Προς το περιεχόμενο

Σε 23 μήνες φυλάκισης καταδικάστηκε το πέμπτο μέλος της πειρατικής ομάδας Imagine


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει, με τα σχόλια που έγιναν περί εισιτηρίων που δεν πωλούνται λόγω πειρατείας και περί ακριβού εισιτηρίου το οποίο, αν ήταν φθηνότερο, θα τραβούσε περισσότερο κόσμο, μειώθηκαν οι προσωπικές μου ενοχές!

 

Σινεμά δεν πήγαινα ποτέ, ακόμα κι όταν το εισιτήριο ήταν φθηνό, απλώς διότι ποτέ δεν το γούσταρα. Στα παπάκια μου η μεγάλη οθόνη, αν δε μπορώ να πατήσω pause και να σηκωθώ να βάλω ένα ποτάκι, να πιω ένα νερό, ή να πάω τουαλέτα.

 

Αφού λοιπόν σινεμά δεν πάω έτσι κι αλλιώς, λέω να συνεχίσω το νταούνιασμα χωρίς ...τύψεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγριση μεταξυ ηθοποιων και οικοδομου?πως πηγαμε εκει?για τη πειρατεια δε θα πω κατι αλλα για το συγκεκριμενο προτιμω να μενω σε σπιτι παρα να βλεπω μπαμ μπουμ του γουιλις και φυτοφαγους βρυκολακες να λαμποκοπανε στο φως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μ'απασχολει το οτι υπαρχουν ανθρωποι που πεινουν και οχι το οτι καποιοι πλουτοκρατες (θεωρητικα) εχουν μειωμενα κερδη απο τα πειρατικα αντιγραφα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, με τα σχόλια που έγιναν περί εισιτηρίων που δεν πωλούνται λόγω πειρατείας και περί ακριβού εισιτηρίου το οποίο, αν ήταν φθηνότερο, θα τραβούσε περισσότερο κόσμο, μειώθηκαν οι προσωπικές μου ενοχές!

 

Σινεμά δεν πήγαινα ποτέ, ακόμα κι όταν το εισιτήριο ήταν φθηνό, απλώς διότι ποτέ δεν το γούσταρα. Στα παπάκια μου η μεγάλη οθόνη, αν δε μπορώ να πατήσω pause και να σηκωθώ να βάλω ένα ποτάκι, να πιω ένα νερό, ή να πάω τουαλέτα.

 

Αφού λοιπόν σινεμά δεν πάω έτσι κι αλλιώς, λέω να συνεχίσω το νταούνιασμα χωρίς ...τύψεις! 

 

H αληθεια ειναι πως πλεον αν εχεις μια σωστη τηλεοραση και δεν βαριεσαι την αναμονη για ενα σωστο BRrip ή bluray,δεν χρειαζεται να σκασεις το 10ευρω καν. Και ολος και περισσοτερος κοσμος εχει μεγαλες hd τηλεορασεις, τουλαχιστον στο εξωτερικο που οι τιμες δεν ειναι στον θεο για τηλεορασει πολλων ιντσων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, το ό,τι είναι παράνομο αυτό που κάνουν δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς! Καμιά φορά σκέφτομαι πώς θα ήταν να δημιουργούσα κάτι εγώ και να το κλέβαν όλοι οι υπόλοιποι!

Δεν ειναι ετσι . Ψαξτο καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, το ό,τι είναι παράνομο αυτό που κάνουν δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς! Καμιά φορά σκέφτομαι πώς θα ήταν να δημιουργούσα κάτι εγώ και να το κλέβαν όλοι οι υπόλοιποι!

 

Ισως ομως θα επρεπε να ειναι παρανομο να εχουν μερικοι 5 σπιτια 300 τετραγωνικων μετρων, 8 αυτοκινητα και να βγαζουν δεκαδες εκατομμυρια ευρω ή δολλαρια απο μια ταινια....

Καλο θα ηταν να μην παρει κανείς κυριολεκτικα το παραπανω αλλά να παρει κυριολεκτικα την ουσια του παραπανω.

