτύου των δισεκατομμυριων χρηστών.

Αν θελει ο κινηματογράφος και η μουσικη βιομηχανια να μειωσουν την πειρατεια, τοτε θα πρεπει να κανει πολυ φθηνα τα προιοντα της, τοσο, ωστε εγω να προτιμω να αγορασω το cd με το εξωφυλλο ή να παω σινεμα να δω μια ταινια, παρά να κλείνομαι στο δωμάτιο μου κατεβάζοντας ταινιες και μουσική.

Μια μικρη ευρωπαικη ταινια θα πατωσει ουτως ή αλλως αφου δεν υπαρχει και το αντιστοιχο κοινο.Τα κερδη τους ειναι μονο για στραγαλια και ειναι εις γνωσιν των συντελεστων αφου κανουν απλα το μερακι τους.Η διαφορα εγκειται στο οτι η μικρη ευρωπαικη ταινια δεν ειναι για τις μαζες ενω οι πειρατες ανεβαζουν για τις μαζες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, το ό,τι είναι παράνομο αυτό που κάνουν δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς! Καμιά φορά σκέφτομαι πώς θα ήταν να δημιουργούσα κάτι εγώ και να το κλέβαν όλοι οι υπόλοιποι!

Το σκέφτομαι κι εγώ συχνά και ηθικά είμαι κατά της πειρατείας. Φαντάσου να είσαι πχ συγγραφέας και να μοιράζει κάποιος τζαμπέ το βιβλίο σου παντού. Πρέπει, βέβαια, να είσαι άγιος για να αντισταθείς στον πειρασμό, αν σου φέρουν το πειρατικό προιόν στο πιάτο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα των ταινιών απο κάμερα πάντως, είναι επιεικώς απαράδεκτη. Πριν απο μερικά χρόνια, σε ταινία που μου είχε δώσει φίλος, η κάμερα σκεπάζεται με κάποιο ρούχο (για λόγους "ασφαλείας" προφανώς :-D) για και' γω δεν ξέρω πόσα λεπτά!

Σχεδόν όλες που κυκλοφορούν απο πλανώδιους πωλητές στις διάφορες καφετέριες (αν και τελευταία το φαινόμενο έχει μειωθεί αισθητά), τέτοιας "ποιότητας" είναι. Πεταμένα λεφτά, κατά την γνώμη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αν γραψω ενα προγραμμα και το πουλαω για 30 ευρω, τοτε εαν εσυ πχ, το δωσεις(δωσεις την ευκαιρια) για κατεβασμα σε καποιους και υπαρχει μεσα σε αυτους ενας τουλαχιστον που θα το αγοραζε εαν δεν το εβρισκε απο εσενα, μου στερεις 30 ευρω τουλαχιστον.

Μπορει δηλαδη να μην μου αφαιρεις απο την υπαρχουσα περιουσια μου 30 ευρω, αλλά ενω θα ειχα καθαρο κερδος 30€ τωρα δεν εχω αρα μου στερησες 30 ευρω.

 

Μπορεις να το ονομασεις ληστεια, μπορεις και να μην το ονομασεις αλλά το σημαντικο ειναι οτι η πραξη σου να διαθεσεις σε καποιους δωρεαν, κατι που πουλαω, ειναι παρανομη.

 

Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να εχω στησει ενα ωραιοτατο μονοπωλιο και να ειμαι εκατομμυριουχος και να ζηταω 150 ευρω για το προγραμμα μου ενω θα μπορουσα να το πουλαω 30€. Τοτε δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ο "πειρατης" ειναι παρανομος....

Βασικά το θέμα του πόσο και πώς να κοστολογείς ένα ψηφιακό προιόν θέλει πολύ συζήτηση και δεν έχω την απαραίτητη οικονομική βάση για να στο απαντήσω.Απλά θέτω ως παράδειγμα την steam όπου κατεβάζεις τίτλους παιγνιδιών άλλοτε  με πολύ χαμηλή τιμή (50% steam off)και άλλοτε εντελώς δωρεάν (dota 2,team fortress 2 κλπ).