 

Πχ αν στην Ελλαδα του 2015 πχ, και αν συνεχιστει αυτη η οικονομικη και οχι μόνο εξαθλιωση που μας οδηγουν, εαν δεν εχεις να ταισεις τα παιδια σου ουτε λιγο ψωμι και πας και κλεψεις απο ενα σουπερ μαρκετ λιγα τροφιμα ή 10000€ απο καποιον που εχει 5-6 εκατομμυρια στην ακρη και μερικα ακινητα εδω και εκει, τοτε εγω αυτο δεν το λεω παρανομια. Εσυ?

 

 

Πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τι είναι ληστεία ,διότι η πειρατεία δεν κλέβει από κανέναν,δημιουργεί αντίγραφα του αρχικού και τα μοιράζει στον κόσμο.

 

Αν γραψω ενα προγραμμα και το πουλαω για 30 ευρω, τοτε εαν εσυ πχ, το δωσεις(δωσεις την ευκαιρια) για κατεβασμα σε καποιους και υπαρχει μεσα σε αυτους ενας τουλαχιστον που θα το αγοραζε εαν δεν το εβρισκε απο εσενα, μου στερεις 30 ευρω τουλαχιστον.

Μπορει δηλαδη να μην μου αφαιρεις απο την υπαρχουσα περιουσια μου 30 ευρω, αλλά ενω θα ειχα καθαρο κερδος 30€ τωρα δεν εχω αρα μου στερησες 30 ευρω.

 

Μπορεις να το ονομασεις ληστεια, μπορεις και να μην το ονομασεις αλλά το σημαντικο ειναι οτι η πραξη σου να διαθεσεις σε καποιους δωρεαν, κατι που πουλαω, ειναι παρανομη.

 

Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να εχω στησει ενα ωραιοτατο μονοπωλιο και να ειμαι εκατομμυριουχος και να ζηταω 150 ευρω για το προγραμμα μου ενω θα μπορουσα να το πουλαω 30€. Τοτε δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ο "πειρατης" ειναι παρανομος....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλώς ή κακώς, το ό,τι είναι παράνομο αυτό που κάνουν δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς! Καμιά φορά σκέφτομαι πώς θα ήταν να δημιουργούσα κάτι εγώ και να το κλέβαν όλοι οι υπόλοιποι!

Ισως ομως θα επρεπε να ειναι παρανομο να εχουν μερικοι 5 σπιτια 300 τετραγωνικων μετρων, 8 αυτοκινητα και να βγαζουν δεκαδες εκατομμυρια ευρω ή δολλαρια απο μια ταινια....

Καλο θα ηταν να μην παρει κανείς κυριολεκτικα το παραπανω αλλά να παρει κυριολεκτικα την ουσια του παραπανω.

 

Πχ αν στην Ελλαδα του 2015 πχ, και αν συνεχιστει αυτη η οικονομικη και οχι μόνο εξαθλιωση που μας οδηγουν, εαν δεν εχεις να ταισεις τα παιδια σου ουτε λιγο ψωμι και πας και κλεψεις απο ενα σουπερ μαρκετ λιγα τροφιμα ή 10000€ απο καποιον που εχει 5-6 εκατομμυρια στην ακρη και μερικα ακινητα εδω και εκει, τοτε εγω αυτο δεν το λεω παρανομια. Εσυ?

Πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τι είναι ληστεία ,διότι η πειρατεία δεν κλέβει από κανέναν,δημιουργεί αντίγραφα του αρχικού και τα μοιράζει στον κόσμο.

Αν γραψω ενα προγραμμα και το πουλαω για 30 ευρω, τοτε εαν εσυ πχ, το δωσεις(δωσεις την ευκαιρια) για κατεβασμα σε καποιους και υπαρχει μεσα σε αυτους ενας τουλαχιστον που θα το αγοραζε εαν δεν το εβρισκε απο εσενα, μου στερεις 30 ευρω τουλαχιστον.

Μπορει δηλαδη να μην μου αφαιρεις απο την υπαρχουσα περιουσια μου 30 ευρω, αλλά ενω θα ειχα καθαρο κερδος 30€ τωρα δεν εχω αρα μου στερησες 30 ευρω.

 

Μπορεις να το ονομασεις ληστεια, μπορεις και να μην το ονομασεις αλλά το σημαντικο ειναι οτι η πραξη σου να διαθεσεις σε καποιους δωρεαν, κατι που πουλαω, ειναι παρανομη.

 

Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση να εχω στησει ενα ωραιοτατο μονοπωλιο και να ειμαι εκατομμυριουχος και να ζηταω 150 ευρω για το προγραμμα μου ενω θα μπορουσα να το πουλαω 30€. Τοτε δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι ο "πειρατης" ειναι παρανομος....

Καλα δεν βιντεοσκοπουσανε κι απο ανάγκη. Στο κάτω κάτω ήξεραν πολυ καλα τι έκαναν. Και με το τροπο τους το παιζαν και αντί εξουσιαστές. Απλα θεωρώ πως δε πίστεψαν ποτέ πραγματικά τι θα γινόταν εάν τους έπιαναν. Στο μυαλό τους αυτό που έκαναν τους φαινόταν ψιλοπταισμα (και στο δικό μου το ίδιο) και όχι 5 χρονια στη ψειρου μαζί με ζώα που θέλουν κρεμασμα. Αυτά τα παιδιά όταν βγουν (και εάν βγουν και δεν τα φάνε) , γιατί μιλάμε για ομοσπονδιακες φυλακές στην Αμερική Οχι κελί αλά τζοχατζοπουλος, δε θα έχουν γίνει πλέον "κανονικοι επαγγελματίες" για να επιβιώσουν; Ή θα κρεμαστουν γιατι το πιο πιθανό ειναι να γίνουν bitches κανενός νταη....;Θεωρώ ότι ειναι μεγάλη αδικία η ποινή σε σχέση με το έγκλημα γιατί εξακολουθεί να ειναι έγκλημα. Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι κλοπή;Το κατέβασμα μιας ταινίας; ή η εξαπάτηση μου με ένα trailer  οτι η ταινία τα "σπάει" ; Μια και λοιπόν συγκρίνουν κάποιοι τις ταινείες με τα προϊοντα τότε θα έπρεπε σε περίπτωση που δεν μου αρέσει μια ταινία να έχω δικαίωμα να μου επιστραφούν τα χρήματα...αν πχ φύγω στη μέση του εργου΄.....Όπως στα προϊοντα τα οποία έχεις δικαίωμα επιστροφής εάν δεν μείνεις ικανοποιημένος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γτ ρε φιλε ο ηθοποιος του hollywood να παιρνει για μια ταινια οσα βγαζει ενας οικοδόμος στα 5 χρονια???   :P

 

Offtopic..

Πληροφοριακα ένας μεγάλος  ηθοποιός του holywood βγάζει σε μια ταινία  τοσα οσα δε θα βγάλει  ποτε στη ζωη του ένας οικοδόμος !!!! οπότε αστό...

 

Επίσης δεν ειναι το ιδιο να εκτίθεσαι σε εκατομμύρια κόσμο συνεχώς με το να εισαι οικοδόμος..Επισης όπως και να το κανουμε ενας Jack Nicholson ειναι αυτος που ειναι και δε μπορείς να πεις ελα μωρέ τωρα σιγα τη δουλεια το κανει και ο οποιοσδηποτε αυτο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρίξω μια ιδέα.

Την επόμενη φορά που κάποιος θα το κάνει ας μην βάλει ονόματα ομάδων κλπ. Απλά ας ανεβάσει την ταινία με τον τίτλο της και τίποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, το ό,τι είναι παράνομο αυτό που κάνουν δεν μπορεί να το αρνηθεί κανείς! Καμιά φορά σκέφτομαι πώς θα ήταν να δημιουργούσα κάτι εγώ και να το κλέβαν όλοι οι υπόλοιποι!

Ναι, μη φας, έχουμε γλαρόσουπα.