 

Πιστεύω κάτι ανάλογο πρέπει να γίνει και με τα προγράμματα γραφείου.30 ευρώ είναι πολλά για τον μέσο καταναλωτή για κάτι που θεωρεί εργαλείο στην δουλειά του και στην καθημερινότητά του.Αν με κάποιο τρόπο κάνεις το ψηφιακό προιόν δωρεάν και του δώσει τη δυνατότητα customization σε κάποιον τομέα που θέλει αυτός (είτε είναι στο gui,είτε είναι σε κάποιο εσωτερικό πρόγραμμα κλπ) τότε και θα βγάλεις λεφτά και θα μείνουν ικανοποιημένοι οι πελάτες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια και τα ιδια παλι... Ο πορωμενος ναι θα την δει σε καμ εκδοση, διοτι βιαζεται, διοτι μπορει να ερθει στην Ελλαδα μετα απο κανα χρονο ΑΛΛΑ οταν θα ερθει κανονικα θα παει να την δει και στο σινεμα... Ο αδιαφορος την βλεπει, απο περιεργεια διοτι δεν εχει κατι αλλο να δει και εστω και μισο ευρω εισητηριο να ειχε, απλα δεν θα πηγαινε! Αυτο το ειδες 100 ταινιες απο τορρεντ ζημια 700 ευρω ειναι γελοιο! Απλα αν δεν υπηρχε η πειρατεια απλα ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΕ!! Ουτε κλοπη ειναι, ουτε παρανομοια, απλα τζαμπα διαφημιση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι χτυπιεστε δεν μπορω να καταλαβω.

 

Το τι ειναι παρανομο η οχι , το αποφασιζουν αυτοι που βγαζουν τους νομους - τελος. Οταν λενε δεν μπορειτε να αντιγραφετε τα εργα, ειναι παρανομο γιατι ετσι απλα το λεει ο νομος. 

 

Το αν δεν συμφωνουμε εμεις, ειναι αλλο πραγμα.

Μπορειτε τοτε να 1) ψηφίσετε αλλον 2) μην βλεπετε καμία ταινια σε ενδειξη διαμαρτυριας, κλπ. κλπ.

 

Κι εμενα δεν μ'αρεσει να πληρωνω φορους, αλλα ετσι λεει ο νομος τι να κανουμε δεν μπορω να κανω αλλιως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια και τα ιδια παλι... Ο πορωμενος ναι θα την δει σε καμ εκδοση, διοτι βιαζεται, διοτι μπορει να ερθει στην Ελλαδα μετα απο κανα χρονο ΑΛΛΑ οταν θα ερθει κανονικα θα παει να την δει και στο σινεμα... Ο αδιαφορος την βλεπει, απο περιεργεια διοτι δεν εχει κατι αλλο να δει και εστω και μισο ευρω εισητηριο να ειχε, απλα δεν θα πηγαινε! Αυτο το ειδες 100 ταινιες απο τορρεντ ζημια 700 ευρω ειναι γελοιο! Απλα αν δεν υπηρχε η πειρατεια απλα ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΕ!! Ουτε κλοπη ειναι, ουτε παρανομοια, απλα τζαμπα διαφημιση!!!

Εχεις μπερδεψει τον πορωμενο με τον καθυστερημενο.Και οχι αυτος σε cam  δεν θα δει τιποτα απολυτως,νομιζει οτι ειδε ταινια .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις μπερδεψει τον πορωμενο με τον καθυστερημενο.Και οχι αυτος σε cam  δεν θα δει τιποτα απολυτως,νομιζει οτι ειδε ταινια .

Σε αυτο συμφωνω... Προτιμω να ραψω παντελόνια παρα να δω ταινια απο cam! B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρώτησε τον.

Τον ξαναρώτησα.

 

Από την απάντηση του:

 

"....Tora plirono 19 e ton mina. Pathe chain.. Cinema se olh thn ollandia kai se megales poleis exei kai 4 cinema. Aperioristo cinema se oles tis 2d movies. Oses fores thes pas. 5 movies se mia meres an thes kai tin idia tainia. Tora otan einai 3d tainia they want me to pay 1,5 euro gia na mpona tin do. Episis exou n kai to unlimited gold to opoio einai 26e ton mina kai mpaineis se 3d kai imax dorean."

 

Και στο wiki:

http://en.wikipedia.org/wiki/Movie_theaters_in_the_Netherlands

 

PS> Να σημειώσω (γιατί υπάρχουν και οι προπέτες) ότι δεν συμφωνώ με το όρο πειρατής αλλά τί να κάνουμε? Είναι παράνομο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...