 

Είσαι το ίδιο εσύ με μια πολυεθνική που ΟΛΟΙ οι παράγοντες εκεί μέσα ακόμα και με την τόση ανάπτυξη του internet (άρα και της πειρατίας) χέζουν λεφτά;;;

 

Αυτοί οι παραλληλισμοί που κάνετε ώρες ώρες μερικοί είναι τελείως κουκουρούκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic..

Πληροφοριακα ένας μεγάλος  ηθοποιός του holywood βγάζει σε μια ταινία  τοσα οσα δε θα βγάλει  ποτε στη ζωη του ένας οικοδόμος !!!! οπότε αστό...

 

Επίσης δεν ειναι το ιδιο να εκτίθεσαι σε εκατομμύρια κόσμο συνεχώς με το να εισαι οικοδόμος..Επισης όπως και να το κανουμε ενας Jack Nicholson ειναι αυτος που ειναι και δε μπορείς να πεις ελα μωρέ τωρα σιγα τη δουλεια το κανει και ο οποιοσδηποτε αυτο..

δεν ειναι θεμα εκθεσης

ειναι θεμα προσφορας και ζητησης

ζεις σε καπιταλιστικο περιβαλλον,deal with it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ξεχνατε κατι..η πειρατια μια χαρα συμφερει τον λαο και αν δεν συμβουν τεραστιες αλλαγες δεν προκειται να σταματησουν το τζαμπα..ομοιως και εγω. Παρολα αυτα, επειδη ο νομος δεν σημαινει οτι ειναι παντα και ηθικος, αλλα περισσοτερο λογικος, θα πρεπει να τον ακολουθουμε για να μην εχουμε κυρωσεις..τοσο απλα. Δεν λεω οτι το κανουμε ή οτι θα αρχισουμε να ειμαστε νομοταγεις απενατι σε τετοια κερδοσκοπια, απο τη στιγμη που συμφερει την τσεπη μας, αλλα να μην φτανουμε σε σημειο να δινουμε δικιο π.χ. σε ομαδες ΙMAGINE οταν συλλυφθουν και ειναι φανερο οτι καταπατουσαν δικαιωματα με το να παιρνουν camRips. Αυτες οι ομαδες ξερουν πολυ καλα το ρισκο που παιρνουν, ολοι εμεις μπορουμε να τους υποστηριξουμε εθελοντικα π.χ με δωρεες για να τους δωσουμε κινητρο, αλλα απο τη στιγμη που συλληφθουν εχουν ολο το μεριδιο ευθυνης(λογω του πως λειτουργει το p2p) και δυστυχως κανενα ελαφρυντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση εμένα είναι το γιατί οι μεγάλες "αλυσίδες" σινεμά είναι και οι ακριβότερες.
Πως γίνετε π.χ. το Village να είχε φτάσει να ζητάει κάποτε 8.5 και 9 ευρώ για το απλό εισιτήριο (το έχει ρίξει αρκετά τώρα νομίζω) ενώ έχει απίστευτο κόσμο στις αίθουσες του και να σου δίνει το ποπ-κορν (που έχει γεύση αφρολέξ) μαζί με το αναψυκτικό για το αριστερό νεφρό σου;
Πάω στο τοπικό σινεμά όταν βάζει καλή ταινία και δίνω 5 ευρώ και για το μεγάλο αναψυκτικό και ποπ-κορν (που γλύφεις δάκτυλα) δίνεις ακόμα 4 ευρώ με απόδειξη. Και η αίθουσα (παλιό θέατρο) έχει καθισματάρες, εξαιρετικό ήχο και είναι πεντακάθαρη.
Πως το αντέχει οικονομικά δλδ ο ιδιώτης και δεν μπορεί η μεγάλη εταιρία;
Για τις τιμές του σινεμά στην Ελλάδα τουλάχιστον φταίνε και τα σινεμά και οι διανομείς. Για αυτό στην χώρα μας η πειρατεία θα είναι πάντα σε υψηλό επίπεδο και οι αίθουσες θα συνεχίζουν να αδειάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...